Janinkaaa
23.10.07,10:28
Mám zmluvu s firmou MEDIATEL (Zlaté stránky) o uverejnení inzercie o našej firme.
Nič tam nie je konkrétne napísané, iba v takej nenápadnej kolónke je, že rok vydania : 08
Faktúra mi príde ešte teraz v r. 2007. Aj uhradím túto faktúru v r. 2007.

Poplatok za zvrejnenie našej firmy v Zlatých stránkach sa bude týkať až roku 2008, alebo to kľuden môžem šupnúť do r. 2007 ?
Ďakujem.
Tweety
23.10.07,08:31
Mám zmluvu s firmou MEDIATEL (Zlaté stránky) o uverejnení inzercie o našej firme.
Nič tam nie je konkrétne napísané, iba v takej nenápadnej kolónke je, že rok vydania : 08
Faktúra mi príde ešte teraz v r. 2007. Aj uhradím túto faktúru v r. 2007.

Poplatok za zvrejnenie našej firmy v Zlatých stránkach sa bude týkať až roku 2008, alebo to kľuden môžem šupnúť do r. 2007 ?
Ďakujem.
Poplatok na faktúre v roku 2007 časovo rozlíšiš- zaúčtuješ na účet 381.
Janinkaaa
23.10.07,08:36
Ďakujem Tweety.
betka
23.10.07,17:14
Pozrela by som si postupy účtovania, par. 56:

(6) Časovo sa nerozlišujú, napríklad náklady na prípravu a zábeh výkonov, náklady spojené so zlúčením, splynutím a rozdelením spoločností a so zmenou ich právnej formy, náklady na získanie vlastného imania, napríklad upisovanie nových akcií a iné zvyšovanie vlastného imania a s tým súvisiace náklady ako napríklad notárske poplatky a súdne poplatky, provízie maklérom, prospekt emitenta cenných papierov, náklady na školenia a semináre, náklady na marketingové a iné štúdie, náklady na prieskum trhu, náklady na získanie noriem a certifikátov, náklady na uvedenie výrobkov na trh, náklady na reštrukturalizáciu a reorganizáciu podniku alebo časti podniku, náklady na rozšírenie výroby, náklady na reklamu a propagáciu, pokuty, penále, manká a škody, ako aj ostatné náklady podobného charakteru, účtujú sa do nákladov v tom účtovnom období, v ktorom vznikli. Ak tieto služby sú vopred platené, napríklad platené nájomné reklamných plôch, vysielacieho času, inzertného priestoru, časovo sa rozlišujú.
Rozalka
23.10.07,17:20
Pozrela by som si postupy účtovania, par. 56:

(6) Časovo sa nerozlišujú, napríklad náklady na prípravu a zábeh výkonov, náklady spojené so zlúčením, splynutím a rozdelením spoločností a so zmenou ich právnej formy, náklady na získanie vlastného imania, napríklad upisovanie nových akcií a iné zvyšovanie vlastného imania a s tým súvisiace náklady ako napríklad notárske poplatky a súdne poplatky, provízie maklérom, prospekt emitenta cenných papierov, náklady na školenia a semináre, náklady na marketingové a iné štúdie, náklady na prieskum trhu, náklady na získanie noriem a certifikátov, náklady na uvedenie výrobkov na trh, náklady na reštrukturalizáciu a reorganizáciu podniku alebo časti podniku, náklady na rozšírenie výroby, náklady na reklamu a propagáciu, pokuty, penále, manká a škody, ako aj ostatné náklady podobného charakteru, účtujú sa do nákladov v tom účtovnom období, v ktorom vznikli. Ak tieto služby sú vopred platené, napríklad platené nájomné reklamných plôch, vysielacieho času, inzertného priestoru, časovo sa rozlišujú.

A tu nejde o inzertný priestor? Betka, bola som presvedčená, že to patrí na MD 381. Kde by si to dala Ty?
betka
23.10.07,17:45
A tu nejde o inzertný priestor? Betka, bola som presvedčená, že to patrí na MD 381. Kde by si to dala Ty?


Ja sa nehádam, vložila som sem iba 56, aby sa človek mal o čo oprieť...;)
Janinkaaa
24.10.07,06:14
Neviem posúdiť, či ide o inzertný priestor.

Normálne v telefónnom zozname bude uvedená naša firma so stručnou charakteristikou našej činnosti a budú tam uvedené naše tel.č.+mail. Všetko to bude trocha zvýraznené a v rámčeku.

Je to náklad na reklamu a propagáciu ? Ak áno, nebudú sa časovo rozlišovať náklady ?
Poraďte dievčatá, prosím.
Tweety
24.10.07,06:17
Neviem posúdiť, či ide o inzertný priestor.

Normálne v telefónnom zozname bude uvedená naša firma so stručnou charakteristikou našej činnosti a budú tam uvedené naše tel.č.+mail. Všetko to bude trocha zvýraznené a v rámčeku.

Je to náklad na reklamu a propagáciu ? Ak áno, nebudú sa časovo rozlišovať náklady ?
Poraďte dievčatá, prosím.
Sú to náklady na inzerciu v roku 2008, podľa § 56 je to potrebnéčasovo rozlíšiť cez 381. Viď už raz prísp.č.2 a ďalej.
Rozalka
24.10.07,06:32
Ja sa nehádam, vložila som sem iba 56, aby sa človek mal o čo oprieť...;)
Nemyslím, že sa hádaš, práve naopak, polemizujem, lebo teraz som na pochybách, či ide o inzertný priestor a preto sa pýtam úprimne, kde by si to dala? Ď.
Janinkaaa
24.10.07,07:45
Pozrela by som si postupy účtovania, par. 56:

(6) Časovo sa nerozlišujú, napríklad náklady na prípravu a zábeh výkonov, náklady spojené so zlúčením, splynutím a rozdelením spoločností a so zmenou ich právnej formy, náklady na získanie vlastného imania, napríklad upisovanie nových akcií a iné zvyšovanie vlastného imania a s tým súvisiace náklady ako napríklad notárske poplatky a súdne poplatky, provízie maklérom, prospekt emitenta cenných papierov, náklady na školenia a semináre, náklady na marketingové a iné štúdie, náklady na prieskum trhu, náklady na získanie noriem a certifikátov, náklady na uvedenie výrobkov na trh, náklady na reštrukturalizáciu a reorganizáciu podniku alebo časti podniku, náklady na rozšírenie výroby, náklady na reklamu a propagáciu, pokuty, penále, manká a škody, ako aj ostatné náklady podobného charakteru, účtujú sa do nákladov v tom účtovnom období, v ktorom vznikli. Ak tieto služby sú vopred platené, napríklad platené nájomné reklamných plôch, vysielacieho času, inzertného priestoru, časovo sa rozlišujú.

Môj prípad bude, že musím časovo rozlíšiť. Zaplatím v r. 2007, ale telefónny zoznam vyjde až v r. 2008. Čiže je to služba platená vopred.
Ďakujem Vám.
betka
26.10.07,09:31
Práve mám aj ja v rukách tú istú "FA" (pričom je tu uvedené-nie je dokladom pre odpočet DPH).

V texte je popis:-zvýzaznený názov (cena)
- ďalšie číslo opakované (cena)
- adresa pre e-mail.

Obdobie, kt. sa týka tento produkt tu nie je však uvedený, (čudné...)

Pôjde o inzertný priestor, teda je potrebné ČR - je tu poznámka na "FA": názov inzerenta.
Rozalka
26.10.07,09:40
Práve mám aj ja v rukách tú istú "FA" (pričom je tu uvedené-nie je dokladom pre odpočet DPH).

V texte je popis:-zvýzaznený názov (cena)
- ďalšie číslo opakované (cena)
- adresa pre e-mail.

Obdobie, kt. sa týka tento produkt tu nie je však uvedený, (čudné...)

Pôjde o inzertný priestor, teda je potrebné ČR - je tu poznámka na "FA": názov inzerenta.
Prepokladám, že po úhrade príde riadna faktúra.
betka
26.10.07,09:46
Ibaže na nej bude predpokladám detto, iba dátum dodania tam bude. Zaujímavé je, že je tu vyčíslené: ZD+DPH...
ZuzanaP
29.10.07,11:11
Mám také faktúry dve a ani na jednej som nenašla rok vydania alebo obdobie, na ktoré sa platí.

Pozrela som si zmluvu a na zmluve je uvedený rok vydania 2007. Aj tak to budete časovo rozlišovať?
Zuzana Boháčová
14.11.07,16:53
na aký účet účtujete zlaté stránky-mediatel-518?
Ďakujem
betka
14.11.07,17:23
na aký účet účtujete zlaté stránky-mediatel-518?
Ďakujem

Zuzi hore vyšie sme sa o tom bavili, ČR?.;)
Dostala som už i ja ostrú FA, keď som tam urobila kuk, nevidela som nikde ani pod mikroskopom, že sa jedná o rok 2008. Pamatám si, že tam bolo písané o inzercii.......nechávam to ešte bokom, pretože táto situácia ma stavia do 2 polôh:
1. 518-reklama a inzercia, kt. sa nerozlišuje ČR
2. alebo ide o inzertný priestor, ČR.
Dodavateľ by to mohol trošku lepšie špecifikovať, ...
Zuzana Boháčová
14.11.07,17:45
Zuzi hore vyšie sme sa o tom bavili, ČR?.;)
Dostala som už i ja ostrú FA, keď som tam urobila kuk, nevidela som nikde ani pod mikroskopom, že sa jedná o rok 2008. Pamatám si, že tam bolo písané o inzercii.......nechávam to ešte bokom, pretože táto situácia ma stavia do 2 polôh:
1. 518-reklama a inzercia, kt. sa nerozlišuje ČR
2. alebo ide o inzertný priestor, ČR.
Dodavateľ by to mohol trošku lepšie špecifikovať, ...

ja na mojej fakture tiež vobec nemam spomenute,akeho obdobia sa to tyka:cool:
(by ma to ani nenapadlo sa nad tym zamyslieť,keby ste to tu nerozoberali)
možno -žeby mediatel uzatvaral ešte nejake samostatne zmluvy a tam to obobie vyšpecifikoval:confused: aj o čo sa vlastne jedna..
betka
14.11.07,17:47
ja na mojej fakture tiež vobec nemam spomenute,akeho obdobia sa to tyka:cool:
(by ma to ani nenapadlo sa nad tym zamyslieť,keby ste to tu nerozoberali)
možno -žeby mediatel uzatvaral ešte nejake samostatne zmluvy a tam to obobie vyšpecifikoval:confused: aj o čo sa vlastne jedna..

:confused:
Asi zdvihnem nabudúci týždeň telefon, a zavolám tam, čo tým myslia...
Zuzana Boháčová
14.11.07,18:37
:confused:
Asi zdvihnem nabudúci týždeň telefon, a zavolám tam, čo tým myslia...

betka ked nieco mudres zistis, napises prosim na poradu?
dik moc
liba2
14.11.07,18:45
Mám také faktúry dve a ani na jednej som nenašla rok vydania alebo obdobie, na ktoré sa platí.

Pozrela som si zmluvu a na zmluve je uvedený rok vydania 2007. Aj tak to budete časovo rozlišovať?
Drž sa toho zvýrazneného a zmluvu prilož k DF. V tvojom prípade nie je dôvod na časové rozlíšenie, keďže Zl. stránky budú vydané v r. 2007.
liba2
14.11.07,18:49
ja na mojej fakture tiež vobec nemam spomenute,akeho obdobia sa to tyka:cool:
(by ma to ani nenapadlo sa nad tym zamyslieť,keby ste to tu nerozoberali)
možno -žeby mediatel uzatvaral ešte nejake samostatne zmluvy a tam to obobie vyšpecifikoval:confused: aj o čo sa vlastne jedna..
Poznám faktúry M.... už niekoľko rokov, nikdy na DF nebolo uvedené obdobie - ale všetko je uvedené v zmluve, preto sa vždy dožadujem aj zmluvy (od klienta).
No a tie ich preddavkové fa s vyčíslenou DPH - sú obrazom zaspatého ek. manažmentu.
Lenka1979
15.11.07,09:04
ahojte všetci na porade, aj ja mám faktúru od M..., a som na pochybách ako ju mám účtovať? Keďže tam nie je vôbec uvedený rok 2008, malo by to ísť na 518, ale logicky by som to účtovala ako čas.rozlíšenie, ako ste to poúčtovali Vy kočky, ktoré ste rozoberali túto tému na porade? Dík. Pekný deň. Lenka
liba2
15.11.07,09:17
ahojte všetci na porade, aj ja mám faktúru od M..., a som na pochybách ako ju mám účtovať? Keďže tam nie je vôbec uvedený rok 2008, malo by to ísť na 518, ale logicky by som to účtovala ako čas.rozlíšenie, ako ste to poúčtovali Vy kočky, ktoré ste rozoberali túto tému na porade? Dík. Pekný deň. Lenka
V každom prípade je to služba - patrí na účet 518.
Ak treba časovo rozlíšiť, patrí na 381 - tu nie je o čom dumať.
Či treba časovo rozlíšiť - pozri sem:
http://www.porada.sk/555284-post4.html
Rozalka
15.11.07,09:30
Či treba časovo rozlíšiť - pozri sem:
http://www.porada.sk/555284-post4.html


Veď sme na tej stránke!!!:rolleyes:
liba2
15.11.07,09:36
Veď sme na tej stránke!!!:rolleyes:
Ja viem, dala som do pozornosti príspevok od Betky a čo hovoria postupy.... a tým Lenke , že stačí prečítať túto tému...
Rozalka
15.11.07,09:48
Ja viem, dala som do pozornosti príspevok od Betky a čo hovoria postupy.... a tým Lenke , že stačí prečítať túto tému...
Prepáč, myslela som, že omyl ... radšej som svoj príspevok škrtla.:)
Jelena
11.01.08,05:42
Pekný dník,

uzavreli sme zmluvu s Mediatelom ešte v r.2006, prišla riadna fa v r. 2006 a na zmluve je uvedený rok vydania 06. Fa bola zaplatená v r. 2007. Nemala som už tú fa. v roku 2006 časovo rozlíšiť?:eek: Ja som účtovala na 518 celý náklad, ale sa mi to nezdá, lebo tie Zlaté stránky vychádzajú síce v r. 2006, ale sú na r. 2006/2007, tak mi povedala babenka od nich :mee:, čo teraz? Aj tento rok mám od nich fa. a chcem si to teda ujasniť. Pýtam sa, kto má tiež takéto fa. či ich časovo rozlišuje, veľmi pekne ďakujem za radu.
Jelena
11.01.08,06:12
up:)
liba2
11.01.08,07:34
Pekný dník,

uzavreli sme zmluvu s Mediatelom ešte v r.2006, prišla riadna fa v r. 2006 a na zmluve je uvedený rok vydania 06. Fa bola zaplatená v r. 2007. Nemala som už tú fa. v roku 2006 časovo rozlíšiť?:eek: Ja som účtovala na 518 celý náklad, ale sa mi to nezdá, lebo tie Zlaté stránky vychádzajú síce v r. 2006, ale sú na r. 2006/2007, tak mi povedala babenka od nich :mee:, čo teraz? Aj tento rok mám od nich fa. a chcem si to teda ujasniť. Pýtam sa, kto má tiež takéto fa. či ich časovo rozlišuje, veľmi pekne ďakujem za radu.
každý prípad sa posudzuje individuálne, všetky odpovede sú tu už zapísané, stačí prečítať od začiatku témy.
Jelena
11.01.08,17:19
liba2: ... no ja som si prečítala všetky príspevky k tejto téme, ale tak či tak nemám jasno ako to mám účtovať :( Volala som do Mediatelu a povedali mi, že Zlaté stránky sa vydávajú na 12 mesiacov napr. vydajú ich 16.9.2006 - 15.9.2007. V r. 2007 ich vydajú 14.10.2007 - 13.10.2008. Na faktúre nie je obdobie uvedené len v zmluve, ktorú sme uzavreli v r. 2006 je ten rok vydania 06. Asi toľko...:((
Jelena
11.01.08,18:20
posúvam :)
chanell
11.01.08,18:30
Ja takéto faktúry považujem za reklamu a tú časovo nerozlišujem. A ani neviem na aké presné obdobie by som to malo časovo rozlíšiť.
Neviem, či je to úplne správne, ale človek si musí vybrať.... :rolleyes:
Zoltán Kovács
11.01.08,18:31
posúvam :)

Pozrela si odkaz na tému, ktorú uviedla liba2 v príspevku č. 23? Je tam presný citát zákona podľa ktorého máš postupovať. A je to jednoznačné.
Jelena
11.01.08,19:40
... pozrela :), asi som pri páde na nedávno ešte zľadovateľom chodníku prišla o rozum :):(
Jelena
11.01.08,20:28
chanell: takže v poho na 518? Ď.
Jelena
11.01.08,21:34
šup hore :)
Jelena
13.01.08,17:44
... opäť posúvam, chanell??? :)
chanell
13.01.08,18:18
Nevidím v tom problém.
Jelena
13.01.08,20:13
vďaka, si zlatá...
seda
18.01.08,08:06
Dobrý deň, aj ja riešim faktúry od Mediatelu, v r. 06 bolo na faktúre napísané, že zoznam výjde napr. 13.6.06, to som vedela, že mám rozúčtovať na r. 06 a 07. No v r. 2007 mi prišla faktúra bez uvedenia dátumu vydania a na zmluve je napísané rok vydania 2007 a termín uzávierky 16.3.2007. Myslíte, že to mám taktiež rozúčtovať od 16.3.07-15.3.08, či mám dať všetko do nákladov r. 2007?, keďže je rok vydania na zmluve uvedený r.2007?
liba2
18.01.08,09:15
Ano, podľa zmluvy r. vydania 2007, celé do nákladov r. 2007
seda
23.01.09,07:32
Dobrý deň, opäť sa vraciam k tejto téme. Teraz si neviem dať rady, ako zaúčtovať: zálohová faktúra r. 2008, uhradené r. 2008, DF /vyúčtovanie/ došla 9.1.2009, dátum vystavenia: 29.12.2008, dátum prijatia: 29.12.2008 k úhrade 0,- Sk. Jedná sa o rok vydania 2009. Začala som účtovať v r. 2008 ako nevyfakturované dodávky/náklady budúcich období , no keď som pozrela na zápis 381/326, tak sa mi zdá, že je to blbosť a keď som chcela odrátať zálohu tak som sa úplne zabrzdila. Faktúry týkajúce sa r. 2008, ktoré došli v r. 2009 účtujem cez nevyfakturované dodávky. Čo myslíte, môžem dať túto faktúru rovno do r. 2008, aj keď ostatné takto neúčtujem? Dúfam, že som to popísala zrozumiteľne. Ďakujem