Gabr
23.10.07,14:12
Prosím o radu. SZČO - neplatca DPH vystavil za 08/2007 faktúru s DPH, na faktúre síce ešte uviedol, že je neplatca, ale druhá strana si aj tak túto DPH uplatnila. Podľa § 69 odst. 5 je neplatca povinný odviesť DPH, keď takúto faktúru vystavil. Viete mi poradiť za aké obdobie? august alebo III.Q? a na akom tlačive, akým spôsobom. Ako by sa tomu ináč dalo vyhnúť. Napr. vystaviť dopropis v 09/2007 na celú pôvodnú sumu + DPH a vystaviť novú fa už bez DPH? Alebo máte nejaký super nápad, ako to urobiť, aby to bolo správne. Faktúry sa už nedajú vymeniť, lebo odberateľ si DPH uplatnil za 08/2007. Ďakujem za každý nápad.
Zita5
23.10.07,12:23
Zákon o DPH Paragraf 78 odst.3 - je povinný podať DP do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca , v ktorom vznikla daňová povinnosť a v tej istej lehote zaplatiť aj daň z pridanej hodnoty .


To sa už nedá riešiť inak .
Zita5
23.10.07,12:25
Ešte doplním , to znamená že už ste v omeškaní , kde hrozí pokuta za neodovzdanie DP a sankčný úrok za oneskorenú platbu .

Sankcie a pokuty pozrite tu

http://www.porada.sk/t54909-novela-511-tky-platna-od-01-09-2007-a.html
emgeton
23.10.07,12:33
Doplním:
Problém má aj odberateľ, nakoľko z tejto fa mu nevzniklo právo na odpočet dane.
Janinkaaa
23.10.07,13:30
Nie som odborník, ale ja by som to riešila tak, že by som sa dohodla s odberateľom, aby oni podali dodatočné priznanie DPH za 08/2007. A zároveň sa treba s ním dohodnúť, že penále si rozdelíte na polovicu. Je to aj Vaša vina ale aj tak isto aj ich. Ide o veľkú sumu ?
Gabr
24.10.07,07:31
Neviem o akú sumu ide, ale myslím, že nie veľkú. Ale tento nápad od Janinkaaa sa mi dosť pozdáva, skúsim zistiť kontakt na odberateľa a dohodnúť sa s ním. Ďakujem všetkým za odpovede.
Zita5
24.10.07,07:33
Neviem o akú sumu ide, ale myslím, že nie veľkú. Ale tento nápad od Janinkaaa sa mi dosť pozdáva, skúsim zistiť kontakt na odberateľa a dohodnúť sa s ním. Ďakujem všetkým za odpovede.

Nie som presvedčená o tom , že to bude zrovna ten najsprávnejší nápad resp.riešenie .Ale je to na Vás .
Len neviem pochopiť , ak spracovávate DPH , že neviete o akú čiastku sa jedná .:)
Gabr
24.10.07,11:14
Nespracovávam mu DPH, je to neplatca DPH Robím mu daňové priznanie, jeho doklady vidím raz za rok - vo februári. Preto neviem o akú čiastku sa jedná. Len mi telefonoval, čo vyviedol a v tom úžase, že niečo také urobil ma ani nenapadlo sa ho spýtať o koľko ide. A bolo to pre mňa nepodstatné.
evina
24.10.07,11:29
Nespracovávam mu DPH, je to neplatca DPH Robím mu daňové priznanie, jeho doklady vidím raz za rok - vo februári. Preto neviem o akú čiastku sa jedná. Len mi telefonoval, čo vyviedol a v tom úžase, že niečo také urobil ma ani nenapadlo sa ho spýtať o koľko ide. A bolo to pre mňa nepodstatné.

Odberateľ je určite povinný podať DDP, a dokonca ho môžu zaviazať to zaplatiť za Tvojho podareného podnikateľa na základe paragrafu 69 odst. 10..... To znamená je seriózne sa s ním dohodnúť, aby podal DDP a ak je možnosť upraviť faktúru tak to spraviť a ak nie, nech DPH podnikateľ odvedie Dú.

§69 10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.

Niekto môže namietať ako dokázať úmysel, ovšem tiež je ťažké vysvetľovať prečo vystavujem faktúry s DPH ak nie som platiteľom.