simonova815
24.10.07,10:26
Platca DPH zakúpil výdajník vody a nakupuje k nemu vodu v galónoch. Vodu pijú zamestnanci, prípadne návšteva, zákazníci. Vodu samotnú účtujem ako reprezentačné, moja otázka znie, či si môžem uplatniť DPH z výdajníka? Ďakujem
Rozalka
24.10.07,08:53
Platca DPH zakúpil výdajník vody a nakupuje k nemu vodu v galónoch. Vodu pijú zamestnanci, prípadne návšteva, zákazníci. Vodu samotnú účtujem ako reprezentačné, moja otázka znie, či si môžem uplatniť DPH z výdajníka? Ďakujem
Ak účtuješ reprezentačné, už si zaradila tento nákup medzi doklady, kde nemáš nárok na odpočet DPH. Ak však máš z odboru hygieny doklad, že nemáte pitnú vodu, potom aj na DPH máš nárok a aj to je VOZD.
Stefan2005
24.10.07,09:08
A ako ste predtým zaradili výdajník vody? Tiež na reprezentačné? Alebo ste si uplatnili z jeho nákupu DPH? Keď je daňovo uznateľný (rozumej: obhájiteľný) nákup výdajníka, nevidím dôvod prečo účtovať vodu, ktorá ide do výdajníka do reprezentačného...
ekopo
24.10.07,09:16
"Výdajník" aj nákup vody je myslím si obhájiteľný náklad/VOZD v tomto prípade.
Ala
24.10.07,09:23
DPH z pristroja na vydanie vody mozte si odpocitať, vodu uctujete tak ako píšete, bez odpočitania DPH. Prístroj ide bud prlamo do nakladov, alebo na odpis, záleži od ceny.
ekopo
24.10.07,09:25
DPH z pristroja na vydanie vody mozte si odpocitať, vodu uctujete tak ako píšete, bez odpočitania DPH. Prístroj ide bud prlamo do nakladov, alebo na odpis, záleži od ceny.
Ala, prečo bez odpočítania DPH ?
Pritom nemusí byť vôbec z hygieny papier o závadnosti H2O. Totiž žiadna H2O tam ani priamo nemusí byť.
simonova815
24.10.07,09:30
Práveže sme výdajník kúpili až v júli, takže ho až teraz budem zahŕňať do DPH. V dielni, kde je vydajnik voda je, len doslova smrdi (myslim ze je z vlastnej studne v tom arealy, kde mame prenajatu dielnu), ale neviem ci je aj zdravotne zavadna, a nechceli sme, aby zamestnanci pouzivali tuto vodu na pitie, tak sme im zakupili vydajnik vody a vodu. Ale ci by som to pred danovakmi obhajila, no pochybujem, jedine dat spravit rozbor existujucej vody a zvazit podla vysledkov. A vodu piju aj ludia, ktori u nas pracuju aj na DoVP a tak sa mi zda nespravodlive, uctovat ju zamestnancom s TPP ako pripocitatelny prijem, tak som to dala do repre (nie je to taka hrozna suma). Lebo prostredie v ktorom zamestanci pracuju je prasne (stolarska dielna) a pitny rezim by mali dodrziavat, ale neviem aky doklad by sme museli mat, aby to bolo danovo obhajitelne.
Zita5
24.10.07,09:33
Práveže sme výdajník kúpili až v júli, takže ho až teraz budem zahŕňať do DPH. V dielni, kde je vydajnik voda je, len doslova smrdi (myslim ze je z vlastnej studne v tom arealy, kde mame prenajatu dielnu), ale neviem ci je aj zdravotne zavadna, a nechceli sme, aby zamestnanci pouzivali tuto vodu na pitie, tak sme im zakupili vydajnik vody a vodu. Ale ci by som to pred danovakmi obhajila, no pochybujem, jedine dat spravit rozbor existujucej vody a zvazit podla vysledkov. A vodu piju aj ludia, ktori u nas pracuju aj na DoVP a tak sa mi zda nespravodlive, uctovat ju zamestnancom s TPP ako pripocitatelny prijem, tak som to dala do repre (nie je to taka hrozna suma). Lebo prostredie v ktorom zamestanci pracuju je prasne (stolarska dielna) a pitny rezim by mali dodrziavat, ale neviem aky doklad by sme museli mat, aby to bolo danovo obhajitelne.

Ja mám tento istý prípad , účtovala som a účtujem o VOZD s uplatnením práva na odpočet DPH .
Rozalka
24.10.07,09:39
Ala, prečo bez odpočítania DPH ?
Pritom nemusí byť vôbec z hygieny papier o závadnosti H2O. Totiž žiadna H2O tam ani priamo nemusí byť.
Súhlasím s ekopo, buď mám nárok a potom si odpočítavam všetko alebo nárok nemám (z vody) potom nemám ani z prístroja. Keď si kúpim kávovar, môžem si uplatniť DPH a z kávy už nie? Predpokladám, že potom ani z kávovaru nemám nárok. Mýlim sa?
Stefan2005
24.10.07,09:48
Napr. jedna z možných foriem obhájenia daňovej uznateľnosti - k faktúre pripojiť list znenia: Výdajník vody zakúpený za účelom zabezpečenia pitnej vody pre stolársku dieľňu, ktorá sa nachádza v prenajatých priestoroch a je napojená len na vlastnú studňu. Za tým účelom sa bude v budúcnosti vykonávať nákup náplne - pitná voda pre uvedený výdajník. Dátum a podpis zodpovednej osoby (konateľa).
Zoltán Kovács
24.10.07,10:01
Prípadne ešte nalepiť výstražnú tabulu nad vodovod, že voda je iba užitková a nie pitná.
simonova815
24.10.07,13:58
Dakujem Vam vsetkym za rady