ajacik
27.02.05,17:43
Mám takú malú otázočku:
- živnostník podáva DP +súvahu+VZaS.
- na hlavnej strane je kolonka: zostavená dna a schválená dna. do kolonky
zostavená pôjde napr. 20.2.05 a kolonka schválená zostane prázdna?
- potom sú tam 3 kolonky pre podpisy: ak ide o živnostníka, ktorý si robí účtovníctvo sám (účtovníčka nerobí na faktúru). do ktorej kolonky sa má živnostník podpísať.

viem, že sú to banálne otázky, ale ja sa radšej poradím s vami :p

dakujem
dom
27.02.05,17:09
Živnostník podáva výkazy, ktoré sa robia pre ÚJ účtujce v podvojnom účto. On zodpovedá za vedenie účtovníctva, účtovnej závierky ...., podpisuje sa do všetkých troch koloniek. Kedže účtuje v podvojnom účte, mal by robiť aj poznámky a odovzdať spolu s daň. priznaním. Účt. jednotky, ktoré vedú PÚ (s.r.o.) , tie predkladajú závierku na schválenie VZ a to ju schváli , potom sa vypisujú výkazy ešte raz z dátumom scválenia a predloží sa znovu na DÚ. A práve aj do poznámok sa píše dátum schválenia z predch. roka. Ak sa stihne schváliť do podania, to je vyst. 20.2.2005a schváli sa napr. 1.3.2005 tak sa obe kolonky vypľňajú. Treba dať pozor, ak je fyzická osoba zapísaná v obchodnom reg. účto. závierka sa ukladá aj do zbierky listín. Či aj živnostník schvaľuje uzávierku keď vedie PÚ to neviem, ja by som sa informovala na DÚ.
ajacik
27.02.05,17:14
dakujem za rozsiahlu odpoved.
tie poznámky mám hotové a bola by som ich nechala doma :eek:

zajtra sa teda spýtam na DÚ, či schvaľuje účt.závierku aj živnostník a dám dám vedieť.

prajem pekný večer
ajacik
27.02.05,17:38
a ešte jedna otázočka: do kolonky Počet príloh v DP dávam 3?? (súvaha, VZaS, poznámky) ??
babenko1
27.02.05,17:41
áno :-) presne ako píšeš :-)
ajacik
27.02.05,17:57
ja som taká šikovná :)

dakujem
babenko1
27.02.05,18:00
to jo :-) aj cukríček si zaslúžiš :-)
ajacik
27.02.05,18:02
ked ja radšej čokoládku. cukríčky idú do zubov :)
babenko1
27.02.05,18:06
tak tú aj ja radšej... ale aj tá ide do zúbkov :-)
sway
27.02.05,18:06
dakujem za rozsiahlu odpoved.
tie poznámky mám hotové a bola by som ich nechala doma :eek:

zajtra sa teda spýtam na DÚ, či schvaľuje účt.závierku aj živnostník a dám dám vedieť.

prajem pekný večer
:p ...ak môžem poradiť - schváľ si uzávierku s dnešným dátumom - jednoduchý zápis, ktorý si založíš do papierov aj s prílohami, resp. kópiami DP a príloh - o schváleni účt. uzávierky za rok 2004 a odovzdaj už všetky výkazy ako schválené - teda zaškrtni schválená, a máš po problémiku. my to tak robíme a je to OK.:p
ingi
27.02.05,18:22
K Vašej debatke by som len dodala, že schválená ÚZ sa predkladá na DÚ do 30 dní po jej schválení už iba vtedy, ak ÚJ znova otvorila účtovné knihy.

Jedná sa o novelu Opatrenia MF SR č.4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek indiv.ÚZ a rozsahu údajov určených z individuálnej ÚZ....

Dokonca z tejto novely vyplýva, že sa ÚZ predkladá iba v jednom vyhotovení - celkom potešiteľné, nie? :)
ajacik
27.02.05,18:23
a to ako má vyzerať ten zápis o schválení? robím to prvýrok, takže neviem.
sway
27.02.05,18:37
K Vašej debatke by som len dodala, že schválená ÚZ sa predkladá na DÚ do 30 dní po jej schválení už iba vtedy, ak ÚJ znova otvorila účtovné knihy.

Jedná sa o novelu Opatrenia MF SR č.4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek indiv.ÚZ a rozsahu údajov určených z individuálnej ÚZ....

Dokonca z tejto novely vyplýva, že sa ÚZ predkladá iba v jednom vyhotovení - celkom potešiteľné, nie? :)
super, dík ! :p
ajacik
27.02.05,18:39
super, dík ! :p
??
takže čo mám teraz robiť?? odovzdať to akože neschválené ?
sway
27.02.05,18:39
a to ako má vyzerať ten zápis o schválení? robím to prvýrok, takže neviem.
len ndaj hlavičku firmy....

zápis zo schválenia účtovnej uzávierky ktoré sa konalo dňa..., bla, bla, jednoducho len popísať že podnikateľ má taký a taký HV, a týmto schvaľuje účt.uzávierku dátum podpis a hotovo. Nikam to nepredkladáš, je to len interný list o tom, že si uzávierku videl a schválil. :p
sway
27.02.05,18:40
??
takže čo mám teraz robiť?? odovzdať to akože neschválené ?
môžeš urobiť ako uznáš za vhodné - podľa mňa obe možnosti sú OK.:p
ajacik
27.02.05,18:43
super. dakujem.

ale aj tak je to blbosť, aby si to živnostník sám sebe schvaľoval. to má opodstatnenie asi až vtedy, ak mu robí účto niekto iný. si teda myslím ja

ešte raz dakujem, idem to hned spraviť, aby zo mna mali zajtra na DU radosť.

pekný večer všetkým
ajacik
27.02.05,18:43
si ma predbehla s reakciou :)
M0NIKA
27.02.05,18:56
Môžem k tomuto mať tiež otázku?

Keď združeniu vediem PÚ musím s DP, Súvahou a Výsledovkou podávať aj iné prílohy? Myslím cash-flow a poznámky.:confused:
sway
28.02.05,05:55
Môžem k tomuto mať tiež otázku?

Keď združeniu vediem PÚ musím s DP, Súvahou a Výsledovkou podávať aj iné prílohy? Myslím cash-flow a poznámky.:confused:
poznámky+súvahu+výsledovku. Poznámky som sem dávala pripravené - pohľadaj, nestíham...:p
M0NIKA
28.02.05,17:38
poznámky+súvahu+výsledovku. Poznámky som sem dávala pripravené - pohľadaj, nestíham...:pĎakujem, idem hľadať. :rolleyes:
sway
28.02.05,18:41
Ďakujem, idem hľadať. :rolleyes:našla som ich prikladám znova.:) dúfam pôjdu otvoriť...
M0NIKA
28.02.05,19:42
Ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ide to otvoriť.

Už sa na to teším. :eek:
anka1
29.04.05,10:43
K Vašej debatke by som len dodala, že schválená ÚZ sa predkladá na DÚ do 30 dní po jej schválení už iba vtedy, ak ÚJ znova otvorila účtovné knihy.

Jedná sa o novelu Opatrenia MF SR č.4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek indiv.ÚZ a rozsahu údajov určených z individuálnej ÚZ....

Dokonca z tejto novely vyplýva, že sa ÚZ predkladá iba v jednom vyhotovení - celkom potešiteľné, nie? :)
Nevieš kde by som našla to Opatrenie MF SR?? Na školení o dani z príjmu nám bolo povedané že vyššie uvedené opatrenie sa menilo Opatrením MF SR 10069/2004-74 z 24.11.2004 uverejnené vo Finančnom spra. č. 14/04 s účinnosťou od 1.1.2005. Z toho mi vyplýva že sa to bude týkať až pre účtovnú závierku za rok 2005. Hoci Ing. Cenigová povedala že nemusíme podávať už ani za rok 2004, ale je to na každom z nás. Čo vy na to? Podávate závierku po schválení ešte raz na DÚ aj keď ste neotvorili účtovné knihy???
martinala
29.04.05,11:12
mám takú malú poznámočku : PO na DU výkazy po schválení už druhýkrát nepredkladá, iba ak by sa zmenili výkazy ... ja len toľko :-) príjemný víkend.
anka1
29.04.05,12:04
mám takú malú poznámočku : PO na DU výkazy po schválení už druhýkrát nepredkladá, iba ak by sa zmenili výkazy ... ja len toľko :-) príjemný víkend.
Martinka :) na základe čoho tak usudzuješ?
martinala
29.04.05,15:38
čítala som o tom v odbornej literatúre, kde sa hovorí o tom, že na základe vyššie menovaného opatrenia nastáva zmena aj v predkladaní účtovenej závierky /týka sa už UZ za 2004/. Táto sa predkladá miestne príslušnému DU ako súčasť DP už len v jednom vyhotovení. Zároveň bolo ustanovené, že schválená UZ sa nemusí predkladať DU. Predkladá sa iba v tom prípade, ak nastáva zmena medzi zostavenou a schválenou súvahou a výkazom Z+S, v prípade, že táto zmena vznikla z dôvodu opätovného otovrenia účtovných kníh podľa § 16 odst. 10 zákona o účtovníctve.
martina
anka1
02.05.05,05:50
čítala som o tom v odbornej literatúre, kde sa hovorí o tom, že na základe vyššie menovaného opatrenia nastáva zmena aj v predkladaní účtovenej závierky /týka sa už UZ za 2004/. Táto sa predkladá miestne príslušnému DU ako súčasť DP už len v jednom vyhotovení. Zároveň bolo ustanovené, že schválená UZ sa nemusí predkladať DU. Predkladá sa iba v tom prípade, ak nastáva zmena medzi zostavenou a schválenou súvahou a výkazom Z+S, v prípade, že táto zmena vznikla z dôvodu opätovného otovrenia účtovných kníh podľa § 16 odst. 10 zákona o účtovníctve.
martina
Lenže to opatrenie nadobúda účinnosť od 1.1.2005. Volala som na DU BAI. tam mi nevedeli nič povedať a že vraj pre "istotu" to mám poslať aj schválené. No vidím že zas v niečom majú úplne jasno! Tak ja to pošlem nech majú viac papierov :)
evina
02.05.05,06:08
Čl. II
Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 31. marca 2003 č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (oznámenie č. 123/2003 Z. z. ) v znení opatrenia č. 25167/2003-92 (oznámenie č. 560/2003 Z. z. ), sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 1 odsek 6 znie:
"(6) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, na ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termínoch pre podávanie daňových priznaní a účtovná závierka schválená príslušným orgánom účtovnej jednotky sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu do 30 dní po jej schválení, ak účtovná jednotka znova otvorila účtovné knihy podľa § 16 ods. 10 zákona.".

Toto je časť z Opatrenia MF/10069/2004-74 z 24.11.2004 týkajúca sa tejto problematiky. Platí od 1.1.2005, t.j. podľa mojej mienky vzťahuje sa aj na závierku r. 2004, nakoľko táto sa preskladá na DÚ, do zbierky listín apod. v čase od januára -marca 2005