Aldan
24.10.07,12:21
Môže si živnostník, ktorý býva napr. v BB, denne dochádza vlastným autom asi 70 km na stavbu do nákladov :/samozrejme prihlásené na DU/
paušálne výdavky na auto + denné diety napr. 89,- alebo 135,- Sk. Neviem presne ako je to, musí si prikladať aj tankovania na pumpách, alebo stačí viesť knihu jázd?
Musí mať k tomu priloženú aj nejakú zmluvu pre koho pracuje, aby bolo jasné prečo a kde dochádza autom, alebo budú stačiť len jeho faktúry?

Takéto veci ešte dostatočne neovládam. Ďakujem veľmi pekne za odpvoeď. Aldan
Zoltán Kovács
24.10.07,10:26
V tejto téme asi máš všetko čo potrebuješ ohľadne používanie súkromného motorového vozidla:

http://www.porada.sk/t5532-cestovne-nahrady.html
Zita5
24.10.07,10:35
Môže si živnostník, ktorý býva napr. v BB, denne dochádza vlastným autom asi 70 km na stavbu do nákladov :/samozrejme prihlásené na DU/
paušálne výdavky na auto + denné diety napr. 89,- alebo 135,- Sk. Neviem presne ako je to, musí si prikladať aj tankovania na pumpách, alebo stačí viesť knihu jázd?
Musí mať k tomu priloženú aj nejakú zmluvu pre koho pracuje, aby bolo jasné prečo a kde dochádza autom, alebo budú stačiť len jeho faktúry?

Takéto veci ešte dostatočne neovládam. Ďakujem veľmi pekne za odpvoeď. Aldan

Viem si predstaviť živnostníka , ktorý chodí pracovať na iné miesto ako je sídlo prevádzky na základe objednávok , ale takýchto objednávok má od viacej rôznych firiem a FA smerujú vždy na iného odberatela. Vtedy by som účtovala o VOZD .

Ale , pokiaľ ten živostník pracuje u niekoho na živnostenský list a posudzovalo by sa to ako pracovný pomer , tak by som o VOZD vôbec neuvažovala . FAkturácia by bola vždy na toho istého odberateľa.Myslím, že toto bude aj Váš prípad .Aspoň tak mi napovedá Vaša otázka.
Denda
24.10.07,12:12
Viem si predstaviť živnostníka , ktorý chodí pracovať na iné miesto ako je sídlo prevádzky na základe objednávok , ale takýchto objednávok má od viacej rôznych firiem a FA smerujú vždy na iného odberatela. Vtedy by som účtovala o VOZD .
Zákazku môže mať aj jednu a nemá to nič spoločné s počtom odberateľov na posúdenie daňového výdavku pri používaní motorového vozidla.


Ale , pokiaľ ten živostník pracuje u niekoho na živnostenský list a posudzovalo by sa to ako pracovný pomer , tak by som o VOZD vôbec neuvažovala . FAkturácia by bola vždy na toho istého odberateľa.Myslím, že toto bude aj Váš prípad .Aspoň tak mi napovedá Vaša otázka.
Keď ste už tak ďaleko v uvažovaní, tak príjem živnostníka by ste účtovali ako príjem podľa §5 alebo podľa §6 Zákona o dani z príjmov?
Marcus Aurelius
31.10.07,11:23
A ako by to bolo s nakladmi na PHM + to ostatne ak prevádzka je napr. v BA a ja ako SZČO bývam inde o 50 km dalej napr. v GA...Ak by som svojim autom isiel vybavit zakazku do BA, ako si potom mozem narokovat cestovne nahrady ked vychodisko mojej cesty je napr. s GA a nie s BA...Mam vobec na cest. nahrady narok???
bsbs
31.10.07,13:48
Mal by si v prvom rade konkretizovat Tvoj vztah k miestu, kde chodis pracovat. Ci mas nejaku objednavku na prace, ktore vykonavas 70 km od miesta trv.bydliska. Ak Tvoj vztah s druhou stranou, ktora si u Teba objednava sluzby, zodpoveda ustanoveniam OZ, potom si mozes davat do nakladov vsetko, co umoznuje zakon o cestovnych nahradach.
Marcus Aurelius
06.11.07,12:42
Mal by si v prvom rade konkretizovat Tvoj vztah k miestu, kde chodis pracovat. Ci mas nejaku objednavku na prace, ktore vykonavas 70 km od miesta trv.bydliska. Ak Tvoj vztah s druhou stranou, ktora si u Teba objednava sluzby, zodpoveda ustanoveniam OZ, potom si mozes davat do nakladov vsetko, co umoznuje zakon o cestovnych nahradach.

Jedna sa iba o zakaznika ktorý si u mna objedna sluzby (napr.murarske prace, elektrikarske atd.) a ja ich na zaklade obhliadky a vypracovania cenovej ponuky realizujem...Ale napr. uz za obhliadku by som si mohol dat cestovne do nahrad ked za zakaznikom pridem,nie?
eva1954
19.11.07,11:41
[ Prosím Vás aké náklady si môže vyučovať živnostník, ktorý pracuje
ako murár 2 - 3 mesiace v zahraničí, okrem nákladov na cestovné. Má nárok aj na diety. ďakujem za odpoveď
vikinka
19.11.07,11:48
Áno,má nárok aj na diety.
eva1954
26.11.07,09:57
Áno,má nárok aj na diety.
Mám ešte dotaz na náklady živnostnika, ktorý si v roku 2006 uplatnil 60 %
náklady z príjmov, či môže v roku 2007 uplatňovať náklady preukazateľné a či
mu do týchto nákladov môžem zahrnúť aj nezaplatené poistné z minulých
rokov, Ďakujem .
Johanka
26.11.07,10:08
Mám ešte dotaz na náklady živnostnika, ktorý si v roku 2006 uplatnil 60 %
náklady z príjmov, či môže v roku 2007 uplatňovať náklady preukazateľné a či
mu do týchto nákladov môžem zahrnúť aj nezaplatené poistné z minulých
rokov, Ďakujem .
Do daňových výdavkov môžeš zahrnúť preukázateľne zaplatené poistné aj keď je za obdobia predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu 2007 ;). Asi si myslela toto, len si sa zle vyjadrila ...:).
Daňovník môže uplatniť skutočné výdavky s prihliadnutím na povinnosť úpravy základu dane pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov ( §17 ods.10 a 8 Zákona o dani z príjmov).
Čítaj napr. tu http://www.porada.sk/t48239-prechod-z-pausalnych-vyd-na-ju-alebo-pu.html
http://www.porada.sk/t44993-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-skutocna-naklady.html
http://www.porada.sk/t7482-prechod-z-pausalnych-vydavkov.html
Mariana42
26.11.07,10:12
Asi sa preukázateľné náklady v r. 2007 sa môžu uplatniť.