Anraan
23.10.07,08:46
Ahojte, poskytli sme dohodárovi obedy /dohodnuté v dohode, nemáme odbory/. Cena obedu bez DPH 54,62, DPH 10,38. DPH z faktúry, kde boli obedy faktúrované od dodávateľa sme si za dohodára neuplatnili. Ak mu poskytne zamestnávateľ príspevok 48,95 - dá ho ako nedaňový náklad a vyberie od dohodára 16,05+dph za jeden obed, DPH odvedie a príjem bude nedaňový, je to správny postup? Ak to nie je správne, veľmi sa mi to nepozdáva, ako to treba urobiť? Ide mi hlavne o DPH, aby to bolo správne. Ďakujem za pomoc.
Vladimír Ozimý
23.10.07,07:49
Ahojte, poskytli sme dohodárovi obedy /dohodnuté v dohode, nemáme odbory/. Cena obedu bez DPH 54,62, DPH 10,38. DPH z faktúry, kde boli obedy faktúrované od dodávateľa sme si za dohodára neuplatnili. Ak mu poskytne zamestnávateľ príspevok 48,95 - dá ho ako nedaňový náklad a vyberie od dohodára 16,05+dph za jeden obed, DPH odvedie a príjem bude nedaňový, je to správny postup? Ak to nie je správne, veľmi sa mi to nepozdáva, ako to treba urobiť? Ide mi hlavne o DPH, aby to bolo správne. Ďakujem za pomoc.

takže poporiadku. Ak chce zamestnávateľ doplácať na stravné dohodárovi tých 48,95 potom dohodár by si mal doplácať len rozdiel medzi 54,60 a 48,95 to jest 5,65+DPH = 6,70 Sk. Máte nárok na odpočet dph zo stravného na vstupe ale musíte uplatniť aj dph na výstupe zo sumy stravného ktoré hradí tento dohodár. Pokiaľ by ste mu hradili plne stravu potom by ste museli podľa par. 8 ods 3 zdaniť plnú hodnotu dph a odviesť z toho dph.

V prípade ak zamestnávateľ prispieva len 55% hodnoty stravného potom treba vychádzať z toho že zamestnávateľ prispeje 30 Sk a dohodár si doplatí 24,60+DPH = 29,30 Sk.

V prípade ak by si doplatil dohodár tých 16 Sk tak potom to čo platí sa chápe ako cena s dph to jest 13,40 by bol základ dane a 2,60 Dph potom príspevok zamestnávateľa by bol 41,20 Sk.

V každom prípade máte nárok na odpočet DPH zo stravného ak neposkytujete zamestnancovi(dohodárovi ak sa dohodnete v dohode) stravu zdarma.
Anraan
23.10.07,08:12
Ďakujem pekne, veľmi mi to pomohlo.Želám pekný deň. Anraan