olga88
27.02.05,18:40
Prosim o radu. Moja susedka je nezamestnana, neberie ziadnu podporu ani socialnu davku. Evidovana bola kvoli ZP. Teraz ked za nu stat plati ZP , chcela by sa odhlasit z evidencie na urade prace a sama si platit odvody potrebne na dochodok. Prosim zdatnych poradakov o radu, ake odvody ma platit a v akej vyske .

Dakujem za pomoc.
luba3
01.03.05,05:07
Sociálna poisťovňa jej pridelí VS ako dobrovoľnému platcovi dôchodkového poistenie,prípadne aj nemocenského poistenia,uvedie VZ - z akej sumy chce platiť odvody.Do zdravotnej poisťovne nemusí hlásiť nič,bude dobrovoľne nezamestnaná,štát bude za ňu platiť ZP pokiaľ jej príjem nebude viac ako 6.500 Sk mesačne,čo asi nebude.
Bola som sa informovať v Soc.poisťovni ohľadne majiteľa novovzniknutej s.r.o.,ktorý má 56 rokov a chce si platiť vyššie odvody do dôchodku a do zdravotnej poisťovne len zákonnú čiastku.Uzavrel pracovnú zmluvu na 15.000Sk-je zubár,z tejto sumy sa bude platiť odvod do SP aj ZP ako zamestnancovi s.r.o..ešte sa dobrovoľne poistil,ale len v Soc.poisťovni,dali mu druhý VS,vypísali sme oznámenie FO-prihlášku,dali sme tam VZ 15.000 Sk/druhý odvod-max.32.000 Sk do soc.poisť.celkom,možno to už aj zvýšili?/.Čiže bude platiť 2x odvod do soc.poisťovne z 15.000Sk x 2 pod 2 VS a do zdravot.poisťovne len z 15.000 Sk.
vladan
01.03.05,07:04
... evidovana bola kvoli ZP. Teraz ked za nu stat plati ZP, chcela by sa odhlasit z evidencie na urade prace ...
ja by som s tým odhlásením z úradu práce ešte chvíľku počkala, chystá sa novela zákona o zdravotnom poistení, ktorá "pravdepodobne" určí platenie preddavkov na zdravotné poistenie aj dobrovoľne nezamestnaným ... ale s určitosťou to nikto nevie, takže treba vyčkávať a modliť sa :D
olga88
01.03.05,08:25
Dakujem za radu.
Emma
05.03.05,11:21
Vladan,velmi si ťa vážim,zato ako pomáhaš radami nám nevediacim.Dúfam,že to modlenie ohľadom neplatenia odvodov dobrovoľne nezamestnaných osôb myslíš tak,že prečo by nemali!Ja poznám pár dobrov.nezamest.paničiek,kt.sa vozia v džípoch,celý deň si lakujú nechty a štát za nich platí odvody.No super!!.Ja pracujem vo firme na ŽL a platím cez 3000 tisícky.Ostane mi zhruba minim.mzda.Tááák,a teraz som sa odhalila,ako neprajníčka a totálne závistlivá osoba!A teraz mi už nikto neporadí!
Jozef Mihál
05.03.05,18:19
Mňa by zaujímalo, prečo "Sa" závidí tzv. dobrovoľne nezamestnaným, že momentálne neplatia zdravotné poistenie. Prečo sa im nezávidí, že neplatia dane? Veď aj oni "čerpajú" to, čo sa z daní financuje - napr. políciu, armádu, školstvo, štátnu správu atď.
Evanka
05.03.05,19:00
Mňa by zaujímalo, prečo "Sa" závidí tzv. dobrovoľne nezamestnaným, že momentálne neplatia zdravotné poistenie. Prečo sa im nezávidí, že neplatia dane? Veď aj oni "čerpajú" to, čo sa z daní financuje - napr. políciu, armádu, školstvo, štátnu správu atď.Zaujimavy postreh.
vladan
06.03.05,14:22
... ja poznám pár dobrov. nezamest. paničiek, kt. sa vozia v džípoch, celý deň si lakujú nechty a štát za nich platí odvody.
Emma, poznám liek na tvoju závisť :D:D:D
1. mala si sa lepšie vydať (ak už vydatá si) :D:D:D
2. ak vydatá nie si, tak by si mala pracovať na tom, aby si sa stala takou "paničkou, ktorá sa vozí v džípe, celý deň si lakuje nechty a štát za teba platí odvody" :D:D:D
3. alebo tvoju závisť vyriešia páni poslanci a zmenia zákon o zdravotnom poistení, kde určia dobrovoľne nezamestnaných za povinných platiteľov preddavkov na verejné zdravotné poistenie a ty budeš mať srdce na pokoji :D:D:D
olga88
06.03.05,14:28
Vladi, to je super odpoved .
Olga
Emma
06.03.05,19:03
Som to vedela!!Tak mi treba!Ta čo už teraz,keď v 19-tich som rozum nemala.A šak vtedy ani džípy neboli!A s tou závisťou nie som na tom až tak zle.To len aby reč nestála.