jaanna
24.10.07,06:54
Dobrý deň, prosím o odpoveď na otázku splatnosti poistného do SP. Podľa Zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, je poistné splatné v deň výplaty mzdy. Zaujíma ma či sa splatnosť počíta v deň odpísania platby z účtu platiteľa, alebo sa splatnosť počíta dňom, kedy bola úhrada pripísaná na účet poisťovne /pred rokom 2004 splatnosť pri zdravotnom poistení /. Nikde v zákone o sociálnom poistení som toto nenašla. Ďakujem.
Tweety
24.10.07,05:31
Dobrý deň, prosím o odpoveď na otázku splatnosti poistného do SP. Podľa Zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, je poistné splatné v deň výplaty mzdy. Zaujíma ma či sa splatnosť počíta v deň odpísania platby z účtu platiteľa, alebo sa splatnosť počíta dňom, kedy bola úhrada pripísaná na účet poisťovne /pred rokom 2004 splatnosť pri zdravotnom poistení /. Nikde v zákone o sociálnom poistení som toto nenašla. Ďakujem.
Áno, počíta sa dňom odpísania z účtu a tento deň má byť rovnakým s dňom odoslania výplaty mzdy. Doplním:
§ 143 Zákon o SP
Splatnosť poistného

(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.

(3) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici uskutočnila oneskorene, poistné sa považuje za zaplatené včas, ak

a) pri platení bezhotovostným prevodom ako deň prevodu je uvedený posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2,
b) pri platení poštovou poukážkou sa poistné poukázalo v posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2.

(4) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici poukázala v nesprávnej sume, Sociálna poisťovňa poukázanú sumu rozdelí pomerne podľa jednotlivých sadzieb.
sway
24.10.07,05:36
môžem k tomuto ?
- aj výkazy musia byť odovzdané v tento deň?. mne to robí dosť problém, keď posielam mzdy mailom, výkazy si prídu vziať na druhý deň a tým pádom ich majú a odovzdajú až o deň-dva. mali ste už niekto za takéto oneskorené podanie pokuty??? dík.
Tweety
24.10.07,05:45
môžem k tomuto ?
- aj výkazy musia byť odovzdané v tento deň?. mne to robí dosť problém, keď posielam mzdy mailom, výkazy si prídu vziať na druhý deň a tým pádom ich majú a odovzdajú až o deň-dva. mali ste už niekto za takéto oneskorené podanie pokuty??? dík.
Neposielaš MV cez EZU?
Stina
24.10.07,05:49
na linku : http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1384#Povinnosti :
zamestnávateľ je povinný :
# predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie, invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevku na starobné dôchodkové sporenie
Povinnosti podľa písm. a) až e) je zamestnávateľ povinný plniť na tlačivách (Registračný list zamestnávateľa , Registračný list FO, Mesačný výkaz poistného a príspevkov) alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa; lehota na splnenie povinnosti podľa písm. a), c) až e) je zachovaná aj vtedy, ak sa tlačivo v ustanovenej lehote odovzdalo na prepravu poštou alebo odoslalo faxom alebo elektronickou poštou. Lehota na splnenie povinnosti podľa písm. b) je zachovaná aj vtedy, ak sa tlačivo v ustanovenej lehote odoslalo faxom alebo elektronickou poštou alebo ak bola informácia podľa písm. b) odoslaná prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS). Tlačivo odoslané faxom alebo elektronickou poštou treba potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni. Informáciu odoslanú prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS) je zamestnávateľ povinný potvrdiť na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou najneskôr do troch dní odo dňa jej odoslania Sociálnej poisťovni.
Zoltán Kovács
24.10.07,05:51
môžem k tomuto ?
- aj výkazy musia byť odovzdané v tento deň?. mne to robí dosť problém, keď posielam mzdy mailom, výkazy si prídu vziať na druhý deň a tým pádom ich majú a odovzdajú až o deň-dva. mali ste už niekto za takéto oneskorené podanie pokuty??? dík.

Za oneskorené podanie MV som zatiaľ pokutu nemal.
Zoltán Kovács
24.10.07,05:52
Neposielaš MV cez EZU?

Nie každá firma je povinná posielať MV cez EZU, a veru majiteľia veľmi ťažko sa nahovoria na EZU dobrovolne. Vlastná skúsenosť.
Tweety
24.10.07,05:53
Nie každá firma je povinná posielať MV cez EZU, a veru majiteľia veľmi ťažko sa nahovoria na EZU dobrovolne. Vlastná skúsenosť.
Ja viem, závisí to od počtu zamestnancov, ja viem, len tak som sa spýtala:) .
sway
24.10.07,06:45
Nie každá firma je povinná posielať MV cez EZU, a veru majiteľia veľmi ťažko sa nahovoria na EZU dobrovolne. Vlastná skúsenosť.

ja som svoju firmu dávno zaregistrovala - moc mi taká forma vyhovuje, ale máš veľkú pravdu, že klienti nechcú a nechcú - ide mi to nekonečne na nervy, dokonca už 3 mesiace mám u jedného nad 9 ľudí a on si furt nedá povedať, tak len poštou tam posiela vytlačené, lebo to nie je schopný ísť vybaviť..., no čo už s nimi.... potom sa bude veľmi čudovať pokute.

v zákone som si to pozerala, takže vlastne aj výkaz by mal byť odovzdaný v deň úhrady - no to sa technicky zvládnuť nedá....

dík za odpovede ;)
katkaj
24.10.07,06:52
Viem že programátori asi nie sú nadšení posielaním výkazov elektronicky lebo každú chvíľu sú nejaké "novinky" a problémy. Ale pre nás mzdárov je to myslím dosť veľké uľahčenie práce a času. Ja posielam elektronicky aj vo firme ktorá má už len troch zamestnancov :rolleyes:
ZEvina
05.05.09,11:23
Chcela by som sa spýtať: tých 9 ľudí sa berie ako počet ľudí zamestnaných vo firme, alebo počet zamestnancov prihlásených do poisťovne? Vďaka, Eva
Janaex
05.05.09,13:58
prihlasenych do SP, a zachvilu to bude od 5 a viac
mzdarka renca
05.05.09,14:19
Chcela by som sa spýtať: tých 9 ľudí sa berie ako počet ľudí zamestnaných vo firme, alebo počet zamestnancov prihlásených do poisťovne? Vďaka, Eva
ak je niekto zamestnaný, tak je potom aj prihlásený do SP
Rozalka
05.05.09,16:56
prihlasenych do SP, a zachvilu to bude od 5 a viac
Je táto informácia hodnoverná? Odkedy by to malo platiť?
ZEvina
11.05.09,05:59
ak je niekto zamestnaný, tak je potom aj prihlásený do SP

Ospravedlňujem sa za "blbú" otázku. Prehliadla som tému "sociálnu poisťovňu". Chcela som sa spýtať na zdravotnú poisťovňu.
Vďaka, Eva.
mzdarka renca
11.05.09,06:08
Ospravedlňujem sa za "blbú" otázku. Prehliadla som tému "sociálnu poisťovňu". Chcela som sa spýtať na zdravotnú poisťovňu.
Vďaka, Eva.
áno, každá ZP za posudzuje vzlášť, t.z. koľko je v ktorej poistencov.