mlichova
23.10.07,07:03
chcela by som vedieť Vaše názory,prijali sme ženu do zamestnania ako pracovníčku skladu so skúšobnou lehotou 3 mesiace a na dobu 1 rok. po týždni práce sa dala na očerku a následne po skončení očr sa dala na pn, náhodne bývame v jednej dedine a viem, že stavia chalupu...šéfovi sa to nepáčilo a pýtal sa či jej môžeme dať ukončenie pracovného pomeru v skušobnej lehote. volala som na pracovnoprávne veci a tam mi povedali že ano aj ked je na pn...boli sme za ňou za účelom kontroly piočas prvých 10 dní pn...bola doma , papiere nám podpísala a potom nám oznámila, že aj tak by prišla dať výpoveď, pretože je tehotná. O mesiac na to nám volal jej právnik, že sme porušili zákon a že sme mali pýtať pri nástupe do zamestnania potvrdenie od jej gynekológa...ale nie je toto o ochrane osobných údajov zakázané.....
Gabi03
23.10.07,05:32
Samozrejme, že je. Ona je povinná oznámiť ZĽovi, že je tehotná a to písomne. Okrem toho skončenie PP v skúšobnej dobe môžete dať aj tehotnej ZKyni.
tiny77
23.10.07,06:12
ups asik som mimotemy :) ocakavala som fotku tehotnej zamestnankyne v zahradke :D
Origos
23.10.07,06:17
Ahoj! Kým zamestnankyňa neohlási svoj stav, - že je tehotná - zamestnávateľovi, pre zamestnávateľa nie je tehotná ani v deviatom mesiaci.
A navyše v skúšobnej dobe môžu dať výpoveď obe strany bez udania dôvodu.
Chobot
23.10.07,06:19
chcela by som vedieť Vaše názory,prijali sme ženu do zamestnania ako pracovníčku skladu so skúšobnou lehotou 3 mesiace a na dobu 1 rok. po týždni práce sa dala na očerku a následne po skončení očr sa dala na pn, náhodne bývame v jednej dedine a viem, že stavia chalupu...šéfovi sa to nepáčilo a pýtal sa či jej môžeme dať ukončenie pracovného pomeru v skušobnej lehote. volala som na pracovnoprávne veci a tam mi povedali že ano aj ked je na pn...boli sme za ňou za účelom kontroly piočas prvých 10 dní pn...bola doma , papiere nám podpísala a potom nám oznámila, že aj tak by prišla dať výpoveď, pretože je tehotná. O mesiac na to nám volal jej právnik, že sme porušili zákon a že sme mali pýtať pri nástupe do zamestnania potvrdenie od jej gynekológa...ale nie je toto o ochrane osobných údajov zakázané.....

:D:D:D:D:D:D

Zase sa musím smiať na naivite ľudí, ktorí si myslia, že keď niekto zavolá ako právnik, tak sa všetci hneď po...toto.

Buď to nebol právnik, alebo ak to bol, tak bol veľmi nevzdelaný. Skutočný právnik, ktorý pozná ZP, by také niečo nemohol povedať, lebo ZP vyslovene zakazuje zisťovať pri nástupe do zamestnania také veci, či je žena tehotná, ďalej vierovyznanie, národnosť a pod. A ako Gabi03 uviedla, je to povinnosťou zamestnankyne oznámiť, že je tehotná (§40 ods. 6), v opačnom prípade na účely pracovnoprávnych vzťahov nie je považovaná za tehotnú (aj keby už mala brucho ako sud).

Takže žiadne strachy, z vašej strany to bolo v súlade so zákonom. A pre srandu by som si od nej vypýtal kontakt na toho právnika. Možno by ste zistili, že to bol nejaký jej bratranec, ale nie právnik. :rolleyes::D