pegasa
23.10.07,19:41
Prosím o právnu radu ohľadne dedičstva po rodičoch.

Skutkový stav:

Sme štyria súrodenci. Otec zomrel, dedičstvo po ňom bolo v zmysle zákona.

Očakávaný stav:

Po smrti matky (dnes je už v stave, že nedokáže nič riešiť) očakávam istú nezhodu medzi nami súrodencami (dôvody nebudem rozvádzať) zaujímalo by ma aké mám možnosti blokovať resp. aspoň predlžovať dedičské konanie po matke. Čo sa stane ak dedičské konanie budem ignorovať a naň neprídem. Proste ma zaujíma ako môžem svojim súrodencom zabrániť, znepríjemniť, znemožniť či inak skomplikovať dedičské konanie aby s neho nemohli mať prospech (samozrejme včítane mňa) - mám na to pádne dovody. Ako môžem zabrániť aby majetok nevyužíval jeden zo súrodencov aj pred ukončením dedičstva? Musel by mi napr. platiť nájom? Ako môžem zabrániť predaju cudzej osobe ( ak by napokon dedičstvo prebehlo) resp. ako ho čo najviac skomplikovať? Ďakujem. Pegasa++
Chobot
23.10.07,21:00
Prosím o právnu radu ohľadne dedičstva po rodičoch.

Skutkový stav:

Sme štyria súrodenci. Otec zomrel, dedičstvo po ňom bolo v zmysle zákona.

Očakávaný stav:

Po smrti matky (dnes je už v stave, že nedokáže nič riešiť) očakávam istú nezhodu medzi nami súrodencami (dôvody nebudem rozvádzať) zaujímalo by ma aké mám možnosti blokovať resp. aspoň predlžovať dedičské konanie po matke. Čo sa stane ak dedičské konanie budem ignorovať a naň neprídem. Proste ma zaujíma ako môžem svojim súrodencom zabrániť, znepríjemniť, znemožniť či inak skomplikovať dedičské konanie aby s neho nemohli mať prospech (samozrejme včítane mňa) - mám na to pádne dovody. Ako môžem zabrániť aby majetok nevyužíval jeden zo súrodencov aj pred ukončením dedičstva? Musel by mi napr. platiť nájom? Ako môžem zabrániť predaju cudzej osobe ( ak by napokon dedičstvo prebehlo) resp. ako ho čo najviac skomplikovať? Ďakujem. Pegasa

Pokiaľ neuvedieš pádne dôvody, prečo chceš mariť ded. konanie, tak si myslím, že tvoja otázka odporuje bodu č. 14 Etikete porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Ale myslím, že didičské konanie prebehne, aj keď sa ho nezúčatníš.
tahity
24.10.07,08:02
Keď sa predvolaný dedič viackrát nedostaví bez osprvedlnenia na pojednávanie notár mu môže určiť poriadkovú pokutu, alebo ho môže nechať priviesť (iné slovo ma rýchlo nenapladlo) políciou.
Chobot
24.10.07,08:10
Keď sa predvolaný dedič viackrát nedostaví bez osprvedlnenia na pojednávanie notár mu môže určiť poriadkovú pokutu, alebo ho môže nechať priviesť (iné slovo ma rýchlo nenapladlo) políciou.

Má aj notár takú právomoc?
Katy a R
24.10.07,08:53
K tomu predaju cudzej osobe:
Ak dedičské konanie po otcovi riadne prebehlo, tak si sa stal vlastníkom 1/8 domu (predpokladám, že ide o dom ..?).
Už teraz máš práva vlastníka, tak je ťažké predať dom bez tvojho súhlasu.
Ale nezabudni! Máš nielen práva, ale aj povinnosti vlastníka. (údržba domu, dane a poplatky...)
tahity
24.10.07,09:55
Notar ako sudny komisar sa v dedičskom konaní riadi Občianskym súdnym poriadkom zák. 99/1963 Zb., § 51 a nasledujúce upravuje predvolávanie, predvádzanie a pokuty.