sire
23.10.07,14:07
Čaute, vie mi niekto poradiť. Dočítal som sa v porade, že tú dotáciu s ÚP na začatie podnikania čo mám dostať 68.000,-Sk možem použiť najviac 30.000,-Sk na nákup jednej veci? Ako je to vlastne. V podnikateľskom zámere som uvádzal presné sumi. Bude to problém?
Zoltán Kovács
23.10.07,12:27
Čaute, vie mi niekto poradiť. Dočítal som sa v porade, že tú dotáciu s ÚP na začatie podnikania čo mám dostať 68.000,-Sk možem použiť najviac 30.000,-Sk na nákup jednej veci? Ako je to vlastne. V podnikateľskom zámere som uvádzal presné sumi. Bude to problém?

Dotácia sa má použiť na nákup vybavenia, ktorého cena neprekročí sumu viac ako 30 tisíc. Teda vybavenie, ktoré nie je dlhodobým majetkom a neodpisuje sa, ale jednorázovo sa zaúčtuje do výdavkov. Ak cena je nižšia to nevadí.
Melnick
23.10.07,12:47
ja som u jedneho podnikateľa ,ktorý dostal dotáciu na konkrétne zariadenie, musela dodržať sumy úplne presne na halier.:)
cactus
23.10.07,12:55
ja som u jedneho podnikateľa ,ktorý dostal dotáciu na konkrétne zariadenie, musela dodržať sumy úplne presne na halier.:)

????????????????????

u nás si môže dať podstatne viac majetku do výdavkov a nemusí sa pri čerpaní dodržať ani suma (myslím celková, lebo v pláne môže byť uvedené aj 100 tis. a dotáciu dostane napr.60 tis. Sk) ani celý uvedený počet.:D:D:D
veronikasad
23.10.07,13:23
????????????????????

u nás si môže dať podstatne viac majetku do výdavkov a nemusí sa pri čerpaní dodržať ani suma (myslím celková, lebo v pláne môže byť uvedené aj 100 tis. a dotáciu dostane napr.60 tis. Sk) ani celý uvedený počet.:D:D:D

Súhlasím, v podnikateľskom zámere si môžeš uviesť výdavky, ktoré presahujú výšku dotácie. Dotáciu však môžeš použiť len na účel, ktorý uvedieš v podnikateľskom zámere. Nemusí byť dodržaná suma, ale účel použitia.

-------
Veronika
kukučka
23.10.07,13:29
ja som u jedneho podnikateľa ,ktorý dostal dotáciu na konkrétne zariadenie, musela dodržať sumy úplne presne na halier.:)
Tak tomu nerozumiem, čo by sa stalo, keby sa cena líšila?
veronikasad
23.10.07,13:36
Tak tomu nerozumiem, čo by sa stalo, keby sa cena líšila?
technicky to ani nie je možné. Ak kúpiš drahšie, doplatíš zo svojho, ak však lacnejšie, ÚP nemusí povoliť dočerpanie dotácie na iný účel ako bol v PZ.
kukučka
23.10.07,13:41
Ach sire, sire!
Vyzerá to tak, ako keby si tie peniaze nepotreboval!
Mám predsa určitý plán a málo peňazí. Vypracujem podnikateľský zámer, kde to všetko opíšem a rozplánujem, a to, čo mi chýba, teda peniaze, mi za určitých podmienok doloží štát. Nakúpim stroje a zariadenie, ak už niečo mám, alebo predpokladám, že zo začiatku bude málo peňazí, tak časť dotácie môžem použiť na úhradu odvodov do poisťovní, ale musím to mať v tom zámere. Atď., atď.
Na Porade 100x vysvetlené, treba si dať trošku námahy a použiť vyhľadávanie. ;)
Je tu čo čítať do rána! :D
Melnick
23.10.07,17:12
technicky to ani nie je možné. Ak kúpiš drahšie, doplatíš zo svojho, ak však lacnejšie, ÚP nemusí povoliť dočerpanie dotácie na iný účel ako bol v PZ.
Presne tak ako píše veronikasad. Ak podnikateľ napísal v projekte ,že chce kábel v sume 1587.- SK ,tak taká suma musela tam byť. A ten kábel navyše musel byť polepený samolepkami" ESF"
kastanka
25.01.08,19:46
Prajem pekný večer..,prosím o radu..Známa,ktorá prijala dotáciu v 11.2007 ,tvrdí,že za dotáciu si môže obstarať aj použité veci,napr.registr.pokladňu ( všetko v súlade s jej podnikat. zámerom) s tým ,že nákup vykryje faktúrou..Ako to vlasne je?Na úp bola odpoveď dosť nejasná,na konci skôr bola podaná info,že "by" to mali byť veci nové..Môže toto byť predmetom(či je vec nová,alebo použitá) kontroly?..Ďakujem za rady..
Denisa Višňáková
25.01.08,19:54
Prajem pekný večer..,prosím o radu..Známa,ktorá prijala dotáciu v 11.2007 ,tvrdí,že za dotáciu si môže obstarať aj použité veci,napr.registr.pokladňu ( všetko v súlade s jej podnikat. zámerom) s tým ,že nákup vykryje faktúrou..Ako to vlasne je?Na úp bola odpoveď dosť nejasná,na konci skôr bola podaná info,že "by" to mali byť veci nové..Môže toto byť predmetom(či je vec nová,alebo použitá) kontroly?..Ďakujem za rady..
Môj názor je že pokiaľ dostane aj na použitú registračnú pokladnicu 2-ročnú záruku tak by nemal byť problém. Ale to je len môj názor, možno ti napíše niekto múdrejší svoj názor.
cloe
25.01.08,20:01
Prajem pekný večer..,prosím o radu..Známa,ktorá prijala dotáciu v 11.2007 ,tvrdí,že za dotáciu si môže obstarať aj použité veci,napr.registr.pokladňu ( všetko v súlade s jej podnikat. zámerom) s tým ,že nákup vykryje faktúrou..Ako to vlasne je?Na úp bola odpoveď dosť nejasná,na konci skôr bola podaná info,že "by" to mali byť veci nové..Môže toto byť predmetom(či je vec nová,alebo použitá) kontroly?..Ďakujem za rady..

Môžem ti povedať moju konkrétnu skúsenosť z minulého roku, keď kontrolovali klientovi použitie dotácie, vyhodili mu nákup použitých vecí. Keď som ja išla na živnosť a dostala som dotáciu, v r.2002, mala som tam aj použité veci /kancelárske zariadenie, tlačiareň a pod./, ktoré som odkúpila na základe faktúry za zostatkovú cenu od firmy, v ktorej som pred tým robila a ktorá išla do konkurzu. Mne to v pohode uznali.
kastanka
26.01.08,09:34
Díky za rady všetkým zúčastneným..Ono je to asi o prístupe konkrétnych ľudí..Zdravý sedliacky rozum velí,nakúpiť funkčné za nižšiu cenu..,tá podmienka nákupu "nových" vecí je dosť zaťažujúca v niektorých odvetviach zač.podnikania aj mňa to irituje(aj ja som som toho názoru,že by som si mohla dovoliť kúpiť vecí viac a poslúžili by mi minimálne tak dobre,ako tie nové) ..Ešte otázočka-(pre Cloe),čo si mal(la) uvedené na tej faktúre vecí za zostatkovú cenu,ako predmet predaja(menovite,alebo ?)..konkrétne?..Díky za odpoveď..
Nesi
26.01.08,18:31
Aj ja som za dotáciu nakúpila použité veci na kúpnu zmluvu a chcela by som vidieť, že by mi to neuznali. Neexistuje predsa žiaden zákon, ktorý by prikazoval, že za dotáciu môžeš kúpiť len nové veci.
Miro1969
28.01.08,15:34
Dnes som po uspesnej skuske a schvalenom podnikatelskom zamere zazil poriadny sok. Mimochodom v zamere som musel kazdu polozku ktoru chcem zakupit, presne popisat na co ju potrebujem.Po tom, co som tu vsetko na porade nastudoval mi pracovnicka schvalujuca dotaciu a kontrolori oznamili nasledovne: iba podnikatelsky ucet-inak neschvali dotaciu, nesmiem nakupovat mimo EÚ a pozor, nesmiem sa zamestnat. Tak uz teda neviem, kde je pravda. Vie niekto ako to skutocne je, alebo na koho sa obratit?
dvojča
28.01.08,17:24
Možno trochu odbočím od témy, ale vie mi niekto povedať, či táto dotácia z ÚP ide do zdaniteľného príjmu? A ako je to s výdavkami, pokiaľ celú dotáciu nevyčerpal v roku 2007 ale mu ešte ostali do 2008? Ide do príjmu len tá čiastka, za ktorú nakúpil?
veľká vďaka za odpoveď!!!
Dav
28.01.08,17:38
1. Dotácia sa nezdaňuje, ale v príjmoch/výdavkoch (nákladoch/výnosoch) sa o nej účtuje.
2. Do nákladov, resp. výdavkov sa zaúčtuje len skutočné čerpanie dotácie.
3. Do výnosov, resp. príjmov sa zaúčtuje len taká suma dotácie, koľko boli výdavky.
4. V ďalšom roku sa dotácia dočerpá , a účtuje sa o zbytku dotácie ako v bodoch 2., 3.
V daňovom priznaní : koľko príjmy, toľko výdaje, rozdiel k zdaneniu = nula.
Marína
28.01.08,17:52
Dnes som po uspesnej skuske a schvalenom podnikatelskom zamere zazil poriadny sok. Mimochodom v zamere som musel kazdu polozku ktoru chcem zakupit, presne popisat na co ju potrebujem.Po tom, co som tu vsetko na porade nastudoval mi pracovnicka schvalujuca dotaciu a kontrolori oznamili nasledovne: iba podnikatelsky ucet-inak neschvali dotaciu, aby ti mali kam poukázať dotáciu nesmiem nakupovat mimo EÚ pretože dotáciu dostávaš z prostriedkov EU a tak chcú, aby si aj tu "minul". predpokladám, že také sú podmienky a pozor, nesmiem sa zamestnat. tak to je logické, kvôli tomu dostávaš dotáciu aby si sa samozamestnal Tak uz teda neviem, kde je pravda. Vie niekto ako to skutocne je, alebo na koho sa obratit?
Odpoveď v modrom.
Marína
28.01.08,17:54
Možno trochu odbočím od témy, ale vie mi niekto povedať, či táto dotácia z ÚP ide do zdaniteľného príjmu? A ako je to s výdavkami, pokiaľ celú dotáciu nevyčerpal v roku 2007 ale mu ešte ostali do 2008? Ide do príjmu len tá čiastka, za ktorú nakúpil?
veľká vďaka za odpoveď!!!
Tu http://www.porada.sk/517315-post8.html je príklad účtovania.
dvojča
28.01.08,18:00
Ďakujem za odpovede, ste úžasní!!!!!!! dvojča
Miro1969
28.01.08,18:10
Odpoveď v modrom.
Marína, tie podmienky,za akych mozno cerpat dotaciu, ktore som spominal som nasiel tu na porade a boli od VIP poradakov, takze asi nie vsetci vedia co pisu. Naviac nezhoda je aj medzi uradnickami a kontrolormi, tak mi to budu zistovat-sami nevedia. Tak pisem ci tu niekto nieje kto sa v problematike vyzna a nielen pise vlastne nazory.
Miro1969
05.02.08,09:18
Takže čo som zistil: Nákup mimo EÚ - možný, Zamestnať sa - možné, osobný účet - po tom čo sa pracovníčky OÚPSVaR informovali mne nepochopiteľne na daňovom úrade- zamietnuté, takže iba podnikateľský účet.
Zoltán Kovács
05.02.08,09:23
Marína, tie podmienky,za akych mozno cerpat dotaciu, ktore som spominal som nasiel tu na porade a boli od VIP poradakov, takze asi nie vsetci vedia co pisu. Naviac nezhoda je aj medzi uradnickami a kontrolormi, tak mi to budu zistovat-sami nevedia. Tak pisem ci tu niekto nieje kto sa v problematike vyzna a nielen pise vlastne nazory.

Musím zastať poraďákov v tomto smere. Nevideli sme tvoju zmluvu o dotácii, takže presne ani nevieme aké máš podmienky. Samozrejme zákon udáva rámcové podmienky, ktoré by sa mali vo všeobecnosti dodržiavať. Ale napríklad som sa stretol už aj s dotáciou na platby poistného. Iný uchádzač zase neuspel pri dotácii, keď do podnikateľského plánu uviedol tie odvody. Takže je to dosť špecifické, a každý prípad je osobitný.
Miro1969
05.02.08,09:23
Akú máte skúsenosť s kontrolou ohľadom dodržania sumy na nákup prostriedkov. Mne bolo povedané, že iba nové a suma sa môže líšiť max. o 2000sk, avšak v dohode o poskytnutí príspevku sa píše:"Zmena jednotkovej ceny položiek podľa predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok." Môžu teda trvať na tých 2000 korunách, alebo sa mám držať zmluvy?
Zoltán Kovács
05.02.08,09:26
Akú máte skúsenosť s kontrolou ohľadom dodržania sumy na nákup prostriedkov. Mne bolo povedané, že iba nové a suma sa môže líšiť max. o 2000sk, avšak v dohode o poskytnutí príspevku sa píše:"Zmena jednotkovej ceny položiek podľa predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok." Môžu teda trvať na tých 2000 korunách, alebo sa mám držať zmluvy?
Treba sa držať zmluvy.
zanetth
05.02.08,09:54
Chcem len dodať k tým dotáciám Jednoznačne sa treba držať zmluvy. Rozdielne podmienky zmlúv vyplývajú z toho , z akých zdrojov je dotácia poskytnutá. Ak sú prostriedky poskytnuté z fondov EÚ, potom sú zrejme aj tie podmienky prísnejšie. Niektoré dotácie sú poskytované zo štátneho rozpočtu, s EÚ nemajú nič spoločné. Zrejme preto sú také rozdiely v jednotlivých zmluvách.
Miro1969
05.02.08,10:24
Lenže tú zmluvu a tú podmienku 2000 sk mi predložla tá istá osoba. A ona aj rozhoduje či dotáciu dostanem a jej názor má väčšiu váhu, ako názor kontrolórov, čoho som bol svedkom.
Miro1969
05.02.08,10:31
Inak ešte jedna zaujmavosť:Pre výpočet ceny oprávnených nákladov tovaru zakupeneho mimo EÚ sa podľa pracovníčky OÚPSVaR pocita iba jeho nakupna cena+ kurz NB, teda nie postovne, clo a dph.
Zoltán Kovács
05.02.08,10:32
Lenže tú zmluvu a tú podmienku 2000 sk mi predložla tá istá osoba. A ona aj rozhoduje či dotáciu dostanem a jej názor má väčšiu váhu, ako názor kontrolórov, čoho som bol svedkom.

A pri podpise zmluvy o dotácii už vieš, že sa nezmestíš do tých súm, ktoré si tam uviedol?
Miro1969
05.02.08,11:29
Dotáciu už mám schválenú, len počas dvoch rokov čerpania sa ceny menia aj o viac ako 2000sk dolu, a tak cena klesla už aj teraz napr.o 8000sk a podľa toho by som si danú vec nemohol kúpiť.
ola
05.02.08,18:00
Lenže tú zmluvu a tú podmienku 2000 sk mi predložla tá istá osoba. A ona aj rozhoduje či dotáciu dostanem a jej názor má väčšiu váhu, ako názor kontrolórov, čoho som bol svedkom.

...pánečku, toto sa zle aj číta, a nie aby človek prišiel do styku s takou osobou. Je absurdné, aby niekto z ÚPSVaR určoval odchýlku ceny v trhovom hospodárstve, kde "zúri" voľná tvorba cien. Vôbec nikto nemôže zaručiť, že si kúpi určitý tovar za rovnakú cenu, ako stál pred rokom, alebo bude stáť za dva roky. A navyše....ceny v podnikateľskom zámere sú predpokladané a nie záväzné, pretože sa nedajú zaručiť ničím a nikým. To by si snáď mohla uvedomiť aj tá osoba, ktorá sa sama rozhodla, že ceny môžu ísť nahor, alebo nadol len v rozpätí dvoch tisícok...absurdné!! Ak to nie je napísané čierne na bielom v zmluve a nevisí tam jej a aj môj podpis, vôbec by som sa tým nezaoberala a čerpala prostriedky v rámci podnikateľského zámeru podľa vlastného uváženia.
Janek22
04.03.08,20:31
Zdravim, chcel by som sa informovat ako je to s moznostou ziskania dotacie. Docital som sa tu ze ziskat to moze niekto, kto je 4 mesiace v kuse evidovany na urade prace. Ja som tam evidovany vise roka, ako dobrovolne nezamestnany a 8 mesiacov som pracoval v UK. Teraz by som chcel zacal podnikat. Mam sancu ziskat nejaku dotaciu?
Dakujem!!!
veronikasad
04.03.08,21:30
Zdravim, chcel by som sa informovat ako je to s moznostou ziskania dotacie. Docital som sa tu ze ziskat to moze niekto, kto je 4 mesiace v kuse evidovany na urade prace. Ja som tam evidovany vise roka, ako dobrovolne nezamestnany a 8 mesiacov som pracoval v UK. Teraz by som chcel zacal podnikat. Mam sancu ziskat nejaku dotaciu?
Dakujem!!!
Dotáciu môžeš získať ak si evidovaný ako uchádzač o zamestnanie na ÚPSVaR najmenej 4 mesiace. Ak si dobrovolne nezamestnaný - nie si uchádzač o zamestnanie.

------
Veronika
Janek22
05.03.08,13:43
Diki za odpoved! Takze aby som sa zaevidoval ako uchadzac a az po 4 mesiacoch zacal s podnikanim, no ci sa mi to ale oplati.... Stale tam su nejake haciky :mad: A od coho zavysi vyska ziskanej dotacie??? Ad druhu podnikania, PZ alebo...?
Zoltán Kovács
05.03.08,13:59
Diki za odpoved! Takze aby som sa zaevidoval ako uchadzac a az po 4 mesiacoch zacal s podnikanim, no ci sa mi to ale oplati.... Stale tam su nejake haciky :mad: A od coho zavysi vyska ziskanej dotacie??? Ad druhu podnikania, PZ alebo...?

Výška je závislá od regionu, a od toho či si znevýhodnený úchádzač o prácu alebo nie.
mMarekk
05.03.08,18:59
caute chcel som sa spytat mam dostat dotaciu a chcel som kupit software a uviedol som cenu 2000 Sk co ak bude stat ten software napr. 1800 Sk v dohode mam napisane toto: Zmena jednotkovej ceny položiek podľa predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok. a este jedna vec dokedy treba poslat ozamenie ministerstvu financi? dakujem.
ola
05.03.08,19:07
caute chcel som sa spytat mam dostat dotaciu a chcel som kupit software a uviedol som cenu 2000 Sk co ak bude stat ten software napr. 1800 Sk v dohode mam napisane toto: Zmena jednotkovej ceny položiek podľa predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok. a este jedna vec dokedy treba poslat ozamenie ministerstvu financi? dakujem.

..takže kľudne môže stáť ten softvér aj 1800,- Sk. Oznámenie ministerstvu treba zaslať po obdržaní dotácie
mMarekk
05.03.08,19:29
este nieco na oznameni (pre ministerstvo) je bod - fiškálny rok príjemcu od....... do..... co sa vypisuje do tohto bodu?
ola
05.03.08,19:35
obdobie prijatia dotácie
mMarekk
05.03.08,19:43
este nieco na oznameni (pre ministerstvo) je bod - fiškálny rok príjemcu od....... do..... co sa vypisuje do tohto bodu? niekde som cital ze to netreba vypisovat ale moc sa mi to nezda. nemysli sa tim doba podnikania tie 2 roky?
Erika-ežka
30.03.08,07:06
Dotácia sa má použiť na nákup vybavenia, ktorého cena neprekročí sumu viac ako 30 tisíc. Teda vybavenie, ktoré nie je dlhodobým majetkom a neodpisuje sa, ale jednorázovo sa zaúčtuje do výdavkov. Ak cena je nižšia to nevadí.
Prosím Vás, kde je napísané, že sa má dotácia použiť len na vybavenie do 30 tisís? Pozerám jednu takúto zmluvu z ÚP, ale tam vôbec nie je napísané na čo konkrétne sa to má použiť. A v podnikateľskom zámere má aj PC za 32000.
Kúpila totiž PC za 40 000 a vlani si dala do príjmov a výdavkov len odpis z tohto PC, no a tento rok chce prerušiť odpisovanie - takže keď nedá odpis do VOZD, tak ani tú časť dotácie nemusí dať? Čerpanie dotácie jej končí v VI./08- dovtedy to chce dočerpať. Pravdepodobne už celú nevyčerpanú čiastku musí dať do POZD v r. 2008.
Je to správne? Môže vlastne prerušiť to odpisovanie? Prosím o radu.
Erika-ežka
30.03.08,07:29
Prosím Vás, kde je napísané, že sa má dotácia použiť len na vybavenie do 30 tisís? Pozerám jednu takúto zmluvu z ÚP, ale tam vôbec nie je napísané na čo konkrétne sa to má použiť. A v podnikateľskom zámere má aj PC za 32000.
Kúpila totiž PC za 40 000 a vlani si dala do príjmov a výdavkov len odpis z tohto PC, no a tento rok chce prerušiť odpisovanie - takže keď nedá odpis do VOZD, tak ani tú časť dotácie nemusí dať? Čerpanie dotácie jej končí v VI./08- dovtedy to chce dočerpať. Pravdepodobne už celú nevyčerpanú čiastku musí dať do POZD v r. 2008.
Je to správne? Môže vlastne prerušiť to odpisovanie? Prosím o radu.
Prosím, môže sa v takomto prípade prerušiť odpisovanie?
Erika-ežka
30.03.08,07:35
Prosím, môže sa v takomto prípade prerušiť odpisovanie?
Už som našla odpoveď v príspevku od Mušky.
Erika-ežka
02.04.08,19:26
Dotácia sa má použiť na nákup vybavenia, ktorého cena neprekročí sumu viac ako 30 tisíc. Teda vybavenie, ktoré nie je dlhodobým majetkom a neodpisuje sa, ale jednorázovo sa zaúčtuje do výdavkov. Ak cena je nižšia to nevadí.
Dnes som bola na ÚP a okrem iného som sa spýtala aj na dotáciu na samozamestnanie. Kamoška mi ukázala totiž zmluvu, čo spisovala pred dvoma rokmi a je úplne - o ničom. Žiadne konkrétne veci na čo ju musí použiť a hlavne tam vôbec nie je povedané, že to musí byť majetok do 30000, tak som sa na to opýtala, že v akom zákone je to napísané. Pani mi ukázala ich vnútornú smernicu :confused:, kde bolo naozaj napísané, že sa musí jednať len o nový majetok do 30 tis. a že o tom každého ústne :confused: upozorňuje.
Tak som sa opýtala, že keď sa do toho predsa nezmestím a napr. kúpim PC s prísl.- ako súbor hnuteľných vecí nad 30 tis. - tak mi povedala, že je najlepšie si to rozpísať na jednotlivé komponenty - monitor, klávesnica, PC, tlačiareň - všetko zvlášť a už je to dobré. (Aj keď každý "stroj" sa nedá predsa takto rozpísať :confused:) Konkrétne oni nekontrolujú ako je to v účtovníctve ošetrené, že ich zaujíma len fyzicky majetok (označený s tými nálepkami) a k tomu aj príslušné doklady. Ale nezaručuje mi, že v prípade kontroly "z vyššia" neskontrolujú aj účto :cool:. (dúfam, že tým myslela len "bu-bu-bu") Do dvoch rokoch musíte byť SZČO, vyčerpať dotáciu , ale kontrolovať môžu do 10 rokov. Aj v takom prípade, keď prestanete podnikať a zariadenie popredáte - doklady treba uschovať - aj o kúpe aj o ich následnom predaji.
Takže tolik - Smith mal zase pravdu - ako vždy :rolleyes:.
Aj keď iný región - iný mrav ...
jojojo
26.07.08,16:44
Dobry den,

chcel by som sa informovat a dostat ak mozem take ucelene informacie..
Zacinam s podnikanim, teda mozem zalozit zivnost a dostat od UP financne prostriedky an rozbehnutie podnikania iba v pripade ak budem evidovany ako nezamestnany po dobu 3 mesiacov.

Chcel by som sa opytat ake veci sa mozu do podnikatelskeho zameru zadat, a cu je niekde na stranke info ake oblsati podnikania si mozem do zivnosti dat a kolko sa plati za jednu zivnost (teda oblast)?

Moje predstavy o nakupe majetku su asi taketo:

1. PC cena 26 000,-Sk
2. Tlačiareň 5 300,-Sk
3. Príslušenstvo k PC (myš, klávesnica) 1 000,-SK
4. Fotoaparát 8 000,-Sk
5. Kancelársky nábytok (stolička, stôl, lampa) 7 000,-SK


Oblasť mojej živnosti by sa mala zakladať na realitnej činnosti, finančnej, bankovej, poisťovacej činnosti.

Dakujem krasne za radu.
antiny
23.09.08,10:50
niečo pre tých čo ešte len vypracúvajú PZ

mala som otázku že ak budem platca DPH či môžem dotáciu použiť iba na základy - (v podstate môžem za ňu kúpiť viac =) )

odpoveď z UPSVAR:
Pani ...., pre naše účely je potrebné uvádzať sumy bez DPH v prípade, že budete platcom DPH. Napíšte to aj do podn,. zámeru, že budete platcom DPH. A v prípade kontroly to musíte mať správne aj v účtovníctve.

Snáď som niekomu pomohla
antiny
23.09.08,11:34
za každú voľnú živnosť 100 Sk kolok
veľa nájdeš na www.zrsr.sk
antiny
08.10.08,05:17
Takže čo som zistil: Nákup mimo EÚ - možný, Zamestnať sa - možné, osobný účet - po tom čo sa pracovníčky OÚPSVaR informovali mne nepochopiteľne na daňovom úrade- zamietnuté, takže iba podnikateľský účet.

k účtu: schválili mi zaslanie dotácie na účet v mBank
Fantom
13.10.08,05:53
Dobrý deň, chcem sa opýtať ,ked už mám dotáciu z UP a naskytla sa mi práca či je možné sa popri tom aj zamestnať.Dakujem .
Erika-ežka
13.10.08,06:09
Dobrý deň, chcem sa opýtať ,ked už mám dotáciu z UP a naskytla sa mi práca či je možné sa popri tom aj zamestnať.Dakujem .
Samozrejme, môžete sa popri aj zamestnať, len nesmiete do dvoch rokov zrušiť živnosť. Tak ako je v zmluve.
Fantom
13.10.08,06:40
Erika ,dakujem
tuta
13.10.08,06:53
Len podotknem, že táto zmena platí od 01.05.20O8.