Janka-)
23.10.07,08:57
Ahojte, chcela by som sa opýtať, čo všetko treba vybaviť, ak chce FO a PO vyvážať tovar to Talianska? Viem, že vrámci EÚ je voľný pohyb tovarov ale pre istotu sa chcem opýtať, aby som niečo nepodcenila. Môže len tak naložiť tovar napr. na auto a ísť do Talianska? Netreba k tomu nejaký doklad? Povolenie?
Ďakujem vopred za pomoc a odpovede!
Vladimír Ozimý
23.10.07,07:36
nie netreba ale ak si chcete uplatniť oslobodenie od DPH podľa par. 43 tak potom je dôležité dokladovať prepravu tovaru do Taliansku. To jest nechať si potvrdiť dodací list talianským odberateľom ak prepravu vykonávate sami...
Janka-)
23.10.07,08:14
Ďakujem, a čo ak to bude vývoz tovaru spojeného s montážou a bude to namotnované FO v Taliansku? Treba sa registrovať v Taliansku a zaplatiť tam daň? A ako potupovať pri prípadnej registrácii? Aké doklady k tomu treba a kde sa to robí? A ak to bude vývoz tovaru spojeného s montážou pre taliansku PO, tak myslím si, že talianska PO by mala zaplatiť daň. Uvažujem správne?
Vladimír Ozimý
23.10.07,08:21
Ďakujem, a čo ak to bude vývoz tovaru spojeného s montážou a bude to namotnované FO v Taliansku? Treba sa registrovať v Taliansku a zaplatiť tam daň? A ako potupovať pri prípadnej registrácii? Aké doklady k tomu treba a kde sa to robí? A ak to bude vývoz tovaru spojeného s montážou pre taliansku PO, tak myslím si, že talianska PO by mala zaplatiť daň. Uvažujem správne?

no ak ide o dodanie tovaru s montážou potom miesto dodania je tam kde sa montáž vykoná to jest taliansko ak nemáte na koho previesť daňovú povinnosť musíte sa tam registrovať. to jest ak dodávate pre talianského odberateľa ktorý je regisrovaný v Taliansku ako platiteľ dph potom prenesiete daňovú povinnosť na neho a vy vystavujete Fa bez DPH pričom on si to samozdaní. ak nie je registrovaný vy sa tam musíte zaregistrovať a vystavovať s talianskou DPH. Ako sa registrovať? hm treba zistiť priamo v Taliansku na úradoch :)
Janka-)
23.10.07,09:04
A ak by bola vystavená faktúra na taliansku FO ale bez montáže len dodanie tovaru spojené s prepravou. Faktúra by bola so slovenskou daňou? Na Slovensku by sa daň odviedla a talianska FO by nám zaplatila faktúru so slovenskou daňou. Je to ok? DIKI
Janka-)
24.10.07,06:07
nikto mi uz nepomoze?????
Janka-)
24.10.07,10:41
haloooooooooo, vopred ďakujem všetkým ktorí mi pomôžu!!!!!
Vladimír Ozimý
25.10.07,04:51
A ak by bola vystavená faktúra na taliansku FO ale bez montáže len dodanie tovaru spojené s prepravou. Faktúra by bola so slovenskou daňou? Na Slovensku by sa daň odviedla a talianska FO by nám zaplatila faktúru so slovenskou daňou. Je to ok? DIKI

a je platiteľ DPH ta FO? ak ano tak samozdanenie ak nie tak SR DPH...
Janka-)
26.10.07,03:43
Nie je platiteľom DPH, takže to bude so SR daňou. Ďakujem krásne za odpoveď a radu!!!
Slavena
30.10.07,15:14
Dobrý deň, SZČO /Slovák/ - platca DPH predal tovar Rakúskej firme. Okrem toho, že si založil účet v EUR, čo všetko musí urobiť? Kedy a akým spôsobom treba vystaviť faktúru? Čo s DPH? Robím to naozaj prvý krát a potrebujem základné info. Vopred ďakujem za rady.
Slavena
30.10.07,19:57
Haló, ste doma? Pri počítači?
cloe
30.10.07,20:20
Dobrý deň, SZČO /Slovák/ - platca DPH predal tovar Rakúskej firme. Okrem toho, že si založil účet v EUR, čo všetko musí urobiť? Kedy a akým spôsobom treba vystaviť faktúru? Čo s DPH? Robím to naozaj prvý krát a potrebujem základné info. Vopred ďakujem za rady.

Ak je rakúska firma platiteľ DPH v Rakúsku, potrebuješ od neho jeho identifikačné údaje pre daň. Vystavíš faktúru bez DPH, plnenie bude oslobodené od DPH podľa § 43 Zákona o DPH. Túto skutočnosť uvedieš aj na faktúru. Faktúru si povinná vystaviť do 15 dní od dodania tovaru a faktúra musí obsahovať všetky náležitosti podľa § 72 Zákona o DPH. Okrem faktúry musíš preukázať aj tú skutočnosť, že tovar opustil územie SR a to buď CMR alebo iný prepravný doklad a taktiež potvrdiť dodací list odberateľom, čím preukážeš, že tovar prevzal. Treba preštudovať príslušné paragrafy zákona od DPH:)
lili1
31.10.07,05:37
najprv musíte vedieť či Rakúska firma je registrovaná pre daň alebo nie. na základe toho budete vedieť, či fa vystaviť s DPH alebo bez DPH. Ak je platca tak bez DPH - uplatní sa oslobodenie od dane.
Slavena
01.11.07,21:38
Ešte taká maličkosť. Viete o nejakej takej stránke, kde by sme si mohli túto firmu preveriť, či je platca DPH alebo nie? Žeby nejaká rakúska www. stránka?
mandula
01.11.07,22:57
ak vieš jeho IČ DPH, skús tu:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=SK

ak vieš len názov firmy, skús na stránke www.kompass.cz (http://www.kompass.cz), hľadať - zaškrtneš firmy, vyberieš štát a napíšeš názov firmy. možno bude zaradená do databázy. ja tu väčšinou nájdem, čo potrebujem.

keby si nebol/a úspešný/á ani tu, tak skús cez google vyhľadať web firmy, a tam v kontaktoch alebo informáciách o firme niekedy zvyknú uviesť okrem iného aj IČ DPH (VAT Nr.)
Slavena
12.11.07,17:23
Skúsim zadať ešte v tejto téme môj problém. Faktúru som vystavila v EUR aj v
SK dňa 23. 10. 20007, pričom som použila kurz NBS. Úhrada prebehla dňa 8. 11. 2007 v EUR na devízový účet, pričom rozdiel medzi skutočne fakturovanou sumou v EUR a uhradenou sumou v EUR je 1,8 EUR v náš neprospech. Ešte som takúto vec neriešila, prosím teda o pomoc všetkých ochotných poraďákov. Ide o jednoduché účtovníctvo.
liba2
12.11.07,22:17
Skúsim zadať ešte v tejto téme môj problém. Faktúru som vystavila v EUR aj v
SK dňa 23. 10. 20007, pričom som použila kurz NBS. Úhrada prebehla dňa 8. 11. 2007 v EUR na devízový účet, pričom rozdiel medzi skutočne fakturovanou sumou v EUR a uhradenou sumou v EUR je 1,8 EUR v náš neprospech. Ešte som takúto vec neriešila, prosím teda o pomoc všetkých ochotných poraďákov. Ide o jednoduché účtovníctvo.
Aby sme to vyriešili, treba vedieť dôvod tohto vzniknutého rozdielu.
Ak je na faktúre uvedená suma v EUR, prečo poslali menej o 1,80 EUR ? mohol tam byť poplatok zahraničnej banke.
Slavena
13.11.07,08:25
Tiež nevidím dôvod, prečo poslali menej, keď som im presne vyčíslila sumu v EUR. Neviem, čo mám s tým rozdielom teraz robiť. Mám ho dať ako VOZD? Ale ako by som si to obhájila na DÚ, keď ani neviem, prečo tam ten rozdiel vznikol?
liba2
13.11.07,08:43
Máš ešte 2 možnosti:
1. dobre prečítaj text vo výpise z účtu , či tam nie je vysvetlená suma 1,80 eur ako výlohy banky a pod.
2. informuj sa u odberateľa, aký mal dôvodu na nižšiu sumu úhrady; ak opodstatnený, nevylučuje sa ani možnosť vystavenia dobropisu.
Najskôr treba využiť dostupné možnosti získania informácií, až potom účtovať.
ivet.
22.02.09,12:58
ja by som potrebovala poradiť: ak vývážam tovar do Maďarska a Česka, vystavím fa bez DPH v EUR, pri úhrade nevznikne kurz. rozdiel? A ak tovar dovážam, oni mi ho fakrutujú tiež bez DPH, ale v ich mene a keď im tú fa uhradím vznikne kurz.rozdiel? a ako to zaúčtujem v jednod.účtovníctve? Ešte sa tie obchody neuskutočnili, ale už sa o nich rokuje. ďakujem veľmi pekne, ešte som sa s tým nestretla a viem, že to musím doštudovať, ale aspoň na začiatok. Ešte raz vďaka.
liba2
22.02.09,17:11
ja by som potrebovala poradiť: ak vývážam tovar do Maďarska a Česka, vystavím fa bez DPH v EUR, pri úhrade nevznikne kurz. rozdiel? A ak tovar dovážam, oni mi ho fakrutujú tiež bez DPH, ale v ich mene a keď im tú fa uhradím vznikne kurz.rozdiel? a ako to zaúčtujem v jednod.účtovníctve? Ešte sa tie obchody neuskutočnili, ale už sa o nich rokuje. ďakujem veľmi pekne, ešte som sa s tým nestretla a viem, že to musím doštudovať, ale aspoň na začiatok. Ešte raz vďaka.
- do Maďarska, Česka a ostatných štátov EU tovar dodávaš (nevyvážaš, keď hovoríme o DPH); rovnako ho nedovážaš ale nadobúdaš (vývoz - dovoz sa týka krajím mimo EU).
- Ak je FA vystavená v eur a úhrada je v eur - nemôže vzniknúť kurzový rozdiel, je to tá istá mena (ak hovoríme o roku 2009).
- pri DF vystavenej na forint alebo Kč a tvoja úhrada je v eur, určite vznikne kurzový rozdiel. Skús komunikovať s dodávateľmi a požiadaj ich o fakturáciu v eur (mnohé české firmy majú otvorené euro-účty, tak by to nemal byť problém).
- účtovanie v JÚ pohľadaj v inej téme, toto je téma s názvom "vývoz tovaru do Talianska" (názov témy sa neprepisuje, treba pohľadať už existujúcu , ak nenájdeš, založ novú); ja JÚ nerobím.