lorelei
23.10.07,09:24
Viete mi poradit vasimi skusenostami, ci hortenzia vie prezimovat vonku? Ja som ju kupila asi pred 2 mesiacmi, uz aj zasadila do zahradky - ta pani mi povedala, ze mozem ju dat na zimu uz do zeme. Ale teraz som citala, ze ju treba zimovat dnu, nie vonku, tak mam obavu a dilemu, co mam spravit, aby som o ne neprisla...
yoyka
23.10.07,08:15
záleží o aký druh hortenzie ide, existujú aj záhradné aj črepníkové
lorelei
23.10.07,08:17
No tak to neviem presny nazov, ale zahradna zrejme, to som na trhu kupila....
durisovad
23.10.07,08:30
Ja mam hortenzie uz roky v zahrade a nestalo sa im nic. Pre istotu ich pred zimou okolo korenov zasypem trochou raseliny a na to nasteliem tenku vrstvu slamy alebo ceciny, tak prezimovavam aj rododendrony. Tuto jar mi omrzli nove vyhonky hortenzii, ale potom sa spamatali a kvitli pekne cele leto.
lorelei
23.10.07,08:34
Vyzaduje prosim vas aj nejaku inu starostlivost este, pocas roka? Moc o nej neviem este. A dakujem.
joni102
23.10.07,10:38
Na zimu ju prikryjem cecinou, a na jar jej zostriham vyhonky asi cca 15cm nad zemou. Inak ziadnu velku starostlivost nepotrebuje.
durisovad
23.10.07,12:11
Neskorsie na jar alebo vo vcasne leti este vpravim do pody trochu hnojiva na hortenzie a dobre zalejem. Cele leto treba polievat. Ak ma nedostatok vlahy, dava o tom vediet listami, ktore mierne ovisaju. Ked polejes, listy zasa pekne oziju.
joni102
24.10.07,12:56
Este ma napadlo o tom hnojeni. Ked hortenziu pohnojis hnojivom na rododendrony (alebo rastliny ktore maju radi kyslu podu) tak by mala kvitnut na modro. Ale osobne skusenosti nemam.
Elena Navrátilová
24.10.07,13:20
Este ma napadlo o tom hnojeni. Ked hortenziu pohnojis hnojivom na rododendrony (alebo rastliny ktore maju radi kyslu podu) tak by mala kvitnut na modro. Ale osobne skusenosti nemam.Ja som čítala v záhradkárovi, že ak sa prihnojí modrou skalicou, tak bude kvitnúť na modro.
durisovad
24.10.07,14:44
Na modro by kvitla, keby bola zasadena v cistej raseline. Neskusala som to, mne sa pacia ruzove. A okrem toho raselina velmi presycha, bolo by treba stale davat pozor na to, aby rastlina mala dost vody.
lorelei
24.10.07,17:26
Ja som čítala v záhradkárovi, že ak sa prihnojí modrou skalicou, tak bude kvitnúť na modro.

o tej modrej skalici som citala aj ja, ze zafarbi kvet
sa3kaa
26.10.07,07:02
na modré kvitnutie hortenzii je veľmi veľa trikov ale skoro žiadny nefunguje. no a čo sa toho prezimovania týka - 2 mesiace je dosť dlha doba na zakorenenie, takže ak by aj namrzla tak len nevyzreté výhony a na jar pekne odspodu obrazí. ďalsia otázka však je kde je zasadená. ja som z nitri a tu namŕzajú každoročne pokiaľ niesu na chránenom stanovisku (sú tu totižto zimy bez snehu). a posledná vec - o akú hortenziu ide? hydrangea paniculata, h. macrophylla (asi tie najbežnejšie) a niektoré ďalšie zimujú celkom uspokojivo.
hortenzia7
06.04.08,14:23
Mám dvojročnu červenú hortenziu. Zem bola namiešaná z kompostu a rašeliny. Ku koreńom som dala hrdzavé klince a raz som ju prihnojila hnojivom Rozkvet.
Vo februári tohoto roku jej začali hnednúť nové kvety, stopky a začali zosychať listy.
Prosím o rada či niekto nevie dôvod prečo sa jej to stalo.
Rozalka
06.04.08,19:06
na modré kvitnutie hortenzii je veľmi veľa trikov ale skoro žiadny nefunguje.
Akoby nie, existuje špeciálne HNOJIVO PRE MODRÉ HORTENZIE. O výrazné zafarbenie sa "stará" síran hlinito-amónny.
Nechcem robiť reklamu žiadnej firme, preto názov výrobku neuvádzam.
tonkat
07.04.08,08:18
A viete ako sa dajú rozmožovať hortenzie? Radda by som si odsadila z môjho jedného koreňa, ale neviem, ako na to.
vieroslava
07.04.08,08:31
A viete ako sa dajú rozmožovať hortenzie? Radda by som si odsadila z môjho jedného koreňa, ale neviem, ako na to.
Môžeš rozmnožovať odrezkami v lete.
Inak hortenzia nemá rada veľmi slnečné stanovište - vädne. Najlešie sa jej darí v polotieni, alebo len v dopoludňajšom slnku.
tonkat
07.04.08,09:00
Môžeš rozmnožovať odrezkami v lete.
Inak hortenzia nemá rada veľmi slnečné stanovište - vädne. Najlešie sa jej darí v polotieni, alebo len v dopoludňajšom slnku.
Ďakujem, a to môžu byť odrezky aj z listovej časti, alebo len také, ktoré končia kvetom? Môžem ich dať rovno do zeme, alebo treba najskôr do vody?
ondrejvla
07.04.08,09:48
Ďakujem, a to môžu byť odrezky aj z listovej časti, alebo len také, ktoré končia kvetom? Môžem ich dať rovno do zeme, alebo treba najskôr do vody?

Tonka ja som rozmnožovala odseknutím z veľkého koreňového balu, odrýľovala som si viac hľúz a zasadila na nové miesto. Prijali sa všetky, prvý rok mali menšie kvety, no ďalší rok už boli pekné, guľaté nádhery.
tonkat
07.04.08,10:55
Tonka ja som rozmnožovala odseknutím z veľkého koreňového balu, odrýľovala som si viac hľúz a zasadila na nové miesto. Prijali sa všetky, prvý rok mali menšie kvety, no ďalší rok už boli pekné, guľaté nádhery.
Ďakujem Vlasti, som rada, že ťa "vidím". Ja mám tie moje hortenzie také menšie, mám ich iba 3 rok, takže ten koreňový bal nieje až taký veľký. Bojím sa, aby som nezničila oboje. mimotemyApropo kedy sa uvidíme?
vieroslava
07.04.08,12:29
Ďakujem, a to môžu byť odrezky aj z listovej časti, alebo len také, ktoré končia kvetom? Môžem ich dať rovno do zeme, alebo treba najskôr do vody?
Tie odrezky by mali byť z listovej (nie končiace sa kvetom) stonky, ani veľmi mladé (mäkké), ani staré (zdrevnatené). Ja to odrežem, namočím do takého prášku - stimulátora a zasadím do malého črepníka pod fóliu (môžeš dať normálne mikroténový sáčok, ale podlož ho špajdlami, aby sa neprilepil na listy. Ja dávam do jedného črepníka aj viac odrezkov, cca 3 cm od seba, lebo nie všetky sa chytia. Von ich vysaď až na ďalšiu jar, keď už budú dobre zakorenené.
http://www.kvetyazahrada.sk/index.php?id=1035
Bionda
07.04.08,12:37
Hortenzia zmodrie, ak má kyslú pôdu, mne aj biela zmodrela, lebo naša pôda je kyslejšia, takže začala modrieť a nakoľko sme jej ešte pridali hnojivo, omodrela úplne. Mne sa osvedčilo, nestrihať po odkvitnutí- iba hlavy odkvitnutých kvetov odtrhnúť a ostatné nechať, aj tento rok už začali lístky hnať na celej dlžke stonky. Inak som tiež chránila len čečinou.
Jarka 1
07.04.08,12:52
A viete ako sa dajú rozmožovať hortenzie? Radda by som si odsadila z môjho jedného koreňa, ale neviem, ako na to.

Takmer celá naša ulica už má hortenziu od jedinej susedy. Keď som ju poprosila aj ja, vysvetlila mi, že mi ju dá až na budúci rok na jar. Robí to nasledovne. Jeden celý konárik ohne až k zemi a na jednom mieste trošku narežie a zatlačí do zeme. Pevnejší drôt ohne do tvaru V a pricvikne ním konárik, aby zo zeme "nevyskakoval". V mieste narezania postí konárik korene. Na jar ho oddelí od materskej rastliny a zasadí, kde chce. Myslím, že sa tomu hovorí rozmnožovanie ponáraním. Kvitla mi hneď v prvý rok, ako mi ju dala.
tonkat
07.04.08,13:19
Ďakujem všetkým, som už v obraze. Ďakujem vám.
Bionda
07.04.08,14:44
Jarka1, tak môžeš rozmnožovať aj iné kríčky event. aj ruže... je tam istejšie, že sa to zakorení.
tetrisss
07.04.08,17:05
Ja som uz po dva roky opatrovala hortenziu v garazi a vybrala som ju az na jar a kedze tento rok bolo teplo skoro, tak som ju vylozila a jednu noc mi zamrzla a to znaci, ze uz nebude kvitnut. Tak som sa rozhodla,ze ju zasadim do zeme a bude.
Bionda
08.04.08,15:15
nuž mala si ju postupne otužovať a nie naraz nechať vonku aj na noc. najprv nechať len cez deň.
Rovnako mám skúsenosti že kvety napr. z niektorých obchodov typu Baumax a pod. pestujú kvietky (zrejme rýchlením a skleníkovo) nie otužilé, takže neodporúčam aj keď tvrdia, že áno, nechať hneď na jar vonku. Tiež postupne otužovať, než sa rozhodnete ju vysadiť von úplne, aby ste o rastlinky neprišli.,
arizona
11.04.08,19:15
moje hortenzie...
durisovad
11.04.08,20:38
Su prekraaasne, prezrad, cim ich hnojis?
arizona
11.04.08,20:55
Su prekraaasne, prezrad, cim ich hnojis?
Sú to také "divošky".Nemám vyhradené hnojivo.(Pohľadám krabice a dám vedieť.) Hlavne ich nestrihám, iba na jar odvitnuté súkvetia.Jeden rok som ich ostrihala po odkvitnutí,a následujúci rok nekvitli. V lete ich veľa polievam, ku koreňu, aj hadicou na celú rastlinu. Sú zasadené na takom mieste, kde je väčšinou chládok, iba večer slnko.
A dík za pochvalu :)
durisovad
11.04.08,20:58
Pochvalu si zasluzis. Ja som moje hnojila hnojivom na to urcenym /kupenym v BAUMAX-e/, ale zdaleka nie su take pekne ako tvoje. Mozno im tento rok doprajem viacej vodicky.
sixtinka
15.04.08,07:39
Dobry den,
aj ja milujem hortenzie :-)
Len by som chcela povedat, ze nam sa neosvedcilo vyrazne zostrihanie. Jeden krik sa po takom zostrihani spamatava uz niekolko rokov.
Dalsi vedla neho nebol strihany roky rokuce, iba kvety a suche konare a je stale nadherny. Tie hortenzie mame uz minimalne 15 rokov, svieti na ne len doobedne slnko, potom su v tieni, nehnojene a velmi krasne.
renkulka
06.10.09,09:31
Neviete niekto, tohto roka som zasadila hortenziu a teraz sa jej na listoch objavili take fialovo hnede drobné škvrny? Neviete prečo?
aviator
06.10.09,16:26
Teraz to už fakt nerieš, listy aj tak opadnú.
Davusko
14.10.09,21:25
Ak budeš teraz tú hortenziu vysádzať, jamu vykop o 20 cm väčšiu a pridaj tam zeminu pre rododendrony. Ona totiž potrebuje kyslú pôdu. A čo sa týka strihania, ak je to macrophylla, tak tá sa určite nestrihá, lebo kvitne na dvojročnom dreve.
arizona
14.10.09,21:29
Neviete niekto, tohto roka som zasadila hortenziu a teraz sa jej na listoch objavili take fialovo hnede drobné škvrny? Neviete prečo?
Lebo je jeseň :---
Na jar budú pekné zelené lístočky :)
BXLmiami
01.05.10,04:35
moje hortenzie...
Tvoje hortenzie su prenádherné,takže poprosím o radu.Práve pred 10 dnami som si takúto hortenziu v Baumaxe kúpila a teraz nad nou maturujem.Ciže podľa obrázku ju do záhrady vysadiť môžem,do kyslej pôdy,ale povedz mi prosím,ako je to s polievaním,ked je vysadená v záhrade.Zvládne dôkladné poliatie 1x týždenne,alebo treba okolo nej obchádzať denne.A ako je to s Hortenziou metlinatou,či popínavou?Dakujem
arizona
01.05.10,06:40
Tvoje hortenzie su prenádherné,takže poprosím o radu.Práve pred 10 dnami som si takúto hortenziu v Baumaxe kúpila a teraz nad nou maturujem.Ciže podľa obrázku ju do záhrady vysadiť môžem,do kyslej pôdy,ale povedz mi prosím,ako je to s polievaním,ked je vysadená v záhrade.Zvládne dôkladné poliatie 1x týždenne,alebo treba okolo nej obchádzať denne.A ako je to s Hortenziou metlinatou,či popínavou?Dakujem
Písala som aj v pr. č. 29 ;)
V lete, ked sú silné horúčavy , tak polievam častejšie. Inak sa o ne moc nestarám. Ale sú zasadené na takom mieste, ktoré je dosť vlhké a zatienené takmer celý deň. Dva roky som kupovala špeciálne hnojivo na hortenzie, ale nevidela som rozdiel ,takže polievam bežným Cristalonom.
Pokým máš krík mladý, polievaj častejšie, neskôr uvidíš. Záleží aj od miesta, kde je H zasadená. Držím palce :)
šumina
02.05.10,19:23
Ja hortenziu strihám na jar, som však fanatik na dodržiavanie lunárneho kalendára a robím v záhrade podľa neho.Strihám ju až po nasadení pukov, skoro do dreva, ale sú druhy, ktoré to neznesú.Tiež zapichávam klince, vraj potrebuje železo, ale či je s tým spokojná, neviem, ale každý rok ma odmení takýmito kvetmi.Rozmnožujem ju odstrihnutými, tie by mali mať na koncoch hnedé "bodky" budúce korienky.Na zakorenenie existujú prášky, do toho namáčam všetko a mám niekoľko koreňov.Dokonca nedodržujem ani kyslú pôdu, ako hnojivo používam kurací trus, s mierou.
sisima
28.05.10,07:54
prosim poradte
dostala som hortenziu, co to o starostlivosti som si uz nastudovala, ale nemam s nou ziadne skusenosti... bola kupovana na jar ako rozkvitnuta v malom kvetinaci, vyska cca 15-20cm, ale ked bola mama mimo, brat ju zabudol polievat, a mama ju nasla s odpadnutymi suchymi kvetmi, a cela bola taka "gumena", ale po poliati sa spamatala

momentalne je u mna, presadila som ju, su to len take dve hole stonky s pucikmi, vyzera celkom zdravo, a moja otazka je, co robit aby som ju zachranila? je 2 tyzdne presadena, neviem, ci ju nemam vysadit do zahrady, alebo az ked vyhodi listy? ako dlho trva, kym z pukov vyrasia listy?
Zuna 3
28.07.10,06:56
Prosím o radu.
Kúpila som v teraz v júli hortenziu modrú v kvetinárstve, síce neviem
či je črepníková alebo záhradná. Keď som ju kupovala predavačka
povedala že ju akurát poliala. Bola krásna mala asi 6 modrých veľkých
kvetov. Keď som prišla domov dala som ju na balkón do tieňa a to som asi
nemala. Do budúceho dňa keďže bolo teplo mi tie všetky kvety uvedli a
niektoré aj listy. Poliala som ju že sa kvety zdvithnú, ale nezdvihli sa.
Asi je teraz preliata a tie kvety sú ovisnuté, niektoré aj malé púčky.
Poraďte čo s ňou mám robiť? Presadiť do zeme v záhrade, presadiť
do novej suchej zemi do črepníka, alebo niečo iné? Nemám s hortenziou
skúsenosti tak prosím o radu niekoho skúseného.
irma1
28.07.10,07:22
Prosím o radu.
Kúpila som v teraz v júli hortenziu modrú v kvetinárstve, síce neviem
či je črepníková alebo záhradná. Keď som ju kupovala predavačka
povedala že ju akurát poliala. Bola krásna mala asi 6 modrých veľkých
kvetov. Keď som prišla domov dala som ju na balkón do tieňa a to som asi
nemala. Do budúceho dňa keďže bolo teplo mi tie všetky kvety uvedli a
niektoré aj listy. Poliala som ju že sa kvety zdvithnú, ale nezdvihli sa.
Asi je teraz preliata a tie kvety sú ovisnuté, niektoré aj malé púčky.
Poraďte čo s ňou mám robiť? Presadiť do zeme v záhrade, presadiť
do novej suchej zemi do črepníka, alebo niečo iné? Nemám s hortenziou
skúsenosti tak prosím o radu niekoho skúseného.

Nezdá sa mi, že by bola preliata. Mám hortenzie v záhrade a ťažko môžem regulovať tohtoročné lejaky. Aj teraz leje už druhý deň v kuse. Mojim hortenziám sa celkom darí.
Skôr by som povedala, že tá Tvoja nebola zvyknutá byť vonku. Nefúkal vietor?
Zuna 3
28.07.10,07:38
Bolo teplo , bolo to minulý týždeň. Problém je asi v tom že som to kupovala v kvetinárstve s klimatizáciou a ja som ju dala po návrate
domov na balkón hoci do tieňa ale bolo veľmi teplo. Čo myslíte
prebere sa ešte? Zasadiť ju teraz do zeme v záhrade alebo ju
zatiaľ nechať v tom črepníku z obchodu a čakal kým trochu
nepreschne. Čo mi radíte ?
irma1
28.07.10,07:46
Ak ju chceš aj tak vysadiť do záhrady, tak to kľudne urob. Teraz je aj vhodné počasie, nie je tak horúco. Ak ju chceš pestovať v črepníku, tak ja by som počkala, či sa spamätá.
Zostrihať ju môžeš vždy.