Pru
24.10.07,11:11
Ahojte, idem vypisovať Prehľad o zrazených a odved.preddavkoch, zoberú mi aj z internetu, ked vyplním na stránke drsr? Je tam viac tých prehľadov myslím, že vypisujem ten najnovší od 1.1.2007, ale nejako sa v tom nevyznám, vytlačila som si poučenie, na druhej strane do r. 1 píšem dátumy výplat a sumu 0, lebo má min.mzdu a preddavky neplatí. r. 4 tiež nuly, r. 10 a 11 nuly, neviem či mám uviesť nuly aj v ostatných riadkoch alebo len v tých čo som napísala, mohol by mi niekto poradiť? ďakujem moc
sway
24.10.07,09:45
Ahojte, idem vypisovať Prehľad o zrazených a odved.preddavkoch, zoberú mi aj z internetu, ked vyplním na stránke drsr? Je tam viac tých prehľadov myslím, že vypisujem ten najnovší od 1.1.2007, ale nejako sa v tom nevyznám, vytlačila som si poučenie, na druhej strane do r. 1 píšem dátumy výplat a sumu 0, lebo má min.mzdu a preddavky neplatí. r. 4 tiež nuly, r. 10 a 11 nuly, neviem či mám uviesť nuly aj v ostatných riadkoch alebo len v tých čo som napísala, mohol by mi niekto poradiť? ďakujem moc

nuly idú do všetkých riadkov.
nič tým nepokazíš, aj SW OLYMP to tak robí.;)
Pru
24.10.07,09:48
a dátumy som dala len do r. 1, do ostatných nie.
katkaj
24.10.07,09:51
a dátumy som dala len do r. 1, do ostatných nie.

Pokiaľ "platíš" nulu tak dátumy odvodu dane nemusíš vyplňať :rolleyes:
sway
24.10.07,10:04
správne :) a nezabudni výkaz do 30- teho odovzdať, za nesplnenie tejto lehoty je automaticky pokuta 2 000,-
Pru
24.10.07,10:07
dám ho hneď zajtra s dphčkami aby som náhodou nezabudla, ďakujem
abel
24.10.07,10:10
správne :) a nezabudni výkaz do 30- teho odovzdať, za nesplnenie tejto lehoty je automaticky pokuta 2 000,-
Dnes som počula (ešte nečítala) že minimálna výška pokuty je 1000.- Sk. Hneď po štvrtku to pozriem.
anabella
25.10.07,09:00
Ahojte poraďáci, prvý krát posielam prehľad za 3 štvrťrok 2007, ale naši zamestnanci majú minimálnu mzdu, čiže nemáme žiadne zrazené preddavky na Daň z príjmov, mohli by ste mi prosím poradiť, do ktorých riadkov mám uvádzať nulu? Ďakujem veľmi pekne za rady
jamis
25.10.07,09:16
Ahojte poraďáci, prvý krát posielam prehľad za 3 štvrťrok 2007, ale naši zamestnanci majú minimálnu mzdu, čiže nemáme žiadne zrazené preddavky na Daň z príjmov, mohli by ste mi prosím poradiť, do ktorých riadkov mám uvádzať nulu? Ďakujem veľmi pekne za rady

Kľudne ich daj do všetkých. Nič tým nepokazíš.
vikinka
25.10.07,09:18
Navyplnené riadky zostávajú prázdne,máš to napísané aj na tlačive.Uveď len mesiac 07,08,09 a ostatné zostane prázdne.
cactus
25.10.07,09:18
Kľudne ich daj do všetkých. Nič tým nepokazíš.

aj aj som chcela odpovedať do všetkých a čo nevidím, už je to tam:D
anabella
25.10.07,09:20
ok, ďakujem dám ich teda do všetkých, pekný zvašok dňa
Slavena
25.10.07,20:52
Prosím Vás, posiela sa ešte tlačivo "Oznámenie o zrážkovej dani?"/mesačné/ alebo je na tento účel už spomínané tlačivo "Štvrťročný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch a ....."?
Paula
25.10.07,21:02
Prosím Vás, posiela sa ešte tlačivo "Oznámenie o zrážkovej dani?"/mesačné/ alebo je na tento účel už spomínané tlačivo "Štvrťročný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch a ....."?



Od 1.1.07 sa oznámenie o zrážkovej dani neposiela. Údaj o zrážkovej dani je súčasťou prehľadu.
rrrrr
26.10.07,04:08
Ked som jeden mesiac zaplatila viac ako bol zrazeny preddavok a druhy mesiac som si ho ponizila, je potrebne tento rozdiel niekde pisat.Nikde som nenasla na to riadok. Ale staci,ze v rocnom hlaseni bude sediet zrazeny preddavok so zaplatenym? Dakujem.
Olgica
26.10.07,04:11
Ked som jeden mesiac zaplatila viac ako bol zrazeny preddavok a druhy mesiac som si ho ponizila, je potrebne tento rozdiel niekde pisat.Nikde som nenasla na to riadok. Ale staci,ze v rocnom hlaseni bude sediet zrazeny preddavok so zaplatenym? Dakujem.
Ak je zaplatené v jednom mesiaci viac ako bolo treba, treba túto sumu (celú) napísať do stĺpca toho mesiaca v ktorom sa to zaplatilo. V ďalšom mesiaci ak je menej zaplatené ako bolo treba, zase napísať túto sumu do stĺpca toho mesiaca v kt. sa to zaplatilo.
rrrrr
26.10.07,14:06
REalne vykazem vysku povinnosti odvodu preddavku a skutocne zaplateneho preddavku.
katkaj
26.10.07,14:26
REalne vykazem vysku povinnosti odvodu preddavku a skutocne zaplateneho preddavku.

Aj tak sa to dá pomenovať :rolleyes:
Pru
27.10.07,13:20
Ahojte, potrebovala by som radu, idem vypisovať dodatočné hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti, lebo moja predchodkyna sa od seba odovzdala na DU vyplnené a vyrátanú dať a ani sme o tom nevedeli za brigádnikov, ale sme žiadnych nemali, ona ho vypísala uviedla brigádnikov a vyčíslila, teraz ked idem podávať nulové, nemusím vypisovať žiadne mená na str.3 a vyčísluje sa niekde rozdiel? ďakujem moc
Paula
27.10.07,13:35
Ahojte, potrebovala by som radu, idem vypisovať dodatočné hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti, lebo moja predchodkyna sa od seba odovzdala na DU vyplnené a vyrátanú dať a ani sme o tom nevedeli za brigádnikov, ale sme žiadnych nemali, ona ho vypísala uviedla brigádnikov a vyčíslila, teraz ked idem podávať nulové, nemusím vypisovať žiadne mená na str.3 a vyčísluje sa niekde rozdiel? ďakujem moc


Nerozumiem tomuto "nemusím vypisovať žiadne mená" - tak ak ste nikoho nemali, potom ????:confused:
Rozalka
27.10.07,13:41
Ahojte, potrebovala by som radu, idem vypisovať dodatočné hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti, lebo moja predchodkyna sa od seba odovzdala na DU vyplnené a vyrátanú dať a ani sme o tom nevedeli za brigádnikov, ale sme žiadnych nemali, ona ho vypísala uviedla brigádnikov a vyčíslila, teraz ked idem podávať nulové, nemusím vypisovať žiadne mená na str.3 a vyčísluje sa niekde rozdiel? ďakujem moc
Paula, obdivujem promptnú odpoveď. Doteraz neviem, "čo chcel básnik povedať?"
Pru
27.10.07,18:25
áno, takže predchodkyna podala zlé hlásenie, vyčíslila daň, ktorá nemala byť, uviedla v hlásení mená brigádnikov a sumy. Lenže mi sme nemali nikoho, takže teraz podávam dodatočné hlásenie-nakoľko som také niečo ešte nevypisovala, tak neviem ako to mám vypísať, či podám len s nulovými hodnotami či to tak stačí?
Paula
27.10.07,18:32
Ročné hlásenie je súčtom kvartálnych prehľadov. Tie máš k dispozíci? Brigádnikov ste nemali a čo zamestnanci na TPP , tí boli? Odniekiaľ tie mená vyloviť musela a či čo.

CHcelo by to pozrieť aj mzdové listy, zmluvy, výplatné pásky...za ten rok. Ťažko na diaľku poradiť.
Pru
27.10.07,19:00
Nemali sme ani zamestnancov ani brigádnikov, ona si samovoľne odovzdala na DU, ako keby boli a ani konateľom to neoznámila, ja som to našla až teraz ked mi odovzdala papiere, lebo už to budem robiť ja, štvrťročný prehľad dala 10,11/2006 s nulovými hodnotami a za 12 mesiac vyčíslila daň, pričom nemala byť. Ja potrebujem vedieť ako to opraviť, lebo konateľ už bol na DU, kázali mu podať dodatočné, tak potrebujem vedieť, či tam stačí uviesť len nulové hodnoty, tak ako by to malo byť? ďakujem
Lydka R
27.10.07,19:37
Nemali sme ani zamestnancov ani brigádnikov, ona si samovoľne odovzdala na DU, ako keby boli a ani konateľom to neoznámila, ja som to našla až teraz ked mi odovzdala papiere, lebo už to budem robiť ja, štvrťročný prehľad dala 10,11/2006 s nulovými hodnotami a za 12 mesiac vyčíslila daň, pričom nemala byť. Ja potrebujem vedieť ako to opraviť, lebo konateľ už bol na DU, kázali mu podať dodatočné, tak potrebujem vedieť, či tam stačí uviesť len nulové hodnoty, tak ako by to malo byť? ďakujem

A ozaj ste nikoho nemali? Je to dosť čudné, veď si to nemohla len tak vymyslieť. Ale pokiaľ to je ozaj tak ako píšeš, tak potom len nuly.
A ešte skontroluj výpisy, či ozaj niečo nebolo odvedené a tak ako ti radili mzdové listy alebo rekapitulácie miezd, alebo skús pohľadať nejaké prihlášky, resp. odhlášky do SP z tohoto obdobia.
Paula
27.10.07,19:51
Dotyčná robila vlani všetky účty vrátane miezd? Nevyrobila náhodou nejaké čierne duše a poslala si výplaty z vášho účtu na svoj? Išla by som sa opýtať na sociálku, či tam niekoho prihlásila/odhlásila. Mne tie vymyslené (nevymyslené) mená nedajú spať.
Pru
28.10.07,09:52
Dotyčná robievala mzdy brigádnikom a posiela výkazy do poisťovní, ale min. rok sme mali mať brigádnikov, ale nakoniec sme nemali, ja som sa na konci roka sto krát pýtala konateľa, či budú nejaké mzdy za brigádnikov, povedal, že nemám nič účtovať a teraz zrazu ked prišiel papier z daň.úradu a sociálky, že nám niečo nesedí a zo sociálky zaplatiť odvody, tak som potom pátrala a ona bez porady s konateľom samovoľne vyčíslila a odovzdala hlásenie.............
Paula
28.10.07,09:57
Dotyčná robievala mzdy brigádnikom a posiela výkazy do poisťovní, ale min. rok sme mali mať brigádnikov, ale nakoniec sme nemali, ja som sa na konci roka sto krát pýtala konateľa, či budú nejaké mzdy za brigádnikov, povedal, že nemám nič účtovať a teraz zrazu ked prišiel papier z daň.úradu a sociálky, že nám niečo nesedí a zo sociálky zaplatiť odvody, tak som potom pátrala a ona bez porady s konateľom samovoľne vyčíslila a odovzdala hlásenie.............


Aha, a dotyčnej sa dostala informácia, že odmeny brigádnikom nebudú vyplácané.? Ja by som začala na sociálke, najprv tam to treba upratať, či už stornovať prihlášky, alebo urobiť ukončenie....vysvetliť im, že sa stala chyba, poradiť sa s nimi. Stále mi nejde do hlavy skutočnosť, že odmeny boli zúčtované, keď nemali byť. Tomu ja vravím "chyba réžie".
Anja111
28.10.07,09:58
Dotyčná robievala mzdy brigádnikom a posiela výkazy do poisťovní, ale min. rok sme mali mať brigádnikov, ale nakoniec sme nemali, ja som sa na konci roka sto krát pýtala konateľa, či budú nejaké mzdy za brigádnikov, povedal, že nemám nič účtovať a teraz zrazu ked prišiel papier z daň.úradu a sociálky, že nám niečo nesedí a zo sociálky zaplatiť odvody, tak som potom pátrala a ona bez porady s konateľom samovoľne vyčíslila a odovzdala hlásenie.............
To zvýraznené mi pripadá, ako keby brigádnici v skutočnosti boli, aj dostali zaplatené, ale nemalo to byť zverejnené... Alebo sa mýlim?
kukučka
28.10.07,19:26
Je povinnosť posielať nulový prehľad? Myslela som, že nie.
abel
28.10.07,19:43
Ak si zaregistrovaná ako platiteľ dane zo ZČ, tak sa posiela aj nulový. Ak si DÚ oznámila, že nemáš žiadnych zamestnancov, tak výkaz posielať nemusíš.
Ala100
30.10.07,08:31
Chcem sa opytat. Za 09/2007 sme mali preddavky 4 851,- Sk, a jeden danovy bonus 555,.-Sk. Takze odvod mal byt 4 296, Sk, ale ja som omylom odviedla celych 4 851,- Sk. Danovy bonus bol zamestnancovi zohladneny vo vyplate. Mozte mi poradit ako spravne vyplnit prehlad za tento mesiac?
Paula
30.10.07,08:37
Chcem sa opytat. Za 09/2007 sme mali preddavky 4 851,- Sk, a jeden danovy bonus 555,.-Sk. Takze odvod mal byt 4 296, Sk, ale ja som omylom odviedla celych 4 851,- Sk. Danovy bonus bol zamestnancovi zohladneny vo vyplate. Mozte mi poradit ako spravne vyplnit prehlad za tento mesiac?


Všetko sa vyplňuje podľa skutočnosti. Odvedieš v ďalšom mesiaci menej.
Ala100
30.10.07,09:16
takze nemusim vobec spominat danovy bonus v prehlade a v dalsom mesiaci zaplatim o 1 110,- Sk a uvediem az v predlade za 4Q?
katkaj
30.10.07,09:19
takze nemusim vobec spominat danovy bonus v prehlade a v dalsom mesiaci zaplatim o 1 110,- Sk a uvediem az v predlade za 4Q?


Uvedieš čo si v skutočnosti zrazila a uplatnila a čo si v skutočnosti odviedla. Pokiaľ si odviedla viac tak za tento 3.Q budeš mať "preplatok" takže budúci mesiac odvedieš menej a do 4.Q napíšeš skutočný odvod čiže budeš mať "nedoplatok". V konečnom ročnom zúčtovaní to bude v poriadku.
Dúfam že som to dosť logicky napísala;)
Paula
30.10.07,09:19
aj bonus patrí do mesiaca, kedy bol vyplatený, všetko podľa skutočnosti:)
Pru
30.10.07,09:28
K príspevku 29, najskôr mali byť, ale potom to riešili tak, že to dali urobiť živnostníkovi, ktorý si to vyfakturoval. vypisujem na drsr ten dodatočný mám ho vypísaný s nulami, neviem, či uvádzam nuly na všetkých riadkoch, dala som O aj do riadku počet III.strán, je to dobre, tým pádom mi to vyptlačilo len I. a II. stranu s nulovými hodnotami. ď.
Pru
30.10.07,12:20
Prosím Vás, vypisuje sa tretia strana s nulovými hodnotami, ked je celé hlásenie nulové alebo sa odovzdávajú len dve strany, je to súrne, ďakujem.
azla
30.10.07,13:48
Je povinnosť posielať nulový prehľad? Myslela som, že nie. /príspevok č. 30/


Ak si zaregistrovaná ako platiteľ dane zo ZČ, tak sa posiela aj nulový. Ak si DÚ oznámila, že nemáš žiadnych zamestnancov, tak výkaz posielať nemusíš.

Riešim niečo podobné a našla som toto:
§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49 a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len prehľad ), b) hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti znížených o sumy podľa § 5 ods. 8 ao daňovom bonuse (ďalej len hlásenie ), poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, a o zrazených preddavkoch na daň; hlásenie obsahuje aj meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu osoby, ktorej bol príjem poskytnutý, jej rodné číslo, výšku zrazeného preddavku na daň, sumu priznaného a vyplateného daňového bonusu, zrazenú daň a základ dane, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu.132)

(10) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 sa predkladá na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

... z toho by mi vyplývalo, že sa nemusím ani odhlásiť, ani podávať prázdny výkaz . Vysvetľujem si to správne?
katkaj
30.10.07,13:54
Je povinnosť posielať nulový prehľad? Myslela som, že nie. /príspevok č. 30/



Riešim niečo podobné a našla som toto:
§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49 a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len prehľad ), b) hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti znížených o sumy podľa § 5 ods. 8 ao daňovom bonuse (ďalej len hlásenie ), poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, a o zrazených preddavkoch na daň; hlásenie obsahuje aj meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu osoby, ktorej bol príjem poskytnutý, jej rodné číslo, výšku zrazeného preddavku na daň, sumu priznaného a vyplateného daňového bonusu, zrazenú daň a základ dane, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu.132)(10) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 sa predkladá na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo (11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

... z toho by mi vyplývalo, že sa nemusím ani odhlásiť, ani podávať prázdny výkaz . Vysvetľujem si to správne?

Obávam sa že si to nevysvetľuješ správne. Pravdu má abel v tebou citovanom príspevku
azla
30.10.07,14:02
Obávam sa že si to nevysvetľuješ správne. Pravdu má abel v tebou citovanom príspevku

Niekedy ťažko pochopíme čo autor zákona mal na mysli. /je to bod zákona, nie výklad/
Ak by som si to zle vysvetľovala/ pripúšťam/, potom bod 11 par. 39 ZDP/ktorý som citovala/ by riešil aký prípad?
JankaO
30.10.07,14:07
(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.



Ak vyplácate príjmy zo závislej činnosti (čo i 1,- Sk ) aj keď je odvod dane 0,- Sk, je povinosť podať štvrťročný prehľad.
JankaO
30.10.07,14:08
Niekedy ťažko pochopíme čo autor zákona mal na mysli. /je to bod zákona, nie výklad/
Ak by som si to zle vysvetľovala/ pripúšťam/, potom bod 11 par. 39 ZDP/ktorý som citovala/ by riešil aký prípad?

Taký, keď vôbec nevyplácate príjem zo závislej činnosti. Treba rozlíšiť medzi odvodom dane a vyplácaním príjmu zo závislej činnosti.
azla
30.10.07,14:17
Riešim prípad, keď v danom Q nevyplácam ani mzdu ani neodvádzam dan. A kladiem si otázku, ak je firma prihlásená ako platiteľ dane , či výkaz podávam alebo nie.?
JankaO
30.10.07,14:20
správne :) a nezabudni výkaz do 30- teho odovzdať, za nesplnenie tejto lehoty je automaticky pokuta 2 000,-


Novelizáciou zák č. 595/2003 je lehota stanovená na koniec kalendárneho mesiaca po uplynutí kalendárneho štvtrťroka. T.j. za 3 štvrťrok 2007 je to 31.10.2007
JankaO
30.10.07,14:24
Riešim prípad, keď v danom Q nevyplácam ani mzdu ani neodvádzam dan. A kladiem si otázku, ak je firma prihlásená ako platiteľ dane , či výkaz podávam alebo nie.?


Zákon č. 511/1992
§ 31

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Prehľad nie je potrebné podať, len si musíte splniť oznamovaciu povinnosť. Ak ste si nesplnili oznamovaciu povinnosť v termíne, je asi lepšie prehľad ("výkaz") podať
Paula
30.10.07,14:29
Novelizáciou zák č. 595/2003 je lehota stanovená na koniec kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvtrťroka. T.j. za 3 štvrťrok 2007 je to 31.10.2007



Doplnila som s dovolením slovíčko:)....a mimochodom je to napísané aj na tlačive, lenže by sme sa mohli poniektorí namáhať si to aj prečítať:cool:
Airo
02.11.07,08:20
Ahoj. Mám zamestnancov od 01.11.2007 do 31.12.2007. Budem to robiť prvý krát a tak sa chcem opýtať do akého termínu musím odovzdať prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch. Poradíte mi prosím. Ďakujem.
katkaj
02.11.07,08:22
Ahoj. Mám zamestnancov od 01.11.2007 do 31.12.2007. Budem to robiť prvý krát a tak sa chcem opýtať do akého termínu musím odovzdať prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch. Poradíte mi prosím. Ďakujem.

Za 4.Q sa odovzdáva prehľad do konca januára. A nezabudnúť potom do konca marca zaslať aj ročné hlásenie čo je vlastne súčet všetkých prehľadov za celý rok
Melnick
02.11.07,08:44
Ahoj. Mám zamestnancov od 01.11.2007 do 31.12.2007. Budem to robiť prvý krát a tak sa chcem opýtať do akého termínu musím odovzdať prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch. Poradíte mi prosím. Ďakujem.
Prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.


Hm- Katkin príspevok sa mi nezobrazil- nebola by som duplicitne odpovedala,pretože s Katkou súhlasím.;)
Marína
02.11.07,08:59
evina
03.11.07,09:06
Niekedy ťažko pochopíme čo autor zákona mal na mysli. /je to bod zákona, nie výklad/
Ak by som si to zle vysvetľovala/ pripúšťam/, potom bod 11 par. 39 ZDP/ktorý som citovala/ by riešil aký prípad?

JankaO už síce odpovedala, ja na jej podporu si dovolím pripnúť:

http://www.porada.sk/321358-post24.html
Pru
07.11.07,04:40
Ahojte, min. týždeň som vypísala dodatočné hlásenie o vyúčtovaní dane..., ale konateľ to dodnes ešte neprišiel zobrať, lebo stále nemá čas, dátum zistenia chyby je tam 19,10,07 a vypracoval je tam dátum 30,10,07. Neviem aká je tam lehota, či do mesiaca od zistenia chyby to treba podať, alebo mám prepísať dátumy, môžete mi poradiť? ďakujem
katkaj
07.11.07,05:18
Ahojte, min. týždeň som vypísala dodatočné hlásenie o vyúčtovaní dane..., ale konateľ to dodnes ešte neprišiel zobrať, lebo stále nemá čas, dátum zistenia chyby je tam 19,10,07 a vypracoval je tam dátum 30,10,07. Neviem aká je tam lehota, či do mesiaca od zistenia chyby to treba podať, alebo mám prepísať dátumy, môžete mi poradiť? ďakujem

Treba to poslať čím skôr. Nemusí to odniesť konateľ osobne keď nemá čas. Kľudne to pošli poštou doporučene ;)
petrar
20.12.07,11:33
Ahojte všetci. Chcem sa opýtať - v januári budem posielať za posledný štvrťrok prehľad o zrazenných preddavkoch. Minulý rok sme mali predplatky vo výške 2258, ktoré som postupne odpočítavala od terajších preddavkoch a v tomto poslednom sa mi vynuluje a ešte zostane navyše doplatiť. Otázka - môžem od tých zvyšných preddavkoch odpočítať daňový bonus aby sme si "nevymieňali" peniaze s daňovým úradom?
Dúfam, že mi rozumiete, snažila som sa to napísať zrozumiteľne.
Ďakujem vopred moc moc moc....
losdados
28.12.07,12:34
K diskusii o štvrťročnom prehlade.. Posielajte štvrťročne aj s nulovými hodnotami inak budete pokutovaný od DÚ. (moja firma dostala pokutu 8000SK za minuly rok kvoli tomu že účtovník odovzdal len ročné zúčtovanie a na štvťročné sa vykašlal lebo si tiež myslel že ak je to nulové nič nemusí robiť)
Jozef Mihál
28.12.07,13:01
Ahojte všetci. Chcem sa opýtať - v januári budem posielať za posledný štvrťrok prehľad o zrazenných preddavkoch. Minulý rok sme mali predplatky vo výške 2258, ktoré som postupne odpočítavala od terajších preddavkoch a v tomto poslednom sa mi vynuluje a ešte zostane navyše doplatiť. Otázka - môžem od tých zvyšných preddavkoch odpočítať daňový bonus aby sme si "nevymieňali" peniaze s daňovým úradom?
Dúfam, že mi rozumiete, snažila som sa to napísať zrozumiteľne.
Ďakujem vopred moc moc moc....
Môžete .
jamis
28.12.07,13:07
K diskusii o štvrťročnom prehlade.. Posielajte štvrťročne aj s nulovými hodnotami inak budete pokutovaný od DÚ. (moja firma dostala pokutu 8000SK za minuly rok kvoli tomu že účtovník odovzdal len ročné zúčtovanie a na štvťročné sa vykašlal lebo si tiež myslel že ak je to nulové nič nemusí robiť)
Nielen na DÚ sa posielajú nulové výkazy, ale aj na Zdravotné poisťovne.
JanoL
28.12.07,13:11
Ahojte všetci. Chcem sa opýtať - v januári budem posielať za posledný štvrťrok prehľad o zrazenných preddavkoch. Minulý rok sme mali predplatky vo výške 2258, ktoré som postupne odpočítavala od terajších preddavkoch a v tomto poslednom sa mi vynuluje a ešte zostane navyše doplatiť. Otázka - môžem od tých zvyšných preddavkoch odpočítať daňový bonus aby sme si "nevymieňali" peniaze s daňovým úradom?
Dúfam, že mi rozumiete, snažila som sa to napísať zrozumiteľne.
Ďakujem vopred moc moc moc....

K tvojej otázke nájdeš odpoveď v zákone 595/2003 o dani z príjmov, konkrétne o tom hovorí §35
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#35

Samozrejme, že sa daňový bonus odpočítava, veď sú v prehľade kolónky, kde sa tieto sumy uvádzajú.
A dovoľ moju otázku: Čo sa robilo s bonusom doteraz?

Jano praje ŠNR

p. Mihál má o 10 minút friškejší prstoklad.....
evina
28.12.07,14:31
K diskusii o štvrťročnom prehlade.. Posielajte štvrťročne aj s nulovými hodnotami inak budete pokutovaný od DÚ. (moja firma dostala pokutu 8000SK za minuly rok kvoli tomu že účtovník odovzdal len ročné zúčtovanie a na štvťročné sa vykašlal lebo si tiež myslel že ak je to nulové nič nemusí robiť)

Nie za každých okolností sa musí posielať nulový výkaz - pozri príspevok 52.
petrar
29.12.07,11:45
Ďakujem za odpoveď, mzdy robím asi 5 mesiacov tak som ešte taký nováčik. Tak sa radšej opýtam akoby to malo byť zle.
Šťastný nový rok prajem...
petrar
29.12.07,11:47
Ďakujem za odpovede som ešte taký nováčik, tak sa radšej opýtam.
Šťastný nový rok
Pru
23.01.08,12:44
Ahojte, chcem sa len uistiť, odovzdala som prehľad za IV.Q., teraz som chcela už vypísať hlásenie za celý rok ale na tento rok ešte nebolo na stránke drsr. A odovzdáva sa ešte niečo ohľadom zamestnancov? Aby som na niečo nezabudla. ďakujem
abel
23.01.08,13:10
zuzugali
23.01.08,13:52
Dobrý deň, viete mi prosím Vás poradiť, či má firma posielať štvrťročný prehľad o zaplatení dane z príjmov i v prípade, ak nemá žiadnych zamestnancov?

Ak áno, tak kde je to upravené?
Stačí mi na to preštudovať si poučeniu k vypĺňaniu prehľadu?

Ďakujem veľmi pekne
Zoltán Kovács
23.01.08,13:54
Dobrý deň, viete mi prosím Vás poradiť, či má firma posielať štvrťročný prehľad o zaplatení dane z príjmov i v prípade, ak nemá žiadnych zamestnancov?

Ak áno, tak kde je to upravené?
Stačí mi na to preštudovať si poučeniu k vypĺňaniu prehľadu?

Ďakujem veľmi pekne

Stačí keď oznámiš DÚ, že nezamestnávate nikoho k určitému dátumu, potom už nebudeš mať povinnosť posielať prehlady. Alebo zrušiť registráciu platiteľa dane zo závislej činnosti.
Lumalu
23.01.08,13:54
Ahojte ....
Potrebovala by som poradiť , robím prehľad za rok 2007 o zraz.a odv.preddavkoch na dani a neviem ako zapísať :
riadok 1. dam sumu 152 zraz.daň , tuto daň som zrazila ale neodviedla , ponížujem si ju z daňového bonusu 1080,-Sk viete mi poradiť v ktoré riadky mám písať a kde dať mínusom tuto zraz.daň Ďakujem
mysimis
23.01.08,13:55
Kým registráciu nezrušíš máš povinnosť zaslať aj nulový prehľad.
zuzugali
23.01.08,14:03
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :)
abel
23.01.08,14:13
R 1 = 152
R 4 = 152
R 5 = -152
R 6 = 0
R A = 1080
R B = 152
R C = 928
R D = 928
bepo
24.01.08,05:27
Dobrý deň, viete mi prosím Vás poradiť, či má firma posielať štvrťročný prehľad o zaplatení dane z príjmov i v prípade, ak nemá žiadnych zamestnancov?

Ak áno, tak kde je to upravené?
Stačí mi na to preštudovať si poučeniu k vypĺňaniu prehľadu?

Ďakujem veľmi pekne


Stačí keď oznámiš DÚ, že nezamestnávate nikoho k určitému dátumu, potom už nebudeš mať povinnosť posielať prehlady. Alebo zrušiť registráciu platiteľa dane zo závislej činnosti.


Kým registráciu nezrušíš máš povinnosť zaslať aj nulový prehľad.
Povinnosť poslať nie je ale je to lepšie keď sa podá ako oznamovať DU že nikoho nezamestnávate a preto prehľad nepodávate lebo na DU pri kontrole vidia že majú všetky prehľady a nešpekulujú prečo im napr dva chýbajú.
Zoltán Kovács
24.01.08,05:35
U nás stačilo listom oznámiť dátum odkedy nezamestnávajú.
bepo
24.01.08,06:05
Veď to stačí lebo zo zákona nie je povinnosť posielať prehľady ak nikoho nezamestnáva ale nie je to na škodu lebo na DU majú všetky prehľady a nemusia pátrať prečo miesto prehľadu nič nie je.
Lumalu
24.01.08,07:11
Abel , veľmi pekne ďakujem za radu , prajem pekný deň ..... Lumalu
zuzugali
06.02.08,08:15
Ahojte, viete niečo o tom, že od r. 2008 existuje nový Štvrťročný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch dane z príjmov? Ak áno, viete mi poslať link, kde by som si ho mohla stiahnuť? Na www.drsr.sk je najnovší z r. 2007. Viete o niečom novšom, alebo ten na stránke DR SR je najnovší? Ďakujeeeeem
evina
06.02.08,08:26
Kým registráciu nezrušíš máš povinnosť zaslať aj nulový prehľad.

Uvedené upresním - nie je povinnosť zrušiť registráciu.
Registráciu nie je potrebné zrušiť. Môžeme ešte niekedy zamestnávať a na čo by sme ju zrušili. Sme povinní oznámiť skutočnosť, že momentálne nikoho nezamestnávame /oznamovacia povinnosť v zmysle zákona 511/1992 Z.z. v znení nesk. predpisov o správe daní a poplatkov/, a potom v zmysle zákona o DzP nie sme povinní posielať nulové prehľady - bez zrušenia registrácie.


Otázka posielať alebo neposielať nulové výkazy na DÚ je na Porade kladená v určitých intervaloch stále, dovolím si zhrnúť tak ako to vnímam ja podľa príslušných zákonov...
Rozhodla som sa k tomu preto, že často veľa ľudí dôvodí slovami :"na DÚ mi povedali...." , čo často môže byť pre nepresnú formuláciu otázky, ale aj preto, že bohužiaľ nie vždy dostaneme informácie presne podľa zákona...a tie sú dôležité.

1. Zákon o správe daní a poplatkov - § 31 registračná a oznamovacia povinnosť /vidíme, že nejde o dva totožné pojmy/
4/ Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
.
.
7/ Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 a 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Z týchto paragrafov jasne vyplýva, že som povinná si splniť Oznamovaciu povinnosť na DÚ, že nemám žiadnych zamestnancov /samozrejme sú sem zahrnutí aj dohodári/ a zanikla mi povinnosť zrážať preddavky na daň zo závislej činnosti. Táto situácia môže trvať napr. celý druhý štvrťrok, a ak si splním túto oznamovaciu povinnoť, nemusím poslať nulový Prehľad za II. štvrťrok. Ak znovu zamestnám ľudí /som ďalej registrovaný/, ale splním si 15-dňovú lehotu pre oznámenie tejto skutočnosti, Prehľady posielam ďalej.

Pojem nulové výkazy si často mnohí zamieňajú s pojmami /a to aj v tejto téme/
- nemám žiadnych zamestnancov , a teda nezrážam žiadne preddavky, teda ani neposielam výkazy- áno, ale musím si splniť oznamovaciu povinnosť
- mám zamestnancov, ale neodvádzam žiadnu daň, tak nie som povinný posielať Prehľady podľa § 39 ods. 11- nie, som povinný, lebo vyplácam príjmy zo závislej činnosti a po odpočítaní nezdaniteľnej čiastky nie som povinný odviesť preddavky /ale neznamená to, že nie som platiteľom dane zo závislej činnosti/, a teda Prehľad musím poslať nulový /v prípade, že som za nikoho nebol povinný odviesť prerddavky na daň...

Teda:

Predkladanie prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň – (§ 39 ods. 11)
V súvislosti s povinnosťou zamestnávateľov predkladať prehľady pri vyplácaní príjmov zo závislej činnosti (aj nulové pri vyplácaní zdaniteľných príjmov, z ktorých po odpočítaní nezdaniteľnej časti základu dane nevznikne povinnosť odviesť preddavky na daň ) nulové prehľady nie je povinný predkladať len ten zamestnávateľ, ktorý v príslušnom štvrťroku nevyplácal príjmy zo závislej činnosti vôbec (nadväznosť na oznamovaciu povinnosť oznámiť zmenu skutočností t.j. nevyplácanie príjmov, nakoľko správca dane má povinnosťvyrubiť pokutu za nepredloženie predmetného prehľadu)

Túto povinnosť ukladá správcovi dane zákon o správe daní a poplatkov v § 35, kde Vás musí pokutovať, za nepredloženie výkazov alebo nesplnenie oznamovacej povinnosti.
6/ Ak daňový subjekt nepredloží v ustanovenej lehote hlásenie alebo prehľad podľa osobitného zákona, správca dane mu uloží pokutu 2 000 Sk; ...
(7) Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk ....

Teda pozor nie je nula ako nula
zuzugali
06.02.08,08:28
Ahojte, viete niečo o tom, že od r. 2008 existuje nový Štvrťročný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch dane z príjmov? Ak áno, viete mi poslať link, kde by som si ho mohla stiahnuť? Na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je najnovší z r. 2007. Viete o niečom novšom, alebo ten na stránke DR SR je najnovší? Ďakujeeeeem

Ahojteeeee .. vie niekto niečo o novom prehľade????
Tweety
06.02.08,08:33
Ahojteeeee .. vie niekto niečo o novom prehľade????
stránka www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je hlavným zdrojom. AK to tam nie je, tak nie je vôbec.
zuzugali
06.02.08,09:40
stránka www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je hlavným zdrojom. AK to tam nie je, tak nie je vôbec.

Ďakujem Tweety, tiež si to myslím, len som si to chcela overiť. Ďakujem.
*Emma Lehotská*
27.03.08,14:59
Ahojte,
dnes mi oznámili z danového úradu, že za r. 2006 im chýba prehľad za 2.Q. Dodám im to dodatočne,pretože pravepodobne moja predchodkyna nejak asi na to zabudla, a neposlala ho. Ak im ho pošlem teraz tak o aký druh prehľadu pôjde?O riadny, či opravny, kedže nebol ani zaslaný...
A ešte jedna dôležitá otázka,kde sa zapisuje do prehľadu zráž. daň?
PRIKLAD: Ak 15.2. sme odviedli preddavky a zároven aj zráž. dan. Do kt. stplca píšem preddavky a do ktorého zráž. dan?Písala som to všetko do január. stplca, tak ma upozornili že je to chybne, nech to opravím. dakuejm za pomoc...
JanaJB
27.03.08,20:36
Ahojte,
dnes mi oznámili z danového úradu, že za r. 2006 im chýba prehľad za 2.Q. Dodám im to dodatočne,pretože pravepodobne moja predchodkyna nejak asi na to zabudla, a neposlala ho. Ak im ho pošlem teraz tak o aký druh prehľadu pôjde?O riadny, či opravny, kedže nebol ani zaslaný...
A ešte jedna dôležitá otázka,kde sa zapisuje do prehľadu zráž. daň?
PRIKLAD: Ak 15.2. sme odviedli preddavky a zároven aj zráž. dan. Do kt. stplca píšem preddavky a do ktorého zráž. dan?Písala som to všetko do január. stplca, tak ma upozornili že je to chybne, nech to opravím. dakuejm za pomoc...
preddavková daň sa uvádza za obdobie napr. 1/08 odvedená 12.02.2008,
zrážková daň sa uvádza, kedy bola skutočne odvedená napr. 12.01.2008 a to
bolo zo mzdy za 12/07
Paula
27.03.08,22:03
zrážková daň sa uvádza, kedy bola skutočne odvedená napr. 12.01.2008 a to
bolo zo mzdy za 12/07



Áno, dátum odvodu môže byť tak, ale dátum zrazenia dane = dátum vyplatenia mzdy/odmeny....takže dátumy nemusia byť identické.
*Emma Lehotská*
28.03.08,08:17
A o aký druh prehľadu pojde, ak sme zabudli poslať prehľad za 2Q.2006 a teraz im ho dodatočne pošlem??
Čiže preddavky ua januárovú mzdu kt. boli odvedené vp feb, dám do slpca za jan. a zráž. dan z januárovej výplaty odvedená vo feb. pojde do feb. Tak?
Ešte raz vdaka
Paula
28.03.08,08:58
A o aký druh prehľadu pojde riadny, ak sme zabudli poslať prehľad za 2Q.2006 a teraz im ho dodatočne pošlem??
Čiže preddavky ua januárovú mzdu kt. boli odvedené vp feb, dám do slpca za jan. - áno a zráž. dan z januárovej výplaty odvedená vo feb. pojde do feb-pôjde do stĺpca mesiaca, v ktorom bola odmena vyplatená -lebo vtedy bola daň zrazená. Tak?
Ešte raz vdaka


...............v texte
jež
30.03.08,09:08
prosím vás , pod akým názvom nájdem na stránkach www.dr.sk tlačivo štvrťročný výkaz preddavkov dane zo závislej činn. , pozerám to už poriadnú chvíľu a neobjavila som to. Ďakujem.
Petra29
30.03.08,09:32
prosím vás , pod akým názvom nájdem na stránkach www.dr.sk (http://www.dr.sk) tlačivo štvrťročný výkaz preddavkov dane zo závislej činn. , pozerám to už poriadnú chvíľu a neobjavila som to. Ďakujem.
nejde mi preniesť link,
takže. daň.tlačivá - daä.priznania,hlásenia a ost. - vzory hlásenia,poučenie,vzory prehľadov ...- a máš to tam
dom
30.03.08,09:36
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h38gXJgFiO-pGoAk4-cBFfj_zcVH1v_QD9gtzQiHJHRUUAotm3zw!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQk0!
toto otvor, otváraj ďalej čo úptrebuješ.
Na ľavo je vyplnenie tlačív na internete.
A je to adresa www.drsr.sk, nie www.dr.sk
Dáša Tajnayová
06.04.08,15:42
Mám taký problém momentálne,že vôbec neviem,či sa výkazy pre Daňový úrad predkladajú aj Prehľady o zraz.a odved.preddavkoch alebo aj Hlásenie o vyúčtovaní dane o úhrne príjmov zo ZČ. Som z toho zmätená,robím to prvý krát a teraz naozaj neviem.....
V obidvoch poučeniach, ktoré som si stiahla z drsr,tak je napísané, že za uplynulý štvrťrok zdaňovacieho obdobia.
Môže mi niekto poradiť?vopred ďakujem.
lenkak
06.04.08,15:44
Prehľad sa predkladá každý štvrťrok, Hlásenie raz za rok, (do 31.3)a má sedieť s predloženými Prehľadmi za 1-4Q.
Dáša Tajnayová
06.04.08,16:14
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.Tak už budem vedieť ako na to.... :)
zuzanar
07.04.08,05:43
V roku 2007 dala firma na príkaze na úhradu vyššiu sumu preddavku ako bol zrazený zamestnancom, a týmto vznikol preplatok na daňovom úrade. Po dohode s DU sa v roku 2008 odviedlo o túto sumu menej.
V r. 1 sú skutočne zrazené preddavky napr. 10.000,-
V r. 7 odvedené podľa účtovníctva napr. 5.000,-
Ako to vykázať v štvrťročnom prehľade?
Ďakujem.
Tweety
07.04.08,05:45
V roku 2007 dala firma na príkaze na úhradu vyššiu sumu preddavku ako bol zrazený zamestnancom, a týmto vznikol preplatok na daňovom úrade. Po dohode s DU sa v roku 2008 odviedlo o túto sumu menej.
V r. 1 sú skutočne zrazené preddavky napr. 10.000,-
V r. 7 odvedené podľa účtovníctva napr. 5.000,-
Ako to vykázať v štvrťročnom prehľade?
Ďakujem.
Tak ako si uviedla, do r.1 napíše zrazené- 10000.- a do r. 7 skutočne odvedené.
zuzanar
07.04.08,05:48
A nevypadá to ako keby sme im teraz dlžovali?
Tweety
07.04.08,05:51
A nevypadá to ako keby sme im teraz dlžovali?
Teraz áno, ale vtedy, keď ste odviedli viac vznikol preplatok, takže je to teraz vyrovnané.
zuzanar
07.04.08,05:53
Ďakujem.
renataton
09.04.08,05:54
Dobrý deň, prosím vás vie mi niekto poradiť, robila som mzdy aj s ročným zúčtovaním dane, vyplatila som preplatky, ale tie sú vyššie ako odvodová povinnosť, teraz neviem ako to zapísať na výkaz, program mi totižto do riadku 2 tlačiva uviedol len výšku preplatku = zrazenému preddavku, ale ja mám preplatok v skutočnosti vyšší, čiže by mi mal Daňový úrad ten preplatok vrátiť, ale neviem to dať do výkazu.
Holbová
09.04.08,06:27
Dobrý deň, prosím vás vie mi niekto poradiť, robila som mzdy aj s ročným zúčtovaním dane, vyplatila som preplatky, ale tie sú vyššie ako odvodová povinnosť, teraz neviem ako to zapísať na výkaz, program mi totižto do riadku 2 tlačiva uviedol len výšku preplatku = zrazenému preddavku, ale ja mám preplatok v skutočnosti vyšší, čiže by mi mal Daňový úrad ten preplatok vrátiť, ale neviem to dať do výkazu.
Program to urobil dobre,
preplatok z rocneho zuctobvania ste si asi neziadali od DU vrátiť. Budete si ho vysporiadavat priebezne, to znamena, ze ak Vam vysiel preplatok v rocnom zúčtovaní napr.10000,- Sk, ale preddavkova dan Vam mesacne vychadza cca 2000,- Sk, tak preplatok z ročného zúčtovania budete vysporiadavat 5 mesiacov a na DU nebudete platit žiadnu dan,

ak to nie je jasne, napiste blizsie info....
zuzanar
09.04.08,06:30
Program to uviedol správne. Tento preplatok budeš postupne odrátavať zo zrazených preddavkov do konca roka. Ak ho nevyrovnáš požiadaš o vrátenie.
renataton
09.04.08,06:40
aha už tomu asi rozumiem, čiže keď mám odvodovú povinnosť 2624,- a preplatok 3901,- rozdiel vo výške 1277,- dorovnám v nasledujúcom mesiaci, teraz mám vo výkaze na r.1 sumu 2624,- aj na r. 2624, a potom v ďalšom hlásení bude na r. 2 suma 1277?, Pochopila som to správne?
KvetkaK
09.04.08,06:44
aha už tomu asi rozumiem, čiže keď mám odvodovú povinnosť 2624,- a preplatok 3901,- rozdiel vo výške 1277,- dorovnám v nasledujúcom mesiaci, teraz mám vo výkaze na r.1 sumu 2624,- aj na r. 2624, a potom v ďalšom hlásení bude na r. 2 suma 1277?, Pochopila som to správne?
Áno správne. ;)
renataton
09.04.08,06:50
uf to som rada, ďakujem pekne a prajem pekný deň
timejka200
10.04.08,05:13
mám otázku len nedávno som začala robiť mzdy, pribudli nám noví zamestnanci, tak ich mám registrovať na daňovom úrade ako platiteľov dane? ja som z toho hlúpa!!
Zoltán Kovács
10.04.08,05:16
mám otázku len nedávno som začala robiť mzdy, pribudli nám noví zamestnanci, tak ich mám registrovať na daňovom úrade ako platiteľov dane? ja som z toho hlúpa!!

Zamestnancov neregistruješ, nakoľko platiteľom - odvádzateľom dane je zamestnávateľ a nie zamestnanec.
jani73
16.04.08,03:47
Noví zamestnanci sa registrujú len na sociálneej poisťovni na tlačive RLFO- prihláška a v ZP na tlačive Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa ... a to na oboch úr. najneskôr do 8 dní.
liba2
16.04.08,04:22
mám otázku len nedávno som začala robiť mzdy, pribudli nám noví zamestnanci, tak ich mám registrovať na daňovom úrade ako platiteľov dane? ja som z toho hlúpa!!Na daňovom úrade treba zaregistrovať firmu ako platiteľa dane zo závislej činnosti.
VladoaKatka
16.04.08,04:51
mám otázku len nedávno som začala robiť mzdy, pribudli nám noví zamestnanci, tak ich mám registrovať na daňovom úrade ako platiteľov dane? ja som z toho hlúpa!!
Ak si prebrala mzdy a nemáš istotu, ja by som doporučila si overiť - odsúhlasiť aj na SP, v ZP počet prihlásených zamestnancov,na DÚ skontrolovať, či je firma prihlásená za platiteľa dane zo závislej činnosti, ak budú nejaké nezrovnalosti dať to do poriadku.
Pepa
16.04.08,04:52
Noví zamestnanci sa registrujú len na sociálneej poisťovni na tlačive RLFO- prihláška a v ZP na tlačive Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa ... a to na oboch úr. najneskôr do 8 dní.
Toto už "dobrú chvíľu" neplatí. Do SP prihlasuješ najneskor pred začatím vykonávania prác.
Dadulienka
17.04.08,07:30
Ahojte!

Viete mi, prosím poradiť, kde nájdem tlačivo: Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň na stánke DU? Chcela by som ho priamo na internete vyplniť.
Vopred ďakujem!
Tweety
17.04.08,07:32
Ahojte!

Viete mi, prosím poradiť, kde nájdem tlačivo: Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň na stánke DU? Chcela by som ho priamo na internete vyplniť.
Vopred ďakujem!
https://www.drsr.sk/podaniedp/podaniedp
denisie
17.04.08,07:32
..www.drsr.sk klik na vyplnenie tlačív na nete a potom klik na daň zo závislej činnosti a tam si vyberieš prehľad:)
KvetkaK
17.04.08,07:33
Ahojte!

Viete mi, prosím poradiť, kde nájdem tlačivo: Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň na stánke DU? Chcela by som ho priamo na internete vyplniť.
Vopred ďakujem!
Daj si daňové tlačivá a tam je možnosť vyplnenie tlačív na internete. Prehľad nájdeš, keď si klikneš daň zo závislej činnosti a funkčných požitkov.;)
Dadulienka
17.04.08,07:47
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď! Idem to skúsiť.
myma
21.04.08,07:53
Dobrý deň!
Nie som si istá, či dobre vyplním Prehľad o zrazených...
Mala som DoVP vykonanú za mesiac 2/2008, výplata bola 31.3.2008 a odvod zrážkovej dane bol 3.4.2008.
Dám to do prehľadu za I. alebo II. Q 2008?
Mne to vychádza za apríl. Chápem to správne?
Ďakujem za odpoveď.
zuzana.š.
21.04.08,07:56
Dobrý deň!
Nie som si istá, či dobre vyplním Prehľad o zrazených...
Mala som DoVP vykonanú za mesiac 2/2008, výplata bola 31.3.2008 a odvod zrážkovej dane bol 3.4.2008.
Dám to do prehľadu za I. alebo II. Q 2008?
Mne to vychádza za apríl. Chápem to správne?
Ďakujem za odpoveď.


pri zrážkovej dani dátum v ktorom bola daň zrazená, t.j. v marci
myma
21.04.08,09:51
Ďakujem.
Mám v tom dobrý bordel. Veď aj na tlačive je to napísané dole!
Sari
23.04.08,12:37
Je možné vrátené preplatky z ročného zúčtovania odrátavat aj zo zrážkovej dane?
evina
23.04.08,13:15
Je možné vrátené preplatky z ročného zúčtovania odrátavat aj zo zrážkovej dane?

Nie....
Viera J.
23.04.08,13:36
Prosím Vás, posiela sa ešte tlačivo "Oznámenie o zrážkovej dani?"/mesačné/ alebo je na tento účel už spomínané tlačivo "Štvrťročný prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch a ....."?
Oznámenie o zrážkovej dani sa už neposiela /mesačne/, nakoľko bol štvrťročný PREHĽAD doplnený o informácie o zrážkovej dani - tam sa teda uvádza aj preddavková a aj zrážková daň.
Pru
23.04.08,17:27
tlačivo na drsr je len za rok 2007, môžem ho vyplniť, alebo počkať či doplnia za r.2008?
Anja111
23.04.08,17:35
tlačivo na drsr je len za rok 2007, môžem ho vyplniť, alebo počkať či doplnia za r.2008?
Môžeš ho vyplniť, je platné aj pre rok 2008.
denisie
24.04.08,05:50
...Olymp mi vyplnil tlačivo prehľadu, ale nie som si istá či je správne...
zrážkovú daň z februárovej výplaty mi dal do 3. stĺpca, ale odpočítala sa z daňového bonusu v 2. stĺpci. a rovnako aj zrážková daň z marcovej výplaty sa teda odpočítala od daňového bonusu v 3. stĺpci. Pre ukážku :
kalendárny mesiac: 02
zrazené preddavky: 15.03.2008
suma: 1933
r.2 0
r.3 0
r.4 1933
r.5 -1933
r.6 0
r.7 0
r.8 0
r.9 0
r.10 0
r.11 0
A: 4440
B: 2693
C: 1747

zrážková daň v februári bola 760,-

kalendárny mesiac: 03
r.1 0
r.2 0
r.3
r.4
r.5
r6.
r.7
r.8 15.03.2008
760
r.9 -760
r.10 0
A: 4440
B: 741
C: 3699

zráž. daň v marci 741

mohli by ste mi to skontroľovať
denisie
24.04.08,07:57
...Olymp mi vyplnil tlačivo prehľadu, ale nie som si istá či je správne...
zrážkovú daň z februárovej výplaty mi dal do 3. stĺpca, ale odpočítala sa z daňového bonusu v 2. stĺpci. a rovnako aj zrážková daň z marcovej výplaty sa teda odpočítala od daňového bonusu v 3. stĺpci. Pre ukážku :
kalendárny mesiac: 02
zrazené preddavky: 15.03.2008
suma: 1933
r.2 0
r.3 0
r.4 1933
r.5 -1933
r.6 0
r.7 0
r.8 0
r.9 0
r.10 0
r.11 0
A: 4440
B: 2693
C: 1747

zrážková daň v februári bola 760,-

kalendárny mesiac: 03
r.1 0
r.2 0
r.3
r.4
r.5
r6.
r.7
r.8 15.03.2008
760
r.9 -760
r.10 0
A: 4440
B: 741
C: 3699

zráž. daň v marci 741

mohli by ste mi to skontroľovať


dobre to vyplnil program?
misurka
25.04.08,07:04
Prosím Vás, ak mi v ročnom zúčtovaní vznikol preplatok z titulu uplatnenia daňového bonusu za celý rok vo výške 6570 Sk a od tohto mi bol odrátaný nedoplatok vo výške 8 Sk, čiže výsledok ročného zúčtovania bol preplatok vo výške 6562 Sk, je táto suma daňovým bonusom, ktorý odpočítam v riadku 5 v prehľade? Alebo mám sumu 6562 rozdelit na: daňový bonus 6570 Sk do r.5 a nedoplatok 8 Sk do r.2? Môj soft mi to hádže cez jednu sumu 6562 Sk ako DB do r. 5, je to správne?
misurka
25.04.08,07:34
Ako riesite takúto kombináciu daňového bonusu a daňového nedoplatku, prosím?

Prosím Vás, ak mi v ročnom zúčtovaní vznikol preplatok z titulu uplatnenia daňového bonusu za celý rok vo výške 6570 Sk a od tohto mi bol odrátaný nedoplatok vo výške 8 Sk, čiže výsledok ročného zúčtovania bol preplatok vo výške 6562 Sk, je táto suma daňovým bonusom, ktorý odpočítam v riadku 5 v prehľade? Alebo mám sumu 6562 rozdelit na: daňový bonus 6570 Sk do r.5 a nedoplatok 8 Sk do r.2? Môj soft mi to hádže cez jednu sumu 6562 Sk ako DB do r. 5, je to správne?
misurka
25.04.08,09:09
Naozaj neviete niekto poradiť, ako to vyplniť v štvrťročnom prehľade?
Ako riesite takúto kombináciu daňového bonusu a daňového nedoplatku, prosím?
Andyke
25.04.08,16:52
Do r. 2 uvedieš nedoplatok 8 Sk a dodatočne vyplatený DB sa uvádza na r. 5.
SAIVI
08.07.08,05:53
robím prvý krát prehľad a chcem sa uistiť, či som to pochopila správne čo sa týka zrážkovej dane.
...do prvého stlpca zapíšem zrážkovú daň za mesiac marec. Marcové výplaty sa robili 06.04.2008 - tak do riadku 8 dám tento dátum a do riadku 11 dám dátum kedy boli odvedené z účtu 14.04.2008 ...alebo tam mám dať radšej rovnaký dátum (14.04.2008) podľa toho, kedy bola zrážková daň odvedená na účet DÚ?
Marína
08.07.08,11:39
Do r.8 dátum, kedy sa vyplatili mzdy zdanené zrážkovou daňou a suma zrážk. dane.
Do r. 11 dátum, kedy ste odviedli zrážk. daň( prevod z BU, pošt. pokážka) a výšku odvedenej(uhradenej) zrážk. dane.
jajusa
14.07.08,04:18
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi do kedy mám odovzdať prhľad o zrazených a odvedených preddavkoch za 2 štvrťrok? Ďakujem
Tweety
14.07.08,04:39
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi do kedy mám odovzdať prhľad o zrazených a odvedených preddavkoch za 2 štvrťrok? Ďakujem
§49 Zákon o dani z príjmov:
prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť. Takže za 2.kvartál to je do konca júla.
KvetkaK
14.07.08,07:47
Vyplnila som si štvrťročný prehľad na stránke www.drsr.sk, a keď si ho dám vytlačiť, tak mi ho ukáže prázdny. Neviete, kde môže byť problém?
HUPKA64
14.07.08,08:37
V počítači musí byť najnovšia verzia programu ACROBAT READER.

Nájdeš na www.tahaj.sk
HUPKA64
14.07.08,08:39
Vyplnila som si štvrťročný prehľad na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), a keď si ho dám vytlačiť, tak mi ho ukáže prázdny. Neviete, kde môže byť problém?

V počítači musí byť najnovšia verzia programu ACROBAT R.
KvetkaK
14.07.08,11:21
V počítači musí byť najnovšia verzia programu ACROBAT READER.

Nájdeš na www.tahaj.sk (http://www.tahaj.sk)
Ďakujem, pomohlo. ;)
Karlítko
16.07.08,07:07
musia sa podávať aj nulové prehľady?
evina
16.07.08,07:15
musia sa podávať aj nulové prehľady?
http://www.porada.sk/321358-post24.html
Janinka
23.07.08,11:57
Mam otazocku, robim stvrocny prehlad a stalo sa mi, ze som pri uhrade miezd za 04/2008 neodratala danovy bonus za 03/2008, ktory bol vzhladom na rocne zuctovanie zaplateny z prostriedkov zamestnavatela. Staci ked ho stiahnem z platby pri uhradach miezd za jul? Kedze som si to vsimla az teraz, alebo mam v tom prehlade rovno pytat vratenie. Ako je lepsie to riesit? Ci je to jedno.
A zaroven, ked teda nepoziadam o vratenie v tlacive, necham ich na riadku C-Suma dan. bonusu vyplatena z prostriedkov zamestnavatela?
A posledna ale asi trocha blba otazka. Je problem, ak stvrtrocne hlasenie za 2q podam dnes, hoci preddavok ide az v piatok?
Dakujem
Janinka
25.07.08,06:37
Nikto mi neporadi?
evina
25.07.08,06:44
Mam otazocku, robim stvrocny prehlad a stalo sa mi, ze som pri uhrade miezd za 04/2008 neodratala danovy bonus za 03/2008, ktory bol vzhladom na rocne zuctovanie zaplateny z prostriedkov zamestnavatela. Staci ked ho stiahnem z platby pri uhradach miezd za jul? Kedze som si to vsimla az teraz, alebo mam v tom prehlade rovno pytat vratenie. Ako je lepsie to riesit? Ci je to jedno.
A zaroven, ked teda nepoziadam o vratenie v tlacive, necham ich na riadku C-Suma dan. bonusu vyplatena z prostriedkov zamestnavatela?
A posledna ale asi trocha blba otazka. Je problem, ak stvrtrocne hlasenie za 2q podam dnes, hoci preddavok ide az v piatok?
Dakujem

Vyplatený bonus uveď v Prehľade ako aj skutočnú platbu. Vznikne Ti daňový preplatok, o ktorý znížiš úhradu v júli. Prehľad má zodpovedať skutočnosti...
Nie je to problém...
Janinka
25.07.08,08:36
dakujem, tak to tam necham na C a znizim uhradu za jul
danuliena
27.07.08,16:22
Chcela by som vás poprosiť o radu: Vypisujem prehľad o zrazených preddavkov, ale neviem si s tým rady. Jedna známa mi to vyplnila, ale mne to nejako nesedí. 1. zamest. dan 316, dan.bonus 1110, 2.zamest. dan 52, dan. bonus 555. ona mi to vypísala takto:
1. 420
4. 420
5. -420
a potom až A 1665, B 420, C 1245
Nemala som mať v 2. riadku len 368 ? A riadky 8,9,10,11 majú ostať prázdne???? Som v tom nová, tak ak by mi niekto pomohol, budem veľmi vďačná...
danuliena
27.07.08,16:53
Chcela by som vás poprosiť o radu: Vypisujem prehľad o zrazených preddavkov, ale neviem si s tým rady. Jedna známa mi to vyplnila, ale mne to nejako nesedí. 1. zamest. dan 316, dan.bonus 1110, 2.zamest. dan 52, dan. bonus 555. ona mi to vypísala takto:
1. 420
4. 420
5. -420
a potom až A 1665, B 420, C 1245
Nemala som mať v 2. riadku len 368 ? A riadky 8,9,10,11 majú ostať prázdne???? Som v tom nová, tak ak by mi niekto pomohol, budem veľmi vďačná...
posúvam....
Paula
27.07.08,17:03
Chcela by som vás poprosiť o radu: Vypisujem prehľad o zrazených preddavkov, ale neviem si s tým rady. Jedna známa mi to vyplnila, ale mne to nejako nesedí. 1. zamest. dan 316, dan.bonus 1110, 2.zamest. dan 52, dan. bonus 555. ona mi to vypísala takto:
1. 420...368
4. 420...368
5. -420... -368
6....0
a potom až A 1665...1665, B 420...368, C 12451297
Nemala som mať v 2. riadku len 368 ? A riadky 8,9,10,11 majú ostať prázdne???? Som v tom nová, tak ak by mi niekto pomohol, budem veľmi vďačná...


Riadky 8 až 11 sa týkajú dane,vyberanej zrážkou nie preddavkovej. Ak ZD nebola, riadky sa nevypĺňajú.
danuliena
27.07.08,17:06
Riadky 8 až 11 sa týkajú dane,vyberanej zrážkou nie preddavkovej. Ak ZD nebola, riadky sa nevypĺňajú.
ďakujem...veľmi si mi pomohla... Som zajtra už chcela podať ten vyplnený prehľad, len mi to nedalo a keď som začala počítať, tak mi to nesedelo. Ešte raz dík...
seda
08.08.08,07:28
Dobrý deň, chcem sa opýtať, mala som uviesť do 1/4-roč. prehľadu za 1.Q/2007 aj zrážkovú daň zrazenú 15.1.07 za 12/2006? Ja som poslala na DU len oznámenie o zrážkovej dane a do 1/4-roč. prehľadu som to nedala. Asi som urobila chybu. Poradíte? Ďakujem
Paula
08.08.08,07:34
Dobrý deň, chcem sa opýtať, mala som uviesť do 1/4-roč. prehľadu za 1.Q/2007 aj zrážkovú daň zrazenú 15.1.07 za 12/2006? Ja som poslala na DU len oznámenie o zrážkovej dane a do 1/4-roč. prehľadu som to nedala. Asi som urobila chybu. Poradíte? Ďakujem

´
Áno, táto daň mala byť súčasťou prehľadu za 1.Q 07 ako aj hlásenia za 2007. Podala by som opravný prehľad a dodatočné hlásenie za dané obdobia.
jaanna
22.08.08,10:39
Dobrý deň, mám takýto problém. V prehľade za II. Q 2008 mi program OLYMP nedorovnal vyplatenú daň z ročného zúčtovania v riadku 2. Akosi som to nestihla skontrolovať, až pri zostatku v účtovníctve na 342 som zistila zostatok. Chcem urobiť opravný prehľad za II. Q. V riadnom prehľade som žiadala vrátenie vyplateného bonusu, ale v opravnom mi vznikne vyššia čiastka
a preto ma zaujíma akú sumu mám uviesť v žiadosti o poukázanie daňového bonusu. Logicky si myslím, že by sme mali žiadať iba rozdiel medzi uhradenou čiastkou z DU a skutočne žiadanou sumou, ak je to zle prosím opravte ma. Ďakujem.
invest
22.08.08,10:51
Opravný výkaz by mal byť vystavený tak ako má byť správne za II. Q. nie iba rozdiel. t.z. že aj suma na vrátenie by mala byť celá. Iba ak by Vám už medzičasom vrátili tú čiastku, potom by som to konzultovala s pracovníčkou DU.
jaanna
22.08.08,12:26
Práve, že nám vrátili čiastku, ktorú sme uviedli v Prehľade... Takže vlastne skutočne žiadame vrátiť len ten rozdiel medzi pôvodným prehľadom a opravným.
jaanna
22.08.08,15:17
Dobrý deň, mám takýto problém. V prehľade za II. Q 2008 mi program OLYMP nedorovnal vyplatenú daň z ročného zúčtovania v riadku 2. Akosi som to nestihla skontrolovať, až pri zostatku v účtovníctve na 342 som zistila zostatok. Chcem urobiť opravný prehľad za II. Q. V riadnom prehľade som žiadala vrátenie vyplateného bonusu, ale v opravnom mi vznikne vyššia čiastka
a preto ma zaujíma akú sumu mám uviesť v žiadosti o poukázanie daňového bonusu. Logicky si myslím, že by sme mali žiadať iba rozdiel medzi uhradenou čiastkou z DU a skutočne žiadanou sumou, ak je to zle prosím opravte ma. Ďakujem.

Ešte ma v tejto súvislosti napadlo, musím vlastne podať opravný prehľad, alebo si môžem odpočítať vrátené preplatky z ročného zúčtovania v III. Q, veď v zákone o dani z príjmu je stanovený termín na vrátenie preplatku z ročného zúčtovania do konca roku, v ktorom sa RZ vykonalo? Prosím poraďte mi.
JanoL
22.08.08,19:26
Ešte ma v tejto súvislosti napadlo, musím vlastne podať opravný prehľad, alebo si môžem odpočítať vrátené preplatky z ročného zúčtovania v III. Q, veď v zákone o dani z príjmu je stanovený termín na vrátenie preplatku z ročného zúčtovania do konca roku, v ktorom sa RZ vykonalo? Prosím poraďte mi.

Čítaj pozornejšie ten zákon o dani z príjmov :
§38 ods. 6)
... Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. ............

Jano
Paula
23.08.08,05:12
Pochopila som tak, že zamestnanci dostali, čo im patrí, len s DÚ to nie je vysporiadané. Riešenie je možné konzultovať so správcom - či podať opravný prehľad a žiadať vzniknutý rozdiel alebo žiadať o možnosť jeho zápočtu s budúcou daň. povinnosťou , alebo "dorovnať" v 3.Q. Konzultovať napr. preto, že niekedy majú vo svojom softe problém urobiť vec tak, ako sa nám vidí jednoduchšie . Osobne by som podala opravný prehľad a žiadala rozdiel, aby sa to čím skôr upratalo.:)
jaanna
23.08.08,18:03
Áno, je to tak, zamestnanci majú vrátenú daň z ročného zúčtovania správne, lenže vzhľadom na to, že preddavky na daň z príjmu nedosiahli v I. Q výšku vrátených preplatkov a v II. Q nebola vrátená daň z RZ uvedená v prehľade, tak sa mi zdá celkom schodné riešenie uviesť tento preplatok dane z RZ v III. Q /citujem zákon: "o vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo..."
katka.hesskova
02.10.08,13:02
prosim Vas, ak firma mala zamestnancov ale od 1.10 nebude mat, a je mozne ze nebude mat zamestnancov aj pol roka, je nutne vyplant tlacivo prehľad, resp. je to potrebne nahlasit niekam?
ide mi len o informaciu tykajucu sa DU (poistovne viem)
cactus
02.10.08,13:08
prosim Vas, ak firma mala zamestnancov ale od 1.10 nebude mat, a je mozne ze nebude mat zamestnancov aj pol roka, je nutne vyplant tlacivo prehľad, resp. je to potrebne nahlasit niekam?
ide mi len o informaciu tykajucu sa DU (poistovne viem)

kým sa firma neodhlási z DÚ z platenia dane zo závislej činnosti, tak je potrebné dávať nulové výkazy
katka.hesskova
02.10.08,13:11
dakujem.
este sa chcem spytat, ze doteraz som mala tiez nulove, ale som tam davala datumy vyplatenia mzdy
je mozne poslat tlacivo bez datumov (1riadok vykazu)?
cactus
02.10.08,13:28
dakujem.
este sa chcem spytat, ze doteraz som mala tiez nulove, ale som tam davala datumy vyplatenia mzdy
je mozne poslat tlacivo bez datumov (1riadok vykazu)?


áno
evina
02.10.08,13:43
prosim Vas, ak firma mala zamestnancov ale od 1.10 nebude mat, a je mozne ze nebude mat zamestnancov aj pol roka, je nutne vyplant tlacivo prehľad, resp. je to potrebne nahlasit niekam?
ide mi len o informaciu tykajucu sa DU (poistovne viem)
Ak si splníte oznamovaciu povinnosť podľa zákona o správe daní a poplatkov, že momentálne nezamestnávate nikoho nemusíte rušiť ani registráciu ani posielať nulové výkazy
pozri napr. príspevok 76 na str. 8 v tejto téme....ale aj iné
srska
09.10.08,20:43
ak sa podáva cez eTAX so zaručeným alebo nezaručeným el. podpisom treba dátumy vyplniť a aj v r.7 inak formulár neodošlete
L-M
10.10.08,11:06
Môžem sa poradiť- v prehľade zrazenných preddavkov- mi do r.1 SW-OLYMP - zapísal termín výplat- máme posledný deň nasledujúceho mesiaca.
Ale ,ak ich vyplatíme skôr-asi by tam mali byť tie aktuálne dátumy -za každý mesiac -kedy bola vyplatená-prevedená mzda.
Posielam naraz mzdy aj daň.
Takže v tom pípade by mal byť r.1 a r.7 zhodný,však.
ďakujem
Lucia
Paula
10.10.08,11:15
Môžem sa poradiť- v prehľade zrazenných preddavkov- mi do r.1 SW-OLYMP - zapísal termín výplat- máme posledný deň nasledujúceho mesiaca.
Ale ,ak ich vyplatíme skôr-asi by tam mali byť tie aktuálne dátumy -za každý mesiac -kedy bola vyplatená-prevedená mzda.
Posielam naraz mzdy aj daň.
Takže v tom pípade by mal byť r.1 a r.7 zhodný,však.
ďakujem
Lucia


Všetko podľa skutočnosti...takže dátum výplat si oprav v jednotlivých mesiacoch cez Organizácia, Podnik (dole vľavo) + v prevodných príkazoch daných mesiacov.

Akurát to robím...nakúkaš mi cez plece?;)
L-M
10.10.08,17:00
Všetko podľa skutočnosti...takže dátum výplat si oprav v jednotlivých mesiacoch cez Organizácia, Podnik (dole vľavo) + v prevodných príkazoch daných mesiacov.

Akurát to robím...nakúkaš mi cez plece?;)
Ďakujem pekne.
Mám to tak urobené,len som sa chcela uistiť,že je to tak správne - od skúsenejších ;)
Nestihla som nakuknúť Paula ,tak nabudúce :---
Lucia
Dobrú nôcku,alebo pekný večer prajem:)
majernikova
21.10.08,06:24
Ahojte, mám problém s uvedením dátumov na prehľade. Správkyňa ma stále upozorňuje na zle uvedené dátumy. Áno, uvádzam dátum aký mi vyhodí sw no on asi vyhodí len to čo mu ja zadám. Hm hm
Poraďte mi niekto po lopate ako majú byť tie dátumy zadané. Napr. 3Q mám 7 - 8 - 9
7- zrazené preddavky sú/r1./ 31.7.2008 a odvedené sú /r.7/31.08.2008
8- zrazené preddavky sú/r.1/ 31.8.2008 a odvedené sú /r.7/30.09.2008
9- zrazené preddavky sú/r.1/ 30.9.2008 a odvedené sú /r.7/31.10.2008
dátumy majú byť takto? Viem, že podľa skutočnosti
Ďakujem za odpoveď
Tweety
21.10.08,06:28
Ahojte, mám problém s uvedením dátumov na prehľade. Správkyňa ma stále upozorňuje na zle uvedené dátumy. Áno, uvádzam dátum aký mi vyhodí sw no on asi vyhodí len to čo mu ja zadám. Hm hm
Poraďte mi niekto po lopate ako majú byť tie dátumy zadané. Napr. 3Q mám 7 - 8 - 9
7- zrazené preddavky sú/r1./ 31.7.2008 a odvedené sú /r.7/31.08.2008
8- zrazené preddavky sú/r.1/ 31.8.2008 a odvedené sú /r.7/30.09.2008
9- zrazené preddavky sú/r.1/ 30.9.2008 a odvedené sú /r.7/31.10.2008
dátumy majú byť takto? Viem, že podľa skutočnosti
Ďakujem za odpoveď
Do zrazených dávaš dátum , kedy boli skutočne zrazené, a oni boli v dátum odoslania výplaty, odvedené- podľa skutočnosti zaplatenia DÚ.
majernikova
21.10.08,06:33
...takže správne to chápem? ak napíšem , že mám mesiac 7 -výplatu robím v nasledujúcom mesiaci čiže 8. deň výplat je 31.08.2008 tak toto je správny dátum zrazenia preddavkov. Takže do 7 - /r1/ 31.08.2008 a odvedené budu kedy sa odviedli na DU
ďakujem
L-M
21.10.08,07:04
...takže správne to chápem? ak napíšem , že mám mesiac 7 -výplatu robím v nasledujúcom mesiaci čiže 8. deň výplat je 31.08.2008 tak toto je správny dátum zrazenia preddavkov. Takže do 7 - /r1/ 31.08.2008 a odvedené budu kedy sa odviedli na DU
ďakujem
Tiež som s tým mala problém,lebo termín výplat máme posledný deň nasl. mesiaca.
Takže SW mi to tam tiež automaticky písal. Musím si v každom mesiaci prepísať dátum -kedy sme poslali výplaty z- com. To je dátum v 1r.
a v 7r.- je dátum kedy si poslala preddavky na daň na DÚ- tam mi SW píše dátum kedy vytvorím PP.
Robím v OLYMPE.
Ja výplaty aj daň posielame naraz. Takže dátum v 1r. a 7r. mám rovnaký.
Dúfam,že je to aspoň trochu zrozumiteľné.
Lucia;)
Iwett
28.10.08,07:01
Dobrý deň, keď máme zamestnanca v pp so mzdou vyššou ako 5000,- a okrem nej mal aj dohodu 3000,- Sk, daň z dohody mám uviesť do r 8 a 10, alebo mám zrátať aj daň z pp aj z dohody a uviesť do riadku 1 a 6? Ďakujem
Tweety
28.10.08,07:05
Dobrý deň, keď máme zamestnanca v pp so mzdou vyššou ako 5000,- a okrem nej mal aj dohodu 3000,- Sk, daň z dohody mám uviesť do r 8 a 10, alebo mám zrátať aj daň z pp aj z dohody a uviesť do riadku 1 a 6? Ďakujem
Dane zrátaš spolu. Ale pri uplatnení NČ nevyjdú nijaké, nie? Alebo si NČ neuplatňuje?
Iwett
28.10.08,07:14
Dane zrátaš spolu. Ale pri uplatnení NČ nevyjdú nijaké, nie? Alebo si NČ neuplatňuje?
No práve, ja som z tej dohody odviedla a z pp nevyšla žiadna daň, som nesprávne postupovala?:confused:
Tweety
28.10.08,16:34
No práve, ja som z tej dohody odviedla a z pp nevyšla žiadna daň, som nesprávne postupovala?:confused:
Áno, nesprávne, pretože si mala zdaniť spolu celý príjem, t.j. aj z PP aj z dohody.
atka4
28.10.08,16:44
Áno, nesprávne, pretože si mala zdaniť spolu celý príjem, t.j. aj z PP aj z dohody.
Len podotázka....
Do SP musí uviesť príjmy samostatne, t.j. osobitne dohodu, osobitne pracovný pomer. Ak ich spočíta v jednej mzde, SW jej to zrejme nehodí do 2 koloniek-riadkov výkazu.
Myslím, že by to nemal byť problém, ak obe mzdy neboli zdanené spolu, nakoľko DÚ o nič neprišiel, nakoľko z PP daň nevznikla-uplatnená odpoč. pol.na daňovníka a z dohody daň odviedla, ktorá sa jej môže vrátiť (podľa celoročných príjmov) v Ročnom zúčtovaní alebo Daň. priznaní.
Iwett
29.10.08,06:25
No práve, kôli odvodom do SP som to musela rozdeliť, urobiť dve výplatné pásky, brať to ako dvoch ľudí. Neviem, aký je teda správny postup. :confused:Ja som to aj do štvrťročného výkazu dala ako daň zrážkou, lebo som sa nevedela dočkať odpovede.
Dúfam, že to nebude taký problém:o
Ďakujem a pekný dník
Paula
29.10.08,06:39
No práve, kôli odvodom do SP som to musela rozdeliť, urobiť dve výplatné pásky, brať to ako dvoch ľudí. Neviem, aký je teda správny postup. :confused:Ja som to aj do štvrťročného výkazu dala ako daň zrážkou, lebo som sa nevedela dočkať odpovede.
Dúfam, že to nebude taký problém:o
Ďakujem a pekný dník



Správny postup je v prísp. č.170. Problém nastane pri prípadnej kontrole na odvody týchto daní - výpočet dane a údaje v Prehľade sa ukážu ako nesprávne.

P.S.: A na DÚ nevedeli poradiť, keď už tu sa "meškalo"?
Iwett
29.10.08,07:16
Ďakujem, pravdupovediac taká možnosť ma ani nenapadla....a tá daň sa vlastne nemala odvádzať, dá sa to nejako napraviť? Ked výkaz prepíšem, čo s tou odvedenou daňou z dohody? Na základe ročného hlásenia vyjde preplatok a tak sa vráti zamestnávateľovi? Môže byť? Ďakujem
atka4
29.10.08,07:32
Nemám taký prípad, len sa nad tým zamýšľam, keby nastal.
Ako potom zamestnávateľ zapíše do mzd. listu
- rozdelenie počtu odpracovaných hodín v TPP (trvalom PP) a na dohodu , aby ich ustriehol (ak by sa jednalo o DoPČ alebo DoBPŠ)
- detto, aby príjem z dohody nešiel do napr. dovol. priemeru, aby nešiel do VZ, kam nepatrí (ZP, SP-samozrejme ÚP a GF áno...)
a pod.
Osobne robím v SW Pohoda, kde to SW neprepočítava. Dohodu by som musela zadať (ak by mala byť zdanená spolu s príjmom z PP) ako odmenu-prémie, čo ale táto mzda na dohodu nieje, detto by som musela ručne upravovať VZ na poistné a každý Q. prepočítavať u takéhoto zamestnanca dovolenk. priemer)
Ale, možno len treba zmeniť SW...:( ?
Ď.
Iwett
29.10.08,07:39
Nemám taký prípad, len sa nad tým zamýšľam, keby nastal.
Ako potom zamestnávateľ zapíše do mzd. listu
- rozdelenie počtu odpracovaných hodín v TPP (trvalom PP) a na dohodu , aby ich ustriehol (ak by sa jednalo o DoPČ alebo DoBPŠ)
- detto, aby príjem z dohody nešiel do napr. dovol. priemeru, aby nešiel do VZ, kam nepatrí (ZP, SP-samozrejme ÚP a GF áno...)
a pod.
Osobne robím v SW Pohoda, kde to SW neprepočítava. Dohodu by som musela zadať (ak by mala byť zdanená spolu s príjmom z PP) ako odmenu-prémie, čo ale táto mzda na dohodu nieje, detto by som musela ručne upravovať VZ na poistné a každý Q. prepočítavať u takéhoto zamestnanca dovolenk. priemer)
Ale, možno len treba zmeniť SW...:( ?
Ď.
Ja som to urobila zvlášť, na dve výplatné pásky ako dvoch ľudí...tak jedine sa to dá...Len som nemala odviesť daň na DU...teda aspoň podla odpovede a logiky. Ja som sa k tomu ešte nedostala, že čo s tým ďalej urobím...Ale vlastne, zas mi nebudú pasovať mzdy...no ja teda fakt newiem. Možno mi niekto, kto sa s takým stretol poradí
atka4
31.10.08,11:58
Ako riešite vo výkaze prípad - ide mi len o zrážkovú daň:
príklad:
08/2008- vyúčtovanie mzdy - dohoda
30.09.2008-výplata mzdy - výplatný termín spoločnosti
05.10.2008-odvod zrážkovej dane (nedostatok fin. prostr.30.09.)

V tomto prípade by som vyplnila Prehľad takto:
stĺpec 09:
r. 08 - 30.09.2008
r. 11 - 05.10.2008
(alebo do 4Q2008-do okt., lebo odvod dane je až v 10/2008?)

iný prípad:
08/2008- vyúčtovanie mzdy - dohoda
05.10.2008-výplata mzdy - výplatný termín spoločnosti=30.09.08
05.10.2008-odvod zrážkovej dane
(nedostatok fin. prostr.30.09.)

Do ktorého obdobia dáte zrážkovú daň v takom prípade?
Všetko do 4.Q.2008 do 10/2008?
alebo
do 3.Q.2008 - 09/2008 (lebo výpl. termín aj vyplatené malo byť 30.09.)
a zapíšete r. 8-zrazenie dane=výpl. termín 30.09. (alebo 05.10.) a r.11-05.10.2008?

Ďakujem?
cactus
31.10.08,12:12
Ako riešite vo výkaze prípad - ide mi len o zrážkovú daň:
príklad:
08/2008- vyúčtovanie mzdy - dohoda
30.09.2008-výplata mzdy - výplatný termín spoločnosti
05.10.2008-odvod zrážkovej dane (nedostatok fin. prostr.30.09.)

V tomto prípade by som vyplnila Prehľad takto:
stĺpec 09:
r. 08 - 30.09.2008
r. 11 - 05.10.2008
(alebo do 4Q2008-do okt., lebo odvod dane je až v 10/2008?) ano, až v 4.Q

iný prípad:
08/2008- vyúčtovanie mzdy - dohoda
05.10.2008-výplata mzdy - výplatný termín spoločnosti=30.09.08
05.10.2008-odvod zrážkovej dane až v 4.Q
(nedostatok fin. prostr.30.09.)

Do ktorého obdobia dáte zrážkovú daň v takom prípade?
Všetko do 4.Q.2008 do 10/2008? áno
alebo
do 3.Q.2008 - 09/2008 (lebo výpl. termín aj vyplatené malo byť 30.09.)
a zapíšete r. 8-zrazenie dane=výpl. termín 30.09. áno (alebo 05.10.) a r.11-05.10.2008? áno až 5. 10.

Ďakujem?

čiže do riadku 8 vypíšeš zrazenie dane a odvod dane v riadku 11 až kedy si skutošne poukázala DÚ, čiže 5. 10. až v ďalšom štvrťroku. V 3,Q bude r. 11 prázdny
atka4
31.10.08,12:20
čiže do riadku 8 vypíšeš zrazenie dane a odvod dane v riadku 11 až kedy si skutošne poukázala DÚ, čiže 5. 10. až v ďalšom štvrťroku. V 3,Q bude r. 11 prázdny
Ďakujem...;)
Letavska
10.11.08,16:34
Ahojte, ak som v minulom štvrťroku nechtiac poslala daňovému úradu na dani viac ako bolo zrazené zamestnancovi (bohužiaľ sme si to všimli až pri vypracovaní výkazu prehľadu o zrazených preddavkoch), musím daňovému úradu teraz oznámiť, že im pošlem v tomto mesiaci o danú sumu menej?
Paula
10.11.08,16:39
Ahojte, ak som v minulom štvrťroku nechtiac poslala daňovému úradu na dani viac ako bolo zrazené zamestnancovi (bohužiaľ sme si to všimli až pri vypracovaní výkazu prehľadu o zrazených preddavkoch), musím daňovému úradu teraz oznámiť, že im pošlem v tomto mesiaci o danú sumu menej?


Nie je potrebné oznamovať. Máte tam preplatok, ktorý sa tento mesiac vyrovná .
Letavska
10.11.08,16:41
Treba to účtovne zachytiť?
evina
10.11.08,16:46
Treba to účtovne zachytiť?

Ak účtuješ v PÚ tak už to máš účtovne vysporiadané na účte 342/xx, kde je preplatok krásne vidieť a v JÚ v stĺpci daň zo závislej činnosti je to dtto...
Letavska
10.11.08,16:50
takže teraz pôjde len z účtu 221 menej akoby malo ísť podľa terajšej vypočítanej 342?
ivka22
28.01.09,13:46
chcela by som sa opýtať v prehlade som uviedla dan a narok na danovy bonus tuto sumu som ziadala od danoveho uradu a dan som zaplatila no teraz mam novu spravkynu dane a ta mi povedala ze som mala od danoveho bonusu odpocitat dan a ziadat leb rozdiel. myslim si ze to vyjde v konecnom dosledku rovnako no neviem co teraz s tym.problem je ze ma nik neupozornil ze to tak nema byt a sumy mi boli posielane ako som ziadala teda teraz podla nich nespravne. ked podam prehlad neskoro aka mi hrozi pokuta? podla coho je vyska tejto pokuty? dakujem za odpoved
Jara
29.01.09,06:12
Chcem sa opýtať, ak som v 12/2008 mala výplatu za november aj december, t.j. za 11/2008 15.12.2008 a za 12/2008 31.12.2008 aj uhradené odvody tak budem mať všetko v 12/2008 na prehľade a v januári 2009 budem mať nulu? Uvažujem správne? Ďakujem
Tweety
29.01.09,06:14
Chcem sa opýtať, ak som v 12/2008 mala výplatu za november aj december, t.j. za 11/2008 15.12.2008 a za 12/2008 31.12.2008 aj uhradené odvody tak budem mať všetko v 12/2008 na prehľade a v januári 2009 budem mať nulu? Uvažujem správne? Ďakujem
Áno, budeš to uvádzať v prehľade za 4Q.
striebro1
31.01.09,07:46
dobry den, chcem sa opytat. Zamestnancovi som cely rok zrazala danovy bonus na jedno dieta. V decembri sa mi vyjadril, ze jeho manzelka priznala dieta vo svojej robote. Mam opravit kazdy prehlad a poslat opravny na danovy urad? On mi musi vratit do pokladne ten danovy bonus a ja ho odvediem dodatocne ako dan zo zavislej cinnosti? Resp. neda sa to opravit len v hlaseni a tym padom odviest jednou sumou?
dakujem vopred za odpovede...
evina
31.01.09,08:25
dobry den, chcem sa opytat. Zamestnancovi som cely rok zrazala danovy bonus na jedno dieta. V decembri sa mi vyjadril, ze jeho manzelka priznala dieta vo svojej robote. Mam opravit kazdy prehlad a poslat opravny na danovy urad? On mi musi vratit do pokladne ten danovy bonus a ja ho odvediem dodatocne ako dan zo zavislej cinnosti? Resp. neda sa to opravit len v hlaseni a tym padom odviest jednou sumou?
dakujem vopred za odpovede...

Opravíš to v ročnom zúčtovaní. Nech sa len nevyjadrí, ale skutočnosť akou postupoval nech vyjadrí vo Vyhlásení /zmenu/...
Paula
31.01.09,08:29
dobry den, chcem sa opytat. Zamestnancovi som cely rok zrazala danovy bonus na jedno dieta. V decembri sa mi vyjadril, ze jeho manzelka priznala dieta vo svojej robote. Mam opravit kazdy prehlad a poslat opravny na danovy urad? On mi musi vratit do pokladne ten danovy bonus a ja ho odvediem dodatocne ako dan zo zavislej cinnosti? Resp. neda sa to opravit len v hlaseni a tym padom odviest jednou sumou?
dakujem vopred za odpovede...



Nič by som neopravovala, zodpovednosť pri uplatňovaní si bonusu nesie on tým, že potvrdil vo Vyhlásení pravdivosť svojim podpisom. Vystavila by som mu potvrdenie o príjme s tým, že si podá daň. priznanie, v ktorom si to vysporiada. Alebo si takto podá daň. priznanie jeho manželka.
striebro1
31.01.09,09:38
takze si to moze vysporiadat on sam podanim danoveho priznania. obavam sa, ze on nic take nepodpisoval...aspon som to nenasla v dokladoch....nebude jednoduchsie poslat opravne prehlady a on mi donesie peniaze do pokladne v hotovosti? ide totiz o konatela a teda danove priznanie budem musiet taktiez robit ja. Nechcem mat zbytocne problemy s tym.
evina
31.01.09,09:40
takze si to moze vysporiadat on sam podanim danoveho priznania. obavam sa, ze on nic take nepodpisoval...aspon som to nenasla v dokladoch....nebude jednoduchsie poslat opravne prehlady a on mi donesie peniaze do pokladne v hotovosti? ide totiz o konatela a teda danove priznanie budem musiet taktiez robit ja. Nechcem mat zbytocne problemy s tym.

Ak nepodpisoval, rýchlo to dajte do poriadku...Na základe čoho si mu uplatňovala DB? Opravné prehľady nemáš aké poslať, lebo DB ste uplatňovali. Urob mu RZD na základe jeho žiadosti a vo Vyhlásení nech Ti podpíše, že si nesprávne uplatňoval DB.
striebro1
31.01.09,09:46
doniesol rodny list dietata a ja som to brala akoze si bude uplatnovat danovy bonus...mozno mi to aj vravel, mozno som aj ja urobila chybu...ale nevedela som to, alebo som zabudla, kedze som to nemala ani v olympe poznacene
Paula
31.01.09,09:48
doniesol rodny list dietata a ja som to brala akoze si bude uplatnovat danovy bonus...mozno mi to aj vravel, mozno som aj ja urobila chybu...ale nevedela som to, alebo som zabudla, kedze som to nemala ani v olympe poznacene


Mala si "poznačené" dieťa, preto Ti automaticky pracoval soft s bonusom.
striebro1
31.01.09,10:02
presne tak a teraz sa tvaril, ze ved mi to hovoril....klasika konatel...tak sa len potrebujem informovat, co je vyhodnejsie? ci to mam ja opravit vo firme alebo potom jemu v danovom priznani?
evina
31.01.09,10:20
presne tak a teraz sa tvaril, ze ved mi to hovoril....klasika konatel...tak sa len potrebujem informovat, co je vyhodnejsie? ci to mam ja opravit vo firme alebo potom jemu v danovom priznani?

Jemu v RZD alebo DP podľa toho čo mu budeš robiť.
striebro1
31.01.09,15:40
dakujem evina, budem mu robit dp, kedze ma prijmy aj inde....))) dufam, ze to nie je taka velka chyba....statu sa ten danovy bonus vrati...
Zyka
13.03.09,13:04
Priatelia, prosim vas dava DU pokuty za dodatocne stvrtrocne hlasenie , musim podat za 1.stvrtrok 08, neuviedla som tam nedoplatok na dani, strhnuty zamestnancovi.... dakujem za radu
striebro1
13.03.09,19:06
stvrtrocny prehlad sa dava opravny, nie dodatocny...a moze sa opravovat..za to nedavaju pokutu...za nepodanie davaju 2000,-
Zyka
14.03.09,18:31
dik moc za odpoved
antiny
16.03.09,09:56
prosím o radu - ako sa volá tlačivo ktoré sa podáva ako sumár? prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň...ktorý treba podať do 31.3.2009?
Ako má vyzerať?
čo všetko má v ňom byť uvedené?
Ak ste ho už niekto spravil mohli by ste pripojiť do prílohy?
Ďakujem
mzdarka renca
16.03.09,10:02
prosím o radu - ako sa volá tlačivo ktoré sa podáva ako sumár? prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň...ktorý treba podať do 31.3.2009?
Ako má vyzerať?
čo všetko má v ňom byť uvedené?
Ak ste ho už niekto spravil mohli by ste pripojiť do prílohy?
Ďakujem

Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti znížených o sumy podľa §5 odst. 8 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, o zrazených preddavkoch na daň a o daňovom bonuse.
antiny
16.03.09,11:10
Ďakujem
Misicka21
18.03.09,08:33
Dohodárov do neho nevypisujem??
Aj keď sa im zdanil príjem??
evina
18.03.09,09:01
Dohodárov do neho nevypisujem??
Aj keď sa im zdanil príjem??

Samozrejme vypisuješ, sú to zamestnanci v obdobnom pracovnom vzťahu.

P.s. Nezvyknem síce dávať takéto rady, ale v tomto prípade si to myslím, ak si naozaj účtovník živnostník doporučujem školenie v oblasti mzdovej agendy. Toto sú dôležité veci, aby boli dobre spracovávané, najmä kvôli zamestnancom....
rodina1
18.03.09,09:04
Dobrý deň. Vykonali sme zamestnancom RZP a o vypočítaný preplatok na dani si budeme ponižovať mesačne odvod preddavkovej dane. Ak nám však na konci roka zostane ešte nevysporiadaný preplatok z RZP, podáva sa na DÚ nejaké tlačivo (a kde by som ho našla?) o vrátenie dane? (viem, že je ešte čas, ale nerada by som niečo zle spravila). Ďakujem. :---
evina
18.03.09,09:08
Dobrý deň. Vykonali sme zamestnancom RZP a o vypočítaný preplatok na dani si budeme ponižovať mesačne odvod preddavkovej dane. Ak nám však na konci roka zostane ešte nevysporiadaný preplatok z RZP, podáva sa na DÚ nejaké tlačivo (a kde by som ho našla?) o vrátenie dane? (viem, že je ešte čas, ale nerada by som niečo zle spravila). Ďakujem. :---

Píše sa normálna klasická Žiadosť /nie na tlačive/ o vrátenie
preplatku v zmysle § 63 zákona 511/1992 v z.n.p. o správe daní a poplatkov...
rodina1
18.03.09,09:15
Ďakujem.
evina
18.03.09,09:20
Nie som živnostníčka, ale zamestnanec. A sú to veci, ktoré potrebujem raz ročne pri vypisovaní Hlásenia.
Ďakujem za tip.

Máš v profile /malasi/ , živnostník.....tak preto...

Ale ak vykonávaš mzdy ako zamestnanec tak moja rada platí /sú to základné veci pre mzdovú agendu-myslím dohodár = zamestnanec/. Tu vôbec nejde len o vypisovanie jedného Hlásenia raz ročne....ale napríklad v tomto prípade musíš vedieť, že toto Hlásenie Ti musí zobraziť súčet kvartálnych Prehľadov, že ním vlastne máme možnosť odkontrolovať správnosť zdanenia a priznávania príjmov zamestnancov..... a že napríklad nespracovanie správne niektorých údajov u zamestnancov môže znamenať problém pre nich v budúcnosti...
evina
18.03.09,10:31
Ale u mňa ide len o to jedno tlačivo, pretože som sa potrebovala IBA uistiť ohľadne hlásenia.
Nieje o tom porada??

Moja rada bola mienená dobre, nie ako kritika.
Áno Porada je o poradení, a to sa na nej aj deje... v neskutočných dimenziách aké nepoznám na inej stránke a vlastne ani nikde inde, ide skutočne o cenné a nezištné rady...:rolleyes:
Ak vykonávaš mzdy - nejde len o to jedno tlačivo....a môj dobrý úmysel by Ti mal byť na úžitok profesne...
Ak nevykonávaš mzdy a musela si to urobiť jednorazovo za niekoho iného radu si dostala :)
Lenka
19.03.09,08:17
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom štvrťročných výkazov a hlásenia.
Živnostník zamestnával 1 zamestnanca( 02/08 materská dovolenka) živnosť zrušil 04/08, za 1.Q som výkaz poslala, za ostatné nie. Mala som poslať za 2.Q nulový výkaz? Hlásenie za rok 2008 podám. Ďakujem veľmi pekne :)
manus
19.03.09,11:27
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom štvrťročných výkazov a hlásenia.
Živnostník zamestnával 1 zamestnanca( 02/08 materská dovolenka) živnosť zrušil 04/08, za 1.Q som výkaz poslala, za ostatné nie. Mala som poslať za 2.Q nulový výkaz? Hlásenie za rok 2008 podám. Ďakujem veľmi pekne :)
Lenka podľa mňa, keď začal zamestnávať v 02/08, mal sa prihlásiť na DÚ ako zamestnávateľ, a potom v 03/08 odhlásiť, keď už nikoho nezamestnával a v apríli skončil živnosť. V tomto prípade by stačilo štvrťročný výkaz za I.Q. Ale v tomto si niesom celkom istá, čiže budem rada, ak sa vyjadrí aj niekto iný.
Pekný deň Mária
Bebak76
19.03.09,11:39
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom štvrťročných výkazov a hlásenia.
Živnostník zamestnával 1 zamestnanca( 02/08 materská dovolenka) živnosť zrušil 04/08, za 1.Q som výkaz poslala, za ostatné nie. Mala som poslať za 2.Q nulový výkaz? Hlásenie za rok 2008 podám. Ďakujem veľmi pekne :)

Ak sa neodhlasil z DU uradu, tak bol stale evidovany ako platca dane zo zavislej cinnosti az kym neskoncil zivnost. Tj. v 4/08. Takze ja by som za II.Q. prehlad urcite poslala, aj ked nulovy. Inak hrozi pokuta. B.
evina
19.03.09,11:45
Ak sa neodhlasil z DU uradu, tak bol stale evidovany ako platca dane zo zavislej cinnosti az kym neskoncil zivnost. Tj. v 4/08. Takze ja by som za II.Q. prehlad urcite poslala, aj ked nulovy. Inak hrozi pokuta. B.

Odhlásiť sa mal...to je jedna vec , ale ak v druhom kvartáli nikoho nezamestnáva, čiže nikomu nevyplatil príjmy podľa § 5 a neodvádzal žiadnu daň nie je povinný podať prehľad ani nulový.

§39 zákona o dani z príjmov:

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
Lenka
19.03.09,18:34
Dakujem velmi pekne vsetkym za odpovede.
V tomto obdobi uz nie som si ista tusim nicim:D
mimotemyrobim danove, neviem, kde mi hlava stoji z papierov a svokra
zacala prerabat a chce malovat izby:mad:mimotemy

Este raz dakujem
manus
20.03.09,08:34
Dakujem velmi pekne vsetkym za odpovede.
V tomto obdobi uz nie som si ista tusim nicim:D
mimotemyrobim danove, neviem, kde mi hlava stoji z papierov a svokra
zacala prerabat a chce malovat izby:mad:mimotemy

Este raz dakujem

mimotemy niektoré svokry vedia byť veeeľmi chápavé:D. Takže ti želám, aby ti práca odsýpala rýchlo ale čas pomalšie, to asi teraz potrebuješ, však?
A...pekný weeekend
Mária
Tony1
22.03.09,16:07
Zamestnávateľ zaplatil preddavok dane za zamestnanca za december 08 a to 02.02.2009, lebo mal zaplatiť do konca januára ale 31.01.2009 vyšlo na sobotu. Zapíše si do prehľadu za 4.kvartál 2008, že preddavok dane za december je uhradený a napíšem tam dátum 02.02.2009.
Dufam, že je to zrozumiteľné.
Tweety
22.03.09,16:08
Zamestnávateľ zaplatil preddavok dane za zamestnanca za december 08 a to 02.02.2009, lebo mal zaplatiť do konca januára ale 31.01.2009 vyšlo na sobotu. Zapíše si do prehľadu za 4.kvartál 2008, že preddavok dane za december je uhradený a napíšem tam dátum 02.02.2009.
Dufam, že je to zrozumiteľné.
Áno.
Tony1
22.03.09,16:08
Zamestnávateľ zaplatil preddavok dane za zamestnanca za december 08 a to 02.02.2009, lebo mal zaplatiť do konca januára ale 31.01.2009 vyšlo na sobotu. Zapíše si do prehľadu za 4.kvartál 2008, že preddavok dane za december je uhradený a napíšem tam dátum 02.02.2009.
Dufam, že je to zrozumiteľné.
To som chcela dať ako otázku.
Tony1
22.03.09,16:19
Ďakujem Tweety.
ZUZULAZU
29.03.09,18:18
Ahojte vsetci,
potrebujem poradit ohladom stvrtrocnych prehladov.
Prevzala som ucto jednej firmy a pri kontrole prehladov som zistila ze uctovnicka uviedla nespravne vsetky datumy odvodov /riadok 7/ a v jednom pripade aj zlu sumu.
Spolu s rocnym hlasenim by som chcela podat podat aj opravne stvrtrocne prehlady.
Problem je vsak ten ze dan za 7, 8,9,10,11 sa uhradila az v 12/08 a dan za 12/08 az vo februari 2009.
Teraz uz poznam presny datum vsetkych odvodov,vypisem datum podla skutocnosti? Znamena to vsak ze za 7/2008 budem mat datum odvodu 30.12.2008.

Este jedna otazka:
ak sa vo firme dodatocne prerobili mzdy,zmenila sa aj dan aj v tom pripade podavam opravne prehlady,vsak?

Nemam moc skusenosti so stvrtrocnym prehladom ani s rocnym hlasenim tak dakujem dopredu za kazdu radu.
mzdarka renca
29.03.09,18:23
Ahojte vsetci,
potrebujem poradit ohladom stvrtrocnych prehladov.
Prevzala som ucto jednej firmy a pri kontrole prehladov som zistila ze uctovnicka uviedla nespravne vsetky datumy odvodov /riadok 7/ a v jednom pripade aj zlu sumu.
Spolu s rocnym hlasenim by som chcela podat podat aj opravne stvrtrocne prehlady.
Problem je vsak ten ze dan za 7, 8,9,10,11 sa uhradila az v 12/08 a dan za 12/08 az vo februari 2009.
Teraz uz poznam presny datum vsetkych odvodov,vypisem datum podla skutocnosti? áno Znamena to vsak ze za 7/2008 budem mat datum odvodu 30.12.2008. áno

Este jedna otazka:
ak sa vo firme dodatocne prerobili mzdy,zmenila sa aj dan aj v tom pripade podavam opravne prehlady,vsak? áno

Nemam moc skusenosti so stvrtrocnym prehladom ani s rocnym hlasenim tak dakujem dopredu za kazdu radu.

Myslíš a robíš správne, musíš urobiť opravné prehľady a hlásenie urobíš riadne podľa tých opravných prehľadov.
ZUZULAZU
29.03.09,18:43
Dakujem. dufam ze uz mi to pojde.ak nie ohlasim sa.

Diky este raz.
ZUZULAZU
30.03.09,11:27
Zdravim,

mam hruzu z tych opravnych prehladov:

spravila som opravne stvrtrocne prehlady za kazdy kvartal.Nakolko sa menili mzdy za cely rok menila sa aj dan,firme vznikol k 31.12. 2008 nedoplatok za cely rok .
Ten firma uhradila spolu s danou za 12/2008 az v marci, ale v nespravnej - vyssej sume aj s nepravnym variabilnym symbolom.
Moja otazka : do prehladov za 12/08 dam celkovu sumu odvedenu v marci 2009?
Ako to potom bude vyzerat v hlaseni? vznikne mi vlastne preplatok ?/ uhrada v marci bola vyssia /. Nevadi ze k 31.12.2008 mam v uctovnictve nedoplatok?
Jaj, asi v tom mam riadny chaos ani neviem,ci som to zrozumitelne napisala.
Za kazdu pomoc este raz dakujem.
evina
30.03.09,12:03
Zdravim,

mam hruzu z tych opravnych prehladov:

spravila som opravne stvrtrocne prehlady za kazdy kvartal.Nakolko sa menili mzdy za cely rok menila sa aj dan,firme vznikol k 31.12. 2008 nedoplatok za cely rok .
Ten firma uhradila spolu s danou za 12/2008 az v marci, ale v nespravnej - vyssej sume aj s nepravnym variabilnym symbolom.
Moja otazka : do prehladov za 12/08 dam celkovu sumu odvedenu v marci 2009?
Ako to potom bude vyzerat v hlaseni? vznikne mi vlastne preplatok ?/ uhrada v marci bola vyssia /. Nevadi ze k 31.12.2008 mam v uctovnictve nedoplatok?
Jaj, asi v tom mam riadny chaos ani neviem,ci som to zrozumitelne napisala.
Za kazdu pomoc este raz dakujem.

V Prehľadoch aj v Hlásení musíš opisovať skutočnosť. To znamená presne koľko ste zrazili /riadok 1/ a "odvedené" presne podľa bankového výpisu, koľko ste odviedli. To znamená, že tá marcová úhrada bude presne v Prehľade za 1.Q.2009
ZUZULAZU
30.03.09,12:42
ale ta uhrada je za 12/08 a za nedoplatky roku 2008 a k dnesnemu dnu ked robim opravne prehlady to uz viem.

Vcera som polozila otazku:

Teraz uz poznam presny datum vsetkych odvodov,vypisem datum podla skutocnosti? áno


Alebo aj odvodene davam len v prislusnom mesiaci ?Cize ak napr. za 7,8,9,10,11 som odviedla v 12/08 - celu sumu uhrady dam do riadku 7 4.kvartalu?

Dakujem
evina
30.03.09,13:01
ale ta uhrada je za 12/08 a za nedoplatky roku 2008 a k dnesnemu dnu ked robim opravne prehlady to uz viem.

Vcera som polozila otazku:

Teraz uz poznam presny datum vsetkych odvodov,vypisem datum podla skutocnosti? áno


Alebo aj odvodene davam len v prislusnom mesiaci ?Cize ak napr. za 7,8,9,10,11 som odviedla v 12/08 - celu sumu uhrady dam do riadku 7 4.kvartalu?

Dakujem

áno, ak si za 7-11 odviedla v 12 tak celú sumu uvedieš v 12, tak ako si odviedla
ZUZULAZU
30.03.09,13:23
dik

a ked mzda za 8/08 bola vyplatena poslednemu zamestnancovi az v novembri aky datum dam riadku 1?
31Jankal
02.04.09,10:05
chcela by som vypísať prehľad za 1Q/2009 na internete ale na drsr sa nijaký taký nenachádza iba vytlačiť tlačivo a to nechcem. Poradte mám ešte počkať?
31Jankal
02.04.09,10:33
Ešte mám takú otázočku? robím prehľad a v 10 riadku mi vyššla povinnosť zaplatiť dan zrážkou. Dokedy to musím zaplatiť podľa zákona? Vlastne mi to vyhodilo ked som už urobila výplaty za marec. Dakujem
rodina1
02.04.09,11:10
chcela by som vypísať prehľad za 1Q/2009 na internete ale na drsr sa nijaký taký nenachádza iba vytlačiť tlačivo a to nechcem. Poradte mám ešte počkať?
Nové tlačivo na internete ešte nie je. Tak ešte počkaj.
31Jankal
07.04.09,06:12
Poradí mi niekto ohľadom zrážkovej dane? Príspevok č.230. Dakujem
mzdarka renca
07.04.09,06:38
31Jankal
07.04.09,09:01
ale neviem to pochopiť ako môže niekto podať prehlad za 1Q ked bude robiť výplaty za marec 20.4..Ako potom stihne tú zrážkovú dan zaplatiť do 15.4.?
mzdarka renca
07.04.09,09:08
ale neviem to pochopiť ako môže niekto podať prehlad za 1Q ked bude robiť výplaty za marec 20.4..Ako potom stihne tú zrážkovú dan zaplatiť do 15.4.?

zrazenú zrážkovú daň za 3/2009 dávaš v prehľade mesiac pozadu, t.z., že bude vykázaná v prehľade za 2.štvrťrok, v apríli. Preddavkovú daň z miezd 3/2009 dávaš do 1.štvrťroku, do marca.
milanr
07.04.09,10:17
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako správne vyplniť štvrťročný Prehľad za mesiace 02+03/2009. V 02/2009 som vyrovnala RZD a rozdiel, ktorý mi ostal z preddavkov+zrážková daň mi nepokryli vyplatenie DB. Vzniknutý rozdiel cca 500,- € vyplatil ZĽ za 02/2009 z vlastných zdrojov. Môžem o vznikutý rozdiel ponížiť odvod preddavkov za 03/2009 a ako to mám správne uviesť v Prehľade ? Ďakujem
Paula
07.04.09,10:35
ale neviem to pochopiť ako môže niekto podať prehlad za 1Q ked bude robiť výplaty za marec 20.4..Ako potom stihne tú zrážkovú dan zaplatiť do 15.4.?


Zrážková daň je splatná do 15-teho v mesiaci, nasledujúcom po mesiaci, v ktorom bola mzda/odmena vyplatená a teda daň zrazená. Tzn., ak je napr. mzda/odmena vyplatená (a daň zrazená) 20.4., potom je zrážková daň splatná do 15.5.
Paula
07.04.09,10:59
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako správne vyplniť štvrťročný Prehľad za mesiace 02+03/2009. V 02/2009 som vyrovnala RZD a rozdiel, ktorý mi ostal z preddavkov+zrážková daň mi nepokryli vyplatenie DB. Vzniknutý rozdiel cca 500,- € vyplatil ZĽ za 02/2009 z vlastných zdrojov. Môžem o vznikutý rozdiel ponížiť odvod preddavkov za 03/2009 a ako to mám správne uviesť v Prehľade ? Ďakujem


V 3/09 by mala byť o 500 € vyššia suma v r. 5, čím sa Ti poníži odvodová povinnosť za marec. Potom v r. C bude suma 500 € mínusom.
milanr
07.04.09,11:44
Vďaka za odpoveď. Nahodila som si to do Prehľadu a ešte otázočka k DB. V 03/2009 bude v riadku A suma DB iba za 03/09, riadok B bude suma DB za 03/09+rozdiel 500 €, riadok C -500 € a riadok D bude 0 ? Ďakujem.
Paula
07.04.09,12:04
Vďaka za odpoveď. Nahodila som si to do Prehľadu a ešte otázočka k DB. V 03/2009 bude v riadku A suma DB iba za 03/09,-áno riadok B bude suma DB za 03/09+rozdiel 500 €-áno, riadok C -500 €-áno a riadok D bude 0 -áno? Ďakujem.


...........máš to správne
31Jankal
08.04.09,05:58
Už mám z toho priadny šalát, takže teraz ked mi vyskočila zrážková dan v prehlade v riadku 10 v poslednom stlpci dokedy to mám zaplatiť do 15.mája alebo 15.apríla? Dakujem
denisie
08.04.09,06:10
Už mám z toho priadny šalát, takže teraz ked mi vyskočila zrážková dan v prehlade v riadku 10 v poslednom stlpci dokedy to mám zaplatiť do 15.mája alebo 15.apríla? Dakujem

mzda za 03/2009: zrážková daň bude z nej zrazená a teda vyplatená napr. 15.04. , t.j. v deň výplaty a uvedie sa v prehľade v 2 štvrťroku a má byť zaplatená do 15.05.
toto už písala aj Paula aj renča
Paula
08.04.09,07:09
Už mám z toho priadny šalát, takže teraz ked mi vyskočila zrážková dan v prehlade v riadku 10 v poslednom stlpci dokedy to mám zaplatiť do 15.mája alebo 15.apríla? Dakujem


Vyplatené a zrazené v apríli je splatné do 15.5. Nepoznám Tvoj program, vždy Ti zrážkovú daň dáva do toho istého mesiaca ako daň preddavkovú?

Zrážková daň je súčasťou Prehľadu od 1.1.2007 a na začiatku bolo vydané usmernenie, ktoré pripúšťalo dve možnosti vyplnenia prehľadu. Ak napr. bola mzda/odmena za január vyplatená a teda daň zrazená vo februári, bolo možné túto daň zahrnúť alebo do januárového stĺpca, alebo do februárového stĺpca (postup po celé zdaň obdobie rovnaký) To ale nič nemení na termíne splatnosti zrážkovej dane.
31Jankal
08.04.09,07:10
Ja viem nehnevajte sa na mna.A v 11.riadku v poslednom stlpci posledný dátum odvodu dám aký? tam mi vyskakuje tá suma. V predošlých stlpcoch mám nulu tak tam nebudem písať ani dátum. Ale čo s tým posledným stlpcom?
Paula
08.04.09,07:15
Dátumy sa píšu vždy podľa skutočnosti.
31Jankal
08.04.09,07:22
Takže podľa Vás by som mala dať do 11.riadku v poslednom stlpci tiež nulu, kedže to bude uhradené až do 15.5.2009 a prehľad sa podáva do 30.4.2009? Ale ak to uhradíme do 30.4.2009 tak ho tam zapíšem. Je to správne?
Paula
08.04.09,07:38
Takže podľa Vás by som mala dať do 11.riadku v poslednom stlpci tiež nulu, kedže to bude uhradené až do 15.5.2009 a prehľad sa podáva do 30.4.2009. Ale ak to uhradíme do 30.4.2009 tak ho tam zapíšem. Je to správne?


Bez ohľadu na to, dokedy sa dáva Prehľad.....ak bo bude mzda/odmena vyplatená v apríli, zapíš zrážku dane do 1. stĺpca 2.Q. Odvod dane zapíšeš do stĺpca toho mesiaca, v ktorom bude táto daň skutočne odvedená.
31Jankal
08.04.09,08:00
Prosím ťa napíšeš mi to tak ako to mám urobiť v prehľade v ktorom riadku? ja viem že som otravná ale robím to prvýkrát a nechcem to urobiť zle.
Tweety
08.04.09,08:12
Prosím ťa napíšeš mi to tak ako to mám urobiť v prehľade v ktorom riadku? ja viem že som otravná ale robím to prvýkrát a nechcem to urobiť zle.
Skús si prečítať poučenie, tam to máš všetko pekne krásne uvedené.
heja3
09.04.09,07:32
Softvér mi dáva zrážkovú daň -12/2008 vyplatená 01/2009 do prehľadu v Sk, je to správne? Alebo má byť v €?