maria7
23.10.07,16:21
Ahojte, potrebovala by som poradiť,
SZČO (platca DPH)kúpil rodinný dom (od FO), v zmluve je uvedené
- záhrada o výmere 546m2
- zastavané plochy a nádvoria o výmere 393m2, z toho rodinný dom 139m2.
SZČO dom kúpila, chce ho z rekonštruovať a následne predať.
Ako sa s tým súvisiace výdavky budú účtovať v JU.
Je cena za dom VOZD? Bločky a faktúry za rekonštrukciu sú výdavky za materiál a réžiu a je možné si uplatniť z nich DPH? a Následný predaj bude potom s DPH.
Prosím poradiť ako mám postupovať. Ďakujem
iveta30
23.10.07,14:35
Rodinný dom je VNZD a treba ho odpisovať. Pozemky sa neodpisujú, nestrácajú na hodnote. Bločky a faktúry za rekonštrukciu ( napr. okná, dvere, strecha ... ) zvyšujú hodotu majetku a je tiež potrebné to odpisovať spolu s domom. Práce, ost.materiál - prevádzková réžia. Ak je SZČO platca DPH, tak predaj s DPH.
maria7
23.10.07,15:13
Takže kúpu domu a kúpu pozemku zaúčtujem zvlášť podľa výmeru do VNZD. Myslím si správne, že SZČO ho odpisovať nebude keďže nebude zaradený do používania? Pretože on ho používať nebude, po rekonštrukcii ho predá. A čo s tou DPH? Mám za september 2007 napr. kúpu materiálu za 20.0000-SK + DPH 3.800,-Sk, ktorý bol použitý na tú rekonštrukciu. Je možné uplatniť si tých 3.800,-SK v DPH za 09/07 a 20.000,-Sk pôjde na nákup materiálu alebo ide celá suma 23.800,-SK do VNZD. Už mám z toho guláš pretože som si pozerala aj ostatné príspevky. ďakujem
iveta30
23.10.07,15:26
Pokiaľ si platca DPH, tak za 09/2007 si môžeš uplatniť odpočet DPH. Ešte musí mať SZČO dom zapísaný na liste vlastníctva, nestačí len zmluva.
Vlasta Č.
24.10.07,06:38
Mám prípad:
FO rekonštruuje nehnuteľnosť cez stavebnú firmu, tá vystavuje zálohové fa, po ich zaplatení posiela fa s textom:" Vystavujeme Vám daňový doklad k prijatej platbe."
Chcem sa opýtať: - či stavebná firma po zaplatení poslednej zálohovej fa má poslať ešte súhrnnú fa s rozpisom vykonaných prác.
- okrem toho nakupuje aj sám majiteľ nejaký materiál na uvedenú nehn., takéto fa a bločky je možno napočítať do obstar. ceny nehn. a uplatniť si odpočet dph?
Vďaka.
Zoltán Kovács
24.10.07,06:43
Mám prípad:
FO rekonštruuje nehnuteľnosť cez stavebnú firmu, tá vystavuje zálohové fa, po ich zaplatení posiela fa s textom:" Vystavujeme Vám daňový doklad k prijatej platbe."
Chcem sa opýtať: - či stavebná firma po zaplatení poslednej zálohovej fa má poslať ešte súhrnnú fa s rozpisom vykonaných prác. ÁNO
- okrem toho nakupuje aj sám majiteľ nejaký materiál na uvedenú nehn., takéto fa a bločky je možno napočítať do obstar. ceny nehn. a uplatniť si odpočet dph? ÁNO
Vďaka.


....................
MEDKO
05.11.07,08:40
Dobrý deň.SZČO ako FO začala stavať garáž za účelom skladových priestorov ale aj na úschovu OA, ktoré používa na podnikateľské účely.Môže si dať do nákladov bločky a odpísať DPH v mesiaci, kedy bol materiál nakúpený ,alebo po kolaudácií garáže ju odpisovať? Musí mať garáž napísanú na svoju firmu?Ďakujem.
nadka1
22.05.08,10:00
Dobrý deň, prosím o radu skúseného odborníka. SZČO vedie JÚ, platca DPH, začína rekonštruovať rodinný dom, v ktorom plánuje mať okrem bydliska aj sklad pre svoje podnikanie. Čo musí urobiť, ako postupovať, aby si mohol uplatniť výdavky na sklad?
Ďakujem.
Mária.K.
26.05.08,17:46
Dobrý deň, prosím o radu skúseného odborníka. SZČO vedie JÚ, platca DPH, začína rekonštruovať rodinný dom, v ktorom plánuje mať okrem bydliska aj sklad pre svoje podnikanie. Čo musí urobiť, ako postupovať, aby si mohol uplatniť výdavky na sklad?
Ďakujem.

Musí vložiť rodinný dom do obchodného majetku. Následne potrebuje určiť, pomer využívania majetku na podnikanie a na osobnú spotrebu. Preukázať správnosť a objektívnosť tohto pomeru musí SZČO-daňovník. Na základe takto stanoveného pomeru si bude uplatňovať daňové výdavky aj uplatňovať odpočet DPH.
§ 49 ods.5 zákona o DPH:
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, /26/ a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, /26/ na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.
§4 ods. 5 zákona o dani z príjmov:
(5) Príjem z predaja nehnuteľností a hnuteľných vecí, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku a ktoré daňovník využíval len sčasti na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo ich daňovník prenajímal len sčasti, ktorý nie je oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. a) až d), sa zahrnie do základu dane len v tom pomere, v akom daňovník tento majetok využíval na uvedené činnosti.
nadka1
04.06.08,13:22
Až dnes som prišla na poradu,ďakujem pekne za odpoveď.
JDM
01.10.08,06:31
Potrebovala by som poradiť:
podnikateľ kúpil rod. dom. Na liste vlastníctva ho má zapísaný len na jeho meno, nie na IČO. Trval na tom, že ho chce zaradiť do majetku. Stalo sa tak minulý rok, neuplatnil sa odpis z domu v účtovníctve. Teraz by potreboval ten dom vyňať z obch.majetku, lebo ho chce prepísať na svoju družku, s ktorou čaká dieťa. Ako by som mala postupovať pri vyradení domu z majetku??? ĎaKUJEM.
Anja111
01.10.08,06:36
Potrebovala by som poradiť:
podnikateľ kúpil rod. dom. Na liste vlastníctva ho má zapísaný len na jeho meno, nie na IČO. Trval na tom, že ho chce zaradiť do majetku. Stalo sa tak minulý rok, neuplatnil sa odpis z domu v účtovníctve. Teraz by potreboval ten dom vyňať z obch.majetku, lebo ho chce prepísať na svoju družku, s ktorou čaká dieťa. Ako by som mala postupovať pri vyradení domu z majetku??? ĎaKUJEM.
Vyradenie poznačíš na karte DHM.
Winkly
09.10.08,08:22
Dobrý deň.SZČO ako FO začala stavať garáž za účelom skladových priestorov ale aj na úschovu OA, ktoré používa na podnikateľské účely.Môže si dať do nákladov bločky a odpísať DPH v mesiaci, kedy bol materiál nakúpený ,alebo po kolaudácií garáže ju odpisovať? Musí mať garáž napísanú na svoju firmu?Ďakujem.
Vedel by sa niekto k tomuto vyjadriť? Mám niečo obdobné. Ďakujem.
Esprit123
30.12.08,16:07
Ahojte potreboval by som poradiť. Moja mama vlastní 1/3 nehnuteľnosti. Vzhľadom na jej zdravotný stav by chcela prepísať jej 1/3 na mňa. Je lepšie aby mi to darovala alebo predala. Čo všetko k tomu treba vykonať? Vopred ďakujem za radu.