rommy
23.10.07,09:54
Ahoj poraďáci, ak sa vytvorila rezerva v roku 06 na 20tis. za overenie účt. závierky a v roku 07 prišla faktúra na 40tis. ide mi tých zvyšných 20tis. na ktoré rezerva nebola do daň. nákladov?
Braňo
23.10.07,08:02
A prečo prišla faktúra na 40 tisíc? v zmluve nebola uvedená konečná cena za audit?
rommy
23.10.07,08:36
No 20tis. je za priebežný audit 06 a 20tis. overenie závierky 06. Priebežný audit sa posunul a tak ho vyfakturovali spolu s overením, ale rezerva sa vytvorila len na 20tis.
Danila
23.10.07,09:40
No 20tis. je za priebežný audit 06 a 20tis. overenie závierky 06. Priebežný audit sa posunul a tak ho vyfakturovali spolu s overením, ale rezerva sa vytvorila len na 20tis.Ak si nevytvorila rezervu na overenie účtovnej závierky, je to náklad minulých účtovných období, ktorý prirátaš v tomto roku k základu dane. K rezervám Ti prikladám link:
http://www.porada.sk/t50329-uctovanie-rezerv-tvorenych-v-roku-2006-v-roku-2007-a.html
Erika 1982
23.10.07,09:47
Mňa sa tiež toto týka: Tých druhých 20 tis., ktoré dám do nákladov - sú daňovo uznané náklady?
rommy
23.10.07,10:51
Mňa sa tiež toto týka: Tých druhých 20 tis., ktoré dám do nákladov - sú daňovo uznané náklady?

Tiež ti prišla takáto faktúra a rezervu si mala vytvorenú len na 20tis.?
Pýtam sa preto, lebo som si myslela že je to nedaň. náklad, kedže sa týkal minulého roka a nebola vytvorená rezerva, ale bývalá účtovníčka mi povedala že aj keď mám vytvorených len tých 20tis. rezervu, že aj tých druhých 20tis. si môžem daňovo uznať keď prišla väčšia faktúra, tak teraz neviem...
Danila
23.10.07,11:41
Tiež ti prišla takáto faktúra a rezervu si mala vytvorenú len na 20tis.?
Pýtam sa preto, lebo som si myslela že je to nedaň. náklad, kedže sa týkal minulého roka a nebola vytvorená rezerva, ale bývalá účtovníčka mi povedala že aj keď mám vytvorených len tých 20tis. rezervu, že aj tých druhých 20tis. si môžem daňovo uznať keď prišla väčšia faktúra, tak teraz neviem...Rezervu tvoríš na základe interného predpisu a použiješ na účel, pre ktorý si ju vytvorila. Podkladom je zmluva. Ak boli obidve služby v rámci jednej dodávky , a tvorila si rezervu odhadom, tak aj vyššia suma vo faktúre je daňovým výdavkom. Ak sú predmetom zmluvy dve plnenia so stanovenými cenami a vytvorila si len jednu rezervu, v tom prípade 20.000.- bude nedaňový výdavok.
Erika 1982
23.10.07,11:56
Ale druhá časť auditu (tých zostávajúcich 20.tis.SKK) sa fyzicky vykonala v nasledujúcom roku, takže je to dosť polemické, či je to nedaňový náklady.
Danila
23.10.07,12:49
Ale druhá časť auditu (tých zostávajúcich 20.tis.SKK) sa fyzicky vykonala v nasledujúcom roku, takže je to dosť polemické, či je to nedaňový náklady.A audit fyzicky neprebiehal v roku 2007? Ešte podotázka? Vy ste dve zadávateľky s úplne rovnakým problémom?
rommy
23.10.07,15:51
A audit fyzicky neprebiehal v roku 2007? Ešte podotázka? Vy ste dve zadávateľky s úplne rovnakým problémom?

:D chi neviem vyzerá to tak.
Myslím že audit prebiehal fyzicky v roku 2007...
Lenže v zmluve sú presne stanovené sumy 20tis. za priebežný a 20tis. za overenie...
KEJKA
23.10.07,16:03
mala si vytvoriť rezervu na obe časti - bez ohľadu na to, kedy sa fyzicky vykonali.
§20 ZDP Daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad 1) na
a) nevyčerpané dovolenky vrátane poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, odmeny a prémie vrátane poistného, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, nevyfaktúrované dodávky a služby, zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy a na zostavenie daňového priznania rezervy na vyprodukované emisie v zmysle osobitného predpisu; 149) to neplatí u daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva,
==================
takže nedaňový náklad
rommy
23.10.07,16:18
Ak boli obidve služby v rámci jednej dodávky , a tvorila si rezervu odhadom, tak aj vyššia suma vo faktúre je daňovým výdavkom. Ak sú predmetom zmluvy dve plnenia so stanovenými cenami a vytvorila si len jednu rezervu, v tom prípade 20.000.- bude nedaňový výdavok.
Presne toto mi povedala tá bývalá účtovníčka čo tvorila rezervu, povedala že je to daň.výdavok tá vyššia suma. som z toho domotaná a to som si myslela že sa v rezervách už konečne vyznám:(
Danila
23.10.07,18:57
Presne toto mi povedala tá bývalá účtovníčka čo tvorila rezervu, povedala že je to daň.výdavok tá vyššia suma. som z toho domotaná a to som si myslela že sa v rezervách už konečne vyznám:(Ty sa podľa môjho názoru v rezervách vyznáš. Zober zmluvu, zober doklad o vytvorení rezervy a presne zistíš, o aký výdavok ide. Z uvedených informácií mi vychádza, že účtovníčka vytvorila len jednu rezervu na jednu službu. Druhá služba bola vyfaktúrovaná bez vytvorenia rezervy. Prever len, či bola aj zmluvne dohodnutá. Určite sa už z toho podľa príspevkov vyhrabeš.:)
KEJKA
23.10.07,18:58
je to vec schopnosti obhájiť. Keby ste napr. nemali zmluvu, iba cenovú ponuku, alebo vôbec nič, vychádzali by ste len zo skutočnosti, že máte povinný audit a že ste ochotní za ten audit zaplatiť cca 20000-25000 Sk, vytvoríš rezervu na 20000, potom vyššia suma je náklad nasl.roka daňovo uznaný.
Lenže v tvojom prípade malo byť účtované 552/323 - rezerva na štatutárny audit a 518/326 nevyfakturovaná dodávka, oba zápisy po 20000 Sk.
Stefan2005
23.10.07,19:15
Teraz budem troška zlý... Keď už došlo k posunu aj priebežného auditu do nasledujúceho roku (či už z dôvodov na strane firmy alebo audítora) nemal audítor pri audite rezerv zbadať, že práve jeho zmluva nie je dobre zaúčtovaná? Musel totiž poznať znenie zmluvy aj on...
Anonymka
20.11.07,11:17
Ahojte.

Chcela by som sa spýtať, či existuje rezerva na takúto vec:

máme nedokončené práce na pozemku, t.j. vo dvore firmy. Robili nám cestu a chceli by sme betónovať celý dvor a zároveň vyrobiť aj bránu. Samozrejme nám vzniknú nejaké náklady. Dá sa na to vytvoriť rezerva? Keďže už rezerva na opravy HIM neexistuje... :(
rommy
20.11.07,17:22
Ahojte.

Chcela by som sa spýtať, či existuje rezerva na takúto vec:

máme nedokončené práce na pozemku, t.j. vo dvore firmy. Robili nám cestu a chceli by sme betónovať celý dvor a zároveň vyrobiť aj bránu. Samozrejme nám vzniknú nejaké náklady. Dá sa na to vytvoriť rezerva? Keďže už rezerva na opravy HIM neexistuje... :(

Nemyslím si že by bolo treba robiť rezervu, veď práce sa budú vykonávať v tomto roku a asi aj v priebehu budúceho roku, takže náklady budeš účtovať vtedy kedy vzniknú a v tvojom prípade pôjde asi o TZ ...
Erika 1982
12.03.08,09:54
Pekný pred-závierkový deň :-)

rada by som sa opýtala na Váš názor na:
som zamestnaná vo firme na prac.zmluvu (krátený úväzok)ako účtovníčka,
môžem tejto firme vystaviť v marci faktúru za zostavenie účtovej závierky? (čiže aj vytvoriť rezervu v roku 2007)?

ďakujem za ochotu odpovedať mi
Tweety
12.03.08,10:01
Pekný pred-závierkový deň :-)

rada by som sa opýtala na Váš názor na:
som zamestnaná vo firme na prac.zmluvu (krátený úväzok)ako účtovníčka,
môžem tejto firme vystaviť v marci faktúru za zostavenie účtovej závierky? (čiže aj vytvoriť rezervu v roku 2007)?

ďakujem za ochotu odpovedať mi
Nie, ak si zamestnaná na PZ ako účtovníčka, určite to patrí medzi tvoju náplň práce.
Erika 1982
12.03.08,10:30
ak sa dohodnem so spoločníkmi aj tak nie? (moja hrubá mzda je 1.000,-Sk mesačne)
Tweety
12.03.08,10:31
ak sa dohodnem so spoločníkmi aj tak nie?
A máš živnosť?
Erika 1982
12.03.08,10:43
áno.
Je to trošku zamotané. Spoločníci majú napr.5 firiem, na 1 mi kúpili účto-program, PC, stôl..., tak sme sa dohodli, že tam budem kôli tomu zamestnaná ale na ostatné 4 firmy vystavujem faktúry za účto
Petra29
16.03.08,18:43
Chcela by som si overiť, či bude daňovým výdavkom podľa §20 ods.9 a)
tvorba rezervy na zostavenie účtovnej závierky
zápisom 518/323
pre účt.jednotku, ktorá nemá povinnosť auditu.

Zostavenie UZ bude vyfakturované samozrejme v r.2008
azla
16.03.08,18:58
Chcela by som si overiť, či bude daňovým výdavkom podľa §20 ods.9 a)
tvorba rezervy na zostavenie účtovnej závierky
zápisom 518/323
pre účt.jednotku, ktorá nemá povinnosť auditu.

Zostavenie UZ bude vyfakturované samozrejme v r.2008

Ak UJ má zmluvu, že zostavenie účtovnej závierky, príp. DP bude vykonané dodávateľským spôsobom , osobne nevidím dôvod, aby to nebolo uznané za daňový výdavok. (ani v tom prípade, keď nie je povinnosť auditu, nie je to tým podmienené)
Petra29
17.03.08,05:57
Rozmýšľam o tom celú noc, ako zaúčtovať klientovi jednorázové spracovanie účt.závierky za r.2007,
či tvoriť rezervu do r.2007
alebo účtovať cez nevyfakturované dodávky v r.2007 /budem fakturovať až v apríli r.2008/
alebo ako inak to riešite vy pri jednorazových klientoch - myslím v ICH účtovníctve?
Petra29
17.03.08,08:18
Rozmýšľam o tom celú noc, ako zaúčtovať klientovi jednorázové spracovanie účt.závierky za r.2007,
či tvoriť rezervu do r.2007
alebo účtovať cez nevyfakturované dodávky v r.2007 /budem fakturovať až v apríli r.2008/
alebo ako inak to riešite vy pri jednorazových klientoch - myslím v ICH účtovníctve?
Posúvam, dúfam, že neporušujem Etiketu ohľadne vyhľadávania, hľadám od rána, našla som príspevky z r.05, ktoré nie sú moc aktuálne.
azla
17.03.08,08:28
Rozmýšľam o tom celú noc, ako zaúčtovať klientovi jednorázové spracovanie účt.závierky za r.2007,
či tvoriť rezervu do r.2007
alebo účtovať cez nevyfakturované dodávky v r.2007 /budem fakturovať až v apríli r.2008/
alebo ako inak to riešite vy pri jednorazových klientoch - myslím v ICH účtovníctve?
Môj názor:
Ak viem presnú sumu - účtujem ako nevyfakturovanú dodávku. Potom zo zúčtovania nemajú vznikať rozdiely.
Ak nie je známa presná suma - tvorím rezervu. (nevieme aké práce vyvstanú na poslednú chvíľu )
:confused:
Pokiaľ služby majú byť vykonané do 31.3., vychádza mi to tak , že faktúra má byť vystavená s najneskorším dátumom dodania 31.3.2008 najneskôr do 15.4.2008.(ale Ty to určite vieš)
Petra29
17.03.08,12:31
Môj názor:
Ak viem presnú sumu - účtujem ako nevyfakturovanú dodávku. Potom zo zúčtovania nemajú vznikať rozdiely.
Ak nie je známa presná suma - tvorím rezervu. (nevieme aké práce vyvstanú na poslednú chvíľu )
:confused:
Pokiaľ služby majú byť vykonané do 31.3., vychádza mi to tak , že faktúra má byť vystavená s najneskorším dátumom dodania 31.3.2008 najneskôr do 15.4.2008.(ale Ty to určite vieš)
Takže dobre rozmýšľam, že moja faktúra musí ovplyvniť náklady klienta 2007,
mimotemyzačínam sa zamotávať v drobnostiach v tej najnevhodnejšej chvíli...

k podčiarknutému: faktúra bude vystavená od neplatcu, ale dátumy sa budú pohybovať v týchto hraniciach