eva16
24.10.07,08:56
Ahojte, počítala som všetko o povinnosti platenia Dane z MV. Chcem sa teda len uistiť, či uvažujem správne. Konatel, ktorý má dve s.r.o. má v jednej auto zahrnuté do majetku, zaplatenú dan z MV a tu to auto nevyužíva. Zato pre druhú s.r.o. ho používa na pracovné cesty. Ak by si chcel spracovať nejaké cesťáky, tak by musel mať dáku zmluvu o prenájme vozidla a zároveň by musel aj zaplatiť dań z MVna to požičané auto. Potom by si mohol ako konateľ uplatnovať všetky cestovné náhrady (okrem PHM aj paušál + stravné + ubytovanie....). Uvažujem správne?
sway
24.10.07,07:00
ja by som to takto nevidela, v druhej s.r.o., by išlo o prenájom MV, teda už by nefiguroval konateľ, ale zmluva medzi firmami a tam podľa mňa záleží na cene akú si zmluvne tieto spoločnosti dohodnú , aké podmienky na fakturáciu si stanovia, čo musí príloha k faktúre obsahovať - cesty, bločky....
eva16
24.10.07,10:17
Dík za rýchlu odpoved. Ale aj tak sa chcem opýtať, či by si nemohol radšej konateľ ako osoba požičať to auto. Nebolo by to výhodnejšie? Potom by tiež musel platiť daň z MV? Posudzoval by sa vlastne ako zamestnanec na služobnej ceste. Mne sa jedná o to, aby sme mohli spätne vypracovať nejaké tie cesťáky. P.S. neplatili sme ani daň z MV.
sway
24.10.07,12:36
Dík za rýchlu odpoved. Ale aj tak sa chcem opýtať, či by si nemohol radšej konateľ ako osoba požičať to auto. Nebolo by to výhodnejšie? Potom by tiež musel platiť daň z MV? Posudzoval by sa vlastne ako zamestnanec na služobnej ceste. Mne sa jedná o to, aby sme mohli spätne vypracovať nejaké tie cesťáky. P.S. neplatili sme ani daň z MV.

No takto to nijako nepôjde, ak je raz MV v evidencii firmy - ktorá o ňom účtuje a má ho v majetku, nie je možné ho inde používať ako súkromné MV.
môj názor, možno sa aj iní vyjadria :rolleyes:
Marianna01
24.10.07,13:56
Podľa môjho názoru by sa mohla spraviť zmluva medzi firmami o prenájme MV. Konateľ by potom na tomto MV mohol v druhej s.r.o. vykonávať cesty, kde by si uplatnil PHM+stravné podľa cest. príkazov, ale určite nie amortizáciu, pretože tu nejde o jeho MV, ale o MV, ktoré si prenajala firma. Okrem toho, firma predsa platí nájomné.
eva16
26.10.07,07:04
Až dnes som sa dostala ku vašim odpovediam. Dík. Takže treba nájomnú zmluvu... Dan z MV má vlastne zaplatenú prenajímateľ... Teda nájomca už ju neplatí a môže si účtovať pri cestách stravné, ubytovanie a spotrebované PHM. Náhradu t.j. tých 6,20 si už nemôže uplatňovať. Zhrnula som to dobre?
Pekný deň
sway
26.10.07,07:18
Až dnes som sa dostala ku vašim odpovediam. Dík. Takže treba nájomnú zmluvu... Dan z MV má vlastne zaplatenú prenajímateľ... Teda nájomca už ju neplatí a môže si účtovať pri cestách stravné, ubytovanie a spotrebované PHM. Náhradu t.j. tých 6,20 si už nemôže uplatňovať. Zhrnula som to dobre?
Pekný deň

A zabudla si že do nákladov mu samozrejme pôjde aj úhrada faktúry za nájom MV.
Treba si tu uvedomiť aj to, že na druhej strane faktúra za nájom bude príjem vo firme ktorá auto prenajíma.
eva16
26.10.07,08:13
Ano, to tiež. Dakujem za vaše odpovede.
Prajem príjemný víkend