petovsan
22.10.07,23:26
Stretol sa už niekto s podobným účt. prípadom, prosím?
Spoločnosť doviezla vzorky cca za 2.200,- USD cez colný sklad v Holandsku. Jediné doklady, ktoré k tomu mám, je faktúra z Ameriky od predajcu a faktúra od slov. dopravnej spoločnosti, pri ktorej je priložené CMR. Fakt netuším, ako ďalej ... na CMR je uvedená dodacia doložka Ex Works, free EU circulation Customer to collect ... Je potrebné takýto dovoz samozdaniť, či mi to do daň. priznania k DPH vôbec nevstupuje? Z colného skladu v Holandsku nemám k dispozícii žiadne doklady.
Poradí mi niekto, ako na to??? :confused:
Vladimír Ozimý
23.10.07,04:21
a nemalo by ísť o klasicky dovoz z tretích krajín. to jest čo máte k tomu JCD kto to preclieval?
petovsan
23.10.07,09:26
a nemalo by ísť o klasicky dovoz z tretích krajín. to jest čo máte k tomu JCD kto to preclieval?
no veď práve som v rozpakoch, JCD nie je, vraj to bolo preclené v Holandsku (takú mám informáciu od klienta), odtiaľ to bolo dovezené prepravnou firmou, je k tomu len CMR a faktúra prišla z USA
silviaproch
23.10.07,14:48
Ja som mala podobný prípad s dovozom tovaru z číny, pričom sme mali daňového zástupcu v Belgicku. Tiež som si nevedela poradiť, pretože ja som dostala od daňového zástupcu faktúru na colnú hodnotu tovaru (s tým že som mu ju neplatila, platila som mu len za službu), pričom mi napísal, že ide o intrakomunitárne dodanie a potvrdil mi , že u nich to zdanené nebolo, teda že daňová povinnosť sa prenáša na nás (JCD bolo vystavené v Belgicku). Radšej som sa však opýtala na daňovom úrade a ukázala im aj všetky doklady, tam mi povedali, že zdanené to malo byť v Belgicku a preto sa to nemá ani samozdaniť ani to nijako nevstupuje do daňového priznania. nuž vyber si.
Excise Duty
23.10.07,15:32
no veď práve som v rozpakoch, JCD nie je, vraj to bolo preclené v Holandsku (takú mám informáciu od klienta), odtiaľ to bolo dovezené prepravnou firmou, je k tomu len CMR a faktúra prišla z USA

Ak prišla faktúra z USA na Slovensko, to nasvedčuje tomu, že Slovensko je krajinou dovozu a Holandsko krajinou vstupu tovaru na územie spoločenstva. Tovar by mal byť prepravený z Holandska na Slovensko v tzv. vonkajšom tranzitnom režime a do voľného obehu, prípadne do iného colného režimu prepustený až na Slovensku. Pozrite podrobnosti tu:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1992/R/01992R2913-20070101-sk.pdf.
petovsan
24.10.07,08:58
Ak prišla faktúra z USA na Slovensko, to nasvedčuje tomu, že Slovensko je krajinou dovozu a Holandsko krajinou vstupu tovaru na územie spoločenstva. Tovar by mal byť prepravený z Holandska na Slovensko v tzv. vonkajšom tranzitnom režime a do voľného obehu, prípadne do iného colného režimu prepustený až na Slovensku. Pozrite podrobnosti tu:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1992/R/01992R2913-20070101-sk.pdf.

Ďakujem za vysoko odborný názor, Excise Duty, avšak aj tak netuším, ako ďalej. Viete mi navrhnúť finálne riešenie tejto situácie?
Obávam sa totiž, že podľa súčasných dokladov, ktoré má spoločnosť k dispozícii, to vyzerá tak, že tovar z Ameriky doviezli bez DPH a neuhradili colný dlh. Holandská strana však tvrdí, že tovar je riadne preclený, avšak žiadny doklad o tom nepredložili, je to iba tvrdenie do telefónu.
Excise Duty
24.10.07,19:00
Primárne informácie sú príliš kusé. Kto je objednávateľom tovaru a kto ho „preclil“ v Holandsku? A bolo zaplatené v Holandsku clo a DPH a kto to platil? Ak áno, potom sa stal tovar už tovarom spoločenstva a tak by malo ísť už o bežné intrakomunitárne dodanie tovaru z jedného členského štátu do iného členského štátu. Tomu nasvedčuje skutočnosť, že tovar prišiel s CMR. Kto je ale potom dodávateľom tovaru z Holandska? Ale mohlo sa stať i to, že na tovar bolo v zmysle ustanovenia čl. 36a nariadenia, ktoré som pripojil v predchádzajúcom príspevku predložené predbežné colné vyhlásenie na colnom úrade vstupu, teda v Holandsku, následne mal byť tovar prepravený ešte stále pod colným dohľadom na Slovensko a tu riadne podrobený colnému konaniu, lenže po ceste sa JCD „premenil“ na CMR. Dá sa stopercentne dôverovať klientovi?
petovsan
22.02.08,14:02
Stále mi vŕta v hlave tento môj problém ... či má vstupovať takýto dovoz tovaru (konkrétne sa jednalo o vzorky) do priznania k DPH, alebo nie ... študovala som ešte raz faktúru od dodávateľa z USA a na druhej strane faktúry je uvedené:
Fiscal Representative with General License
Store - SHip BV
9198 LH Europoort - Rotterdam
VAT NL818175825B01

a na prvej strane faktúry je uvedené: Shipped from: Rotterdam; Holland, ale faktúra prišla z USA, aj dodávateľ je americká spoločnosť

... tak ako by som mala správne postupovať pri tomto dovoze? poradí niekto? :eek:
Vladimír Ozimý
22.02.08,14:42
Stále mi vŕta v hlave tento môj problém ... či má vstupovať takýto dovoz tovaru (konkrétne sa jednalo o vzorky) do priznania k DPH, alebo nie ... študovala som ešte raz faktúru od dodávateľa z USA a na druhej strane faktúry je uvedené:
Fiscal Representative with General License
Store - SHip BV
9198 LH Europoort - Rotterdam
VAT NL818175825B01

a na prvej strane faktúry je uvedené: Shipped from: Rotterdam; Holland, ale faktúra prišla z USA, aj dodávateľ je americká spoločnosť

... tak ako by som mala správne postupovať pri tomto dovoze? poradí niekto? :eek:

no mne to vychádza ako by to bolo preclené holandskou firmou v holadsku a v rámci EU intrakomunitárna dodávka...
petovsan
22.02.08,14:48
no mne to vychádza ako by to bolo preclené holandskou firmou v holadsku a v rámci EU intrakomunitárna dodávka...
... tak to teda mala firma samozdaňovať, áno?
ak tak v III.Q.2007 neurobila, podáme dodatočné DP k DPH, výsledok daňovej povinnosti bude nulový ... a hrozia firme nejaké sankcie, príp. pokuta vo vzťahu k DPH?
Vladimír Ozimý
22.02.08,14:57
... tak to teda mala firma samozdaňovať, áno?
ak tak v III.Q.2007 neurobila, podáme dodatočné DP k DPH, výsledok daňovej povinnosti bude nulový ... a hrozia firme nejaké sankcie, príp. pokuta vo vzťahu k DPH?

no dodatočné daňové priznanie máte povinnosť podať ak vám vzniká daňová povinnosť voči štátu t.j. pri nezmenenej daňovej povinnosti nie je povinnosť podať DDP. Je to na vás. Sankcie tam nebudú.