halimino
24.10.07,09:36
Ahojte poraďáci,
právnická osoba prenajala na základe nájomnej zmluvy svoj majetok iným osobám.
Chcem sa opýtať, či tento majetok vedie aj naďalej vo svojej evidencii majetku, alebo ho zo svojej evidencie má vyradiť. Konkrétne ide o prenájom budovy a zariadenia (stoly, stoličky - vedené v operatívnej evidencii majetku) neziskovej organizácie.
Ešte otázočka: Ako postupujem, keď majetok zverím do správy inej osobe?
halimino
24.10.07,11:47
Prípadne mi poraďte nejakú dobrú príručku, lebo v majetku nemám celkom jasno. Ale "FAKT DOBRÚ".

Moje ďalšie nevyjasnené otázky týkajúce sa majetku sú napr.

Ak zoberiem evidenciu majetku z katastra nehnuteľností zapísanú na LV, jedna parcela je zapísaná aj v časti pozemky, ale zároveň aj v časti stavby, nakoľko to je parcela, na ktorej stojí budova. V majetku ju evidujem len ako stavbu?
m.hladka
24.10.07,17:52
[quote=halimino;555612]Ahojte poraďáci,
právnická osoba prenajala na základe nájomnej zmluvy svoj majetok iným osobám.
Chcem sa opýtať, či tento majetok vedie aj naďalej vo svojej evidencii majetku, alebo ho zo svojej evidencie má vyradiť. Konkrétne ide o prenájom budovy a zariadenia (stoly, stoličky - vedené v operatívnej evidencii majetku) neziskovej organizácie.

Firma majetok nepredala ale prenajala, t.z. že naďalej ostáva v evidencii majetku.
AntekaK
06.12.07,12:41
Ahojte, chcem sa spýtať a kto robí odpisy za tento prenajatý majetok?
Zoltán Kovács
06.12.07,12:44
Majiteľ.
Slavena
30.03.08,10:57
Dobrý deň, sro má v prenájme od FO-nepodnikateľa vonkajšie skladové priestory, ako mám riešiť situáciu, keď firma kúpi štrk v hodnote 76.000,-Sk aby spevnila prístupovú cestu v týchto vonkajších priestoroch?
Poradíte?
Slavena
30.03.08,13:05
Dobrý deň, sro má v prenájme od FO-nepodnikateľa vonkajšie skladové priestory, ako mám riešiť situáciu, keď firma kúpi štrk v hodnote 76.000,-Sk aby spevnila prístupovú cestu v týchto vonkajších priestoroch?
Poradíte?
Prosím súrne o pomoc. Ďakujem.
betka
30.03.08,17:11
Dobrý deň, sro má v prenájme od FO-nepodnikateľa vonkajšie skladové priestory, ako mám riešiť situáciu, keď firma kúpi štrk v hodnote 76.000,-Sk aby spevnila prístupovú cestu v týchto vonkajších priestoroch?
Poradíte?

Predovšetkým potrebujete mať súhlas prenajímateľa, že plánujete majetok buď opraviť, resp zhodnotiť. Ak súhlas nemáte, je tu problém z hľadiska daňového. Uvedený majetok nemôžete ani odpisovať, ani dať do nákladov.

Ak Vám dá prenajímateľ súhlas, že môžete majetok opraviť, resp. zhodnotiť, vtedy už máte i uznané daňové náklady, buď vo forme odpisov alebo opráv.
Ak by sa jednalo o vykonanie TZ, dohodnete sa (ak nie je v zmluve) dodatkom, že nájomca vykonané TZ môže odpisovať ako iný majetok.