daduc
24.10.07,09:48
ahojte,
kamarátka je dobrovolne nezamestnaná, platí si ZP. Od 1.5.2006 si začala platiť dobrovolne nemocenské poistenie s minimálnym odvodom. Po uplynutí 270 dní dobrovolneho nem.poistenia by chcela ísť na marodku. Kedy si musí začať platiť a aké obdobie max.vz aby dostala max. výplatu nemocenského ?
adenka
02.11.07,11:36
Na to aby dostala maximálnu výšku tak musela platiť aj maximálne odvody čo bolo 1141,- a od 1.7. 1239,-. Keby isla na PN teraz tak sa jej bude vyplácať v VZ minulého roku t.j. 2006, ak by išla na PN v 2008 tak jej budú vypčítavať z r 2007. ale keďže si platila minimum tak jej PN bude počítané s toho minimálneho VZ.
KEJKA
02.11.07,12:20
vzhľadom na znenie otazky by sa dalo súhlasiť, ale všeobecne to neplatí, resp. nemusí platiť. Odporúčam navšíviť DRAKa,.......
jankasm
02.11.07,13:40
ahojte,
kamarátka je dobrovolne nezamestnaná, platí si ZP. Od 1.5.2006 si začala platiť dobrovolne nemocenské poistenie s minimálnym odvodom. Po uplynutí 270 dní dobrovolneho nem.poistenia by chcela ísť na marodku. Kedy si musí začať platiť a aké obdobie max.vz aby dostala max. výplatu nemocenského ?

Stačí zaplatiť z maximálneho VZ napr. aj za jeden deň, len to treba vedieť správne načasovať. :)
Ten dátum, 1.5.2006, je správny? Potom už 270 dní dávno uplynulo. :D
Asi tam malo byť 1.5.2007, však?
Odporúčam nasledovné: v decembi 2007, napr. 27.12.2007 sa odhlásiť z DNP. 28.12.2007 sa znovu na DNP prihlásiť, avšak s maximálnym VZ, a zaplatiť poistné z maxima za 4 dni /28-31.12.2007/, čo je 160,-Sk. Zároveň podať na SP zmenu VZ /už nie odhlášku a prihlášku/ na minimum od 1.1.2008 /táto musí byť daná ešte v decembri/.
PN, na ktorú potom nastúpi v roku 2008, po splnení podmienky 270 dní, bude počítaná z VZ za rok 2007, a to od posledného prihlásenia, čiže od 28.-31.12.2007 a bude počítaná z maxima. ;)

Tak takéto jednoduché to asi po 1.1.2008 už nebude. :(
Viď nasledujúci príspevok.
ajobs
02.11.07,15:09
Stačí zaplatiť z maximálneho VZ napr. aj za jeden deň, len to treba vedieť správne načasovať. :)
Ten dátum, 1.5.2006, je správny? Potom už 270 dní dávno uplynulo. :D
Asi tam malo byť 1.5.2007, však?
Odporúčam nasledovné: v decembi 2007, napr. 27.12.2007 sa odhlásiť z DNP. 28.12.2007 sa znovu na DNP prihlásiť, avšak s maximálnym VZ, a zaplatiť poistné z maxima za 4 dni /28-31.12.2007/, čo je 160,-Sk. Zároveň podať na SP zmenu VZ /už nie odhlášku a prihlášku/ na minimum od 1.1.2008 /táto musí byť daná ešte v decembri/.
PN, na ktorú potom nastúpi v roku 2008, po splnení podmienky 270 dní, bude počítaná z VZ za rok 2007, a to od posledného prihlásenia, čiže od 28.-31.12.2007 a bude počítaná z maxima. ;)

Bohužiaľ, toto už neplatí. Ak novelu zákona o sociálnom poistení podpíše prezident, potom už toho roku nestihne splniť 270 dní z DNP, a ak sa odhlási koncom roka a prihlási z maxima, potom na maximálnu nemocenskú dávku bude mať nárok až po 26 týždňoch NEPRETRŽITÉHO poistenia DNP.
Alebo si platí DNP od 1.5.2006 ????
Marína
02.11.07,16:19
KEJKA
02.11.07,16:52
veru niet nad správne načasovanie........ radšej ešte stihnite dobré rady tento rok.....
Jozef Mihál
02.11.07,17:27
A preto prepáčte, že to tu zaplavujem pozvánkami na školenie 19.11. (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2007-11-19&e=798&c=4)

- lebo kto pred koncom roka (2007) zaváha, bude mať (v roku 2008) dávky nižšie. Len tu prosím potom nevyplakávať v štýle "to keby som bol vedel!"
Denny30
08.11.07,17:53
Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu ohladom DNP: Nesme pevne rozhodnutí, čo s dobrovolným soc. poistením ak by som šla na 3 mesiace do zahraničia sa manželom. Má to pre mna nejakú výhodu. V socialnej poistovni mi povedali, že si to mám platiť Momentálne som na rodičovskej dovolenke.
Od 10.10.2007 si platim DNP z maxima 1239.
neviem či si ho mam ponechať a platiť len si zmenim vymeriavaci zaklad na minimum, kedže teraz platim maximum.alebo ho zruším a začnem platiť ked mi skončí materská v júli s maxima lebo v oktobri plánujem otehotnieť.
ak by som si ho ponechala, tak 270deń pripadá na 5.07.2008 je potom potrebné to zrušiť a nanovo sa prihlásiť alebo platiť v kuse len si zmením vymeriavací zaklad aby som mala čo najvyšiu matersku.
Ešte raz ďakujem
ajobs
08.11.07,18:45
Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu ohladom DNP: Nesme pevne rozhodnutí, čo s dobrovolným soc. poistením ak by som šla na 3 mesiace do zahraničia sa manželom. Má to pre mna nejakú výhodu. V socialnej poistovni mi povedali, že si to mám platiť Momentálne som na rodičovskej dovolenke.
Od 10.10.2007 si platim DNP z maxima 1239.
neviem či si ho mam ponechať a platiť len si zmenim vymeriavaci zaklad na minimum, kedže teraz platim maximum.alebo ho zruším a začnem platiť ked mi skončí materská v júli s maxima lebo v oktobri plánujem otehotnieť.
ak by som si ho ponechala, tak 270deń pripadá na 5.07.2008 je potom potrebné to zrušiť a nanovo sa prihlásiť alebo platiť v kuse len si zmením vymeriavací zaklad aby som mala čo najvyšiu matersku.
Ešte raz ďakujem

Ak si platíš DNP z maxima od 10.10.2007, vytrvaj v platení z maxima až do 31.12.2007, a od 1.1.2008 si ho zmeň (nie odhláškou !!!) na minimum 8100 Sk. Potom po splnení podmienky 270 dní (čo bude 6.7.2008) máš nárok na nemocenské dávky z maxima (nemocenské, materské, ošetrovné).
Tabitha
08.11.07,19:20
čaute ,
minule som sa tu pýtala na radu ako pomôcť známej ktorej náhle diagnostikovali rakovinu .bola viac rokov dobrovalne nezamestnana neplatila si žiadne odvody do SP a teraz v oktobri jej priznali starobný dochodok. Ja so ju chcela zamestnať na pár dní s max.vym.základom ale to ste mi tu zamietli v súčasnosti neplatí odvody na nemocenské dochodca a teda nemá nárok ani na dávky aj ked je zamestnaný.
Tak to skúšam inak- dá sa za súčasnej legislatívy ešte niečo pre ňu získať myslela som že by si začala platiť DNP len neviem či už tohto roku alebo počkať až do januára 2008 a začať s platením až vtedy.
Alebo počkať do januára 2008 ked začne platiť novela a aj dochodcovia budu musieť rovnako odvádzať nemocenké poistenie a teda ju zamestnať v roku 2008? bol by možný súbeh týchto dvoch možností? :confused:velký dikes
KEJKA
08.11.07,19:24
ak doteraz neplatila. treba nazbierať 270 dní. Takže čím skôr sa prihlási a bude platiť, tým lepšie.
ajobs
09.11.07,10:58
čaute ,
minule som sa tu pýtala na radu ako pomôcť známej ktorej náhle diagnostikovali rakovinu .bola viac rokov dobrovalne nezamestnana neplatila si žiadne odvody do SP a teraz v oktobri jej priznali starobný dochodok. Ja so ju chcela zamestnať na pár dní s max.vym.základom ale to ste mi tu zamietli v súčasnosti neplatí odvody na nemocenské dochodca a teda nemá nárok ani na dávky aj ked je zamestnaný.
Tak to skúšam inak- dá sa za súčasnej legislatívy ešte niečo pre ňu získať myslela som že by si začala platiť DNP len neviem či už tohto roku alebo počkať až do januára 2008 a začať s platením až vtedy.
Alebo počkať do januára 2008 ked začne platiť novela a aj dochodcovia budu musieť rovnako odvádzať nemocenké poistenie a teda ju zamestnať v roku 2008? bol by možný súbeh týchto dvoch možností? :confused:velký dikes

Existuje kombinácia týchto 2 možností, ako najlepšia alternatíva sa mi zdá táto:
1. prihlásiť sa na DNP od 15.12.2007 z maximálneho VZ 28.142 Sk, od 1.1.2008 ho zmeniť na minimálny VZ 8.100 Sk a platiť 357 Sk, a súčasne
2. od 2.1.2008 (predpokladajme, že bude platiť novela zákona o sociálnom poistení) ju zamestnaj na pár dní (2 dni) a môže ísť okamžite (4.1.2008) na PN z maxima.
DNP si bude normálne platiť aj počas PN, ale môže sa jej v budúcnosti zísť.
Tabitha
09.11.07,14:40
Existuje kombinácia týchto 2 možností, ako najlepšia alternatíva sa mi zdá táto:
1. prihlásiť sa na DNP od 15.12.2007 z maximálneho VZ 28.142 Sk, od 1.1.2008 ho zmeniť na minimálny VZ 8.100 Sk a platiť 357 Sk, a súčasne
2. od 2.1.2008 (predpokladajme, že bude platiť novela zákona o sociálnom poistení) ju zamestnaj na pár dní (2 dni) a môže ísť okamžite (4.1.2008) na PN z maxima.
DNP si bude normálne platiť aj počas PN, ale môže sa jej v budúcnosti zísť.
dakujem ti velmi velmi ajobs
ajobs
09.11.07,16:32
dakujem ti velmi velmi ajobs


Nie je začo, nech to vyjde.:)
Katy a R
23.11.07,10:58
Existuje kombinácia týchto 2 možností, ako najlepšia alternatíva sa mi zdá táto:
1. prihlásiť sa na DNP od 15.12.2007 z maximálneho VZ 28.142 Sk, od 1.1.2008 ho zmeniť na minimálny VZ 8.100 Sk a platiť 357 Sk, a súčasne
2. od 2.1.2008 (predpokladajme, že bude platiť novela zákona o sociálnom poistení) ju zamestnaj na pár dní (2 dni) a môže ísť okamžite (4.1.2008) na PN z maxima.
DNP si bude normálne platiť aj počas PN, ale môže sa jej v budúcnosti zísť.

Myslel si to tak, že na PNku pôjde len ako zamestnanec z max VZ - z DNP nemá nárok (kým nemá 270 dní)? ... sa uisťujem:)
ajobs
24.11.07,10:04
Myslel si to tak, že na PNku pôjde len ako zamestnanec z max VZ - z DNP nemá nárok (kým nemá 270 dní)? ... sa uisťujem:)

Bude mať nárok iba ako zamestnanec (ak bude novela zákona o SP schválená - ešte stále nie je - pozor !!!), ale DNP si bude platiť a bude jej súčasne bežať obdobie - ak by už potom nepracovala, bude mať nárok po splnení 270 dní NP iba z DNP.
Katy a R
24.11.07,10:20
Bude mať nárok iba ako zamestnanec (ak bude novela zákona o SP schválená - ešte stále nie je - pozor !!!), ale DNP si bude platiť a bude jej súčasne bežať obdobie - ak by už potom nepracovala, bude mať nárok po splnení 270 dní NP iba z DNP.

V prípade, že som v roku 2007 ukončila dlhšie zamestnanie (napr. v júli) a v decembri urobím DNP - nárok na nemocenské by bol už v januári? (z minima).
Samozrejme - ak schvália.
A druhý prípad - Ak som zamestnaná a v decembri urobím ešte DNP - tiež v januári mám nárok z obidvoch poistení? Alebo len zo zamestnania a DNP ďalej platím (270 dní).
brčko
24.11.07,10:52
V prípade, že som v roku 2007 ukončila dlhšie zamestnanie (napr. v júli) a v decembri urobím DNP - nárok na nemocenské by bol už v januári? (z minima).
Samozrejme - ak schvália.
A druhý prípad - Ak som zamestnaná a v decembri urobím ešte DNP - tiež v januári mám nárok z obidvoch poistení? Alebo len zo zamestnania a DNP ďalej platím (270 dní).

Podla mna, ak si bola do júla 07 dlhodobo zamestnaná (teda splnaš napr. už zo zamestnania 270 dní v posl. dvoch rokoch), máš nárok v prvom prípade na nemocenské z minima.
V druhom prípade z oboch poistení, ak to schvália.
patulik
07.09.09,08:40
Ahoj,
som tu prvý krát a skuttočne netuším kde, komu, alebo ako mám posielať svoje dotazy, tak ak som úplne mimo sféry, nehnevajte sa prosím.

Inak musím podotknúť, že som o porade nič netušila a že je to teda skvelá vec, pretože som tu čítala pár príspevkov a teda "klobúk dolu", lebo bežný laik ako som ja, ani netuší, čo všetko sa dá vo svoj prospech využiť, pretože tak ako to tu už bolo veľa krát spomínané, na úradoch Vám neporadia ani prd. Buď je to príkazom z hora, neochotou , alebo jednoducho nevedomosťou pracovníkov na daných pozíciach.

Moja otázka, či rad otázok znie :

Som na materskej a už takmer rok poberám rodičovský príspevok.
Môj malý je dosť často chorý a keďže plánujeme, že pôjdeme čím skôr do jasličiek, tak som si chcela dať DNP, aby som v prípade očerky, mohla dostať nejaké korunky.
1.) Chcela by som vedieť, aký je najvyšší vymeriavací základ, aby som dosala cca 500Sk/deň?
2.) keď sa príhlásim 8.9.2009, kedy ho môžem začať využívať?
3.) môžem ho využívať len na očerku, alebo aj na PN ......?
4.) často sa tu v príspevkoch spomína, že môžem platiť tú najmenšiu čiastku a pred koncom roka 2009 (cca 4 dni) si dám zmenu na ten najvyšší a potom v novom roku 2010 si dám zmenu opäť na najnižží, ale požiadavku na zmenu si musím podať ešte v starom roku 2009, pretože by mi to v novom roku neuznali ?
5.) ako dlho toto pripoistenie môžem využívať ? pokiaľ budem chcieť, alebo je to nejak časovo limitované.....5 rokov, alebo tak ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď alebo ak mám túto otázku smerovať niekomu konkrétnemu tak ďakujem aj za odporučenie, na koho sa môžem v tomto prípade obrátiť.

Želám všetkým pekný deň, Monika.
veronikasad
07.09.09,08:51
Ahoj,
som tu prvý krát a skuttočne netuším kde, komu, alebo ako mám posielať svoje dotazy, tak ak som úplne mimo sféry, nehnevajte sa prosím.

Inak musím podotknúť, že som o porade nič netušila a že je to teda skvelá vec, pretože som tu čítala pár príspevkov a teda "klobúk dolu", lebo bežný laik ako som ja, ani netuší, čo všetko sa dá vo svoj prospech využiť, pretože tak ako to tu už bolo veľa krát spomínané, na úradoch Vám neporadia ani prd. Buď je to príkazom z hora, neochotou , alebo jednoducho nevedomosťou pracovníkov na daných pozíciach.

Moja otázka, či rad otázok znie :

Som na materskej a už takmer rok poberám rodičovský príspevok.
Môj malý je dosť často chorý a keďže plánujeme, že pôjdeme čím skôr do jasličiek, tak som si chcela dať DNP, aby som v prípade očerky, mohla dostať nejaké korunky.
1.) Chcela by som vedieť, aký je najvyšší vymeriavací základ, aby som dosala cca 500Sk/deň? max. VZ na nemocenské je 1084,55EUR mesačne. DNP je 4,4 % z VZ. Počas prvých 26 týždňov je nemocenské z DNP vyplácané len z min. mzdy.
2.) keď sa príhlásim 8.9.2009, kedy ho môžem začať využívať? pri OČR sa nevyžaduje 270 dní poistenia, pri vlastnej PN-ke ano. Do 270 dní sa počíta aj prech.ukončené nem. poistenie. Tvoj prac.pomer trvá ?
3.) môžem ho využívať len na očerku, alebo aj na PN ......? aj na vlastnú PN-ku, podmienkou je 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
4.) často sa tu v príspevkoch spomína, že môžem platiť tú najmenšiu čiastku a pred koncom roka 2009 (cca 4 dni) si dám zmenu na ten najvyšší a potom v novom roku 2010 si dám zmenu opäť na najnižží, ale požiadavku na zmenu si musím podať ešte v starom roku 2009, pretože by mi to v novom roku neuznali ? to už neplatí. VZ môžeš zmeniť až po 6 mesiacoch. Ak by si DNP na konci roka zrušila a znovu v roku 2010 obnovila, nemocenské počas prvých 26 týždňov sa ti bude znovu počítať z minima.
5.) ako dlho toto pripoistenie môžem využívať ? pokiaľ budem chcieť, alebo je to nejak časovo limitované.....5 rokov, alebo tak ? kým budeš mať DNP

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď alebo ak mám túto otázku smerovať niekomu konkrétnemu tak ďakujem aj za odporučenie, na koho sa môžem v tomto prípade obrátiť.

Želám všetkým pekný deň, Monika.
odpoveď v texte
patulik
08.09.09,09:21
Ďakujem za super rýchlu odpoveď, predpokladám, že mi odpovedala veronikasad ?!
Mám ešte pár otázočiek :
-A po tých 26 týždňoch mi to bude vyplácané z maxima ?
-nemôžem teda tých 26 týždňou platiť minimum a potom nezrušiť, ale dať si len zmenu na maximum, alebo nejaká iná možnosť, ako by sa dalo obýsť platenie z maxima aj keď mi je vyplácané z minima?
-neviem, čo je to prech.ukončené nem. poistenie ? Pred materskou som bola asi 12 rokov v kuse zamestnaná, okrem asi 5 dní 2 mesiace pred materskou, kedy sme prerušili prac. pomer a začali nový s vyšším platom, čo je Vám asi jasné, že kôli výške materskej,
-ani tomuto nerozumiem : podmienkou je 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
je to 270 dní (dohromady) z 2 rokov, alebo je to 270 dní za sebou nasledujúcich, .......alebo ?
-aká suma je na deň z minima ?
-a ešte jedna drobnosť, v prípade kontroly musím byť neustále na udanej adrese, ako je to pri PN
Tak to je zatiaľ všetko, čo by ma zaujímalo a ešte raz vrelá vďaka. Pekný večer, Monika.
alušik
08.09.09,09:48
Ďakujem za super rýchlu odpoveď, predpokladám, že mi odpovedala veronikasad ?!
Mám ešte pár otázočiek :
-A po tých 26 týždňoch mi to bude vyplácané z maxima ? áno
-nemôžem teda tých 26 týždňou platiť minimum a potom nezrušiť, ale dať si len zmenu na maximum, alebo nejaká iná možnosť, ako by sa dalo obýsť platenie z maxima aj keď mi je vyplácané z minima? nie, pretože potom by sa bralo ako vymeriavací základ to, čo ste si skutočne stanovili na platenie a to by bolo len minimum
-neviem, čo je to prech.ukončené nem. poistenie ? Pred materskou som bola asi 12 rokov v kuse zamestnaná, okrem asi 5 dní 2 mesiace pred materskou, kedy sme prerušili prac. pomer a začali nový s vyšším platom, čo je Vám asi jasné, že kôli výške materskej,
-ani tomuto nerozumiem : podmienkou je 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
je to 270 dní (dohromady) z 2 rokov, alebo je to 270 dní za sebou nasledujúcich, .......alebo ? áno, je to 270 dní v súčte, nemusia nasledovať bezpodmienečne za sebou
-aká suma je na deň z minima ?
-a ešte jedna drobnosť, v prípade kontroly musím byť neustále na udanej adrese, ako je to pri PN
Tak to je zatiaľ všetko, čo by ma zaujímalo a ešte raz vrelá vďaka. Pekný večer, Monika.

Odpovede v texte. Neviem, čo myslíte sumou na deň z minima? Suma poistného alebo suma nemocenskej dávky?
Prechodne ukončené nemocenské poistenie je práve to, že ste ukončila pracovný pomer a založila nový. Dni nemocenského poistenia z ukončeného pracovného pomeru by sa mohli totiž pripočítať ku dňom dobrovoľného nemocenského poistenia.
Nerozumiem - akú kontrolu myslíte? Popri OČR, či sa o dieťa akože riadne staráte?
peromat
15.09.09,20:58
Prosím poraďte, som v koncoch.
Ako učiteľ som zamestnaný od r.1980 doteraz.
Od 22.12.2007 tiež i DNP z max. VZ, od 1.1.2008 zmena VZ na minimum.
Od 1.7.2008 do 20.8.2008 práceneschopný - zlomenina ruky.
Počas školských prázdnin som PN ako zamestnanec nečerpal - školské prázdniny, poberal som dovolenku. Žiadal som o vyplatenie nemocenskej z DNP, ale nedostal som nič, pretože vraj som bol nemocensky poistený len 192 dní. A podmienka je 270 dní .
Lenže ja túto podmienku nemocenského poistenia spĺňam , pretože som poistený viac ako 270 dní zo zamestnaneneckého vzťahu.

Odvolania na SP - dôvodia, že pre podmienku 270 dní DNP sa počíta len ukončený zamestnanenecký vzťah.
Krajský súd - zamietol moju žalobu z týchto zvláštnych dôvodov:
(citujem): Z obsahu legislatívneho procesu o danej právnej úprave (obsahu rozpravy a pozmeňujúcich návrhov k pôvodnému návrhu zákona č.555/2007 ) podľa názoru súdu možno vyvodiť zámer zákonodarcu zohľadniť pri posudzovaní nároku na nemocenskú dávku pri trvajúcom DNP aj dobu iného typu ukončeného nemocenského poistenia. Platné znenie ustanovenia §33 ods.2 zákona č.461/2003 je možné právne vykladať iba v súlade so sledovaným zámerom zákonodarcu v danej právnej oblasti zakotveným v súčasne platnom znení zákona, ako aj v kontexte ustanovenia § 58 ods.1 uvedeného zákona, podľa ktorého nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Koniec citátu.
Žeby sa rozhodnutie súdu dalo zdôvodniť rozpravou v parlamente?!
Vie niekto poradiť niečo prelomové pre odvolanie na Najv. súd ?
Ďakujem za radu .
Xanti
15.09.09,21:21
Prosím poraďte, som v koncoch.
Ako učiteľ som zamestnaný od r.1980 doteraz.
Od 22.12.2007 tiež i DNP z max. VZ, od 1.1.2008 zmena VZ na minimum.
Od 1.7.2008 do 20.8.2008 práceneschopný - zlomenina ruky.
Počas školských prázdnin som PN ako zamestnanec nečerpal - školské prázdniny, poberal som dovolenku. Žiadal som o vyplatenie nemocenskej z DNP, ale nedostal som nič, pretože vraj som bol nemocensky poistený len 192 dní. A podmienka je 270 dní .
Lenže ja túto podmienku nemocenského poistenia spĺňam , pretože som poistený viac ako 270 dní zo zamestnaneneckého vzťahu.

Odvolania na SP - dôvodia, že pre podmienku 270 dní DNP sa počíta len ukončený zamestnanenecký vzťah.
Krajský súd - zamietol moju žalobu z týchto zvláštnych dôvodov:
(citujem): Z obsahu legislatívneho procesu o danej právnej úprave (obsahu rozpravy a pozmeňujúcich návrhov k pôvodnému návrhu zákona č.555/2007 ) podľa názoru súdu možno vyvodiť zámer zákonodarcu zohľadniť pri posudzovaní nároku na nemocenskú dávku pri trvajúcom DNP aj dobu iného typu ukončeného nemocenského poistenia. Platné znenie ustanovenia §33 ods.2 zákona č.461/2003 je možné právne vykladať iba v súlade so sledovaným zámerom zákonodarcu v danej právnej oblasti zakotveným v súčasne platnom znení zákona, ako aj v kontexte ustanovenia § 58 ods.1 uvedeného zákona, podľa ktorého nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Koniec citátu.
Žeby sa rozhodnutie súdu dalo zdôvodniť rozpravou v parlamente?!
Vie niekto poradiť niečo prelomové pre odvolanie na Najv. súd ?
Ďakujem za radu .
Nemáš šancu uspieť,
SP TI právom nepriznala dávku PN z dobrovolného nemocenského poistenia.

Ak by si platil DPN tých 270 dní minimálne tak Ti dávku z DPN prizná. Ale ty si platil kratšie, a nemôže sa brať do tých 270 dní aj časť súbehu zo zamestnania, lebo si neprišiel o zamestnanie.
peromat
16.09.09,18:40
Nemáš šancu uspieť,
SP TI právom nepriznala dávku PN z dobrovolného nemocenského poistenia.

Ak by si platil DPN tých 270 dní minimálne tak Ti dávku z DPN prizná. Ale ty si platil kratšie, a nemôže sa brať do tých 270 dní aj časť súbehu zo zamestnania, lebo si neprišiel o zamestnanie.
Nedá sa s tým súhlasiť, pretože podmienka nároku na nemocenské je 270 dní nemocenského poistenia (hocijakého). A Krajský súd to zdôvodnil v kontexte s § 58 ods.1, ten sa však týka pri súbehu viacerých nemocenských dávok a nie základnej podmienky splnenia nároku na nemocenské.
Xanti
16.09.09,18:44
Nedá sa s tým súhlasiť, pretože podmienka nároku na nemocenské je 270 dní nemocenského poistenia (hocijakého). A Krajský súd to zdôvodnil v kontexte s § 58 ods.1, ten sa však týka pri súbehu viacerých nemocenských dávok a nie základnej podmienky splnenia nároku na nemocenské.
Ano podmienka na vyplatenie PN z DNP je 270 dní z posledných 2 rokov. Ale podotýkam, nesmie ísť o súbeh. Pri súbehu poistení sa skúma, či obe druhy poistenia majú splnenú podmienku 270 dní.

Iné by to bolo v prípade, že prídeš o prácu. Vtedy sa ti ráta DNP a zvyšné dni z povinného poistenia zo zamestnania.
Ale ty si o prácu neprišiel , nemal si splnenú podmienku DNP 270 dní, preto si nemal nárok na PN z DNP. Bohužial.
peromat
17.09.09,19:39
Dobre Xanti, nechajme túto záležitosť na Najv. súd, bude to však až niekedy v lete budúceho roku. Budem o tom výsledku informovať.
Ak súhlasíš, tak veľmi podobný, tiež môj súčasný prípad. Tiež cez prázdniny od 1.7.2009 do 22.7.2009 som bol na kúpeľný poukaz "A" v T.Tepliciach. Bol som i uznaný PN. Pretože boli prázdniny, som čerpal dovolenku zo zamestnaneckého vzťahu (priem. plat brutto 20000 Sk - píšem v starej mene ešte). A PN som si uplatnil z DNP.
Podmienku na priznanie nemocenskej - 270 dní spĺňam. Poistený som bol od 22.12.2008 do 31.12.2008 z max. VZ. Od 1.1.2009 som urobil zmenu na min. VZ.
Pýtam sa: Výpočet mojej PN má byť z maximálneho VZ ?
Potom ti prezradím výklad Soc. poisťovne.
Xanti
17.09.09,19:49
Dobre Xanti, nechajme túto záležitosť na Najv. súd, bude to však až niekedy v lete budúceho roku. Budem o tom výsledku informovať.
Ak súhlasíš, tak veľmi podobný, tiež môj súčasný prípad. Tiež cez prázdniny od 1.7.2009 do 22.7.2009 som bol na kúpeľný poukaz "A" v T.Tepliciach. Bol som i uznaný PN. Pretože boli prázdniny, som čerpal dovolenku zo zamestnaneckého vzťahu (priem. plat brutto 20000 Sk - píšem v starej mene ešte). A PN som si uplatnil z DNP.
Podmienku na priznanie nemocenskej - 270 dní spĺňam. Poistený som bol od 22.12.2008 do 31.12.2008 z max. VZ. Od 1.1.2009 som urobil zmenu na min. VZ.
Pýtam sa: Výpočet mojej PN má byť z maximálneho VZ ?
Potom ti prezradím výklad Soc. poisťovne. Ak si si všimol pod mojimi reakciami na teba je súhlas aj p. Mihála. Takže zrejme sa nemýlim.

Peromat, tvoj další prípad PN od 1.7.2009 do 22.7.2009 je niečo úplne iné ako to spred roka . Je logické, že do 1.7.2009 Ti SP nazbierala z posledných 24 mesiacov (tj. od 1.7.2007 do 1.7.2009,) 270 dní poistenia, preto tentoraz si dostal PN vyplatenú z DPN, ale pred rokom to tak nebolo.

Čo sa týka tvojej dalšej otázky na to odpovedať neviem. Ibaže nemôže byť z maximálneho vymeriavacieho základu. Môže byť len z toho čo si si platil ako DPN, nakoľko si nevyužil možnosť čerpania PN zo zamestnania ( čerpal si dovolenku ).
Xanti
17.09.09,20:12
priem. plat brutto 20000 Sk - píšem v starej mene ešte). A PN som si uplatnil z DNP.

Pýtam sa: Výpočet mojej PN má byť z maximálneho VZ ?


Čo sa týka tvojej dalšej otázky na to odpovedať neviem. Ibaže nemôže byť z maximálneho vymeriavacieho základu. Môže byť len z toho čo si si platil ako DPN, nakoľko si nevyužil možnosť čerpania PN zo zamestnania ( čerpal si dovolenku ). Zahľadela som sa lepšie na tvoj príspevok a napadlo ma doplnenie mojej odpovede.

Kedže píšeš v starej mene, tvoj VZ zo zamestnania je 20000 Sk to znamená, že tvoj VZ z DPN je bajočko 12 000 sk , takže tvoja PN za obdobie od 1.7.2009 do 22.7.2009 je vo výške bajočko 147,30 €. / alebo 108,90 € pri min. VZ /

Viď http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-nemocenskeho.php?mzda=400&typ=mesiac&dni=22

Hádam som sa moc nesekla :D
jankasm
18.09.09,06:14
Zahľadela som sa lepšie na tvoj príspevok a napadlo ma doplnenie mojej odpovede.

Kedže píšeš v starej mene, tvoj VZ zo zamestnania je 20000 Sk to znamená, že tvoj VZ z DPN je bajočko 12 000 sk , takže tvoja PN za obdobie od 1.7.2009 do 22.7.2009 je vo výške bajočko 147,30 €. / alebo 108,90 € pri min. VZ /


Ešte je tu možnosť, že skutočne platil z maxima, možno vtedy ešte nebol zamestnaný, alebo čerpal v práci neplatené voľno. V tom prípade by PN mala byť maximálna, ak už zamestnaný bol, tak sedí odpoveď v predchádzajúcom príspevku. :cool:
Xanti
18.09.09,06:20
Ešte je tu možnosť, že skutočne platil z maxima, možno vtedy ešte nebol zamestnaný, alebo čerpal v práci neplatené voľno. V tom prípade by PN mala byť maximálna, ak už zamestnaný bol, tak sedí odpoveď v predchádzajúcom príspevku. :cool: Píše že pracuje už od roku 1980 ako učiteľ, takže zamestnaný bol.
Jemu nesedí, že jeden rok nedostal PN z DPN a druhý rok áno a chce sa súdiť.
jankasm
18.09.09,07:07
Píše že pracuje už od roku 1980 ako učiteľ, takže zamestnaný bol.
Jemu nesedí, že jeden rok nedostal PN z DPN a druhý rok áno a chce sa súdiť.

Ešte je tu možnosť toho neplateného voľna.

Ale ak si teda bol zamestnaný a nemal NV tak si mohol platiť DNP len z VZ maximum mínus VZ v zamestnaní, to čo si zaplatil navyše si požiadaj vrátiť, máš tam preplatok.

No a k tomu nepriznaniu nemocenského z DNP v roku 2008:

§ 58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení
(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

Čiže podmienky musia byť splnená zvlášť zo zamestnania a zvlášť z DNP.
Zo zamestnania máš nárok na PN od prvého dňa poistenia, avšak z DNP:

Podmienky nároku na nemocenské

§ 33
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

a ešte niečo zo stránky SP:
Zmeny v podmienkach nároku na nemocenské dávky, ak dôvod na ich poskytnutie vznikne po 31. decembri 2007


U povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa sleduje len za posledných desať kalendárnych rokov, pričom sa toleruje, ak dlžná suma poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.
Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

A ak Ti teda toto všetko nestačí ako podloženie k tomu, že si skutočne nárok na PN nemal .... :o
jarka.kubikova
18.09.09,16:55
Zdravim, aj ked viem ze z dovodu moznej zmeny v legislative neradno teraz davat zarucene rady ohladom dobrovolneho nemocenskeho poistenia tak by som predsa len pekne poprosila o radu. Od 22.7.09 som po materskej dovolenke nastupila na RD. Moj pracovny pomer dalej trva. Ak by som si teraz platila dobrovolne nemocenske poistenie napr. od 1.10.09 do 31.12.09 z rozdielu medzi max.VZ a mojim VZ u zamestnavatela/v mojom pripade by to bolo z min. VZ/, v roku 2O10 by som v januari poistenie ukoncila a po otehotneni pokracovala aby moje poistenie trvalo aspon 270 dni, mala by som v sucte z poisteni od zamestnavatela a DnP v roku 2010 narok na matersku z max. vym. zakladu? Cisto hypoteticky ze budu dalej platit zakony co doteraz. A ak by som platenie neprerusila mohla by som po 26 tyzdnoch od zaciatku poistenia poberat ev. nemocenske v pripade PN ci OCR z max. VZ? Je nutne platit poistne aj cely rok 2010 z max. VZ ak chcem poberat nemocenske v pripade PN ci OCR v roku 2010 z max.VZ ? Co by bolo rozhodujucim obdobim pre vypocet davky? Ak by bola materska, PN ci OCR az v roku 2011 co by bolo rozhodujucim obdobim? Dakujem za odpoved.
peromat
18.09.09,20:21
Podľa p.Mihála zo zač. roku 2008 (príspevok z porada.sk je nižšie) je možné do podmienky 270 dní nemocenského poistenia zahrnúť hocijaké nemocenské poistenie - či už zamestnanec alebo SZČO. Z toho som vychádzal. Prekvapuje ma, že teraz to už neplatí ?



Jozef Mihál
Podmienky nároku na nemocenské


Poistenec má nárok na nemocenské len za predpokladu, že spĺňa všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky (viď vyššie).

Podľa § 33 zákona, zamestnanec a povinne nemocensky poistená SZČO majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz lekárom uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie.

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola (hocijako) nemocensky poistená aspoň 270 dní. Do požadovaných 270 dní sa započítajú aj dni, kedy bola táto osoba poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO.
Xanti
18.09.09,20:27
Podľa p.Mihála zo zač. roku 2008 (príspevok z porada.sk je nižšie) je možné do podmienky 270 dní nemocenského poistenia zahrnúť hocijaké nemocenské poistenie - či už zamestnanec alebo SZČO. Z toho som vychádzal. Prekvapuje ma, že teraz to už neplatí ?
Ale platí, do podmienky 270 dní je možné zahrnúť aj iné poistenia. Ibaže z ukončeného pracovného pomeru, alebo zo živnosti.

Ty si to ukončené nemal. Preto si ten rok 2008 nesplnil podmienku 270 dní a nemal si vyplatené PN z DPN. Ale už v roku 2009 si túto podmienku mal splnenú tak Ti bola vyplatená PN z DPN . Viď dole


§ 58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení
(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

Čiže podmienky musia byť splnená zvlášť zo zamestnania a zvlášť z DNP.
Zo zamestnania máš nárok na PN od prvého dňa poistenia, avšak z DNP:

Podmienky nároku na nemocenské

§ 33
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.


Proste zabiješ zbytočne čas súdením sa na najvyššom súde. A nezískaš nič. Lebo SP postupovala správne.
Katy a R
19.09.09,09:05
Podľa p.Mihála zo zač. roku 2008 (príspevok z porada.sk je nižšie) je možné do podmienky 270 dní nemocenského poistenia zahrnúť hocijaké nemocenské poistenie - či už zamestnanec alebo SZČO. Z toho som vychádzal. Prekvapuje ma, že teraz to už neplatí ?

Jozef Mihál
Podmienky nároku na nemocenské

Poistenec má nárok na nemocenské len za predpokladu, že spĺňa všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky (viď vyššie).

Podľa § 33 zákona, zamestnanec a povinne nemocensky poistená SZČO majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz lekárom uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie.

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola (hocijako) nemocensky poistená aspoň 270 dní. Do požadovaných 270 dní sa započítajú aj dni, kedy bola táto osoba poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO.

K tomuto vydala SP svoj výklad .... že sa pripočítavajú dni ukončeného
poistenia (viď staršie príspevky k DNP - koncom minulého roka tu bolo tom diskutované) A ty nemáš ukončené poistenie.
Šancu máš, iba ak by si toto vyvrátil na súde.:confused:
verím, že dáš vedieť ;)
No a ešte doplním .. že poistné sa prednostne platí zo vzťahu zamestnanec, potom szčo a až potom DPO.. tz, že ak si platil ako zamestnanec z VZ 20 tis a ako DPO z VZ 30 tis ... aj tak ti v skutočnosti strhávali na DNP len z rozdielu max VZ a VZ zo zamestnania ... čiže asi 10 tis .. a máš preplatok na poistnom.
potom aj nárok na dávku je len z tohto VZ.:mee: (ak teda tam nebolo nejaké neplatené voľno, ako je vyššie spomenuté).
peromat
19.09.09,13:43
Ďakujem za rady a odporúčania. O konečnom riešení oboch mnou uvádzaných prípadov budem informovať.
peromat
13.10.09,18:29
Zahľadela som sa lepšie na tvoj príspevok a napadlo ma doplnenie mojej odpovede.

Kedže píšeš v starej mene, tvoj VZ zo zamestnania je 20000 Sk to znamená, že tvoj VZ z DPN je bajočko 12 000 sk , takže tvoja PN za obdobie od 1.7.2009 do 22.7.2009 je vo výške bajočko 147,30 €. / alebo 108,90 € pri min. VZ /


Hádam som sa moc nesekla :D


Je to tak ako si spočítala Xanti. I vysvetlenie SP je rovnaké.
Vzhľadom na to, že som si neuplatňoval PN zo zamestnaneckého vzťahu, teraz to chcem dodatočne urobiť. Poraďte prosím ako, keď na "kladenku" som napísal, že žiadam len o nem. dávku z DNP. A naviac to všetko som dal na SP už v júli. Vraj sa o tú PN dávku zo zamestn. vzťahu (náhrada mzdy do 10 dní a potom PN od Soc.poist.) dá požiadať do 3 rokov . Ale ako ? Vďaka .
Xanti
13.10.09,18:40
Je to tak ako si spočítala Xanti. I vysvetlenie SP je rovnaké.
Vzhľadom na to, že som si neuplatňoval PN zo zamestnaneckého vzťahu, teraz to chcem dodatočne urobiť. Poraďte prosím ako, keď na "kladenku" som napísal, že žiadam len o nem. dávku z DNP. A naviac to všetko som dal na SP už v júli. Vraj sa o tú PN dávku zo zamestn. vzťahu (náhrada mzdy do 10 dní a potom PN od Soc.poist.) dá požiadať do 3 rokov . Ale ako ? Vďaka .
Tak to som celkom šikovná v počtoch.:D Díky, že si to napísal.

A čo sa týka ten PN zo zamestnania, kde si počul že sa dá spätne požiadať do troch rokov? :eek:
Ak si na PN zo zamestnania a z DPN tak vyžiadaš od lekára, 2 x kladenku, na jednej je napísané zo zamestnania na druhej z DNP. A tú jednu zo zamestnania dáš zamestnávateľovi, ktorý ju podstúpi dalej SP po uplynutí 10 dní. A tú z DPN si dávaš hned na SP, lebo tam vypláca SP od prvého dňa.

Je technicky nemožné podľa mňa žiadať spätne PN, a to dokonca tri roky. Lebo SP by nemohla námatkovo skontrolovať dodržiavanie vychádzok. A navyše zamestnávateľ Ti vyplatil dovolenku, ktorú by si musel vracať. Musel by prerábať kompletné mzdy od júla do dnešného dňa, dávať opravné výkazy.
A ak by sa to dalo urobilť tri roky spätne, tak si vieš predstaviť aký by bol v tom bordel. Ale toto je len môj názor. Hádam niekto napíše má vedomosti či sa to dá abo nedá. Ja to beriem z rýdzo technického hľadiska. Lebo to nie je dôchodok.
brčko
14.10.09,08:36
Je to tak ako si spočítala Xanti. I vysvetlenie SP je rovnaké.
Vzhľadom na to, že som si neuplatňoval PN zo zamestnaneckého vzťahu, teraz to chcem dodatočne urobiť. Poraďte prosím ako, keď na "kladenku" som napísal, že žiadam len o nem. dávku z DNP. A naviac to všetko som dal na SP už v júli. Vraj sa o tú PN dávku zo zamestn. vzťahu (náhrada mzdy do 10 dní a potom PN od Soc.poist.) dá požiadať do 3 rokov . Ale ako ? Vďaka .

podla mna, ak si nepredložil v zamestnaní PN-ku a čerpal počas choroby dovolenku, t.j. požiadal si zamestnávatela o čerpanie dovolenky a zamestnávatel ti ju schválil a umožnil čerpať. Zo strany zamestnávatela preto nevidím dôvod, aby teraz kvôli dodatočnému predloženiu PN (ak by sa ti ju aj podarilo niekde dodatočne vyžiadať) mzdy prerábal a zmenil vyplatené peniaze na náhradu mzdy počas dočasnej PN (nezdanitelný príjem bez odvodov) miesto náhrady mzdy za dovolenku (zdanitelný príjem aj s odvodmi). Pn si mal predložiť vtedy, lebo prekážku v práci musíš preukázať (vid § 144 ods.2), čo si neurobil ale si dobrovolne čerpal dovolenku. NO a okrem toho náhrada mzdy za dovolenku bola predpokladám vyššia suma ako náhrada za PN.

ZO strany soc.poistovne od 11-teho dna by možno nebol problém (nepozerala som zákon), ale u zamestnávatela len tak hocikedy dôvod neprítomnosti v práci nemôžeš meniť. A jedno nadväzuje na druhé, bez zmeny jedného, nie je možná druhá zmena, t.j. ak by som bola tvoja mzdárka, tak by si u mna nepochodil.
Adrika83
14.10.09,12:31
Ak som nezamestnana, ale platim si DNP. Vyplati mi SP PNku z VZ z ktoreho platim 55% ? Nie som este v tom tak zbehla. Nemozem si uplatnit uz ziadne ochranne lehoty, lebo nikde nespadam, ani som poslednych 26 t. nebola na PN.
Xanti
14.10.09,16:33
Ak som nezamestnana, ale platim si DNP. Vyplati mi SP PNku z VZ z ktoreho platim 55% ? Nie som este v tom tak zbehla. Nemozem si uplatnit uz ziadne ochranne lehoty, lebo nikde nespadam, ani som poslednych 26 t. nebola na PN.
Ano vyplatí, ak Ti SP nájde v posledných dvoch rokoch 270 dní poistenia ( akéhokoľvek ).
Katy a R
14.10.09,19:19
Ak som nezamestnana, ale platim si DNP. Vyplati mi SP PNku z VZ z ktoreho platim 55% ? Nie som este v tom tak zbehla. Nemozem si uplatnit uz ziadne ochranne lehoty, lebo nikde nespadam, ani som poslednych 26 t. nebola na PN.

.. prvých 6 mesiacov od prihlásenia sa na DNP je dávka počítaná iba z pravdepodobného VZ (v podstate z minima .. a je jedno, aký je skutočný VZ)
Samozrejme podmienka 270tich dní poistenia musí byť splnená.
Miri82
15.10.09,11:39
Môže mi prosím, niekto potvrdiť alebo vyvrátiť následovne? Mám dlhoročný pracovný pomer a zároveň dobrovoľné pripoistenie, ktoré si platím od marca tohto roku z minimálnej mzdy. V predchádzajúcich príspevkov sa píše, že ak PN vznikne pred uplynutím 270 dní dobrovoľného poistenia, tak sociálna poisťovňa vyplatí PN bez ohľadu na to, z akého vymeriavacieho základu si DNP platím, len z minimálneho základu. V praxi to teda znamená, že moja PN v prípade nesplnenia podmienky 270 dní DNP by bola: nemocenské z vymeriavacích z pracovného pomeru + nemocenské z DNP /v mojom prípade z min.mzdy/? Lebo v takom prípade by bolo jedno, či mám alebo nemám splnenú podmienku 270 dní DNP, keďže si to aj tak platím len z min. mzdy. Vopred díky.
brčko
15.10.09,11:48
Môže mi prosím, niekto potvrdiť alebo vyvrátiť následovne? Mám dlhoročný pracovný pomer a zároveň dobrovoľné pripoistenie, ktoré si platím od marca tohto roku z minimálnej mzdy. V predchádzajúcich príspevkov sa píše, že ak PN vznikne pred uplynutím 270 dní dobrovoľného poistenia, tak sociálna poisťovňa vyplatí PN bez ohľadu na to, z akého vymeriavacieho základu si DNP platím, len z minimálneho základu. V praxi to teda znamená, že moja PN v prípade nesplnenia podmienky 270 dní DNP by bola: nemocenské z vymeriavacích z pracovného pomeru + nemocenské z DNP /v mojom prípade z min.mzdy/? Lebo v takom prípade by bolo jedno, či mám alebo nemám splnenú podmienku 270 dní DNP, keďže si to aj tak platím len z min. mzdy. Vopred díky.

len ak je aj z DNP splnená podmienka 270dní ..., tak je možné hovoriť o nejakom nároku na nemocenské z DNP. Inak žiadny nárok na nemocesnké z DNP nevzniká. To je prvoradá podmienka.

A ak nárok vzniká, tak až potom je treba zistovať, či od poslendého prihlásenia uplynulo aspon 26týždnov, t.j. či sa nem.dávka bude rátať zo "skutočného" VZ v rozhodujúcom období alebo len z pravdepodobného VZ= aktuálnej min.mzdy.

Ak nemá niekto súvislé DNP, t.j. prihlási sa na DNP napr. na pol roka z minima ,potom odhlási a nanovo prihlási o mesiac napr. z rozdielu maxima a jeho VZ v zamestnaní. Tak u neho v čase tesne po splnenní podmienky 270dní nie je splnená podmienka aspon 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP. Takýto človek bude mať nárok na min.nemocenské z DNP (splnil podmienku aspon 270dní NP...) ak ešte od nového/posledného prihlásenia neuplynulo 26týždnov.
daduc
09.11.09,07:08
prosím poradte mi, môj syn bol v PP od decembra 2007 do decembra 2008, potom bol na UP. Od 1.7.09 je SZČO /neplatí do SP/ od 13.7.09 je znova v PP na dobu určitú do konca novembra. 3.11.09 sa prihlásil ako DNP, nakoľko v decembri ide na operáciu kolena - aby mohol by v rámci ochrannej doby aj z DNP dostávať nemocenské. 6.11.2009 ale skutočne ochorel. Môže si uplatniť PN aj u zamestnávateľa aj z DNP teraz aj v decembri počas PN po operácii ? Niekde som počula, že doba poistenia z už ukončeného nem. poistenia /december 2007/ sa môže započítať iba jedenkrát.
Dobre som to pochopila ?
milagros208
13.11.09,08:56
Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu v tomto. Moja veľmi dobrá kamarátka má plánovanú operáciu vo februári 2010. Bude potom asi niekoľko mesiacov na maródke. Momentálne je zamestnaná, ale chcela by si zvýšiť vymeriavací základ z dobrovoľne nemocenského poistenia aspoň z minima, tým pádom by jej vyšiel vymeriavací základ o 295,50 EUR vyšší. Viem, že nárok jej vzniká až po trvaní poistenia 270 dní, čo by nijako nestíhala. Chcela by som sa spýtať, či by malo zmysel ukončiť ku koncu roka PP a od nového uzatvoriť nový u toho istého zamestnávateľa? Tak by sa jej ukončené poistenie zo starého PP pripočítalo k DNP a teda by stačilo byť poistená na DNP len pár dní pred vznikom PN? Ešte jedna vec. Je potrebné mať nejaký časový rozdiel medzi ukončeným a novovytvoreným PP, alebo môže jeden PP skončiť 31.12. a nový začať 01.01.2010? Ďakujem.
Xanti
13.11.09,09:04
Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu v tomto. Moja veľmi dobrá kamarátka má plánovanú operáciu vo februári 2010. Bude potom asi niekoľko mesiacov na maródke. Momentálne je zamestnaná, ale chcela by si zvýšiť vymeriavací základ z dobrovoľne nemocenského poistenia aspoň z minima, tým pádom by jej vyšiel vymeriavací základ o 295,50 EUR vyšší. Viem, že nárok jej vzniká až po trvaní poistenia 270 dní, čo by nijako nestíhala. Chcela by som sa spýtať, či by malo zmysel ukončiť ku koncu roka PP a od nového uzatvoriť nový u toho istého zamestnávateľa? Nie pokiaľ by ten nový pracovný pomer nebol uzavretý s vyšším VZ.
Tak by sa jej ukončené poistenie zo starého PP pripočítalo k DNP a teda by stačilo byť poistená na DNP len pár dní pred vznikom PN? Nie lebo jej PN by bola vypočítavaná z predpokladaného VZ teda z minimálnej mzdy.
Ešte jedna vec. Je potrebné mať nejaký časový rozdiel medzi ukončeným a novovytvoreným PP, alebo môže jeden PP skončiť 31.12. a nový začať 01.01.2010? Nepodstatné. Ďakujem.
Pokiaľ jej zamestnávateľ nezvýši mzdu, pri znovu prijatí, tak sa môže tvoja kamarátka snažiť ako chce, nedostane vyššiu PN.
Z DNP len minimálnu, až po 26 týždňoch dostane z VZ z výšky ktorú si platí.

Tento prípad platí pre materskú dovolenku.
Xanti
13.11.09,10:12
Pokiaľ jej zamestnávateľ nezvýši mzdu, pri znovu prijatí, tak sa môže tvoja kamarátka snažiť ako chce, nedostane vyššiu PN.
Z DNP len minimálnu, až po 26 týždňoch dostane z VZ z výšky ktorú si platí.
Pardon opravujem,
zo zamestnania by mala PN normálnu a z ukončeného PP a DPN by mala tú minimálnu.

Takže tak by si vedela zvýšiť marodku o tých bajočko 160 eur mesačne.
Som sa pomýlila v predošlom príspevku.
milagros208
13.11.09,10:15
Ďakujem za odpoveď. Ja som to myslela takto. Teraz má príjem 530 EUR. Možno, že jej mzdu zvýšia, možno nie, ale to nie je podstatné, teda ak je to tak ako si myslím ja. Nový PP by bol napr.tiež na 530 EUR. A teda ak pôjde na maródku vo februári 2010, nebude mať vymeriavací základ len 530 EUR z nového PP , ale aj 295,50 z DNP, teda spolu 825,50 EUR. Nárok z DNP by jej mal vzniknúť, keďže sa jej budú do dní poistenia počítať aj dni poistenia zo starého PP, teda podmienka splnenia 270 dní bude splnená, a z nového PP tiež.Výška z pravdepodobného vymeriavacieho základu postačí aj tá minimálna. Ide hlavne o splnenie podmienky tých 270 dní poistenia z DNP, čo ináč ako ukončením PP nesplní. Nejde tu o to, aby dosiahla najvyšší vymeriavací základ, ale o to, aby na maródke nebola stratová a dostala aspoň takú výšku maródky ako dostáva teraz plat. Vďaka.
milagros208
13.11.09,10:20
Pardon opravujem,
zo zamestnania by mala PN normálnu a z ukončeného PP a DPN by mala tú minimálnu.

Takže tak by si vedela zvýšiť marodku o tých bajočko 160 eur mesačne.
Som sa pomýlila v predošlom príspevku.

Takže teraz postačí ukončiť PP k 31.12.2009 , uzatvoriť nový od 01.01.2009 a niekedy v januári sa poistiť na DNP? Ďakujem.
Xanti
13.11.09,10:22
Takže teraz postačí ukončiť PP k 31.12.2009 , uzatvoriť nový od 01.01.2009 a niekedy v januári sa poistiť na DNP? Ďakujem.
Ano presne tak, ak s tým súhlasí zamestnávateľ.
zuzana
18.11.09,10:20
Chcem sa spýtať ak si platím DNP od 1.10.2009 a pôjdem od 20.11.2009 na PN-ku, treba si u lekára pýtať dve tlačivá na PN a jedno zaslať do sociálnej?Budú mi zo sociálnej niečo platiť, alebo nie?Predtým som DNP nebola.Som zamestnaná.
veronikasad
18.11.09,10:24
Chcem sa spýtať ak si platím DNP od 1.10.2009 a pôjdem od 20.11.2009 na PN-ku, treba si u lekára pýtať dve tlačivá na PN a jedno zaslať do sociálnej?Budú mi zo sociálnej niečo platiť, alebo nie?Predtým som DNP nebola.Som zamestnaná.
Splňaš podmienku 270 dní poistenia z DNP ? Mne to nevychádza ...
zltalienka
18.11.09,10:33
Chcem sa spýtať ak si platím DNP od 1.10.2009 a pôjdem od 20.11.2009 na PN-ku, treba si u lekára pýtať dve tlačivá na PN a jedno zaslať do sociálnej?Budú mi zo sociálnej niečo platiť, alebo nie?Predtým som DNP nebola.Som zamestnaná.

Aj mňa toto zaujíma, teda hlavne, či je povinnosť pri DNP oznamovať PN-ku a akým spôsobom? A tiež, či sa zmení výška poistného na DNP za daný mesiac, keď som PN?
ďakujem.
veronikasad
18.11.09,10:38
Aj mňa toto zaujíma, teda hlavne, či je povinnosť pri DNP oznamovať PN-ku a akým spôsobom? A tiež, či sa zmení výška poistného na DNP za daný mesiac, keď som PN?
ďakujem.
Oznámenie o začiatku DPN z dobr.nem.poistenia si musíš do SP odniesť sama, rovnako aj prechodky ku koncu mesiaca, ak PN trvá dlhšie. Zamestnávatel s tým nič nemá.

Ak ti vznikne nárok na nemocenské, počas PN-ky dobrovolné nem.poistenie neplatíš.
zltalienka
18.11.09,11:02
Oznámenie o začiatku DPN z dobr.nem.poistenia si musíš do SP odniesť sama, rovnako aj prechodky ku koncu mesiaca, ak PN trvá dlhšie. Zamestnávatel s tým nič nemá.

Ak ti vznikne nárok na nemocenské, počas PN-ky dobrovolné nem.poistenie neplatíš.
Ďakujem za odpoveď Veronikasad.
Teda ak som správne pochopila, keď budem PN, musím osobne navštíviť SP a odniesť im doklad o PN. Nestačí poštou?
Zároveň sa výška poistného pri PN nemení, pokiaľ mi z DNP nevychádza nemocenské.
Chcem sa spýtať, keď pôjdem na PN, musím do SP odniesť doklad o PN, pre účely DNP? Veď v praxi sa mi ani nezníži poistné, ani nič nedostanem so SP (nemám ešte 270dní DNP), načo im je to vedieť, že či som PN?
Ja si len neviem predstaviť, že keď som chorá, tak mám ešte aj utekať na SP a osobne im nosiť papiere, to sa mi zdá "na hlavu".
veronikasad
18.11.09,11:12
Ďakujem za odpoveď Veronikasad.
Teda ak som správne pochopila, keď budem PN, musím osobne navštíviť SP a odniesť im doklad o PN. Nestačí poštou?
Zároveň sa výška poistného pri PN nemení, pokiaľ mi z DNP nevychádza nemocenské.
Chcem sa spýtať, keď pôjdem na PN, musím do SP odniesť doklad o PN, pre účely DNP? Veď v praxi sa mi ani nezníži poistné, ani nič nedostanem so SP (nemám ešte 270dní DNP), načo im je to vedieť, že či som PN?
Ja si len neviem predstaviť, že keď som chorá, tak mám ešte aj utekať na SP a osobne im nosiť papiere, to sa mi zdá "na hlavu".
Doklad môžeš poslať poštou. Ak ešte nemáš plnenú podmienku poistenia, PN-ku z dobr..nem.poistenia si nedávaj vystavovať !
Katy a R
18.11.09,15:34
prosím poradte mi, môj syn bol v PP od decembra 2007 do decembra 2008, potom bol na UP. Od 1.7.09 je SZČO /neplatí do SP/ od 13.7.09 je znova v PP na dobu určitú do konca novembra. 3.11.09 sa prihlásil ako DNP, nakoľko v decembri ide na operáciu kolena - aby mohol by v rámci ochrannej doby aj z DNP dostávať nemocenské. 6.11.2009 ale skutočne ochorel. Môže si uplatniť PN aj u zamestnávateľa aj z DNP teraz aj v decembri počas PN po operácii ? Niekde som počula, že doba poistenia z už ukončeného nem. poistenia /december 2007/ sa môže započítať iba jedenkrát.
Dobre som to pochopila ?

ak nastúpi na PNku počas trvania PP, nárok bude z obidvoch poistení. Ak až po skonční PP - tak nie (iba z jedného)
daduc
18.11.09,15:59
ale ved v rámci ochrannej doby by malo byt nemocenske z oboch poistení./ak pojde na PN dom 42 dní od skončenia PP.
ajobs
18.11.09,16:05
ale ved v rámci ochrannej doby by malo byt nemocenske z oboch poistení./ak pojde na PN dom 42 dní od skončenia PP.

Toto tvrdenie nie je pravdivé - aj keď zákon to nevylučuje, ale nie je to v rámci § znenia jasne definované. Takže SP uplatňuje potom nemocenské iba z existujúceho poistenia, pretože citujem vyjadrenia SP "už ukončené nemocenské poistenie spočíva".
Katy a R
18.11.09,16:06
ale ved v rámci ochrannej doby by malo byt nemocenske z oboch poistení./ak pojde na PN dom 42 dní od skončenia PP.
SP neuznáva ochrannú lehotu, ak je nové poistenie ... čiže na DNP je lepšie prihlásiť sa až po skončení ochrannej lehoty.
.. over si to ešte prípadne na SP, ale nie na pobočke, ale zadať dotaz na ústredie
veronikasad
18.11.09,16:10
Tono, zaujímalo by ma, či sa do doby poistenia 270 dní započítava nem, poistenie z predch. prac.pomeru.

Napr. pracovný pomer trval od 1.3.2008-31.12.2008. Od 1.1.2009trvá prac.pomer u súčasného zamestnávatela.
V novembri 2009 uzatvorí DNP. Počíta sa do 270 dní poistenia aj doba od 1.3.2008-31.12.2008, má teda nárok na nemocenské aj z DNP, ak začiatok PN-ky bude napr.10.12.2009?
daduc
18.11.09,16:25
to znamená, že by sa mal teraz odhlásiť z DNP /môže ??/ lebo jeho PP končí teraz 30.11.2009. Na DNP sa totiž prihlásil iba 3.11.2009, práve kvoli operacii naplanovanej na december./aby mal nemocenske z oboch poistení/ no v tomto prípade by sa lepšie oplatila PN z PP,/z ochrannej doby/ lebo to je viac ako min. VZ.
ajobs
18.11.09,16:27
Tono, zaujímalo by ma, či sa do doby poistenia 270 dní započítava nem, poistenie z predch. prac.pomeru.

Napr. pracovný pomer trval od 1.3.2008-31.12.2008. Od 1.1.2009trvá prac.pomer u súčasného zamestnávatela.
V novembri 2009 uzatvorí DNP. Počíta sa do 270 dní poistenia aj doba od 1.3.2008-31.12.2008, má teda nárok na nemocenské aj z DNP, ak začiatok PN-ky bude napr.10.12.2009?

Áno, Veronika, v takomto prípade sa tie dni ukončeného NP zamestnanca započítajú do počtu dní trvajúceho DNP (ak nový PP trvá). Mám to odskúšané na konkrétnych prípadoch, nie je to iba teoretická úvaha.;)
Katy a R
18.11.09,16:31
to znamená, že by sa mal teraz odhlásiť z DNP /môže ??/ lebo jeho PP končí teraz 30.11.2009. Na DNP sa totiž prihlásil iba 3.11.2009, práve kvoli operacii naplanovanej na december./aby mal nemocenske z oboch poistení/ no v tomto prípade by sa lepšie oplatila PN z PP,/z ochrannej doby/ lebo to je viac ako min. VZ.

odhlásiť sa môže kedykoľvek.. v tomto prípade tak, aby DNP skončilo skôr ako PP (lebo pri SP nikdy nevieš;))
A teraz momentálne je DPN = dočasne PN?
daduc
18.11.09,17:05
ano bol 11 dní, dnes nastupil do práce.
Katy a R
18.11.09,17:18
ano bol 11 dní, dnes nastupil do práce.
.. no tak aspoň niečo .... Ale: ešte skús zistiť, či by tá PNka nebola možná od posledného novembra .. v tom prípade nerušiť DNP .. ale znova si dať vypísať dve PNky - jedna zamestnávateľovi, jedna na SP (nárok bude z obidvoch):)
daduc
18.11.09,17:21
.. no tak aspoň niečo .... Ale: ešte skús zistiť, či by tá PNka nebola možná od posledného novembra .. v tom prípade nerušiť DNP .. ale znova si dať vypísať dve PNky - jedna zamestnávateľovi, jedna na SP (nárok bude z obidvoch):)


Ďakujeeem !
lowike
25.11.09,08:14
Ahojte!
Mam trochu zmatok v tych 270 dnoch poistenia...
Priatelov otec bol zamestnany (dlhe roky) a 1.11.2008 az 30.10.2009 bol PN (cize za neho nebolo platene do soc. poistovne), medzitym (31.1.2009) firma zanikla a 1.11.2009 sa prihlasil na urad prace, ak by sa 1.12.2009 prihlasil na DNP a 1.6.2010 by siel na PN, splnal by tych 270 dni?

A este jedna otazka - chapem to spravne, ze keby bol praceneschopny kedykolvek do 1.5.2010, nema narok na nemocenske, nakolko vycerpal 30.10.2009 celu podpornu dobu?

Vopred dakujem za odpoved
veronikasad
25.11.09,08:21
Ahojte!
Mam trochu zmatok v tych 270 dnoch poistenia...
Priatelov otec bol zamestnany (dlhe roky) a 1.11.2008 az 30.10.2009 bol PN (cize za neho nebolo platene do soc. poistovne), medzitym (31.1.2009) firma zanikla a 1.11.2009 sa prihlasil na urad prace, ak by sa 1.12.2009 prihlasil na DNP a 1.6.2010 by siel na PN, splnal by tych 270 dni?podmienku 270 dní poistenia splňa - započítava sa aj predchádzajúce ukončené zamestnanie

A este jedna otazka - chapem to spravne, ze keby bol praceneschopny kedykolvek do 1.5.2010, nema narok na nemocenske, nakolko vycerpal 30.10.2009 celu podpornu dobu? má nárok na nemocenské z DNP, aj keď si zo zamestnania vyčerpal ročnú podpornú dobu. každé poistenie sa posudzuje samostatne. Počas prvých 26 týždňov poistenia však len z min. vymer.základu, po 26 týždňoch poistenia z toho, ktorý si určil v RL FO.


Vopred dakujem za odpoved

odpoveď v texte
unico
25.11.09,09:23
Ahojte,
aj ja mam otazku ohladom 270 dni poistenia - ako presne sa pocitaju? Rata sa kalendarny mesiac ako 30 dni, alebo sa do tych 270 dni rataju iba pracovne dni?
Manzelka je od septembra 2008 DNP Ak by od decembra nastupila na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu, ma narok na nemocenske?
Vopred dakujem za odpoved
Xanti
25.11.09,09:29
Ahojte,
aj ja mam otazku ohladom 270 dni poistenia - ako presne sa pocitaju? Rata sa kalendarny mesiac ako 30 dni, alebo sa do tych 270 dni rataju iba pracovne dni?
Manzelka je od septembra 2008 DNP Ak by od decembra nastupila na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu, ma narok na nemocenske?
Vopred dakujem za odpoved
Rátajú sa kalendárne dni, nie pracovné.
Tvoja mng. má nárok na PN z DNP. Od 09/2008 uplynulo viac ako 270 dní. :)
Zuzka 1
10.12.09,18:51
Dobrý večer potrebovala by som poradiť. Manžel je zamestnaný a od 12/2009 DNP VZ ma 700 EUR ak by chcel íst na PN musí si platiť 9 mesiacov to je o.k. Ale ak by potom nešiel na PN ale až napr. o rok a to by sa už odhlásil z DNP mal by nárok na PN aj po tom. Ako sa vypočíta koľko by dostal PN ak si platí z VZ 700 EUR.... Ďakujem za pomoc
Zuzka 1
10.12.09,19:04
Dobrý večer potrebovala by som poradiť. Manžel je zamestnaný a od 12/2009 DNP VZ ma 700 EUR ak by chcel íst na PN musí si platiť 9 mesiacov to je o.k. Ale ak by potom nešiel na PN ale až napr. o rok a to by sa už odhlásil z DNP mal by nárok na PN aj po tom. Ako sa vypočíta koľko by dostal PN ak si platí z VZ 700 EUR.... Ďakujem za pomoc
veronikasad
10.12.09,20:33
Dobrý večer potrebovala by som poradiť. Manžel je zamestnaný a od 12/2009 DNP VZ ma 700 EUR ak by chcel íst na PN musí si platiť 9 mesiacov to je o.k. Ale ak by potom nešiel na PN ale až napr. o rok a to by sa už odhlásil z DNP mal by nárok na PN aj po tom. Ako sa vypočíta koľko by dostal PN ak si platí z VZ 700 EUR.... Ďakujem za pomoc
Odkedy trvá súčasný pracovný pomer manžela ?
Miri82
15.12.09,18:57
Ak niekto uvažuje sa dobrovoľne nemocensky pripoistiť, je lepšie to poistenie uzatvoriť ešte v tomto roku alebo až budúci rok vzhľadom na zmenu minimálnej mzdy? A aký má vplyv uzatvorené dobrovoľné pripoistenie na zmenu minimálnej mzdy. Potrebujem si len overiť, či postupujem správne. Vďaka vopred za odpoveď.
Xanti
15.12.09,19:21
Ak niekto uvažuje sa dobrovoľne nemocensky pripoistiť, je lepšie to poistenie uzatvoriť ešte v tomto roku alebo až budúci rok vzhľadom na zmenu minimálnej mzdy? Je to úplne jedno, ak sa poistí teraz z minimálneho VZ, tak od nového roka sa mu minimálny VZ zvýši a tiež aj odvody sa zvýšia, na úroveň nového minimálneho VZ. A aký má vplyv uzatvorené dobrovoľné pripoistenie na zmenu minimálnej mzdy. Potrebujem si len overiť, či postupujem správne. Vďaka vopred za odpoveď.v texte
denne73
18.05.10,04:18
Ahojte. Mám záujem o dobrovolné pripoistenie. Momentálne som asi v 3.t tehotenstva čiže k MD sa mi to už neoplatí. Iba ak by som bábetko prenášala pretože termín pôrodu mám približne od 26.1 do 9.2 2011 a 271 den bude asi okolo 13.2 2011. A to by asi potom vyšlo aj k MD.Chcem sa poradiť pretože pravdepodobne ma hned doktor hodi na rizikové čo je PN aj tak sa mi oplatí pripoisťiť?? hoc by som peniaze dostaávala až po polroku odo dnešého dna pripoistenia. a potom ked sa pripoistím tak sa mi MD bude vypočítavať z čoho?? velmi pekne vám dakujem
Xanti
18.05.10,05:23
Denne73 prečo zadávaš tú istú otázku do dvoch tém? http://www.porada.sk/t133523-pripoistit-alebo-nie.html#post1405036
denne73
18.05.10,05:35
Tak ja som dala najprv do jednej témy až potom som si všimla že tá druhá je viac k veci. Tak sa ospravedlňujem.:)
Odpoveď na tvoju otázku som riadne zamestnaná, normálne si platím zdravotné poistenie. ČO sa týka tej MD tak presný termín sa môže rôzne posunuť, a uteká mi to fakt o vlások.
denne73
18.05.10,05:39
Xanti ja si to pripoistenie pôjdem dnes vybaviť. Že pôjdem na PN to je takmer isté. Viem že mi začnú plaťiť k PN až po pol roku (teda ak mám dobré info) no to ja už budem asi aj na MD. Snád to pripoistenie využijem neskôr k PN, alebo OČR s deťmi . ak mi to nevyjde k MD tak to jednoducho preuším. Aj tak sa dá nie?? prajem krásny deň. :)
Xanti
18.05.10,05:40
Tak ja som dala najprv do jednej témy až potom som si všimla že tá druhá je viac k veci. Tak sa ospravedlňujem.:)
Odpoveď na tvoju otázku som riadne zamestnaná, normálne si platím zdravotné poistenie. ČO sa týka tej MD tak presný termín sa môže rôzne posunuť, a uteká mi to fakt o vlások.a budeš platiť dlho poistenie a dieťatko sa narodí v 8 alebo aj na začiatku 9teho mesiaca a budú to zbytočne vyhodené peniaze. Pre teba sa naozaj neoplatí uzatvárať DNP, JE NESKOROOOO
Neoplatí sa Ti uzatvárať DNP, lebo aj na materskú aj na PN potrebuješ platiť DNP 270 dní, takže dostaneš PN a materskú len zo zamestnania.
Trebalo skôr sa pripoistiť.
denne73
18.05.10,05:42
Tak dobre. Dám si od teba poradiť.
Xanti
18.05.10,05:43
Xanti ja si to pripoistenie pôjdem dnes vybaviť. Že pôjdem na PN to je takmer isté. Viem že mi začnú plaťiť k PN až po pol roku (teda ak mám dobré info) no to ja už budem asi aj na MD. Snád to pripoistenie využijem neskôr k PN, alebo OČR s deťmi . ak mi to nevyjde k MD tak to jednoducho preuším. Aj tak sa dá nie?? prajem krásny deň. :)
Po pol roku platí jedine v tom prípade , ak máš v posledných dvoch rokoch ukončené poistenie a bude sa rátať z naozaj plateného VZ z DNP, teda ak si menila zamestnanie.

Ak dlhodobo pracuješ tak nebudeš mať nárok, ani na PN. Lebo aj pri PN z DPN musíš splniť podmienku 270 dní platenia.
denne73
18.05.10,05:47
ČIsto teoreticky. Ak by som začala čerpať až po 270 dňoch napr. pri sponínanej PN , OČR tak by sa mi tie ušporené peniaze nevrátili?? teda aspoň niečo si myslím.
Xanti
18.05.10,05:52
ČIsto teoreticky. Ak by som začala čerpať až po 270 dňoch napr. pri sponínanej PN , OČR tak by sa mi tie ušporené peniaze nevrátili?? teda aspoň niečo si myslím.
No to je pravda, ibaže nemôžeš čerpať materskú a dávky PN, až ked budeš na rodičovskej dovolenke a rodičovský Ti bude vyplácať UP.

A OCR sa dá čerpať hned. Tam nemusí byť splnená podmienka 270 dní platenia, ale OCR môže byť v dlžke maximum 10 dní.A navyše ak budeš na PN tak nemôžeš byť súbežne na OCR. :D
denne73
18.05.10,06:03
Xanti ty si hlavička. A ak by som sa dala pripoisťiť tak sa mi MD bude počítať z čoho?? Z môjho platu. Ja týmto veciam vôbec nerozumie. No a tá OČR by celkom prišla teraz vhod keďže by bola už platená hned teda doplácanáý ten rozdiel , ktorý budem v strate.pretože sa mi teraba učiť na štatnice a zamestnávatel dovolí len na dovolenku. Vlastne naščo mi je už dovolenka že?? ked som tehu.:)
Xanti
18.05.10,06:05
Xanti ty si hlavička. A ak by som sa dala pripoisťiť tak sa mi MD bude počítať z čoho?? Z môjho platu. Ja týmto veciam vôbec nerozumie. No a tá OČR by celkom prišla teraz vhod keďže by bola už platená hned teda doplácanáý ten rozdiel , ktorý budem v strate.pretože sa mi teraba učiť na štatnice a zamestnávatel dovolí len na dovolenku. Vlastne naščo mi je už dovolenka že?? ked som tehu.:)
No OCR môžeš byť s dieťaťom len 10 dní, takže to nevyhráš. A materská sa Ti vyráta z tvojho platu teda z VZ za rok 2009, kedže nastúpiš tento rok na materskú.

Neoplatí sa Ti pripoistiť, lebo z DNP nárok na materskú mať nebudeš.
edu21
18.05.10,11:14
Dobrý deň. Somzamestnaná (základ 500eur) a od 05/2009 som si platila do 10.4.2010 dobrovoľné nemocenské poistenie vo výške 21 eur/mes. Od 12.4.2010 som PN a dnes mi prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne že mi priznávajú denný vymeriavací základ vo výške 9,34 eur. Zdá sa mi to málo na to, že som platila z max. vymer. základu a aj viac než 270 dní. Mám podať odvolanie alebo ako postupovať? Ďakujem.
brčko
18.05.10,11:24
Dobrý deň. Somzamestnaná (základ 500eur) a od 05/2009 som si platila do 10.4.2010 dobrovoľné nemocenské poistenie vo výške 21 eur/mes. Od 12.4.2010 som PN a dnes mi prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne že mi priznávajú denný vymeriavací základ vo výške 9,34 eur. Zdá sa mi to málo na to, že som platila z max. vymer. základu a aj viac než 270 dní. Mám podať odvolanie alebo ako postupovať? Ďakujem.

edu,
predpokladám prišlo ti rozhodnutie len z DNP.

VZ z DNP si mala cca 478eur?? to by mal byť denný VZ cca 15,7eur. Ale možno si mala v r.2009 v niektorých mesiacoch vyšší vymer.základ zo zamestnania, ktorý ti znižoval výšku vym.základu z DNP.
Ak si mala VZ zo zamestnania v niektorom mesiaci 4-12/2009 viac ako cca 525eur (do 6/2009) alebo viac ako cca 606eur (od 7/2009 do 12/2009), tak si v danom mesiaci namala z DNP vym.základ 478eur ale nižší.
edu21
18.05.10,11:41
brčko,
ďakujem za odpoveď. Takže mám čakať ešte jedno rozhodnutie? Myslela som si, že mi to príde naraz. Musím sa poopraviť- DVZ je 19,98 a 55% je 9,34. Zo zamestnania som mala DVZ počas r.2009 pravdepodobne rovnaký, nezvyšoval ani neznižoval sa mi plat. Akurát 04-30.5.2009 som bola PN (cca 2 mesiace). Má na to nejaký vplyv PN?
Takže- mám SP nejakým spôsobom "upozorniť" že som bola aj DNP a toto rozhodnutie brať ako polovičné, alebo to pošlú automaticky. Nie je to konečné rozhodnutie a naozaj budem mať také nízke nemocenské? Ďakujem.
brčko
18.05.10,11:44
zo zamestnania rozhodnutie zväčša neposielajú, len z DNP. Len pri materskom posielajú rozhodnutie z oboch, ale každého zvlášť a vypláca sa jedna dávka. Z DNP napr. mne prišlo ošetrovné vyplatené na 2x, ale PN neviem. Uvidíš podla dávky, čo ti príde.

no jak rátam, tak rátam, tak DVZ 19,98 a mesačná platba 21eur mi nejdú k sebe!
Takže ak nie sú uvedené zadávatelom správne a pravdivé údaje v otázke, ťažko potom odpovedať a čakať správnu odpoved. ;)

možno je všetko inak ... a je to spolu so zametnaním.
edu21
18.05.10,11:45
A ešte jedna vec- v odôvodnení sapíše, pani XY, ktorá je povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa QY, bola uznaná za dočasne práceneschopnú od 12.4.2010..... Takže predpokladám, že by to asi malo byť rozhodnutie za povinné poistenie....hmmm
No tých 21 eur som si platila ako DNP, tak možno DVZ 19,98 je zo zamestnania a z NDP ešte možno dostanem rozhodnutie. Možno....

Tak dnes mi došla mar´dka zo SP - od 10.dňa (t.j. 22.4.2010) to činí cca 84 eur.....
Tak ako to potom funguje, ak som si platila aj DNP aj som dlhodobo zamestnaná a takáto nízka suma...Môže to prísť na 2x? Alebo mám podať odvolanie? Ďakujem za názor....
grammatika
19.05.10,08:04
Ahojte, prosím Vás pôjdem 1x na PN a chcem sa informovať, ako to funguje :)
1. hneď ako mi lekár vypíše PN, tak II.oddiel mám poslať poštou do SP (miestne príslušná) - a keď som v nemocnici, to si musím ako spraviť? to akože každý chorý človek musí poslať tlačivo hneď pri vzniku, alebo to pošle lekár?
2.po skončení PN odošlem do 3dní IV.oddiel...
Zaujímala by ma aj výška PNky (či mám vôbec podstupovať tieto papierovačky), ak som Dobrovoľne poistená:
15.02.2009-28.02.2010 - VZ 1003,09 €
(zmena VZ, nie zrušenie a znovu založenie poistenia) 01.03.2010- trvá min.VZ 319,58 €
Vypočítam ho takto??
1003,09 €/31dní * 25% = 8,09 €
1003,09 €/31dní *55% =17,79 €
Andyke
19.05.10,09:09
Výška PN:
10532,85:320= 32,9152 je DVZ
32,9152 x 25%x 3 dni =
32,9152 x 55% x počet dní PN-ky od 4.dňa počítaj

Pokiaľ budeš v nemocnici, tak ťažko budeš odbiehať na poštu, treba zabaliť do obálky II.diel a nech pošlú rod.príslušníci.(nezabudni sa podpísať na 2.strane PN-ky + daj číslo účtu kde majú peniažky poslať)
brčko
19.05.10,13:54
A ešte jedna vec- v odôvodnení sapíše, pani XY, ktorá je povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa QY, bola uznaná za dočasne práceneschopnú od 12.4.2010..... Takže predpokladám, že by to asi malo byť rozhodnutie za povinné poistenie....hmmm
No tých 21 eur som si platila ako DNP, tak možno DVZ 19,98 je zo zamestnania a z NDP ešte možno dostanem rozhodnutie. Možno....

môže byť, lebo:

DVZ 19,98 = mesačný VZ cca 607eur ( 19,98 x 30,4)
poistné 21eur = mesačný VZ 477až478eur (21 :0,044)

tj. VZ spolu 607+477= 1084eur tj. maximum
brčko
19.05.10,14:01
Ahojte, prosím Vás pôjdem 1x na PN a chcem sa informovať, ako to funguje :)
1. hneď ako mi lekár vypíše PN, tak II.oddiel mám poslať poštou do SP (miestne príslušná) - a keď som v nemocnici, to si musím ako spraviť? to akože každý chorý človek musí poslať tlačivo hneď pri vzniku, alebo to pošle lekár?
2.po skončení PN odošlem do 3dní IV.oddiel...
Zaujímala by ma aj výška PNky (či mám vôbec podstupovať tieto papierovačky), ak som Dobrovoľne poistená:
15.02.2009-28.02.2010 - VZ 1003,09 €
(zmena VZ, nie zrušenie a znovu založenie poistenia) 01.03.2010- trvá min.VZ 319,58 €
Vypočítam ho takto??
1003,09 €/31dní * 25% = 8,09 €
1003,09 €/31dní *55% =17,79 €

súhlasím s andyke, ale nerobila by som si starosť so zaslaním PN do SP, ak nebudeš dlhodobo v nemocnici. Nie je stanovené v zákone dokedy ju treba odniesť, len pri PN zamestnanca sa hovorí do 3dní od 10teho dna. Len nemocenské potom dostaneš neskôr. A hned odnesieš/odnesú aj s papierom o trvaní PN ku koncu mesiaca.
Inak som myslela, že sa na SP dávajú obe časti, čo zamestnávatelovi, t.j. ružová a aj čierna (ale nemám skúsenoť).
edu21
19.05.10,17:45
Dobrý deň. Somzamestnaná (základ 500eur) a od 05/2009 som si platila do 10.4.2010 dobrovoľné nemocenské poistenie vo výške 21 eur/mes. Od 12.4.2010 som PN a dnes mi prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne že mi priznávajú denný vymeriavací základ vo výške 9,34 eur. Zdá sa mi to málo na to, že som platila z max. vymer. základu a aj viac než 270 dní. Mám podať odvolanie alebo ako postupovať? Ďakujem.
Dnes mi došlo nemocenské od 22.4.2010 cca 84 eur..Vychádza mi to tak, že len zo zamestnania. A príde ešte zvlášť aj z DNP? Rozhodnutioe tiež som dostala len jedno. Ďakujem za názor.
Katy a R
19.05.10,18:34
Dnes mi došlo nemocenské od 22.4.2010 cca 84 eur..Vychádza mi to tak, že len zo zamestnania. A príde ešte zvlášť aj z DNP? Rozhodnutioe tiež som dostala len jedno. Ďakujem za názor.
.. a vypýtala si si dve PNky .. jednu pre zamestnávateľa a jednu pre SP :confused: (na každépoistenie treba)

doplním: u nás SP posiela dve rozhodnutia - zvlášť DNP a zvášť za zamestnanie - dávku vypočítajú od jedenásteho dňa jednu äaj to bolo v rozhodnutí všetko uvedené)
grammatika
20.05.10,08:55
súhlasím s andyke, ale nerobila by som si starosť so zaslaním PN do SP, ak nebudeš dlhodobo v nemocnici. Nie je stanovené v zákone dokedy ju treba odniesť, len pri PN zamestnanca sa hovorí do 3dní od 10teho dna. Len nemocenské potom dostaneš neskôr. A hned odnesieš/odnesú aj s papierom o trvaní PN ku koncu mesiaca.
Inak som myslela, že sa na SP dávajú obe časti, čo zamestnávatelovi, t.j. ružová a aj čierna (ale nemám skúsenoť).
ďakujem brčko :)
Oceniť sa nejako nedá :(
edu21
20.05.10,14:04
Katy a R:
Dnes som volala na SP a povedali mi to, čo aj ty si napísala. Mala som si dať vypísať 2 súbežné PNky. Vraj mi to uznajú aj spätne. Ďakujem.
Katy a R
20.05.10,18:09
...
Inak som myslela, že sa na SP dávajú obe časti, čo zamestnávatelovi, t.j. ružová a aj čierna (ale nemám skúsenoť).

"čierna" časť (je na náhradu mzdy) sa v prípade DNP neodovzdáva .. SP to netreba, lebo SP platí od prvého dňa len nemocenské dávky.....
Ale môže sa použiť napr pre UPSVaR .. ak je evidovaný (netreba kopčiť):D
Katy a R
20.05.10,18:12
Katy a R:
Dnes som volala na SP a povedali mi to, čo aj ty si napísala. Mala som si dať vypísať 2 súbežné PNky. Vraj mi to uznajú aj spätne. Ďakujem.

.... nuž keď nepožiadaš..... nedajú;):D:D. Som rada, že nerobili z toho vedu a bude to OK:)
brčko
20.05.10,19:56
Katy a R:
Dnes som volala na SP a povedali mi to, čo aj ty si napísala. Mala som si dať vypísať 2 súbežné PNky. Vraj mi to uznajú aj spätne. Ďakujem.

potom daj vedieť, či ti lekár nerobil problém s vystavením druhej PN dodatočne po mesiaci.

Katy, dík za info.
mne napr. z Ba mesto ani rozhodnutie k očr-ke neposlali, len z DNP Ba okolie (inak na stránke SP 18.5.10 je info, že sa tieto dve pobočky ba-mesto + ba-okolie spojili a z Lazaretskej sa postupne sťahujú na Záhradnícku)
M&G
13.06.10,18:24
Ahojte, som zamestnana a mam pohyblivu vyplatu .. Chcela by som casom ist na matersku a preto uvazujem o tom, ze si budem priplacat, aby som mala neskor vyssiu matesrku. Chcem sa spytat, ci mi niekto vie poradit ako na to. Kto mi vyrata, kolko si mam priplacat? musim poziadat aj Zamestnavatela o nejake potvrdenie ? budem kazdy mesiac priplacat inu ciastku, ked mam pohyblivu mzdu?? Dakujem velmi pekne
Xanti
13.06.10,18:38
Ahojte, som zamestnana a mam pohyblivu vyplatu .. Chcela by som casom ist na matersku a preto uvazujem o tom, ze si budem priplacat, aby som mala neskor vyssiu matesrku. Chcem sa spytat, ci mi niekto vie poradit ako na to. Kto mi vyrata, kolko si mam priplacat?
prihláška podaná do 30.6.2010 ... suma 1084,55 - tvoja hrubá mzda = xxxx € suma, na ktorú sa dá poistiť maximálne pri danom hrubom príjme
prihláška podaná od 1.7.2010.... suma 1116,75 - tvoja hrubá mzda = yyyyy eur suma, na ktorú sa dá poistiť maximálne pri danom hrubom príjme musim poziadat aj Zamestnavatela o nejake potvrdenie ? Nie, zamestnávateľ Ti nedáva žiadne potvrdenie.
budem kazdy mesiac priplacat inu ciastku, ked mam pohyblivu mzdu?? Nie nebudeš, každý mesiac budeš platiť rovnakú čiastku. Dakujem velmi pekne
v texte.
M&G
13.06.10,18:59
vdaka, moja hruba mzda sa berie za ten mesiac, kedy vlastne podam prihlasku? alebo sa berie nejaka priemerna hruba mzda?
Katy a R
13.06.10,19:01
.. len doplním, že v prípade, ak ti súčet VZ v mesiaci presiahne maximum, budeš mať na dobrovoľnom poistení preplatok, ktorý - ak písomne požiadaš - môžeš dostať späť. § 145
preto treba vhodne zvoliť VZ na DNP ;)
Xanti
13.06.10,19:02
vdaka, moja hruba mzda sa berie za ten mesiac, kedy vlastne podam prihlasku? alebo sa berie nejaka priemerna hruba mzda?
Až tak veľmi Ti lieta tá hrubá mzda? Urob si priemer, a skús k tomu napasovať. Hádam ten rozdiel nemáš v rádovo desiatkach až stovkách eur medzi hrubými mzdami a mesiacmi.
KEJKA
13.06.10,19:05
vdaka, moja hruba mzda sa berie za ten mesiac, kedy vlastne podam prihlasku? alebo sa berie nejaka priemerna hruba mzda?
nakoľko môžeš platiť len rovnakú čiastku, pri výpočte základu zv áž svoje príjmy do konca roka, aj zmenu VZ od 1.7.2010. Vhodne si to spriemeruj, aby si v konečnom dôsledku mala zaplatené maximum, ale zároveň nemala zbytočne vysoký preplatok.
ešte doplním, že som sa tu dočítala, že DNP sa musí platiť aspoň z min.VZ, takže zváž aj toto.
M&G
13.06.10,19:05
bohužiaľ lieta .))) preto sa pýtam .. sú lepšie a horšie mesiace ..
M&G
13.06.10,19:10
všetkým vám ďakujem ...
Katy a R
13.06.10,19:31
... ja by som zobrala rozdiel maxima a najslabšieho mesiaca .....
o prípadný preplatok môžeš požiadať potom napr za tri mesiace (alebo polročne:confused:)
M&G
14.06.10,06:05
Ešte mám otázku, ak mám hrubú mzdu povedzme 800€, tak budem priplácať 1084,55-800 =284,55€ z toho 4,4% = 12,52€ ?
Xanti
14.06.10,06:06
Ešte mám otázku, ak mám hrubú mzdu povedzme 800€, tak budem priplácať 1084,55-800 =284,55€ z toho 4,4% = 12,52€ ?
Nie vždy musíš platiť minimálne z minima z 319,58 eur teda 14 eur mesačne.
M&G
14.06.10,06:47
tým pádom mi vznikne ten preplatok, o ktorý môžem potom požiadať ? lebo ak mám hrubú mzdu 800€ a priplácať budem minimálne z 319,58, tak presiahnem to maximum 1084,55
Xanti
14.06.10,06:51
tým pádom mi vznikne ten preplatok, o ktorý môžem potom požiadať ? lebo ak mám hrubú mzdu 800€ a priplácať budem minimálne z 319,58, tak presiahnem to maximum 1084,55
Ano presne tak, a budeš mať za každých okolností maximum, lebo od júla sa zvyšuje hranica maxima.
M&G
14.06.10,07:00
a neviete, stačí poslať prihlášku poštou?
Xanti
14.06.10,07:03
a neviete, stačí poslať prihlášku poštou?
Stačí ale začiatok poistenia daj neskôr, lebo spätne ťa nepoistia a tiež pošli doporučene. Myslím, že jednoduhšie je to nechať na podateľni a dať si potvrdiť svoju kopiu prihlášky.
M&G
14.06.10,07:22
Xanti ďakujem!
patulik
15.06.10,19:56
Ahoj, chcela som sa spýtať, čo všetko si môžem uplatniť, keď som dobrovoľne poistená ....PN, očerku, je ešte aj niečo iné ...napr. jednodňové vyšetrenia, alebo tak ?
Ďakujem Patulik
Xanti
15.06.10,20:09
Ahoj, chcela som sa spýtať, čo všetko si môžem uplatniť, keď som dobrovoľne poistená ....PN, očerku, je ešte aj niečo iné ...napr. jednodňové vyšetrenia, alebo tak ?
Ďakujem Patulik
zdroj : http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s#naroky-na-davky
Nároky na dávky
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba:


nemocenské (http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk),
ošetrovné (http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s?&lang=sk),
materské. (http://www.socpoist.sk/materske/1293s?&lang=sk)

to všetko môžeš získať z DNP, nič sa tam nepíše o jednodňových vyšetreniach, tie prepláca zamestnávateľ 7 dní v roku.
patulik
15.06.10,20:18
momentálne som na materskej :)
ďakujem za odpoveď, Patulik
adkamarosko
24.06.10,06:43
Zdravím Vás, prosím, ak viete, poraďte, lebo už neviem, kde sa obrátiť.
K 31.5.2010 (vrátane výpovednej lehoty) som dostala výpoveď z dôvodu zrušenia prevádzky. 1.6.2010 som zistila, že som tehotná (10 týždeň) a od 2.6.2010 som sa dobrovoľne nemocensky poistila (max.VZ 1084,55€)
Potrebovala by som vedieť, či sa mi prihlásením do DNP skončila (zrušila) ochranná lehota 6 mesiacov, keďže som odchádzala zo zamestnania tehotná.
Na SP mi tvrdili, že ochranná lehota bola ukončená z dôvodu prihlásenia do DNP. Materská mi výjde, ale len z minima, lebo mi pravdepodobne nevyjde si platiť DNP z max.VZ 26 týždňov, len 22. Rozmýšľam nad zrušením DNP, ale neviem, či náhodou nebude mať neskôr vplyv na výšku rodičovského príspevku. Poraďte mi PROSíM... Ďakujem
adkamarosko
24.06.10,06:46
A ešte otázočka k predchádzajúcemu príspevku:
Existuje taká možnosť, že sa zamestnám mesiac pred nástupom na MD s max. VZ? Z čoho potom rátajú materské?

Ešte som zabudla uviesť k predchádzajúcemu, že som od 17.5.2010 PN a stále trvá...
ďakujem
patulik
24.06.10,18:52
Ahoj,
svokor bude potrebovať po operácii nejakú pomoc a so mnou počíta, pretože ja som na MD.
Môžem si uplatniť očerku ?
Ďakujem Patulík

PS: volila som SAS, tak dúfam, že teraz nezačnú látať všetky diery v zákone, pri ktorích nám pomáhali :)
Keď už, nech začnú u vrchosti.
veronikasad
24.06.10,20:29
Ahoj, chcela som sa spýtať, čo všetko si môžem uplatniť, keď som dobrovoľne poistená ....PN, očerku, je ešte aj niečo iné ...napr. jednodňové vyšetrenia, alebo tak ?
Ďakujem Patulik
si na materskej alebo rodičovskej dovolenke ?

§ 35
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského za dni, počas ktorých má nárok na výplatu materského.

--------

Jednodňové vyšetrenia prepláca zamestnávatel ako náhradu príjmu - tebe ich počas materskej a rodičovskej dovolenky nemá kto vyplatiť (žiadny úríjem nestrácaš)
patulik
24.06.10,20:35
na rodičovskej
a som dobrovolne pripoistená .....
veronikasad
24.06.10,20:39
na rodičovskej
a som dobrovolne pripoistená .....
ak splňaš podmienku 270 dní, počas RD môžeš poberať nemocenské dávky aj ošetrovné, ale obdobie PN-ky nesmie trvať celý mesiac.
patulik
24.06.10,20:41
mojej PN ? a s tým svokrom to je ako?
veronikasad
24.06.10,20:46
mojej PN ? a s tým svokrom to je ako?
platené ošetrovné je max. 10 kal. dní. Ak ide o tú istú diagnozu, ošetrujúci lekár by ti nemal vystaviť ďalšiu OČR-ku. (ani v ďalšom mesiaci)
patulik
24.06.10,20:51
asi som to neuviedla presne:
OČR:
viem, že max je 10 dní, že rodič, manžel a dieťa ..... ale neviem, či svokrovci ? akože vyženení rodičia :)
PN : čo viem, tak max je 52 týždňou, nie jeden mesiac :(
veronikasad
24.06.10,20:57
asi som to neuviedla presne:
OČR:
viem, že max je 10 dní, že rodič, manžel a dieťa ..... ale neviem, či svokrovci ? akože vyženení rodičia :)
PN : čo viem, tak max je 52 týždňou, nie jeden mesiac :(
podporná doba je 52 týždňov - súhlasím, ale ak tvoja PN-ka bude trvať celý mesiac, prídeš o rodičovský príspevok.

K nároku na ošetrovné - pozri § 39 Zákona o soc. poistení

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak
a) ošetruje choré dieť, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podla potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou.
patulik
24.06.10,21:18
tak tu sa mi naskytuje úplne iná otázka:
na materskej som asi od 1.4.2008 ..... potom rodičovský .... nasleduje zvýšenie rodičovského do 2.rokov dieťaťa( o približne2000,-Sk) od 1.1.2010 ..... na úrade práce mi povedali, že keď o zvýšenie požiadam, prejdem na ten nový zákon, podľa ktorého, keď budem PN, alebo na OČR, tak automaticky prídem o rod. príspevok ..... a ešte ak prejdem na ten nový zákon,tak nebudem môcť poberať rodičovský a popritom pracovať ( ako to bolo po starom)
veronikasad
24.06.10,21:27
patulik, prečítaj si prosím ešte raz pozorne všetky moje odpovede ...
riska007
28.06.10,08:00
Pekne Vás pozdravujem, mám jednu otázočku o švagrinej. Je tehotná, poberá plat v čistom okolo 11000 Sk(ešte stále si neviem zvyknúť na eura) a od októbra 2009 si platí dobrovoľné poistenie vo výške 26 Eur(tak jej to vyrátala na sociálnej poisťovni). Na materskú má nastúpiť začiatkom septembra. Chcem sa opýtať z čoho jej budú počítať výšku materského? Treba vystaviť dve žiadosti o materské zo zamestnania a druhé z DNP. A je podmienkou platiť si DNP minimálne 270 dní? Alebo ako to teraz riešiť, aby sme nič nepokazili. Ďakujem
veronikasad
28.06.10,08:27
Pekne Vás pozdravujem, mám jednu otázočku o švagrinej. Je tehotná, poberá plat v čistom okolo 11000 Sk(ešte stále si neviem zvyknúť na eura) a od októbra 2009 si platí dobrovoľné poistenie vo výške 26 Eur(tak jej to vyrátala na sociálnej poisťovni). Na materskú má nastúpiť začiatkom septembra. Chcem sa opýtať z čoho jej budú počítať výšku materského? Treba vystaviť dve žiadosti o materské zo zamestnania a druhé z DNP. A je podmienkou platiť si DNP minimálne 270 dní? Alebo ako to teraz riešiť, aby sme nič nepokazili. Ďakujem
Treba si dať vystaviť 2 žiadosti o materské.
Vymeriavacim základom pre výpočet materského z DNP bude obdobie oktober-december 2009.Ak by si však teraz znižovala alebo zvyšovala VZ (nedoporučujem), do nástupu na materskú je menej ako 26 týždňov a počítali by jej ju z minima.
Vymeriavacím základom pre materského zo zamestnania bude tiež obdobie roku 2009.
Podmienku 270 dní poistenia (ak je DNP od 1.10.2009) splní.
riska007
28.06.10,09:24
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi ste nám pomohli
riska007
28.06.10,17:24
Ešte keď môžem k predchádzajúcemu môjmu príspevku, takže si platila dobrovoľne v tomto roku zbytočne? Či musí byť aktívne dobrovoľné poistenie. Lebo už mám z toho guláš
veronikasad
28.06.10,17:28
Ešte keď môžem k predchádzajúcemu môjmu príspevku, takže si platila dobrovoľne v tomto roku zbytočne? Či musí byť aktívne dobrovoľné poistenie. Lebo už mám z toho guláš
Prečo myslíš že zbytočne ? Potrebuje 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch. Ak nemá iné ukončené nem. poistenie, napr. zo zamestnania, nárok na nemocenské z DNP jej vznikne až začiatkom júla.
Pri výpočte výšky nemocenského sa berie do úvahy vymer. základ za predch. kal. rok.
Xanti
28.06.10,17:29
Ešte keď môžem k predchádzajúcemu môjmu príspevku, takže si platila dobrovoľne v tomto roku zbytočne? Či musí byť aktívne dobrovoľné poistenie. Lebo už mám z toho guláš
DNP musí byť aktívne, ak by si ho tento rok neplatila tak by nemala 270 dní poistenia a tým pádom ani nárok na materskú z DNP.

Takže pekne treba platiť nadalej aby bola splnená podmienka 270 dní. A ako sa píše vyššie, pri nástupe na materskú požiadať o vystavenie dvoch žiadostí o materskú.
Katy a R
28.06.10,19:23
Treba si dať vystaviť 2 žiadosti o materské.
Vymeriavacim základom pre výpočet materského z DNP bude obdobie oktober-december 2009.Ak by si však teraz znižovala alebo zvyšovala VZ (nedoporučujem), do nástupu na materskú je menej ako 26 týždňov a počítali by jej ju z minima.
Vymeriavacím základom pre materského zo zamestnania bude tiež obdobie roku 2009.
Podmienku 270 dní poistenia (ak je DNP od 1.10.2009) splní.

Veronika, ona by už mohla znížiť VZ (mohla už dokonca v apríli;)) na minimum ... a materská sa jej nezmení. Rozh obdobie bude október až december minulého roku. No keďže to doteraz neurobila.... asi by bolo lepšie nechať to tak - je to malá úspora za dva mesiace ;):confused:... a tým pádom bude dobrý dobrý VZ aj na budúci rok ... možno (ak nebudú rýchle zmeny ???) ešte využije:confused:
riska007
29.06.10,04:52
A tých 270 dní poistenia - to sa počíta akéhokoľvek poistenia? Lebo ona je zamestnaná od februára 2008 a dobrovoľné si platí od októbra 2009. Či muselo by byť zo zamestnania ukončené poistenie?
Ďakujem Vám za rady.
Xanti
29.06.10,04:57
A tých 270 dní poistenia - to sa počíta akéhokoľvek poistenia? Lebo ona je zamestnaná od februára 2008 a dobrovoľné si platí od októbra 2009. Či muselo by byť zo zamestnania ukončené poistenie?
Ďakujem Vám za rady.
Musí mať z každého poistenia 270 dní.

Podmienku 270 zo zamestnania splňa.
Podmienku 270 dní z DNP splní ku dňu pôrodu resp. nástupu na materskú. Resp. od oktobra 2009 - do júna( júla) 2010 splní podmienku 270 dní.

Nesmie ukončiť DNP, musí ho platiť dalej a už po 270 dňoch platenia, ak pôjde na PN tak bude dostávať PN aj z DNP, u lekára potom treba žiadať dve kladenky.
riska007
29.06.10,07:42
A dobrovoľné poistenie teda môže zrušiť po tých 270 dňoch, resp. môže si ho nechať, a neskôr počas rodičovskej dovolenky môže využiť PN alebo OČR. Dobre to chápem?
veronikasad
29.06.10,07:46
A dobrovoľné poistenie teda môže zrušiť po tých 270 dňoch, resp. môže si ho nechať, a neskôr počas rodičovskej dovolenky môže využiť PN alebo OČR. Dobre to chápem?
DNP neruš - po 270 dňoch poistenia môže z neho čerpať nemocenské a bude mať nárok aj na materské. (treba 2 doklady v prípade PN aj materského)
Počas poberania nemocenského a materského sa dobr. nem. poistenie neplatí (min. do skončenia materskej dovolenky s DNP nič nerob)
riska007
29.06.10,07:51
ďakujem, veľmi ste mi pomohli
danakl
30.06.10,13:25
ahojte...som od 10.12. na materskej dovolenke, teraz by som mala nastúpit na rodičovsky príspevok...DNP som stále prihlasena, avšak som nič doteraz neplatila. teraz ked pôjdem na rodi.príspevok, tak musm znovu platit? este by sme chceli druhé dieta a počula som, ze by mali DNP rusit...tak sa bojim odhlasit. radsej by som si to platila z minim. VZ a ked budeme planovat druhé dietatko, tak by som si to zvysila...a ako sa da prilepsit si rod. príspevok?? len marodkou do 30 dní?
Bambit
06.07.10,17:52
Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Dcéra si platila DNP 4 roky. V priebehu tých 4 rokov ho nikdy nevyužila, tak koncom marca 2010 sa ho rozhodla zrušiť. Je nezamestnaná, ale od januára 2010 pracovala v istej firme na dohodu. V polovici apríla sa jej na pracovisku stal úraz. Telefonovala do SP nakoľko nebola v TPP či si môže dať PN vypísať aspoň z DNP nakoľko z dohody nárok na PN nemá, tak jej povedali že áno, že je ešte v ochrannej dobe. Keď do SP doniesla PN povedali jej, že je dlžná na DNP, nakoľko sa od januára vraj zvyšovalo ( o tom ona nevedela, nesleduje zákony a nikto ju na zvyšovanie neupozornil , takže platila stále rovnako ). Dali jej šek na ten rozdiel, ktorý hneď uhradila. Maródovala 42 dní a do dnešného dňa jej neprišli žiadne peniaze, tak som dnes do SP telefonovala a ony mi povedali, že nárok na PN nemá nekoľko neskoro zaplatila to zvýšenie. Veľmi ma to prekvapilo. A Vás by som sa vlastne chcela spýtať, či SP nie je povinná aspoň dať písomne vedieť, že nebude mať zaplatenú žiadnu PN z toho a toho dôvodu ? Nie je to ich povinnosťou aspoň na to upozorniť a napísať dôvod prečo to nebude mať vyplatené ? Ďakujem
veronikasad
06.07.10,18:00
Bambit, uveď prosím presný dátum uhradenia nedoplatku a začiatok PN-ky.
Bambit
06.07.10,20:48
Bambit, uveď prosím presný dátum uhradenia nedoplatku a začiatok PN-ky.
Začiatok PN 21.04.2010 - donesené do SP 23.04.2010
Uhradený nedoplatok 29.04.2010 ( suma 11,16 € ) Maródku si musela ukončiť z dôvodu, že nesmela maródovať dlhšie ako 42 dní, lebo jej úraz pri spisovaní zaradili medzi ostatné úrazy. Ale ešte stále každý deň chodí na rehabilitáciu.
Katy a R
06.07.10,20:55
Začiatok PN 21.04.2010 - donesené do SP 23.04.2010
Uhradený nedoplatok 29.04.2010 ( suma 11,16 € ) Maródku si musela ukončiť z dôvodu, že nesmela maródovať dlhšie ako 42 dní, lebo jej úraz pri spisovaní zaradili medzi ostatné úrazy. Ale ešte stále každý deň chodí na rehabilitáciu.
... tak toto je ozaj pech :mee::mee: ... pre takúto sumu:mee: SP má bohužiaľ pravdu - dávky nebudú.

Ešte doplním ... SP jej pošle o tom Rozhodnutie.
Bambit
06.07.10,21:45
... tak toto je ozaj pech :mee::mee: ... pre takúto sumu:mee: SP má bohužiaľ pravdu - dávky nebudú.

Ešte doplním ... SP jej pošle o tom Rozhodnutie.
A prečo vlastne nič nedostane ? je problém v tom , že neskoro ten nedoplatok zaplatila ? V SP sa neberie do úvahy to , že 4 roky poctivo platila a nikdy to nevyužila ? Ja viem, je to dobrovolné poistenie , ale sa mi to zdá také nespravodlivé. Úraz mala dosť ťažký a ešte nemá nárok ani na žiadne bolestné za to, že nebola v TPP, ale pracovala len na dohodu. No ale už sa nedá asi nič robiť, už to musíme nechať tak ako to je. Budeme čakať na to rozhodnutie.
Katy a R
06.07.10,22:14
A prečo vlastne nič nedostane ? je problém v tom , že neskoro ten nedoplatok zaplatila ? V SP sa neberie do úvahy to , že 4 roky poctivo platila a nikdy to nevyužila ? Ja viem, je to dobrovolné poistenie , ale sa mi to zdá také nespravodlivé. Úraz mala dosť ťažký a ešte nemá nárok ani na žiadne bolestné za to, že nebola v TPP, ale pracovala len na dohodu. No ale už sa nedá asi nič robiť, už to musíme nechať tak ako to je. Budeme čakať na to rozhodnutie.

.... no už len nech sa vylieči bez následkov a čím skôr...

keby bola zaplatila do 8.4., tak má nárok na nemocenské dávky.
... aj keď je to dobrovoľné poistenie, prihlásením sa naň sa toto poistenie stáva povinným... a treba dodržiavať lehoty splatnosti poistného a samozrejme aj to, koľko treba platiť.

Tento prípad by mohol slúžiť ako varovanie pre ostatných ... ak sa odhlasujem z nem poistenia, treba si aspoň vtedy skontrolovať, či je poistné odvádzané v správnej výške a prípadný nedoplatok uhradiť !!!
Jana Motyčková
07.07.10,05:38
Začiatok PN 21.04.2010 - donesené do SP 23.04.2010
Uhradený nedoplatok 29.04.2010 ( suma 11,16 € ) Maródku si musela ukončiť z dôvodu, že nesmela maródovať dlhšie ako 42 dní, lebo jej úraz pri spisovaní zaradili medzi ostatné úrazy. Ale ešte stále každý deň chodí na rehabilitáciu.
OPRAVA - nasledovné by platilo, len keby poistenie nezaniklo.
Podľa mňa naŕok na nemocenské bude mať. Pokiaľ ide o oneskorené zaplatenie nedoplatku - treba vychádzať z §31 ods.1 písm. bˇZákona o sociálnom poistení (skrátim) :
.. dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenskú dávku, ak zaplatila poistné na NP najneskôr v posledný deň kalendarneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky..."
T.j. ak nedoplatok bol uhradený 29.4.2010, je to uhradené do konca kal.mesiaca, kedy vznikol nárok na nemocenskú dávku (23.4.2010).
V každom prípade, keďže žiadala o nemocenské, mala by dostať rozhodnutie o priznaní/nepriznaní, ak jej ho nepriznajú, bude tam uvedený dôvod, ak to bude tento nedoplatok, treba do SP vydokladovať jeho zaplatenie. Ak nemá toto rozhodnutie, treba SP ponaháňať.
Bambit
07.07.10,07:16
A ešte som chcela doplniť, keďže išlo o pracovný úraz, má nárok aj na úrazové dávky - úrazovo poistená je aj pri dohode.
Tie si môže uplatniť v zdravotnej poisťovni ? PN sama ukončila, ale liečenie nemá ešte ukončené, takže asi až po ukončení liečenia si môže skúsiť požiadať o úrazové dávky ?
Katy a R
07.07.10,07:34
Podľa mňa naŕok na nemocenské bude mať. Pokiaľ ide o oneskorené zaplatenie nedoplatku - treba vychádzať z §31 ods.1 písm. bˇZákona o sociálnom poistení (skrátim) :
.. dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenskú dávku, ak zaplatila poistné na NP najneskôr v posledný deň kalendarneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky..."
T.j. ak nedoplatok bol uhradený 29.4.2010, je to uhradené do konca kal.mesiaca, kedy vznikol nárok na nemocenskú dávku (23.4.2010).
V každom prípade, keďže žiadala o nemocenské, mala by dostať rozhodnutie o priznaní/nepriznaní, ak jej ho nepriznajú, bude tam uvedený dôvod, ak to bude tento nedoplatok, treba do SP vydokladovať jeho zaplatenie. Ak nemá toto rozhodnutie, treba SP ponaháňať.

... janka, ale ona už v marci ukončila poistenie ... pre ňu platí odstavec tri - je to prísnejšie. keby poistenie trvalo, tak má nárok na dávku - takto nie
a s tými úrazovými dávkami (vypláca ich SP)... tiež sú podmienené vyplácaním nemocenského (ale ešte som sa s tým nestretla:confused::confused:)
Jana Motyčková
07.07.10,11:01
Katy a R má pravdu, tak ako som písala, by to platilo, len keby to poistenie neskončilo. Takto nemá nárok na nemocenské a tým pádom ani na úrazový príplatok. Na iné úrazové dávky by mala nárok iba ak by mala trvalé resp. dlhodobé následky.
Bambit
07.07.10,14:50
Katy a R má pravdu, tak ako som písala, by to platilo, len keby to poistenie neskončilo. Takto nemá nárok na nemocenské a tým pádom ani na úrazový príplatok. Na iné úrazové dávky by mala nárok iba ak by mala trvalé resp. dlhodobé následky.
Ona keď bola zamestnaná na dohodu, zamestnávateľ za ňu odvádzal ÚP, v zamestnaní sa jej stal prac. úraz ani tak nebude mať nárok na úrazové dávky ? A keď jej po skončení liečenia lekár oboduje ten úraz to sa posiela do zdravotnej alebo do SP. Ani to obodovanie nebude mať zaplatené ?
Katy a R
07.07.10,16:29
Iwett
08.07.10,05:40
Dobrý deň, zamestnanec pred skončením PP si začal platiť aj dobrovoľné nemocenské poistenie. Bol 2 mesiace na úrade práce a teraz opäť nastúpil do PP. Má význam platiť dobrovoľné NP aj ďalej, alebo sa má odhlásiť? Keď bude PN, dostane nemocenské dávky aj zo zamestnania aj z dobrovoľného NP, alebo len zo zamestnania? Ďakujem
veronikasad
08.07.10,06:12
Dobrý deň, zamestnanec pred skončením PP si začal platiť aj dobrovoľné nemocenské poistenie. Bol 2 mesiace na úrade práce a teraz opäť nastúpil do PP. Má význam platiť dobrovoľné NP aj ďalej, alebo sa má odhlásiť? Keď bude PN, dostane nemocenské dávky aj zo zamestnania aj z dobrovoľného NP, alebo len zo zamestnania? Ďakujem
Závisí od výšky príjmu zo zamestnania - ak dosiahne max. VZ, nemá význam platiť DNP. Ak má splnenú podmienku 270 dní poistenia (započítava sa aj z predch. ukonč.prac.pomeru) v prípade PN-ky dostane nemocenské aj z DNP. Lekár musí vystaviť 2 PN-ky.
Iwett
08.07.10,07:09
Závisí od výšky príjmu zo zamestnania - ak dosiahne max. VZ, nemá význam platiť DNP. Ak má splnenú podmienku 270 dní poistenia (započítava sa aj z predch. ukonč.prac.pomeru) v prípade PN-ky dostane nemocenské aj z DNP. Lekár musí vystaviť 2 PN-ky.
Ďakujem veľmi pekne.Tak ak nemá maximálny VZ v terajšom zamestnaní, tak sa oplatí pre prípad budúcej PN platiť si aj dobrovoľné poistenie? Dobre chápem? Predchádzajúci PP trval 3 roky.
veronikasad
08.07.10,07:13
Ďakujem veľmi pekne.Tak ak nemá maximálny VZ v terajšom zamestnaní, tak sa oplatí pre prípad budúcej PN platiť si aj dobrovoľné poistenie? Dobre chápem? Predchádzajúci PP trval 3 roky.
Ak chce mať pri PN-ke vyššie nemocenské, zatial ano. Čo bude v budúcom roku - či nebudú nejaké zmeny v zákonoch, ťažko predpokladať. Ja si platím povinné aj dobrovolné nem.poistenie.
Iwett
08.07.10,07:18
Ak chce mať pri PN-ke vyššie nemocenské, zatial ano. Čo bude v budúcom roku - či nebudú nejaké zmeny v zákonoch, ťažko predpokladať. Ja si platím povinné aj dobrovolné nem.poistenie.
Ďakujem ešte raz. Pomohlo veľmi
Natty
01.08.11,11:58
Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť, ako je to v prípade dobrovoľného nemocenského pripoistenia SZČO, ktorá platí aj povinné poistenie a síce, či tieto platby na DNP si tiež môže účtovať do výdavkov na podnikanie? Viem, že boli nejaké zmeny v zákonoch, ale nevenujem sa tomu profesionálne, tak prosím o rady vás odborníkov, ako to potom bude aj v prípade daňového priznania (či tieto výdavky znížia základ dane, alebo sa to už zrušilo?)...
Jana Motyčková
04.08.11,11:51
Mali sme kedysi taký výklad, že môže a myslím že v tomto zmena v daňovom zákone zatiaľ nebola.
Natty
04.08.11,20:29
Janka, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. :)