alexxandra
27.02.05,15:10
Dobry den,


chcela by som sa opytat, ci aj v roku 2005 este existuje dohoda obrigadnickej praci studenta a ake fondy sa tam odvadzaju, pripadne ci je nejako limitovany rizsah hodin. Predpokladam, ze je potrebne ju dolozit potvrdenim zo skoly. A co sa tycka fondov do zdravotnej poistovne, stale plati limit, ze do 3 000,- Sk sa fondy neodvadzaju? Alebo sa mylim? :-) Vdaka.
Emma
27.02.05,18:41
Pracovný čas je polovica norm.stanoveného prac.času.T.j.80hod/mes.Platí sa 0,8% úrazové poistenie do SP z čistého príjmu.Príjem sa zdaňuje,ak ti nepodpíše vyhlasenie o uplatnení odpoč.položky,ak podpíše,tak mzda -6736.Hranica príjmu pre Zp sa už nesleduje mesačne ,ale ročne.Spočíta sa súhrn minim.miezd platných počas roka 2005 a ak jeho príjem prekročí túto hranicu,tak si musí doplatiť ZP.Inak platí poistné za študenta štát.Ak teda výjde príjem viac ako cca 79 000Sk,bude si musieť podať ročné zúčtovanie poistného a zo vzniknutého základu sa platí 14% poistné.Inak musí byť k DBPŠ doložené potvrdenie o návšteve školy(denné štúdium)preddavky na poistné študent neplatí.
gita
28.02.05,10:43
Je limitovaná brig. práca počtom hodín ročne? Myslím, že to bolo limitované 300 hod.? Platí to z jednej dohody alebo zo všetkých?
Luba2
28.02.05,10:47
Pozri rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študentov. V jednej 300 hodín ročne, v druhej polovica fondu pracovného času.
jessica
28.02.05,13:37
Mohli by ste prosím niekto prilepiť vzor Dohody o BPŠ?
Ala
01.03.05,14:09
Tlacivo dostať v ŠEVT-e.
lenkak
01.03.05,18:54
Vzor: stačí si ho trošku upraviť
Dohoda o brigádnickej práci študentov
(§ 227 a 228 Zákonníka práce)


Zamestnávateľ:


a

Zamestnanec:

u z a t v á r a j ú
dohodu o brigádnickej práci študentov

l. Zamestnanec bude na základe tejto dohody vykonávať prácu ............ od................ v rozsahu troch hodín denne v pracovných dňoch od ....... hod. do ........hod.

2. Práca sa dohodla na dobu:

2. Zmluvné strany dohodli za vykonanú prácu zamestnanca odmenu vo výške vo výške ............Sk mesačne, slovom: ................................, ktorá je splatná pozadu za mesačné obdobie a výplatným termínom je 15. deň v mesiaci.

3. Zamestnávateľ oboznámil zamestnanca s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na vykonávanú prácu a s ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

4. Zamestnávateľ vytvorí zamestnancovi pracovné podmienky zaisťujúce riadny a bezpečný výkon práce a poskytne zamestnancovi osobné ochranné prostriedky.

5. Zamestnanec je povinný vykonať dohodnutú prácu osobne podľa pokynov zamestnávateľa, riadne, svedomito podľa tejto dohody a dodržiavať podmienky dohodnuté v súlade s predpismi vzťahujúcimi sa na jej výkon, hlavne s predpismi o bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

6. Neoddeliteľnou súčasťou tejto dohody je potvrdenie štatútu študenta.

7. Dohoda bola napísaná v dvoch vyhotoveniach. Po jednom vyhotovení dostanú:
- zamestnanec,
- zamestnávateľ



V....................



zamestnávateľ zamestnanec
zuso
02.03.05,06:49
Neplatí od 1.1.2005 odpočítateľná položka 87936,-ročne, čiže 7328,-mesačne?
Lenka PP
02.03.05,08:02
Môžem študentovi vyplatiť 3000,- Sk mesačne, zaplatím ÚP a on podá sám daňové priznanie. Chcem vedieť, či mu môžem vyplatiť hrubú mzdu. Ďakujem Lenka PP
jessica
02.03.05,08:07
Lenkak, si zlatá:-)

Lenka PP môžeš mu vyplatiť 3.000,- ak podpíše u teba vyhlásenie k zdaneniu, aby si mu mohla uplatniť mesačnú odpočítateľnú položku a potom je daň 0,-. Samozrejme podpísať vyhlásenie môže len u 1 zamestnávateľa. Inak ju odávdzaš ty.
siebertm
04.06.05,10:48
Dobry den,

mam v tom trochu hokej teraz.
Som zivnostnik-FO a mam bazar s mobilnymi telefonmi, nie som platca DPH.
Chcem na leto zamestnat studenta na Dohodu o brigadnickej praci studenta.
Bude pracovat menej ako 20hod./tyzden. Ma potvrdenie o navsteve skoly (denne studium).

Co vsetko mam spravit krok za krokom? Mozte mi poradit? DAKUJEM!

Ako prve s nim podpisem tuto Dohodu a co potom?
Kde ho mam nahlasit?
Ako odviest s jeho prijmu DPH?
Kolko sa plati urazove poistenie?
Som laik, takze poprosim podrobnejsie vysvetlenie.


Este raz DAKUJEM!
Jana Motyčková
04.06.05,12:39
Ako prve s nim podpisem tuto Dohodu a co potom?
Kde ho mam nahlasit?
Ako odviest s jeho prijmu DPH?
Kolko sa plati urazove poistenie?
Som laik, takze poprosim podrobnejsie vysvetlenie.

Pred nástupom ho musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovňe a to buď priamo na tlačive alebo mailom, faxom, SMS. Ak použiješ mail, fax, SMS aj tak tam treba do 3 dní zaniesť tlačivo. Inde ho nenahlasuješ. Ale pokiaľ viem, tak ak je to tvoj prvý zamestnanec, mal by si sa nahlásiť do Sociálnej poisťovne ako zamestnávateľ, a aj na Daňový úrad. Ale tieto formality presne neviem.
DPH z príjmu zamestnanca sa neodvádza, myslel si preddavok na daň ? Buď ten študent podpíše u teba prehlásenie k dani, a môžeš mu odpočitavať nezdaniteľnú časť 7328 Sk, a z rozdielu hrubá mzda-7328 vypočítaš 19%, zaokruhliš nadol - to je preddavok dane a ten odvedieš na DÚ. Ak študent nepodpíše daňové vyhlásenie, z hrubej mzdy vypočítaš 19%, zaokrúhliš nadol a odvedieš na DÚ.
Okrem toho vypočítaš 0.8% úrazové poistenie, zaokrúhliš nahor, vypíšeš výkaz do Sociálnej poisťovne, sumu odvedieš do SP.
Potom po skončení roku, ak mal pracovník podpísané daňové vyhlásenie, buď si požiada o ročné zúčtovanie dane, potom mu ho musíš urobiť, alebo mu vystavíš Potvrdenie o zdaniteľnej mzde .... Ak nemal podpísané daňové vyhlásenie, vystavíš mu Potvrdenie o zdaniteľnej mzde. A potom sa ešte vypisuje Štvrťročný prehľad o zrazených preddavkoch a Hlásenie pre DÚ (neviem teraz presný názov - ročné).
Keďže papiere nerobím, možno ma ešte niekto doplní. Ak som Ťa neodradila od úmyslu niekoho zamestnať.
Janka6685
05.06.05,05:44
Ešte je tam taká vec, že ak jeho príjem zhrnútý na konci roka prekročí nejakú sumu, tak sa musí prihlásiť na zdravotnú poisťovňu a odviesť preddavky. Ospravedlňujem sa, ale sumu neviem, to si zisti a aj tak to nie je tvoja starosť, to si musí ustrážiť študent. Ale nič sa ti nestane, ak mu to povieš.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
30.06.05,17:06
chcela by som vedieť či dohoda o brigádnickej práci študenta je limitovaná počtom hodín za rok a či je rozdiel ak uzavriem dohodu o brigádnickej práci študenta so študentom neplnoletým a plnoletým. ďakujem
Duša
30.06.05,18:53
Dohoda o brigádnickej práci študenta nie je limitovaná počtom hodín za rok, ale študent môže pracovať 1/2 bežného pracovného času zamestnanca. Či sa dá uzavrieť DoBPŠ s neplnoletým študentom neviem.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
30.06.05,19:35
na stranke www.epi.sk (http://www.epi.sk) podľa vyjadrenie p. ing. Valérie Jankovičovej

podľa par.223 ods.2 dohodu o prácach vykonávaných mimo prac. pomeru možno s mladistvým zamestnancom uzatvoriť, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, mravnosť al. výchova na povolanie. Pojem mladistvý zamestnanec je definovaný v par.40 ods.3. Je to zamestnanec mladší ako 18 rokov. Vyjadrenie zákonného zástupcu na rozdiel od prac.pomeru sa pri dohodách nevyžaduje. Podľa par.227
ods.1 dohodu o BoPŠ možno uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. ďalej sa píše predpokladaný rozsah prác nemá prekročiť 100 hodín v kal.roku a zároveň v priemere polovicu týždenného prac.času. Odmena z dohody podlieha zdaneniu vybratím preddavku na daň sadzbou 19%.
takže preto by som chcela vedieť či ten limit nie je len pre neplnoletých študentov a ak tomu dobre rozumiem tak odpočitateľnu položku na daňovníka si môže uplatniiť pri DoPŠ len plnoletý študent. Pochopila som to správne?
Duša
30.06.05,19:56
Limit polovica týždenného pracovného času sedí a platí pre všetkých študentov. Limit 100 hodín neplatí, v ZP je napísané, že DoBPŠ sa môže uzatvoriť aj v prípade, že predpokladaný rozsah práce neprekročí 100 hodín. Nie že nemá prekročiť. Pod neplnoletými študentami som si predstavovala deti mladšie ako 15 rokov. Podľa môjho názoru odpočítateľná položka na daňovníka nie je viazaná na vek.
vierkat
01.07.05,07:21
ahojte...
zaujímalo by ma, či to potvrdenie o návšteve školy potrebujem vždy?
Denda
01.07.05,07:23
ahojte...
zaujímalo by ma, či to potvrdenie o návšteve školy potrebujem vždy?Vždy.Bez toho nemôžeš uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta.
Vladimír Marcin
01.07.05,08:59
Limit polovica týždenného pracovného času sedí a platí pre všetkých študentov. Limit 100 hodín neplatí, v ZP je napísané, že DoBPŠ sa môže uzatvoriť aj v prípade, že predpokladaný rozsah práce neprekročí 100 hodín. Nie že nemá prekročiť. Pod neplnoletými študentami som si predstavovala deti mladšie ako 15 rokov. Podľa môjho názoru odpočítateľná položka na daňovníka nie je viazaná na vek.
Ahoj Duša ďakujem Ti za odpovede, ale ešte stále mi vŕta hlavou či je rozdiel medzi plnoletým a neplnoletým študentom. Mne sa zdá že aj u študenta je vek plnoletosti 18 rokov pre uzatváranie DoBPŠ. Sú tie isté podmienky pre študenta str.školy, ktorý má napr. 17 rokov a pre vysokoškoláka, ktorý má
21 rokov. Ingrid K.
pyton
01.07.05,09:44
Pracovný čas je polovica norm.stanoveného prac.času.T.j.80hod/mes.Platí sa 0,8% úrazové poistenie do SP z čistého príjmu.Príjem sa zdaňuje,ak ti nepodpíše vyhlasenie o uplatnení odpoč.položky,ak podpíše,tak mzda -6736.Hranica príjmu pre Zp sa už nesleduje mesačne ,ale ročne.Spočíta sa súhrn minim.miezd platných počas roka 2005 a ak jeho príjem prekročí túto hranicu,tak si musí doplatiť ZP.Inak platí poistné za študenta štát.Ak teda výjde príjem viac ako cca 79 000Sk,bude si musieť podať ročné zúčtovanie poistného a zo vzniknutého základu sa platí 14% poistné.Inak musí byť k DBPŠ doložené potvrdenie o návšteve školy(denné štúdium)preddavky na poistné študent neplatí.
Reagujem na platenie úrazového poistenia z "čistého príjmu".

V odbornej literatúre sú na to uvedené príklady a tam je to vypočítané z "hrubého príjmu."
terezaka
01.07.05,14:59
Prosím vie mi niekto poradiť,alebo usmerniť, ako má vyzerať vyhlásenie o uplatnení odpočitatelnej položky k DoBPŠ.(kde ho môžem nájsť)Ďakujem a pekný večer.
Janka6685
01.07.05,15:09
Prosím vie mi niekto poradiť,alebo usmerniť, ako má vyzerať vyhlásenie o uplatnení odpočitatelnej položky k DoBPŠ.(kde ho môžem nájsť)Ďakujem a pekný večer.
Nárok na odpočitateľnú položku má každý (okrem dôchodcov) a preto k tomu netreba nijaké tlačivo.
JanoL
01.07.05,15:29
Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov je tlačivo, a to musí mať zamestnávateľ podpísané,
ak si chce zamestnanec alebo dohodár uplatniť odpočítateľnú položku.

http://www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr.nsf/0/a67f8b87c602ee12c1256e0c0047e439/$FILE/Vyhlasenie_na_zdan_prijmovFO.pdf

Koho mýlim ? janku6685 ?
Janka6685
01.07.05,16:11
Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov je tlačivo, a to musí mať zamestnávateľ podpísané,
ak si chce zamestnanec alebo dohodár uplatniť odpočítateľnú položku.

http://www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr.nsf/0/a67f8b87c602ee12c1256e0c0047e439/$FILE/Vyhlasenie_na_zdan_prijmovFO.pdf

Koho mýlim ? janku6685 ?
O.K., máš pravdu, že ak podpíše vyhlásenie, nebude musieť robiť si sám daňové priznanie a zároveň mu bude odpočítaná nezdaniteľná časť základu dane. Ak by ale nepodpísal, urobil by si daňové priznanie sám a tam by si položku odpočítal naraz. Daň potom vrátia, pravdepodobne.

Čiže ak ide o to, aby dotyčný neplatil toľko na dani, tak je to to tlačivo. Ale samostatne tlačivo na uplatnenie nie je.

To len polemizujem. V konečnom dôsledku máš pravdu.
juko
01.07.05,17:43
Janka, ak chceš uplatniť odpočítateľnú položku 7328,-Sk v bežnom mesiaci, musíš mať podpísané od neho Vyhlásenie, ktoré vo svojom príspevku priložil JanoL.
Ináč máš pravdu, že ak ho nepodpíše, aj tak si môže na konci roka v daňovom priznaní uplatniť na seba celú čiastku odpočítateľnej položky, čiže 87936,-Sk pre rok 2005 a nepotrebuje na to žiadny doklad.
terezaka
01.07.05,18:05
JanoL ďakujem velmi pekne presne to potrebujem a ešte raz pekný večer...
Denda
03.07.05,13:31
Janka, ak chceš uplatniť odpočítateľnú položku 7328,-Sk v bežnom mesiaci, musíš mať podpísané od neho Vyhlásenie, ktoré vo svojom príspevku priložil JanoL.
Ináč máš pravdu, že ak ho nepodpíše, aj tak si môže na konci roka v daňovom priznaní uplatniť na seba celú čiastku odpočítateľnej položky, čiže 87936,-Sk pre rok 2005 a nepotrebuje na to žiadny doklad.Ešte na doplnenie. V prípade, že ho zamestnanec podpísané nemá a zamestnávateľ mu túto odpočítateľnú položku uplatňuje, dostáva sa do sankcií, z dôvodu neodvádzania preddavku na daň zo závislej činnosti až do momentu ročného vysporiadanie tejto dane u zamestnanca.
liba2
03.07.05,13:49
Prosím vie mi niekto poradiť,alebo usmerniť, ako má vyzerať vyhlásenie o uplatnení odpočitatelnej položky k DoBPŠ.(kde ho môžem nájsť)Ďakujem a pekný večer.Dievčatá, to dúfam hovoríte o 2-hárku Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO... , ktoré predáva ŠEVT a pod. firmy? Terezaka ho zrejme nepozná. Ak so mnou súhlasíte, tak Terezaka treba ísť do Ševt-u.
Denda
03.07.05,13:57
Dievčatá, to dúfam hovoríte o 2-hárku Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO... , ktoré predáva ŠEVT a pod. firmy? Terezaka ho zrejme nepozná. Ak so mnou súhlasíte, tak Terezaka treba ísť do Ševt-u. Hovoríme o vyhlásení, ktoré priložil Janol a je aj na stránke finance.gov.sk.
adam
03.07.05,14:36
Toto od Andrej_rv v tlačivách je zjednodušené...
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=6
Denda
03.07.05,14:45
Toto od Andrej_rv v tlačivách je zjednodušené...
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=6To tlačivo sa nedá otvoriť.
adam
03.07.05,14:52
To tlačivo sa nedá otvoriť.
Teraz som to skúšala a mne to ide.....:-(
liba2
03.07.05,14:56
Teraz som to skúšala a mne to ide.....:-(ďakujem za tlačivo, nepoznám ho. Mne to tiež nešlo otvoriť, ale treba zadať "otvoriť a opraviť", čosi sa inštaluje a potom to už ide otvoriť.
adam
03.07.05,15:03
Pridala som ho z mojich dokumentov, dúfam, že Ti to pôjde.......:)
evae
03.07.05,16:08
ahojte, chcem sa spytat ohladom DoBPS a DoVP, mozem zobrat studentov aj na DoVP? Je pri DoVP, ak zamestnam 17-rocneho rovnako obmedzenie, ze moze odpracovat polovicu tyzdenneho prac. casu? Ide mi o to, ze by som bola rada, keby robili viac ako 20 hodin tyzdenne. A tiez mi ide o to, ze dnes mi majitel oznamil, ze mam pripravit dohody na zajtra (je nedela) a nemam od nich potvrdenia o navsteve skoly a asi do rana do siedmej ani mat nebudem. Vopred DAKUJEM!
juko
03.07.05,18:19
Tak v takejto forme som ešte vyhlásenie nevidel. Je akceptovateľné pracovníkmi DÚ?
adam
03.07.05,18:28
Tak v takejto forme som ešte vyhlásenie nevidel. Je akceptovateľné pracovníkmi DÚ?
Ja som ho zatiaľ nepoužila, pridal ho andrej_rv, snáď odpovie na otázku. Podľa mňa má všetky náležitosti a je jednoduchšie......
juko
03.07.05,18:43
To obmedzenie 20 hodín týždenne je myslené v priemere na celú uzavretú zmluvu podľa §227 Dohoda o brigádnickej práci študentov (3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Ak bude teda mať napr. DOBPŠ podpísanú na 2 týždne a prvý týždeň odpracuje 40 hodín a druhý týždeň 0 hodín, v priemere za dva týždne splnil podmienku uvedeného zákona, že v priemere za dobu práce neodpracoval týždenne viac ako 20 hodín.

Treba mať pri zamestnávaní mladistvých na zreteli aj §224 (3) Zákazy niektorých prác pre ženy a mladistvých platia aj pre práce vykonávané na základe týchto dohôd.

§85 (7) Mladistvý zamestnanec mladší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 30 hodín týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Mladistvý zamestnanec starší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.

Čiže v zmysle tohoto paragrafu mladistvý zamestnanec môže odpracovať týždenne na DOBPŠ iba 18 a 3/4 hod.
andrej_rv
03.07.05,18:55
Ja som ho zatiaľ nepoužila, pridal ho andrej_rv, snáď odpovie na otázku. Podľa mňa má všetky náležitosti a je jednoduchšie......Náležitosti písomného vyhlásenia sú uvedené v § 36 ods. 6 a 7 ZDP. Tieto údaje obsahuje aj skrátené tlačivo. Nikde v zákone som sa nestretol s požiadavkou, že písomné vyhlásenie sa musí podávať na tlačive s predpísanou formou. Vychádzajúc z uvedeného, nevidím dôvod na jeho neakceptovanie. Náš DÚ zatiaľ nemal námietky (aj keď prístup jednotlivých pracovníkov alebo DÚ môže byť rozdielny).
evae
04.07.05,03:20
To obmedzenie 20 hodín týždenne je myslené v priemere na celú uzavretú zmluvu podľa §227 Dohoda o brigádnickej práci študentov (3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Ak bude teda mať napr. DOBPŠ podpísanú na 2 týždne a prvý týždeň odpracuje 40 hodín a druhý týždeň 0 hodín, v priemere za dva týždne splnil podmienku uvedeného zákona, že v priemere za dobu práce neodpracoval týždenne viac ako 20 hodín.

Treba mať pri zamestnávaní mladistvých na zreteli aj §224 (3) Zákazy niektorých prác pre ženy a mladistvých platia aj pre práce vykonávané na základe týchto dohôd.

§85 (7) Mladistvý zamestnanec mladší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 30 hodín týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Mladistvý zamestnanec starší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.

Čiže v zmysle tohoto paragrafu mladistvý zamestnanec môže odpracovať týždenne na DOBPŠ iba 18 a 3/4 hod.
dakujem velmi pekne, akurat ich idem vystavit. Este ma vcera napadlo, da sa spravit aj DoVP ak nemaju potvrdenie o navsteve skoly, alebo s nimi musim mat DoBPS, ked su studenti?
ZuzanaP
04.07.05,04:50
Ten rozdiel medzi DVP a DOBP zaujíma aj mňa. Doteraz sme vždy pre študentov, čo pracovali len cez prázdniny vystavovali len DoVP a zatiaľ námietky neboli.

Naháňať ich cez prázdniny, aby si šli na školu pýtať tlačivo, že sú študenti, mi príde zbytočné.

Čo vy na to?
evae
04.07.05,04:56
ved kvoli tomu, ze nemam od nich potvrdenie o navsteve skoly.


este otazka, ked nemaju 18, ale 17, musim mat potvrdenie od ich rodicov, teda povolenie, ze mozu u nas pracovat? alebo to treba len pri hlavnom pracovnom pomere?
Jara
04.07.05,05:27
potvrdenie o návšteve školy je podmienkou. Inak nemôže byť vystavená DoBPŠ iba DoVP. Nežiadam potrvdenie od rodičov, veď Zákonník práce nezakazuje pracovať študentom. Sú tam len podmienky ohľadom mladistvých 16-ročných.
bea
04.07.05,05:37
ahojte, chcem sa spytat ohladom DoBPS a DoVP, mozem zobrat studentov aj na DoVP? Je pri DoVP, ak zamestnam 17-rocneho rovnako obmedzenie, ze moze odpracovat polovicu tyzdenneho prac. casu? Ide mi o to, ze by som bola rada, keby robili viac ako 20 hodin tyzdenne. A tiez mi ide o to, ze dnes mi majitel oznamil, ze mam pripravit dohody na zajtra (je nedela) a nemam od nich potvrdenia o navsteve skoly a asi do rana do siedmej ani mat nebudem. Vopred DAKUJEM!Ak chceš uzatvoriť so študentom Dohodu o vykonaní práce, tak tam neplatí obmedzenie 20 hod. týždenne. Tam platí, že predpokladaný rozsah práce nepresahuje 300 hod. v kal. roku. Takže študent môže pracovať viac ako 20 hod. týždenne a nepotrebuje potvrdenie o návšteve školy.
evae
04.07.05,05:39
dakujem velmi pekne :)
Denda
04.07.05,06:00
Tak v takejto forme som ešte vyhlásenie nevidel. Je akceptovateľné pracovníkmi DÚ?Podľa mňa áno, pretože tlačivo je len odporúčané a nie je vydané ako vzor vo finančnom spravodajcovi.
Jana Acsová
04.07.05,11:54
Ten rozdiel medzi DVP a DOBP zaujíma aj mňa. Doteraz sme vždy pre študentov, čo pracovali len cez prázdniny vystavovali len DoVP a zatiaľ námietky neboli.

Naháňať ich cez prázdniny, aby si šli na školu pýtať tlačivo, že sú študenti, mi príde zbytočné.

Čo vy na to?Tak nám vytkli študenta a DOVP, keď nespĺňala podmienky podľa ZP t.j. nebola na dohodnutú úlohu, ale práce.
Školy sú otvorené (možno aj denne), môj syn potreboval vlani cez prázdniny až dve potvrdenia a nemal s tým problémy. Okrem toho, študent, ktorý ide na prázdniny pracovať a vie o tom dopredu (alebo to aspoň plánuje), si ho môže vybaviť aj počas školského roka (tak sme to riešili tohto roku aj my).
brm
05.07.05,06:12
na stranke www.epi.sk (http://www.epi.sk/) podľa vyjadrenie p. ing. Valérie Jankovičovej

podľa par.223 ods.2 dohodu o prácach vykonávaných mimo prac. pomeru možno s mladistvým zamestnancom uzatvoriť, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, mravnosť al. výchova na povolanie. Pojem mladistvý zamestnanec je definovaný v par.40 ods.3. Je to zamestnanec mladší ako 18 rokov. Vyjadrenie zákonného zástupcu na rozdiel od prac.pomeru sa pri dohodách nevyžaduje. Podľa par.227
ods.1 dohodu o BoPŠ možno uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. ďalej sa píše predpokladaný rozsah prác nemá prekročiť 100 hodín v kal.roku a zároveň v priemere polovicu týždenného prac.času. Odmena z dohody podlieha zdaneniu vybratím preddavku na daň sadzbou 19%.
takže preto by som chcela vedieť či ten limit nie je len pre neplnoletých študentov a ak tomu dobre rozumiem tak odpočitateľnu položku na daňovníka si môže uplatniiť pri DoPŠ len plnoletý študent. Pochopila som to správne?...moje nervy...mňa z tých 100 hodín uchytí...a z hentakých "poradcov" tiež...prečo si panstvo dofrasa neprečítate radšej príspevky na porade? riešite sto krát vyriešené...
brm
05.07.05,06:17
Nárok na odpočitateľnú položku má každý (okrem dôchodcov) a preto k tomu netreba nijaké tlačivo.to si robíš srandu?! a čo tak medzi nami nudiacimi sa mzdárkami, okamžite mu dať podpísať vyhlásenie k odpoč.položkám? ak postupuješ tak, ako si "poradila" tak úprimnú sústrasť...
bea
05.07.05,08:38
to si robíš srandu?! a čo tak medzi nami nudiacimi sa mzdárkami, okamžite mu dať podpísať vyhlásenie k odpoč.položkám? ak postupuješ tak, ako si "poradila" tak úprimnú sústrasť... Inak Janka sa už opravila v príspevku č. 25, takže, myslím si, nemal by byť problém.;)
bea
05.07.05,08:39
...moje nervy...mňa z tých 100 hodín uchytí...a z hentakých "poradcov" tiež...prečo si panstvo dofrasa neprečítate radšej príspevky na porade? riešite sto krát vyriešené... Súhlasím, ale bez toho "dofrasa".:confused:
brm
05.07.05,08:49
Súhlasím, ale bez toho "dofrasa".:confused:sorry, ospravedlňujem sa, ale...už mi tečú nervy
brm
05.07.05,08:52
Inak Janka sa už opravila v príspevku č. 25, takže, myslím si, nemal by byť problém.;)bea, ale ten príspevok tam je stále...čo bráni autorke vymazať tento prudko zavádzajúci príspevok? mne je to jedno, čo tam píše, je viem čo mám robiť...ale ak si ten príspevok prečíta niekto problematiky neznalý, tak ďakujem pekne, to si porada získa "pekné" renomé
bea
05.07.05,09:14
bea, ale ten príspevok tam je stále...čo bráni autorke vymazať tento prudko zavádzajúci príspevok? mne je to jedno, čo tam píše, je viem čo mám robiť...ale ak si ten príspevok prečíta niekto problematiky neznalý, tak ďakujem pekne, to si porada získa "pekné" renomé Asi by sme si mali zvyknúť na to označovanie našich príspevkov, keď zistíme, že boli chybné, dodatočne hneď do toho konkrétneho príspevku nejakou inou farbou. Nie vždy je vhodné ho vymazať, lebo potom sa stráca súvislosť tích nasledujúcich, ktoré naň reagujú. Predstav si, čo by si pomysleli čítajúci, keby svoj príspevok Janka vymazala a Tvoj by tam ešte bol? :) (Ty tam síce cituješ príspevok, ale nie v každom prípade to tak je.)
Ja si myslím, že by práve bolo celkom dobré v chybných príspevkoch zvýrazniť nejako chybu, to by upútalo ďalších a skôr by si uvedomili aj pre svoju potrebu, kde je chyba a vystríhali by sa jej.
bepo
05.07.05,09:33
Bea-ak by si si prečítala " Mýlim sa,ale nemýlim druhých" tak tam ten postup je navrhnutý
Janka6685
05.07.05,18:58
to si robíš srandu?! a čo tak medzi nami nudiacimi sa mzdárkami, okamžite mu dať podpísať vyhlásenie k odpoč.položkám? ak postupuješ tak, ako si "poradila" tak úprimnú sústrasť...Ja viem, že to tlačivo existuje a viem aj na aké účely je. Vôbec som ani v tom pôvodnom príspevku nemyslela tak, že nie je, len som reagovala na otázku. Ďalej sme si to vysvetlili, tak ma mrzí, že si nepochopila, ako som to myslela a preto ma aj mrzí "tón" tvojej reakcie. To po prvé.

A po druhé: myslela som si, že porada je pre tých, čo niečomu nerozumejú, alebo im nie je niečo jasné a pre tých, čo im poradia. Nevedela som, že je len pre "machrov". To na margo toho tvojho "tónu".
lenkak
05.07.05,19:36
Odporučila by som Vám obom si prečítať Etiketu Porady.
PORADA JE PRE VŠETKÝCH.
Janka6685
05.07.05,19:39
Odporučila by som Vám obom si prečítať Etiketu Porady.
PORADA JE PRE VŠETKÝCH.
To mala byť moja jediná reakcia. Musela som to predsa uviesť na správnu mieru. Tak dúfam, že sa to už nebude rozoberať. Téma je o brigádnikoch, tak sa venujme tomu.
brm
06.07.05,13:40
Ja viem, že to tlačivo existuje a viem aj na aké účely je. Vôbec som ani v tom pôvodnom príspevku nemyslela tak, že nie je, len som reagovala na otázku. Ďalej sme si to vysvetlili, tak ma mrzí, že si nepochopila, ako som to myslela a preto ma aj mrzí "tón" tvojej reakcie. To po prvé.

A po druhé: myslela som si, že porada je pre tých, čo niečomu nerozumejú, alebo im nie je niečo jasné a pre tých, čo im poradia. Nevedela som, že je len pre "machrov". To na margo toho tvojho "tónu".sorry...sypem si popol na hlavu...ale machrovanie to nie je...je to len o 25 rokov dlhšia prax...rada prenechám miesto vám mladým...
Jana Acsová
06.07.05,14:10
sorry...sypem si popol na hlavu...ale machrovanie to nie je...je to len o 25 rokov dlhšia prax...rada prenechám miesto vám mladým...Janka6685, niekedy sa proste nedá. Aj pre mňa je toto silná káva. Chcela som sa vyjadriť už skôr, ale akosi mi to nepripadalo vhodné, dokonca som sa radila aj na Porade ... a tak ...
Tak tento príspevok berte iba v tom, že si treba dobre prečítať jeho záver.
IvkaH
06.07.05,16:04
Prepáčte, tiež som nová. Ak dám študentovi DoVP, aké odvody idú z toho, aký je vlastne rozdiel v spracovaní mzdy DoVPa DoBPŠ ?
Janka6685
06.07.05,17:35
Prepáčte, tiež som nová. Ak dám študentovi DoVP, aké odvody idú z toho, aký je vlastne rozdiel v spracovaní mzdy DoVPa DoBPŠ ?
Vlasntne žiadny, len pri DoBPŠ je potrebné potvrdenie zo školy. Takže v oboch prípadoch zrazím 19 % daň z hrubej mzdy a odvediem 0,8 % do SP. Len v počtoch odpracovaných hodín si ešte treba dávať pozor. Pri DoVP je max. 300 do roka a pri DoBPŠ je to polovica z toho, čo odrobia zamestnanci na pracovnú zmluvu. Ak som na niečo zabudla, alebo niečo poplietla, poraďáci určite vďačne pomôžu a usmernia.
adam
06.07.05,17:38
Ešte doplním, zdravotné poistenie - mesačne sa neplatí - na konci roka sa mu urobí ročné zúčtovanie poistného a ak jeho príjem presiahne sumu (nie som si celkom istá výškou, ale asi ) 78.000,- Sk, zaplatí si sám.
Janka6685
06.07.05,17:40
sorry...sypem si popol na hlavu...ale machrovanie to nie je...je to len o 25 rokov dlhšia prax...rada prenechám miesto vám mladým...
Nechcela som sa k tomu vraciať, ale aj ja sa musím ospravedlniť. Vážim si všetkých, ktorí nám neskúseným na porade pomáhajú, pretože majú skúsenosti. Dúfam, že aj ja budem mať niekedy také skúsenosti. Len si treba uvedomiť, že tu nie sú všetci s dlhoročnými skúsenosťami a potrebujú pomôcť a usmerniť. Ďakujem všetkým, ktorí aj mne pomohli.

Takéto vyjadrenia však patria do inej sekcie, preto to uzatváram.
bea
07.07.05,10:54
Bea-ak by si si prečítala " Mýlim sa,ale nemýlim druhých" tak tam ten postup je navrhnutýJa som si ten postup prečítala, aj sa ho snažím praktizovať. A práve preto, že rozmýšľam o tom, aký prístup k mojej chybnej odpovedi zvolím, si myslím, že je správnejšie nevymazávať príspevok, keď sú naň reakcie. Tým sa môže stať, že diskusia odrazu nebude mať súvislosti. Ale radšej do neho vyznačiť chybu.Chcela som svojím príspevkom vyjadriť len svoj názor, nič iné.
betty
07.07.05,11:38
Ja sa rozhodujem medzi DOVP a DOBŠ aj na základe toho, či ide o opakovanú činnosť alebo nie. DOVP uzatváram na jednorázovú "pracovnú úlohu" a DOBŠ uzatváram so študentami na opakovanú "prácu". Takto som to pochopila ja.
Jozef Mihál
07.07.05,13:07
Ešte doplním, zdravotné poistenie - mesačne sa neplatí - na konci roka sa mu urobí ročné zúčtovanie poistného a ak jeho príjem presiahne sumu (nie som si celkom istá výškou, ale asi ) 78.000,- Sk, zaplatí si sám.


Tak pozor, táto záležitosť sa novelou zákona o ZP k 1.9.05 podstatne mení.

Na príjmy osôb, za ktoré platil poistné na ZP štát a boli dosiahnuté do 31.8.2005 sa nebude prihliadať.
Jozef Mihál
07.07.05,13:08
sorry...sypem si popol na hlavu...ale machrovanie to nie je...je to len o 25 rokov dlhšia prax...rada prenechám miesto vám mladým...
Fíha Katarína, na 25 rokov praxe nevyzeráš, to robíš mzdárku od narodenia?
alexxandra
17.07.05,09:12
Tak pozor, táto záležitosť sa novelou zákona o ZP k 1.9.05 podstatne mení.

Na príjmy osôb, za ktoré platil poistné na ZP štát a boli dosiahnuté do 31.8.2005 sa nebude prihliadať.
To je velmi podstatna informacia. Ma to prosim nejaky vplyv na vysku odvodov v priebehu roka? Dakujem.
majajo
05.09.05,14:00
V prvom rade zdravim a vopred dakujem za odpoved ....som student a vjem ze sa o tom toho uz popisalo vela , ale ked sa to furt meni tak clovek ktory ma na starosti aj ine veci to nestiha sledovat ....preto ma zaujima
a: ked zarobi student viac ako 13000 v obdobi 9 - 12 / 2005 zaplati do zdravotnej 14 %
b: co treba platit ak na dohodu o brigadnickej praci odrobi viac ako 80 hodin
c:a ci sa ta suma 13000 co vychadza 3250 sk co je vlastne polovica minimalnej mzdy bude menit kedze od oktobra je minimalna mzda 6900sk....dakujem ...
liba2
05.09.05,18:16
V prvom rade zdravim a vopred dakujem za odpoved ....som student a vjem ze sa o tom toho uz popisalo vela , ale ked sa to furt meni tak clovek ktory ma na starosti aj ine veci to nestiha sledovat ....preto ma zaujima
a: ked zarobi student viac ako 13000 v obdobi 9 - 12 / 2005 zaplati do zdravotnej 14 %
b: co treba platit ak na dohodu o brigadnickej praci odrobi viac ako 80 hodin
c:a ci sa ta suma 13000 co vychadza 3250 sk co je vlastne polovica minimalnej mzdy bude menit kedze od oktobra je minimalna mzda 6900sk....dakujem ...Študent na túto formu dohody môže pracovať najviac 20 hod. týždenne - nesmie pracovať viac! Toto ukladá Zákonník práce. Toto nesúvisí so zdravotným poistením. Ak bude pracovať viac ako 20 hod. týždenne, porušil Zákonník práce. Ak bude pracovať viac ako 20 hodín týždenne - neplatí vyššie poistenie.
majajo
06.09.05,05:19
Študent na túto formu dohody môže pracovať najviac 20 hod. týždenne - nesmie pracovať viac! Toto ukladá Zákonník práce. Toto nesúvisí so zdravotným poistením. Ak bude pracovať viac ako 20 hod. týždenne, porušil Zákonník práce. Ak bude pracovať viac ako 20 hodín týždenne - neplatí vyššie poistenie.

a co treba urobit alebo ako moze dotycny student odrobit viac hodin ??..je taka moznost??
Jana Motyčková
06.09.05,06:26
a co treba urobit alebo ako moze dotycny student odrobit viac hodin ??..je taka moznost??Môže odrobiť viac napr.
1. 2 dohody o brigádnickej práci študentov - každá uzavretá na inú činnosť. Ale možno by sa musel zamestnávateľ trošku hádať s Inšpektorátom práce. Ale Zákonník práce to nevylučuje.
2. Dohoda o vykonaní práce - v úhrne 300 hodín u jedného zamestnávateľa ročne.
V oboch prípadoch ale platí, že ak príjem z týchto dohôd v úhrne prevýši 13000 (od 9 do 12/2005), zaplatí zdravotné poistenie.
3. Pracovný pomer - zaplatí všetky odvody.

Ak ide o to ako čo najmenej platiť, je možné uzavrieť pracovný pomer na kratší pracovný čas a nižšiu sumu (napr.1 hod týždenne, 50Sk/hod), z toho sa všetko odvedie, a dohodu o brigádnickej práci študentov aj na milión. Potom z takejto dohody sa zdravotné poistenie platiť nebude.
Jana Motyčková
06.09.05,06:30
c:a ci sa ta suma 13000 co vychadza 3250 sk co je vlastne polovica minimalnej mzdy bude menit kedze od oktobra je minimalna mzda 6900sk....dakujem ...Pre Zákon o zdravotnom poistení platí pre celý kalendárny rok minimálna mzda, ktorá je platná k 1.1.. T.j. pre celý rok 2005 6500 Sk, pre celý rok 2006 6900 Sk.
Jana Motyčková
06.09.05,06:42
Máte niekto nejaké písomné usmernenie, že pre dohody o brigádnickej práci študentov je za študenta považovaný aj stredoškolák ?

Inšpektorát práce to nechce uznať.
majajo
06.09.05,07:54
Môže odrobiť viac napr.
1. 2 dohody o brigádnickej práci študentov - každá uzavretá na inú činnosť. Ale možno by sa musel zamestnávateľ trošku hádať s Inšpektorátom práce. Ale Zákonník práce to nevylučuje.
2. Dohoda o vykonaní práce - v úhrne 300 hodín u jedného zamestnávateľa ročne.
V oboch prípadoch ale platí, že ak príjem z týchto dohôd v úhrne prevýši 13000 (od 9 do 12/2005), zaplatí zdravotné poistenie.
3. Pracovný pomer - zaplatí všetky odvody.

Ak ide o to ako čo najmenej platiť, je možné uzavrieť pracovný pomer na kratší pracovný čas a nižšiu sumu (napr.1 hod týždenne, 50Sk/hod), z toho sa všetko odvedie, a dohodu o brigádnickej práci študentov aj na milión. Potom z takejto dohody sa zdravotné poistenie platiť nebude.


Mozem sa spytat z akych zakonov vyplíva tato moznost. Dakujem
marek32
06.09.05,07:58
Máte niekto nejaké písomné usmernenie, že pre dohody o brigádnickej práci študentov je za študenta považovaný aj stredoškolák ?

Inšpektorát práce to nechce uznať.Usmernenie to nie je, ale možno pomôže. Je to článok uverejnený v periodiku PORADCA 3/2004.
Jana Motyčková
06.09.05,08:16
[/u]


Mozem sa spytat z akych zakonov vyplíva tato moznost. DakujemČo nie je zakázané, je dovolené. Súčasné uzavretie pracovného pomeru a dohody o pracovnej činnosti (na inú činnosť) Zákonník práce nevylučuje.
To, že človek, ktorý má pracovný pomer neplatí ZP z dohôd, vyplýva zo Zákona o zdravotnom poistení §11. Z dohôd sa platí poistné na základe §11 ods.2 (VZ je definovaný v §13 ods.7 a ďalej). Zamestnanec pod §11 ods.2 nespadá.
Pepa
06.09.05,08:27
Máte niekto nejaké písomné usmernenie, že pre dohody o brigádnickej práci študentov je za študenta považovaný aj stredoškolák ?

Inšpektorát práce to nechce uznať.Mne to IP uznal a mala som nie jednu kontrolu. To kde sú takí "múdri"?
Jana Motyčková
06.09.05,08:50
Je to u jedného nášho zákazníka - včera volali, ale neviem už kto to bol a odkiaľ. Dnes sa majú znovu ozvať, keď zistím odkiaľ, napíšem.
Pepa
06.09.05,10:04
No teda, takého veci ma vedia riadne vytočiť. To pre jeden IP platí a pre druhý nie? A ty "chudák" dokazuj, že máš pravdu. Nech povedia na základe "čoho" nemá stredoškolák štatút študenta. Šľak aby trafil takýto systém!
Sany
06.09.05,10:13
Mňa zarazilo v tom priloženom dokumente nasledovné: "V tejto súvislosti možno poznamenať, že ak by študent mal popri štúdiu uzavretý pracovný pomer (čo nie je vylúčené), v takomto prípade nadobúda štatút zamestnanca, ktorý má prednosť pred štatútom študenta, a dohodu o brigádnickej práci študentov by nebolo možné uzatvoriť." To by sa potom nedalo využiť to, aby sme zamestnali študenta na kratší PP a popri tom na dohodu o BPŠ(aby z dohody neplatil odvody do ZP).
majajo
06.09.05,10:25
Mňa zarazilo v tom priloženom dokumente nasledovné: "V tejto súvislosti možno poznamenať, že ak by študent mal popri štúdiu uzavretý pracovný pomer (čo nie je vylúčené), v takomto prípade nadobúda štatút zamestnanca, ktorý má prednosť pred štatútom študenta, a dohodu o brigádnickej práci študentov by nebolo možné uzatvoriť." To by sa potom nedalo využiť to, aby sme zamestnali študenta na kratší PP a popri tom na dohodu o BPŠ(aby z dohody neplatil odvody do ZP).
a dalo bysa to v takom pripade keby ze mam individualny studijny plan . Tym padom by som bol studentom a mozem uzatvorit prac. pomer na dobu urcitu do 08/2006 a popri tom mat este dohodu o brigadnickej cinnosti
Jana Motyčková
06.09.05,10:43
Mňa zarazilo v tom priloženom dokumente nasledovné: "V tejto súvislosti možno poznamenať, že ak by študent mal popri štúdiu uzavretý pracovný pomer (čo nie je vylúčené), v takomto prípade nadobúda štatút zamestnanca, ktorý má prednosť pred štatútom študenta, a dohodu o brigádnickej práci študentov by nebolo možné uzatvoriť." To by sa potom nedalo využiť to, aby sme zamestnali študenta na kratší PP a popri tom na dohodu o BPŠ(aby z dohody neplatil odvody do ZP).No táto časť sa mi vôbec nezdá - študent začína byť študentom dňom zápisu, končí ukončením VŠ, nemá na to vplyv, že popri tom je zamestnaný. To, že za študenta pre DoBPŠ je možné považovať aj žiaka strednej školy, bol výklad zo školení, doteraz bežne akceptovaný. Keďže je to zrejme "nad rámec zákona", Inšpektorát práce si môže povedať, že už to nebude akceptovať, preto zisťujem, či nekto nemá oficiálne stanovisko.
majajo
07.09.05,04:29
No táto časť sa mi vôbec nezdá - študent začína byť študentom dňom zápisu, končí ukončením VŠ, nemá na to vplyv, že popri tom je zamestnaný. To, že za študenta pre DoBPŠ je možné považovať aj žiaka strednej školy, bol výklad zo školení, doteraz bežne akceptovaný. Keďže je to zrejme "nad rámec zákona", Inšpektorát práce si môže povedať, že už to nebude akceptovať, preto zisťujem, či nekto nemá oficiálne stanovisko.

tak teraz uz ani neviem ci som student ...:P...takze ked sa zamestnam stracam statut studenta ???...a co ak sa zamestnam ked mam individualny studijny plan ??..potom mozem byt aj brigadnik??
Sany
07.09.05,10:16
No táto časť sa mi vôbec nezdá - študent začína byť študentom dňom zápisu, končí ukončením VŠ, nemá na to vplyv, že popri tom je zamestnaný. Ja môžem len súhlasiť a rada. Len čím viac človek číta, tým viac sa zamotáva a veci, ktoré boli jasné, zrazu až také jednoznačné nie sú. Aj keď celkom nechápem, kto určil, čo je čomu nadradené, čo má prednosť....
MirecBryceX
22.09.05,05:30
Nechcem zakladat dalsiu temu, preto pisem sem...;)

Mam taky jeden dotaz..

da sa nejak pravne osetrit skutocnost, ak syn -student VS pomaha otcovi - zivnostnikovi v praci (bez naroku na odmenu) .. ??

Proste jednoducho a strucne:
otec nestiha a syn mu chce pomoct (aby stihal ;)) musi mat so synom (studentom) uzavretu dohodu? ..alebo moze nejakym sposobom pracovat (resp. vykonavat pracu) dobrovolne, bez zisku, bez dohody ??

Alebo musia spolu uzavriet dohodu o brigadnickej praci studenta...

A ak treba dohodu, ako to plati teraz? je pevne stanoveny limit v hod. prip. da sa uzavriet aj dohoda na danu pracu (ukol)?

Prosim pomozte..
Janka6685
22.09.05,07:00
Nechcem zakladat dalsiu temu, preto pisem sem...;)

Mam taky jeden dotaz..

da sa nejak pravne osetrit skutocnost, ak syn -student VS pomaha otcovi - zivnostnikovi v praci (bez naroku na odmenu) .. ??

Proste jednoducho a strucne:
otec nestiha a syn mu chce pomoct (aby stihal ;)) musi mat so synom (studentom) uzavretu dohodu? ..alebo moze nejakym sposobom pracovat (resp. vykonavat pracu) dobrovolne, bez zisku, bez dohody ??

Alebo musia spolu uzavriet dohodu o brigadnickej praci studenta...

A ak treba dohodu, ako to plati teraz? je pevne stanoveny limit v hod. prip. da sa uzavriet aj dohoda na danu pracu (ukol)?

Prosim pomozte..
To, či syna musí zamestnať, to ti budú musieť poradiť poraďáci, lebo to neviem. Môže ti len povedať, že keby museli uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študentov, študent môže odrobiť polovicu toho, čo by odrobil zamestnanec na pracovný pomer, čiže v priemere najviac 4 hodiny denne. Ak študent nechce platiť preddavky na zdravotné poistenie, nesmie zarobiť od septembra do decembra t.r. viac ako 13 000,-. Ak zarobí viac, bude si musieť podať ročné zúčtovanie a zaplatiť 14 %.

Dohoda na danu pracu je dohoda o vykonaní práce, ale nesmela by to byť opakujúca sa činnosť. Tam je limit 300 hodín ročne.

V oboch prípadoch je povinnosť zamestnávateľa platiť úrazové poistenie.
lue
27.09.05,09:09
ahojte,cim viac o tom citam,tym mam v tom vacsi chaos,mozte mi prosim poradit ci som to pochopila spravne.
som externa studentka,pracujem na Dohodu o brigadnickej praci studentov,nemam ziaden iny prijem,moj prijem od septembra do decembra bude 60 000,-
a teraz sa chcem opytat,musim platit kazdy mesiac preddavky ak ano,v akej vyske,
alebo mi staci spravit rocne zuctovanie a pri rocnom zuctovani sa teraz vobec nemusim nahlasit do ZP?
dakujem za objasnenie mojho chaosu :-))
Janka6685
27.09.05,09:13
ahojte,cim viac o tom citam,tym mam v tom vacsi chaos,mozte mi prosim poradit ci som to pochopila spravne.
som externa studentka,pracujem na Dohodu o brigadnickej praci studentov,nemam ziaden iny prijem,moj prijem od septembra do decembra bude 60 000,-
a teraz sa chcem opytat,musim platit kazdy mesiac preddavky ak ano,v akej vyske,
alebo mi staci spravit rocne zuctovanie a pri rocnom zuctovani sa teraz vobec nemusim nahlasit do ZP?
dakujem za objasnenie mojho chaosu :-))
Tvojou povinnosťou bude podať ročné zúčtovanie, teraz sa nemusíš nikam hlásiť.
dudel
28.09.05,06:14
Pracovať na základe dohody o brigádnickej práci študenta môže brigádnik, ktorý je študentom denného štúdia a má menej ako 25 rokov. Do tejto kategórie nepatria študenti študujúci popri zamestnaní, čiže sa jedná o externých študentov. Zamestnávateľ nemôže s externými študentami uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študentov, lebo nie sú riadnymi študentami.
Jana Motyčková
28.09.05,08:08
Pracovať na základe dohody o brigádnickej práci študenta môže brigádnik, ktorý je študentom denného štúdia a má menej ako 25 rokov. Do tejto kategórie nepatria študenti študujúci popri zamestnaní, čiže sa jedná o externých študentov. Zamestnávateľ nemôže s externými študentami uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študentov, lebo nie sú riadnymi študentami.S týmto by som si dovolila polemizovať. Zákoník práce dovoluje uzavrieť DoBPŠ s tým, kto má štatút študenta. Nie je tam nikde obmedzenie na vek ani na formu štúdia. Štatút študenta definuje zákon o vysokých školách, ktorý nerozlišuje či ide o dennú alebo externú formu štúdia a už vôbec nerozlišuje vek študenta.
Jana Motyčková
28.09.05,08:27
Takisto nesúhlasím celkom s odpoveďou Janky6685. Na otázku Lue som už opovedala tu : http://www.porada.sk/showpost.php?p=125217&postcount=314
(pár príspevkov ďalej je aj súhlas s touto odpoveďou od J.Mihála).
Iba doplním : podľa §11 ods 8 písm.a) štát platí poistné za nezaopatrené dieťa vrátene osoby, ktorá študuje na vysokejškole okrem externej formy štúdia .... To znamená, že ak v čase externého štúdia nie si zamestnancom ani SZČO, môžu nastať 2 prípady :
1. Štát za Teba platí poistné z iného dôvodu - napr. poberáš rodičovský príspevok alebo si evidovaná na úrade práce. V takomto prípade preddavky nelatíš (ako píše Janka6685) a po skončení si urobíš ročné zúčtovanie a zaplatíš zdr. poisťovni 14% zo 60000. Na zdravotnú poisťovňu nemusíš teraz nič hlásiť.

2. Ak štát za Teba neplatí poistné z iného dôvodu, si považovaná za poistenca podľa §11 ods.2 tzv. dobrovoľne nezamestnanú osobu. V takom prípade platíš predavky v minimálnej výške 575 Sk (ak si ZPS 288 Sk), ale môžeš aj vyššie. Po skončení roka si musíš urobiť ročné zúčtovanie, kde vypočítaš poistné na ZP zo skutočného príjmu - 14% zo 60000 = 8400 Sk, odpočítaš zaplatené preddavky 4x575 Sk = 2300, rozdiel 6100 Sk zaplatíš zdravotnej poisťovni.
Teraz k 1.9. by si sa v takomto prípade mala nahlásiť na zdravotnú poisťovňu ako DNO.
dudel
28.09.05,13:29
Presne tak, ak za študenta, ktorý študuje externe, štát neplatí odvody, tak nie je riadnym študentom a teda nemôže pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta.
domi2
28.09.05,13:41
Je to pravda

šatút študenta nemá na tieto účely študent, ktorý navštevuje externe vysokú školu.Štatút študenta na pracovnoprávne účely je len študent denného štúdia.Určite by bol problém zamestnať ho na BPŠ, lebo za neho odvody už neplatí štát.
Jana Motyčková
28.09.05,14:35
Pre Dudel a Kadnarova : To, že za študenta śtát neplatí odvody neznamená, že nie je riadnym študentom. Mimochodom, za študenta štát neplatí odvody ani keď je na dennom štúdiu a má vyššie príjmy z dohody alebo keď dĺžka štúdia prekročí štandardnú dĺžku (opakovanie ročníka) a to vôbec neznamená, že by prestal byť riadnym študentom. Zákon o vysokých školách ani Zákonník práce sa totiž neodvoláva na zákon o zdravotnom poistení.
dudel
28.09.05,18:38
Poistné do sociálnej poisťovne si môže študent platiť dobrovoľne už počas štúdia, alebo po ukončení štúdia si môže obdobie štúdia doplatiť. Zdravotné poistenie za študenta denného štúdia platí štát. A na to či môže externý študent pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta je potrebné sa informovať buď na Úrade práce alebo priamo na Ministerstve práce sociálnych vecí a rodiny.
Jana Motyčková
29.09.05,07:06
Ohľadne štatútu študenta (zdôvodnenie) pozri tému : http://www.porada.sk/showthread.php?t=9729 hlavne príspevky 6 a 11.
zuso
30.09.05,10:59
Nemám zo mzdovým účtovníctvom skúsenosti, ale chceli by sme študentov na dohodu, a v zmluve by bola stanovená mesačná odmena 3000,- Sk, a taktiež stanovené dni a čas výkonu práce. A chcem sa opýtať či im musím vystavovať výplatné pásky. Ak áno ako by mali vyzerať? Ďakujem za odpovede.
brm
30.09.05,12:03
Nemám zo mzdovým účtovníctvom skúsenosti, ale chceli by sme študentov na dohodu, a v zmluve by bola stanovená mesačná odmena 3000,- Sk, a taktiež stanovené dni a čas výkonu práce. A chcem sa opýtať či im musím vystavovať výplatné pásky. Ak áno ako by mali vyzerať? Ďakujem za odpovede.taká istá páska ako pre zamestnancov...ak máš normálny program, žiaden problém
pavlinka
04.10.05,07:22
Ahojte poradaci.
Chcela by som vediet či aj dohoda o brigadníckej práci študenta sa musí každy mesiac písat nanovo a prihlasovať a odhlasovať na socialke ako pri dohode o vykonaní práce aby to nebola opakovaná činnosť. Myslím že do zdravotnej poisťovne nemáme povinnosť takýchto ľudí prihlasovať.
Vopred ďakujem za radu,píšem Vám prvý krát ale som rada že niečo takéto existuje.Ahojte.
Mirka D
04.10.05,07:35
Chcela by som sa poradiť ohľadne zdravotného poistenia na DOBPŠ od 1.9.05:

Do 1.9.05 platilo, že študent bol povinný zaplatiť ZP ak mal príjem viac ako 12xmin.mzda.
Ako je to od 1.9.?
Bola som na školení a v dôležitom okamihu ma rozptýlila sms z práce. Školiaci akurát rozprával o tom že študent aby neplatil ZP nemôže prekročiť 3249? Sk za mesiac.

Až teraz som si všimla že existuje paralelná diskusia o DOBPŠ a tam to mám zodpovedané. Akurát som si všimla rozdiel: v tejto diskusii ste sa zhodli, že môže byť uzatvorená na opakujúcu sa činnosť, v tej druhej nie.
Zita4
04.10.05,07:56
Ahojte poradaci.
Chcela by som vediet či aj dohoda o brigadníckej práci študenta sa musí každy mesiac písat nanovo a prihlasovať a odhlasovať na socialke ako pri dohode o vykonaní práce aby to nebola opakovaná činnosť. Myslím že do zdravotnej poisťovne nemáme povinnosť takýchto ľudí prihlasovať.
Vopred ďakujem za radu,píšem Vám prvý krát ale som rada že niečo takéto existuje.Ahojte.Dohoda o brigádnickej práci študenta sa riadi § 227 ZP a nesmie prekročiť polovicu týždenného pracovného času. Môže byť spísaná aj na dobu neurčitú. Nezabudni, že musí byť priložené potvrdenie štatútu študenta.
liba2
04.10.05,08:25
Ahojte poradaci.
Chcela by som vediet či aj dohoda o brigadníckej práci študenta sa musí každy mesiac písat nanovo a prihlasovať a odhlasovať na socialke ako pri dohode o vykonaní práce aby to nebola opakovaná činnosť. Myslím že do zdravotnej poisťovne nemáme povinnosť takýchto ľudí prihlasovať.
Vopred ďakujem za radu,píšem Vám prvý krát ale som rada že niečo takéto existuje.Ahojte.DoBPS môže byť uzatvorená aj na opakujúcu sa činnosť.
Neprekročenie polovice týždenného pracovného času sa sleduje priemerom za celú dobu trvania dohody, najdlhšie za 12 mesiacov.
Jana Motyčková
04.10.05,09:33
Myslím že do zdravotnej poisťovne nemáme povinnosť takýchto ľudí prihlasovať.Súhlasím .
ivet.b
15.06.06,06:08
Ahojte vospolok,
mam jednu dilemu, tak dufam, ze poradite.
Brat si vybavil brigadu na leto a teraz rozmysla, ci si ma dat u zamestnavatela dohodu o brigadnickej praci studenta alebo riadnu pracovnu zmluvu.
Pre doplnenie- je denny student ( 3. rocnik) VS.
Ja som mu navrhla DoBPS, nech nemusi platit odvody a kedze to bude jeho jediny prijem v tej dobe, nech podpise vyhlasenie na uplatnenie nezdanitelnej ciastky 7.568,- Sk/mesacne. Ak by prekrocil limit pre studenta, v roku 2007 by si podal RZZP ( pokial to dovtedy Zajac nezrusi :) ).
V praci ho ale neustale presviedcaju, ze nakolko je student, ma narok iba na polovicu nezdanitelnej ciastky, t.j. 3.784,- Sk/mesacne. :eek::eek::eek:
To pocujem prvy krat.:eek::eek::eek:
Dalej mu povedali, ze aj keby mal DoBPS a za mesiac by prekrocil minimalny vymeriavaci zaklad na ZP, museli by mu z vyplaty strhnut preddavky na ZP. Ale oni su taka dobra dusa, ze by mu nestrhli nic a celych 14 % ( 10% za firmu a 4% za neho) by zaplatila firma.
Pokial viem, z dohody sa nemoze nic ( odvody) strhavat ( pokial to student vyslovne nepozaduje).
Mylim sa ja alebo oni? :confused:
Tweety
15.06.06,06:16
Ahojte vospolok,
mam jednu dilemu, tak dufam, ze poradite.
Brat si vybavil brigadu na leto a teraz rozmysla, ci si ma dat u zamestnavatela dohodu o brigadnickej praci studenta alebo riadnu pracovnu zmluvu.
Pre doplnenie- je denny student ( 3. rocnik) VS.
Ja som mu navrhla DoBPS, nech nemusi platit odvody a kedze to bude jeho jediny prijem v tej dobe, nech podpise vyhlasenie na uplatnenie nezdanitelnej ciastky 7.568,- Sk/mesacne. Ak by prekrocil limit pre studenta, v roku 2007 by si podal RZZP ( pokial to dovtedy Zajac nezrusi :) ).
V praci ho ale neustale presviedcaju, ze nakolko je student, ma narok iba na polovicu nezdanitelnej ciastky, t.j. 3.784,- Sk/mesacne. :eek::eek::eek:
To pocujem prvy krat.:eek::eek::eek:
Dalej mu povedali, ze aj keby mal DoBPS a za mesiac by prekrocil minimalny vymeriavaci zaklad na ZP, museli by mu z vyplaty strhnut preddavky na ZP. Ale oni su taka dobra dusa, ze by mu nestrhli nic a celych 14 % ( 10% za firmu a 4% za neho) by zaplatila firma.
Pokial viem, z dohody sa nemoze nic ( odvody) strhavat ( pokial to student vyslovne nepozaduje).
Mylim sa ja alebo oni? :confused: Mýlia sa oni, a dosť!:mee:
1. Preddavky sa mesačne neplatia, dorovná sa to v RZ, ak to nezrušia.
2.OP sa nepočíta na dni, ale na mesiace, takže 7568.- na mesiac.
Lenuška
15.06.06,06:17
Ahojte vospolok,
mam jednu dilemu, tak dufam, ze poradite.
Brat si vybavil brigadu na leto a teraz rozmysla, ci si ma dat u zamestnavatela dohodu o brigadnickej praci studenta alebo riadnu pracovnu zmluvu.
Pre doplnenie- je denny student ( 3. rocnik) VS.
Ja som mu navrhla DoBPS, nech nemusi platit odvody a kedze to bude jeho jediny prijem v tej dobe, nech podpise vyhlasenie na uplatnenie nezdanitelnej ciastky 7.568,- Sk/mesacne. Ak by prekrocil limit pre studenta, v roku 2007 by si podal RZZP ( pokial to dovtedy Zajac nezrusi :) ).
V praci ho ale neustale presviedcaju, ze nakolko je student, ma narok iba na polovicu nezdanitelnej ciastky, t.j. 3.784,- Sk/mesacne. :eek::eek::eek:
To pocujem prvy krat.:eek::eek::eek:
Dalej mu povedali, ze aj keby mal DoBPS a za mesiac by prekrocil minimalny vymeriavaci zaklad na ZP, museli by mu z vyplaty strhnut preddavky na ZP. Ale oni su taka dobra dusa, ze by mu nestrhli nic a celych 14 % ( 10% za firmu a 4% za neho) by zaplatila firma.
Pokial viem, z dohody sa nemoze nic ( odvody) strhavat ( pokial to student vyslovne nepozaduje).
Mylim sa ja alebo oni? :confused:

Myslím, že máš pravdu Ty. Nech len pekne dá DoBPŠ. Pre ZP je dôležité, koľko zarobí za celý rok, nie za mesiac. A nezdaniteľná časť je v plnej výške, nie polovica.
jankasm
15.06.06,06:19
Nemýliš sa, z dohôd sa odvádza len úrazové poistné a od 1.8.2006 aj poistné do garančného fondu. Do ZP sa neodvádza nič, na to služí ročné zúčtovanie, ak bude treba, potom zaplatia.
A s tou nezdaniteľnou čiastkou tiež nemajú pravdu, môže sa uplatniť alebo celá alebo vôbec. Neexistuje žiadne uplatnenie iba polovice.
ivet.b
15.06.06,06:26
Ste ma potesili. Dakujem.
ujcik
17.06.06,22:21
Aky je poplatok do garancneho fondu od toho 1.8.2006 na DoBPS? Plati sa aj pri DoVP ? Chcel by som zamestnat zopar studentov, lebo sam to uz nestiham (sluzby na kulturnych podujatiach - instalacie) Dakujem, Hero
Melnick
17.06.06,23:54
Aky je poplatok do garancneho fondu od toho 1.8.2006 na DoBPS? Plati sa aj pri DoVP ? Chcel by som zamestnat zopar studentov, lebo sam to uz nestiham (sluzby na kulturnych podujatiach - instalacie) Dakujem, Hero
Z DoBPŠ odvádzaš na úrazové poistenie od 1.8. z odmeny za vykonanú prácu,podľa toho aký druh ekonomickej činnosti vykonávaš.Odvodová povinnosť na garančné poistenie pre zamestnávateľa je 0.25% z VZ.Je dobré pre študentov ak podpíšu u teba vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky,kvoli daňovej odvodovej povinnosti./ pozor ! toto vyhlásenie môžu podpísať iba u jedného zamestnávateľa/.Nezdaniteľnú časť im uplatníš vo výške 7568.- Sk.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=256982#103
ujcik
19.06.06,11:56
Takze od 1.8. na DoBPS a DoVP platim 0,85% urazove a 0.25% garancny fond.
A garancny fond platim iba pri niektorych cinnostiach. Pochopil som to spravne ?? To uplatnovanie nezdanitelnej ciastky..., ked student zarobi 4000Sk, tak mu uplatnim len 4000Sk ako nezdanene, nie?
Zita4
19.06.06,12:03
Takze od 1.8. na DoBPS a DoVP platim 0,85% urazove a 0.25% garancny fond.
A garancny fond platim iba pri niektorych cinnostiach. Pochopil som to spravne ?? To uplatnovanie nezdanitelnej ciastky..., ked student zarobi 4000Sk, tak mu uplatnim len 4000Sk ako nezdanene, nie?
Základná nezdaniteľná časť je 7568 Sk. Ak zarobí 4000 Sk, uplatníš mu základnú nezdaniteľnú časť, t.zn., že mu nevyjde žiadna daň. Ak zarobí 8568 Sk, uplatníš mu takisto, daň bude platiť z 8568 - 7568 Sk = 1000 Sk, čiže daň 19 % je 190 Sk.
ujcik
23.06.06,19:05
Posledny dotaz :-)
Plati este urcita hranica prijmu na DoBPS z ktorej sa neplati ani dan z prijmu, kamarat tvrdi, ze brigadnik do 3000Sk mesacne neodvadza nic, ja ako zamestnavatel mu nestrhnem nic, iba spominane 0.8% urazove (24Sk).

Dotaz 2: Ked by zarobil v hrubom 4000Sk, vychadza mu to uboho = 19% dan z prijmu (760Sk), prijem nad 1/2 minimalnej mzdy= povinnost zaplatit 14% zdravotne poistenie {(4000-760)*0.14 = 453Sk}, 0.8% urazove (4000*0.008=32Sk), garancne 0.25% (4000*0.0025=10Sk).
Z toho plynie >>> pre zamestnavatela cena prace: 4042Sk, vyplata pre studenta: 2787Sk cisteho. Cize dostane menej........
Zita4
26.06.06,05:44
Posledny dotaz :-)
Plati este urcita hranica prijmu na DoBPS z ktorej sa neplati ani dan z prijmu, kamarat tvrdi, ze brigadnik do 3000Sk mesacne neodvadza nic, ja ako zamestnavatel mu nestrhnem nic, iba spominane 0.8% urazove (24Sk).
Dotaz 2: Ked by zarobil v hrubom 4000Sk, vychadza mu to uboho = 19% dan z prijmu (760Sk), prijem nad 1/2 minimalnej mzdy= povinnost zaplatit 14% zdravotne poistenie {(4000-760)*0.14 = 453Sk}, 0.8% urazove (4000*0.008=32Sk), garancne 0.25% (4000*0.0025=10Sk).
Z toho plynie >>> pre zamestnavatela cena prace: 4042Sk, vyplata pre studenta: 2787Sk cisteho. Cize dostane menej........
Z dohody o BPŠ sa všetko odvádza tak, ako pri dohode o vykonaní práce.
Tých 3000 Sk bola tuším voľakedy dávno hranica pre osobitnú sadzbu dane.
Študent však môže podpísať daňové vyhlásenie (ak ho nemá podpísané u iného zamestnávateľa) a uplatniť si základnú nezdaniteľnú časť (v roku 2006 je to mesačne 7568 Sk). V tom prípade by z tých 4000 Sk nemal zrazené nič. (Úrazové a garančné poistenie platí len zamestnávateľ.)
ujcik
26.06.06,07:56
ZITA4, dakujem o zaujem.
Nedalo mi a precital som si cely zakon o dani z prijmu a zakon o socialke. Poznatky: vyska urazoveho je variabilna od 0.3% do 2.6%,rozhoduje o tom socialna poistovna na zaklade OKEC. Garancne poistenie platim iba ked mam zamestnancov na normalnu zmluvu, nie na DoVP ! A studenti si musia platit zdravotne poistenie, ked ich prijmy su nad 41400Sk za rok 2006.(Malo by sa odvadzat iba zo sumy nad 41400Sk)
jankasm
26.06.06,08:27
ZITA4, dakujem o zaujem.
Nedalo mi a precital som si cely zakon o dani z prijmu a zakon o socialke. Poznatky: vyska urazoveho je variabilna od 0.3% do 2.6%,rozhoduje o tom socialna poistovna na zaklade OKEC. Garancne poistenie platim iba ked mam zamestnancov na normalnu zmluvu, nie na DoVP ! A studenti si musia platit zdravotne poistenie, ked ich prijmy su nad 41400Sk za rok 2006.(Malo by sa odvadzat iba zo sumy nad 41400Sk)

Garančné poistenie sa platí od 1.8.2006 aj za zamestnancov zamestnaných na DoVP.
Odvádzať do ZP sa bude z celkovej sumy.
Zita4
26.06.06,09:25
ZITA4, dakujem o zaujem.
Nedalo mi a precital som si cely zakon o dani z prijmu a zakon o socialke. Poznatky: vyska urazoveho je variabilna od 0.3% do 2.6%,rozhoduje o tom socialna poistovna na zaklade OKEC. Garancne poistenie platim iba ked mam zamestnancov na normalnu zmluvu, nie na DoVP ! A studenti si musia platit zdravotne poistenie, ked ich prijmy su nad 41400Sk za rok 2006.(Malo by sa odvadzat iba zo sumy nad 41400Sk)
Úrazové poistenie do konca roku 2006 je pre všetkých zamestnávateľov 0,8 %. Od 1.1.2007 bude určené Sociálnou poisťovňou. Garančné poistenie od 1.8.2006 tak, ako bolo napísané v predošlom príspevku. Zdravotné poistenie si musia ustrážiť študenti sami (zamestnávateľ nemôže vedieť, koľko iných príjmov študent v tom roku ešte má).
apsgroup
26.06.06,19:13
Ked má študent dohodu celý rok 2006 a súčasne sa napr. zamestná na kratší prac.pomer v mesiaci júl, august /ale len napr.na týžden/, vtedy sa mu odmena z dohody za tie dva mesiace nezaratáva na zdravotné poistenie t.j. do sumy 41 400.-??? Je to tak alebo nie???
jankasm
27.06.06,05:18
Ked má študent dohodu celý rok 2006 a súčasne sa napr. zamestná na kratší prac.pomer v mesiaci júl, august /ale len napr.na týžden/, vtedy sa mu odmena z dohody za tie dva mesiace nezaratáva na zdravotné poistenie t.j. do sumy 41 400.-??? Je to tak alebo nie???

Ak je príjem z dohody popri pracovnom pomere (je jedno či je zamestnaný len 1 deň v mesiaci a na aký úväzok) pre účely RZZP sa takýto príjem z dohody neberie do úvahy. A nie len do 41 400,-, proste vôbec, aj keby to bolo 100 000,-Sk.
zuso
28.06.06,10:29
Chcela by som sa opýtať jednu vec ohľadom Vyhlásenia na uplatnenie NČZD.
Ak som jeden mesiac zamestnaná na dohodu o VP u jedného zamestnávateľa na 2 týždne, podpíšem mu vyhlásenie, a potom na druhý mesiac sa chcem zamestnať zase u iného zamestnávateľa tiež na DoVP na 2 týždne, môžem si u toho druhého zamestnávateľa podpísať vyhlásenie, s tým že u toho prvého sa do vyhlásenia uvedie zmena, čiže mesiac v ktorom som si uplatňovala NČZD?
A ešte druhú vec. Musím si sledovať príjmy z dohôd za tento rok pre ročné zúčtovanie na ZP aj keď budem tento rok ešte riadne zamestnaná?
Podrobnejšie: Som na RP a pracujem na dohodu. Od septembra nastupujem spať do zamestnania. Budem do RZ na zdravotné poistenie (v r. 2007) za rok 2006 uvádzať aj príjmy z dohôd?
jankasm
28.06.06,10:44
Chcela by som sa opýtať jednu vec ohľadom Vyhlásenia na uplatnenie NČZD.
Ak som jeden mesiac zamestnaná na dohodu o VP u jedného zamestnávateľa na 2 týždne, podpíšem mu vyhlásenie, a potom na druhý mesiac sa chcem zamestnať zase u iného zamestnávateľa tiež na DoVP na 2 týždne, môžem si u toho druhého zamestnávateľa podpísať vyhlásenie, s tým že u toho prvého sa do vyhlásenia uvedie zmena, čiže mesiac v ktorom som si uplatňovala NČZD?
A ešte druhú vec. Musím si sledovať príjmy z dohôd za tento rok pre ročné zúčtovanie na ZP aj keď budem tento rok ešte riadne zamestnaná?
Podrobnejšie: Som na RP a pracujem na dohodu. Od septembra nastupujem spať do zamestnania. Budem do RZ na zdravotné poistenie (v r. 2007) za rok 2006 uvádzať aj príjmy z dohôd?

Vyhlásenie na uplatnenie NČZD si môžeš kľudne podpisovať aj každý mesiac u iného zamestnávateľa. V jeden mesiac si uplatníš NČZD u jedného, potom uňho skončíš, a ďalší mesiac si môžeš uplatniť u druhého. Platí len podmienka, že vyhlásenie môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávateľa (čiže keby si napr. pracovala v jednom mesiaci u dvoch zamestnávateľov na dohody, vyhlásenie môžeš podpísať len u jedného).
Príjmy z dohôd sa neberú do úvahy len v tom mesiaci, kedy si zároveň aj zamestnancom.
Ale ak som dobre pochopila niektoré staršie príspevky, tak ak si na RD ako zamestnanec, teda si neukončila pracovný pomer, príjmy z dohôd sa v tom prípade do úvahy neberú. Vo vzťahu k ZP si považovaná za zamestnanca (aj keď na RD).
Bola by som rada keby to niekto potvrdil, nie som si 100% istá.
Ďakujem ;)
zuso
28.06.06,10:52
Ďakujem za odpoveď. Tiež by som boal rada, keby to, či som vo vzťahu zo ZP posudzovaná ako zamestnanec, keď som zo zamestnania na RP. Tiež sa mi teraz rozsvietilo, že to tu už niekde bolo. Prosím mohol by niekto poradiť?
Ďakujem.
Jozef Mihál
28.06.06,10:56
Ak ste zamestnaná, tak ste zamestnanec. Fakt, že ste akurát na rodičovskej dovolenke na tom nič nemení.
jankasm
28.06.06,11:14
Ak ste zamestnaná, tak ste zamestnanec. Fakt, že ste akurát na rodičovskej dovolenke na tom nič nemení.

Ďakujeme ;)
apsgroup
28.06.06,12:36
Aj ja ďakujem za odpoved. A dnes po zbežnom prezrení PMPP číslo 7/2006
mám ešte jeden dotaz. Študent, pokiaľ má uzatvorenú prac. zmluvu na kratší pracovný pomer, t.j.platia sa aj odvody, može mať ešte v tom období dohodu o brigádnickej práci študenta v inej firme???
Jozef Mihál
28.06.06,12:48
Môže .
allimpex
13.07.06,08:38
Ahojte,
máme zahraničného - českého študenta 17r., chceme ho zamestnať na DOBPŠ, zistila som si na SP, co musím platit za brigádnika-študenta, aj na ZP - vraj nemusím nič, lebo je poistený v ČR, a na DU mi poverdali, že nevedia, že asi len tých 19%.
Môžem poprosiť o radu,ako je to s odpocitatelnou polozkou?
hexa
evae
17.07.06,12:27
neviete mi niekto poradit? akurat mi volal bezpecnostny technik zo stavby, ze ked zamestnavam studentov do 18r. , mali by mat dohody podpisane aj rodicmi? resp. aspon jednym a kopia by mala byt aj na stavbe, pre pripad kontroly z inspektoratu prace? stretli ste sa uz s tym niekto? staci, ked vystavim beznu dohodu a len dolu mi da rodic suhlas?
Zoltán Kovács
17.07.06,12:33
neviete mi niekto poradit? akurat mi volal bezpecnostny technik zo stavby, ze ked zamestnavam studentov do 18r. , mali by mat dohody podpisane aj rodicmi? resp. aspon jednym a kopia by mala byt aj na stavbe, pre pripad kontroly z inspektoratu prace? stretli ste sa uz s tym niekto? staci, ked vystavim beznu dohodu a len dolu mi da rodic suhlas?

PRi zamestnávaní mladistvých (do 18 rokov) musíš mať súhlas rodiča, resp. zákonného zástupcu. Môže sa to riešiť priamo na dohode, že rodič tam napíše formulku, súhlasím so zamestnaním a podpis, alebo na samostatnom liste.
mimabb
17.07.06,19:42
Prosím pomôžte mi s jedným problémom. Pozerala som zákonník práce a nenašla som tam podmienku, že dohodu musí podpísať aj rodič študenta.
Jedinou podmienkou, ktorú som našla je potvrdenie zo školy § 228 ods .2 Zákonníka práce.
Nikde som nenašla, že dohoda musí byť podpísaná zákonným zástupcom študenta. V § 11 sa píše, že spôsobilosť FO mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká,ak ďalej nie je uvedené inak, dňom, keď FO dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď FO skončí povinnu školskú dochádzku.

Ďakujem pekne za radu!
uzivatel2
18.07.06,06:13
§ 41 ods. 4 Zákonníka práce "Na uzatvorenie pracovnej zmluvy s mladistvým je zamestnávateľ povinný vyžiadať si vyjadrenie jeho zákonného zástupcu."
Dohoda o brigádnickej práci študenta tu nespadá, podľa mňa vyjadrenie zákonného zástupcu nie je potrebné.
Tandem
21.07.06,08:01
Zdravím Vás,

prosím, pomôžte začiatočníkovi - je niekde na prístupné tlačivo "Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky..."? :confused:
Vopred vďaka.
azuz
21.07.06,08:34
Pozri www.drsr.sk (http://www.drsr.sk). Tam sú všetky daňové tlačivá.
siskage
21.07.06,08:56
Chcem sa opýtať, koľko vlastne môže študent za rok max. zarobiť,
aby nemusel platiť zdravotné poistenie?
Zita4
21.07.06,12:03
Chcem sa opýtať, koľko vlastne môže študent za rok max. zarobiť, aby nemusel platiť zdravotné poistenie?
6 násobok minimálnej mzdy platnej k 1.1. bežného roka, čo je tento rok 6900*6= 41400 Sk.
filka
25.07.06,06:32
Prosím Vás,pokiaľ ide o dohody - o vykonaní práce,alebo o brigád.práci študentov - tu sa pred uzavretím takejto dohody lekárska prehliadka nevyžaduje,mám pravdu?Ani ked ide o mladistvého zamestnanca?
Jedna kolegyňa ("príjemná") rada podpichne takýmito otázkami,a ja už potom pochybujem aj sama o sebe.:o
Ďakujem
Tweety
25.07.06,06:37
Prosím Vás,pokiaľ ide o dohody - o vykonaní práce,alebo o brigád.práci študentov - tu sa pred uzavretím takejto dohody lekárska prehliadka nevyžaduje,mám pravdu?Ani ked ide o mladistvého zamestnanca?
Jedna kolegyňa ("príjemná") rada podpichne takýmito otázkami,a ja už potom pochybujem aj sama o sebe.:o
Ďakujem U mladistvého zamestnanca je lekárske vyšetrenie potrebné.:eek:
filka
26.07.06,05:11
U mladistvého zamestnanca je lekárske vyšetrenie potrebné.:eek:

Aj ked je to na dohodu??
Ktory paragraf o tom hovori prosim ta Tweety?
Lebo podľa §223 na dohody o pracach vykonavanych mimo PP mozno pouzit ustanovenia prvej casti zakonnika prace,ale nie ustanovenia o pracovnom pomere.No a tato prva cast o tom nic nehovori.
Kde to prosim najdem?
Tweety
26.07.06,05:18
Aj ked je to na dohodu??
Ktory paragraf o tom hovori prosim ta Tweety?
Lebo podľa §223 na dohody o pracach vykonavanych mimo PP mozno pouzit ustanovenia prvej casti zakonnika prace,ale nie ustanovenia o pracovnom pomere.No a tato prva cast o tom nic nehovori.
Ani ked ide o mladistvého zamestnanca?
Kde to prosim najdem? Ani ked ide o mladistvého zamestnanca?

Ja som Ti odpovedala na Tvoju otázku ohľadom mladistvého zamestnanca, nie dohodára. Tí to v ZP nemajú definované.:cool:
filka
26.07.06,05:25
Ja som Ti odpovedala na Tvoju otázku ohľadom mladistvého zamestnanca, nie dohodára. Tí to v ZP nemajú definované.:cool:

Ved prave,ja som sa pytala na prace na dohodu (u mladistvych).
OK,dakujem.
u.p.k
26.09.06,21:02
Ahojte,
máme zahraničného - českého študenta 17r., chceme ho zamestnať na DOBPŠ, zistila som si na SP, co musím platit za brigádnika-študenta, aj na ZP - vraj nemusím nič, lebo je poistený v ČR, a na DU mi poverdali, že nevedia, že asi len tých 19%.
Môžem poprosiť o radu,ako je to s odpocitatelnou polozkou?
hexa

Mám podobný problém. Môj klient chce zamestnať študenta zo Španielska na brigádnickú výpomoc. Tvrdil, že existuje možnosť uplatnenia si výdavkov, zo zamestnávania takéhoto študenta, cez eurofondy. Vie mi niekto poradiť či je niečo také možné??? Okrem toho ma tiež zaujímajú odvody a daň za tohto študenta, ak s tým máte skúsenosti - prosííím.
ivetuska
20.03.07,12:00
Ja by som vás chcela poprosiť, aby ste my poradili. Moj syn ma 2 brigády. V jednej mu to vychádza 42 000 a v druhej 62 000 ročne. Ako sa k tomu postaviť.Ako zaplatiť daň, či platiť nejaké poisťovne atď. Sú to upratovačské práce. V tej jednej je to v pohode, ale v tej druhej od neho chceli "potvrdenie že nikde nepracuje". Potvrdenie že je študent str. školy priniesol. V tej druhej za neho vraj odvadzajú aj nejaké preddavky na daň. Tak mi nieje jasne ako to dodaní na konci roka. Ja som myslela, že sa to spolu učtuje ako ročné daňové priznanie. Keď už presahuje zárobok. Tak vás ešte raz prosím o pomoc. Ďakujem.
vikinka
20.03.07,12:18
Ak jeho príjem za rok presiahol na dohodu hranicu 41 400,.bude musieť robiť roč.zúč.zdrav.poistného.Treba podať daň.priznanie typ A,kde na základe potvrdení od zamestnávateľov uvedie príjmy a daň preddavkovú alebo zrážkovú.
Denisa Holla
20.03.07,13:00
Mozem 1 otazočku?Može zam-teľ zamestnanať VŠ studenta na DoVP,kedze ide o rozsah hodin viac ako 100/ročne.Alebo to musi byt Dohoda o brigadnickej praci. Ako je to s odvodmi u dohodara a u brigadnika? Dakujem
Denisa Holla
20.03.07,13:12
To mi nikto nevie,alebo nechce pomoct??
vikinka
20.03.07,13:16
Mozem 1 otazočku?Može zam-teľ zamestnanať VŠ studenta na DoVP,kedze ide o rozsah hodin viac ako 100/ročne.Alebo to musi byt Dohoda o brigadnickej praci. Ako je to s odvodmi u dohodara a u brigadnika? Dakujem
Ak má štatút študenta može mať dohodu o brigád.práci štud. a može presiahnuť 100 hod.Odvody sa pri jednotlivých druhoch dohod platia rovnako,úraz.a garančné poistenie.
Janka6685
20.03.07,13:20
Súhlasím s Vikinkou, len doplním, že študent na DoBPŠ môže odrobiť polovicu fondu pracovného času "normálnych" zamestnancov.
Denisa Holla
20.03.07,13:47
Súhlasím s Vikinkou, len doplním, že študent na DoBPŠ môže odrobiť polovicu fondu pracovného času "normálnych" zamestnancov.
Co to znamena statut studenta?Ale moze takyto student pracovat aj na DoVP?
eča
20.03.07,13:53
Môžem zamestnať študenta na DoBPŠ na pomocné účtovné práce na dobu celého roku ? Mzda bude mesačne 3000,-Sk a podpíše vyhlásenie, takže mu mzdu nezdaním ? Je to správne?
Janka6685
20.03.07,13:53
Co to znamena statut studenta?Ale moze takyto student pracovat aj na DoVP?

Študent môže pracovať aj na DoVP, ale vtedy môže odpracovať len 300 hod. ročne.
Tweety
20.03.07,13:55
Co to znamena statut studenta?Ale moze takyto student pracovat aj na DoVP?
Štatút študenta-študuje . Môže aj na DOVP, aj na DoBPŠ.
Tweety
20.03.07,13:56
Môžem zamestnať študenta na DoBPŠ na pomocné účtovné práce na dobu celého roku ? Mzda bude mesačne 3000,-Sk a podpíše vyhlásenie, takže mu mzdu nezdaním ? Je to správne?
Môžeš, ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu, jeho daň bude nulová.
Denisa Holla
20.03.07,13:57
Dakujem krasne :-)
vikinka
20.03.07,13:57
Môžem zamestnať študenta na DoBPŠ na pomocné účtovné práce na dobu celého roku ? Mzda bude mesačne 3000,-Sk a podpíše vyhlásenie, takže mu mzdu nezdaním ? Je to správne?
Áno,je to správne.Ale treba ho prihlásiť na sociálnu poisťovňu a odvádzať úrazové a garančné poistenie.A prihlásiť sa na DÚ ako platca dane zo závislej činnosti.
ivetuska
20.03.07,16:49
Ak jeho príjem za rok presiahol na dohodu hranicu 41 400,.bude musieť robiť roč.zúč.zdrav.poistného.Treba podať daň.priznanie typ A,kde na základe potvrdení od zamestnávateľov uvedie príjmy a daň preddavkovú alebo zrážkovú.
Ďakujem. Takže nevadí keď za neho odvádzajú akože daň. A potom na konci roka, to ako máme urobiť? Má si vypýtať papiere a dať si daňovníčke urobiť daňové priznanie? Potom podľa toho zaplatiť ZP na konci roka?Prepáč, ale ešte sme sa v takejto situácii neocitli, tak som z toho jeleň...
vikinka
20.03.07,17:04
Ďakujem. Takže nevadí keď za neho odvádzajú akože daň. A potom na konci roka, to ako máme urobiť? Má si vypýtať papiere a dať si daňovníčke urobiť daňové priznanie? Potom podľa toho zaplatiť ZP na konci roka?Prepáč, ale ešte sme sa v takejto situácii neocitli, tak som z toho jeleň...
Zamestnávateľ mal povinnosť odvádzať daň,treba vedieť či mal podpísané vyhlásenie a podľa potvrdení zistiť či mal daň preddavkovú alebo zrážkovú.Ak mal zrážkovú ,a nemal podpísané vyhlásenia a žiadne iné príjmy ,tak je výhodnejšie si podať DP a daň vyúčtovať.ZP neplatí na konci roka ale až po podaní roč.zúčt.na ZP.
ivetuska
21.03.07,08:12
Zamestnávateľ mal povinnosť odvádzať daň,treba vedieť či mal podpísané vyhlásenie a podľa potvrdení zistiť či mal daň preddavkovú alebo zrážkovú.Ak mal zrážkovú ,a nemal podpísané vyhlásenia a žiadne iné príjmy ,tak je výhodnejšie si podať DP a daň vyúčtovať.ZP neplatí na konci roka ale až po podaní roč.zúčt.na ZP.
Aha. Dobre. Diky. Vyzistím...
Anonymka
18.06.07,07:15
Štatút študenta-študuje . Môže aj na DOVP, aj na DoBPŠ.

Tomuto nerozumiem ... tak DOVP sa mu viac oplatí nie? Nepotrebuje potvrdenie ... to sa mi nezdá ... načo je potom DoBPŠ??? Prečo neni len jedna forma dohody potom ??? Veď DoBPŠ je obmedzovaná - časový fond, atď ...
Jana Motyčková
18.06.07,08:02
DOVP má tiež časové obmedzenie 300 hodín ročne v úhrne zo všetkých dohôd u jedného zamestnávateľa.
Anonymka
18.06.07,08:15
Ja viem, ale DoBPŠ je len 100 hodín, tak komu sa to oplatí? Neviem proste pochopiť, že prečo sú dve ... študent by namal byť len na brigáde?:confused:
Tweety
18.06.07,08:17
Nie je to pravda, DOBPŠ sa môže uzatvoriť aj na dobu kratšiu ako 100 hodín, nie najviac na 100 hodín. Bližšie o DOBPŠ hovorí §227 ZP.
Anonymka
18.06.07,08:25
Veď tak nejak som to myslela :)) tak čo sa odporúča skôr? DVP môžeme uzatvoriť aj s 19 ročným študentom strednej školy a podpíše vyhlásenie, hej? Bude môcť pracovať 40 hodín týždenne?
Tweety
18.06.07,08:27
Kedže je študent, tak DOBPŠ, podpíše vyhláseni. ALe nemôže odpracovať 40 hod. týždenne. V priemere za celú dobu dohody to môže byť max. 20hod. týždenne.
Jana Motyčková
18.06.07,08:45
Súhlas s Tweety, doplním, ak bude mať uzavretú dohodu na 2 týždne. môže v 1 týždni odrobiť 40 hodín a v druhom 0 hodín.
Anonymka
18.06.07,09:04
Kedže je študent, tak DOBPŠ, podpíše vyhláseni. ALe nemôže odpracovať 40 hod. týždenne. V priemere za celú dobu dohody to môže byť max. 20hod. týždenne.

No áno, ale píše sa, že aj študent môže mať DVP ... asi som strašne nechápavá :mee:

Študent, ktorý už prakticky skončil školu aj keď školský rok trvá do 30.6.2007. Dokedy je on študentom? Možno bude ešte študovať na VŠ, nevieme a je nám to jedno v danom momente, tak môžem uzatvoriť s ním klasickú DVP, alebo musím DBŠ? Potvrdenie zo školy, či je študentom, alebo či už ukončil štúdium, si máme vypýtať?
Prosím o radu, ja viem, že už to preberáme od včerajška, ale stále v tom nemám jasno. Dík za trpezlivosť a rady.
Anonymka
19.06.07,07:41
No áno, ale píše sa, že aj študent môže mať DVP ... asi som strašne nechápavá :mee:

Študent, ktorý už prakticky skončil školu aj keď školský rok trvá do 30.6.2007. Dokedy je on študentom? Možno bude ešte študovať na VŠ, nevieme a je nám to jedno v danom momente, tak môžem uzatvoriť s ním klasickú DVP, alebo musím DBŠ? Potvrdenie zo školy, či je študentom, alebo či už ukončil štúdium, si máme vypýtať?
Prosím o radu, ja viem, že už to preberáme od včerajška, ale stále v tom nemám jasno. Dík za trpezlivosť a rady.


PROSÍM ... :confused:
veronikasad
19.06.07,09:12
Stredoškolák je študentom do 31.8.,pokiaľ nie je evidovaný na úrade práce. Potvrdenie o návšteve školy prikladáš z posledného ročníka strednej školy.
Môžeš s ním uzatvoriť DoBPŠ, ale aj klasickú DoVP, ak rozsah práce bude menej ako 300 hod.

---------
Veronika
MIRKA111
20.06.07,06:07
Platí nejaká minimálna mzda pre dohodu o brigádnickej práci študentov? Na koľko hodín ročne môže byť zamestnaný?
Tweety
20.06.07,06:09
Odmena na dohodu nie je ničím obmedzená, týždenný PČ za celú dobu dohody nesmie prekročiť v priemere 20hod.