fabio
27.02.05,18:31
Môžem dať v pracovnej zmluve miesto vykonu práce sídlo firmy aj keď viem, že dotyčný pracovník bude pracovať v inom meste,resp. štáte?? Ď.
Ľuba
27.02.05,17:53
Ale potom mu asi budete musiet stale preplacat cestaky.
fabio
05.03.05,17:03
..a ak mu stanovim hodinovu mzdu vratane všetkych cestovných naležitostí...??
Luba2
05.03.05,19:41
Ale to bude odporovať Zákonníku práce aj zákonu o cestovných náhradách.
fabio
06.03.05,13:59
..neviem prečo by to malo odporovať,stanovim mu hodinovu mzdu vratane stravneho a vreckoveho,s tým že cestovne listky mu preplatim...nevidim problem,leda ak by mal miesto vykonu v zahranici potom by to uz nebola pracovna cesta...,potom by uz bola len klasicka mzda a cestovne??
dom
06.03.05,14:11
..neviem prečo by to malo odporovať,stanovim mu hodinovu mzdu vratane stravneho a vreckoveho,s tým že cestovne listky mu preplatim...nevidim problem,leda ak by mal miesto vykonu v zahranici potom by to uz nebola pracovna cesta...,potom by uz bola len klasicka mzda a cestovne??

Keď má pracovník miesto výkonu práce v sídle firmy, a pracuje v inom mieste ako je sídlo firmy, má nárok na cestovné náhrady podľa zákona o cest. náhradách. To nemá nič spoločné so mzdou. A prečo mu chcete dať stravné a vreckové do mzdových nákladov, pokiaľ to bude oficialne je to nevýhodné pre , odvod dane z miezd zamestnanec aj zamestnávateľ.
fabio
06.03.05,14:16
..s takymto sposobom sa stretavam....,takato hodinova mzda obsahuje minimalnu mzdu plus diety,veď o tom to je....., minimalne odvody..,na vyplatnej paske to jednoducho oddelim...,
....v pripade že by mal zamestnanec miesto vykonu prace v zahraničí má narok len na cestovne náhrady..,t.j. preplacanie cestovných listkov,predpokladam....,a časť mzdy po dohode by sa vyplacala v danej mene...,alebo su ešte dalšie naturalie??
alušik
06.03.05,15:44
Tiez zastavam nazor, ze ak dam miesto vykonu prace sidlo firmy, tak praca mimo sidla firmy je vzdy pracovnou cestou a vyplacam mu podla zakona o cestovnych nahradach diety atd... Podla mojho nazoru tiez nie je spravne davat mu to akoze v plate. Mam aj na firme ludi, co pracuju v sidle firmy minimum. A robim to takto... Myslim, ze je to najjednoduchsie. A nemozu Ta napadnut v suvislosti s dodrziavanim Zakonnika prace.
Vlado66
06.03.05,17:37
Tiez zastavam nazor, ze ak dam miesto vykonu prace sidlo firmy, tak praca mimo sidla firmy je vzdy pracovnou cestou a vyplacam mu podla zakona o cestovnych nahradach diety atd... Podla mojho nazoru tiez nie je spravne davat mu to akoze v plate. Mam aj na firme ludi, co pracuju v sidle firmy minimum. A robim to takto... Myslim, ze je to najjednoduchsie. A nemozu Ta napadnut v suvislosti s dodrziavanim Zakonnika prace....myslim si to iste čo Ty,avšak niečo na tom čo naznačil fabio bude...,pretože tak nejako ako to on opisuje to aj funguje a celkom uspesne,mňa by ale zaujimalo,prečo to je v rozpore so Zakonnikom prace,ved pracovnu zmluvu uzatvaraju dvaja a dobrovolne,mzdove podmienky si dohodnu tiež,dohodnu sa na pravidlach atd...,ak si dohodnu napr. 90 Sk/hod nevidim ohrozenie minimalnej mzdy ,diet a ani vreckoveho...
fabio
07.03.05,11:33
..jasne, dam mu v prac.zmluve text: 90Sk/hod vratane diet a vreckoveho a je to ok.... (CR) tak som to myslel..,tym som nič neporušil,alebo ano?? Je to zmluva nas dvoch..že mu to potom rozpišem na drobné o tom vie a s tým aj súhlasi...
luebchenko
07.03.05,12:05
Môžem dať v pracovnej zmluve miesto vykonu práce sídlo firmy aj keď viem, že dotyčný pracovník bude pracovať v inom meste,resp. štáte?? Ď.
Ak by sa dalo miesto výkonu práce v inom štáte, nevzniká tak firme mimo republiku stála prevádzkáreň? :D
Ak trepem totálnu blbosť, vopred sa všetkým znalým ospravedlňujem, ale mám podobný problém - zatiaľ to nik nekontroloval a tichá dohoda je že miesto výkonu je aj BA aj Viedeň :D cesťaký platím z Viedne... ale istá som si len tým, že raz umriem, najskôr pri prvej kontrole tejto firmy :D
Luba2
07.03.05,12:16
Ľubka s tou Blavou a Viedňou... no neviem, ale vrámci Slovenska pokiaľ viem je bežné napísať miesto výkonu práce: Slovensko a zamestnávatelia sa vyhnú cesťákom úplne /ak to však zamestnanec podpíše/. Zakázané to nie je.
fabio
07.03.05,12:28
ak mas stalu prevadzkaren v zahraničí...to jest dlhsie ako 183 dni...hmmm neviem ,vyplacas ich na Slovensku a kde budes platit dane??http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif,preto sa pytam to co sa pytam a ci môžem nasledne riešiť plat tak ako ho riešim doposial.....,to je gulaš..ten moj prispevok..http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Richard
17.03.05,07:38
ak mas stalu prevadzkaren v zahraničí...to jest dlhsie ako 183 dni...hmmm neviem ,vyplacas ich na Slovensku a kde budes platit dane??http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif,preto sa pytam to co sa pytam a ci môžem nasledne riešiť plat tak ako ho riešim doposial.....,to je gulaš..ten moj prispevok..http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
fabio, to čo píšeš je všetko dosť veľký guláš...
zamestnanec sa nemôže vzdať nárokov na cestovné... je to v zákone dané a ak mu ich nevyplatíš /diéty atď/ porušuješ zákon. Mzda je odmena za prácu nič iné... Zamestnanec nemôže znášať náklady firmy - ktorými je aj cestovné, diéty atď...
anto
17.03.05,17:20
Pokiaľ uzatvoríte s pracovníkom pracovnú zmluvu, ste povinný v nej uviesť aj miesto výkonu práce. To môže byť sídlo firmy, ale aj napr. bydlisko pracovníka. V takom prípade ste pri vyslaní pracovníka na služobnú cestu, t.j na miesto výkonu práce mimo miesta výkonu práce, uvedeného v pracovnej zmluve, pracovníkovi platiť cestovné náhrady. Cestovné náhrady nemajú nič spoločného zo mzdou pracovníka. Mzda pracovníka musí byť minimálne vo výške minimálnej mzdy za celý odpracovaný miesac, nižšiu mzdu pracovníkovi nemôžete dať, porušil by ste zákon, a pracovník by to mohol napadnúť. V pracovnej zmluve dohodnite variabilnú mzdu t.j. základný plat a prémie, ktoré mu budete vyplácať riadne ako mesačnú mzdu a cestovné pracovníkovi vyplatíte po predložení cestovného príkazu tak, ako v skutočnosti cestoval, to znamená stravné na Slovensku i v zahraničí podľa aktuálnych sadzieb a cestovné náklady podľa cestovných lístkov.
ZuzulkaB
29.09.05,05:55
Prestudovala som celu tuto temu, ale zial som pre seba nenasla jednoznacnu odpoved: mame kolegynu, ktora ma miesto vykonu prace v Budapesti. Chodi domov - do BA - kazdy tyzden. Sme jej povinny preplatit cestovne do BP a spat? A dalsia vec je, ci ma vobec narok na stravne... Dakujem Vam vopred za odpoved...
Milan Benka
29.09.05,18:50
Ak je v PZ uvedené miesto výkonu práce Budapešť, tak nemá nárok na preplácanie cestovného a pod. podľa zák. o cest.náhradach. Nebude sa jednať o zahraničné prac. sesty. Ale mzdové podmienky by to mali zohľadňovať . Cestovné by možno mohlo byť hradené zo soc. fondu, ale tým si nie som istý.
elenka
30.09.05,04:46
Ak je v PZ uvedené miesto výkonu práce Budapešť, tak nemá nárok na preplácanie cestovného a pod. podľa zák. o cest.náhradach. Nebude sa jednať o zahraničné prac. sesty. Ale mzdové podmienky by to mali zohľadňovať . Cestovné by možno mohlo byť hradené zo soc. fondu, ale tým si nie som istý. Ak je miesto výkonu práce v cudzine - tak dávam do pozornosti § 128 ZP : Zamestnancovi s miestom výkonu práce podľa pracovnej zmluvy v cudzine možno poskytovať mzdu alebo jej časť v cudzej mene. ....
Preplácanie cestovné v súvislosti s návštevou domova možno tiež zaktoviť v PZ, alebo dodatkom - dohodnúť fekvenciu návštev a spôsob preplácania (menu).
Podľa môjho názoru nejde o služobnú cestu.
Pekný deň !
jossjo
03.10.05,07:31
Mám malý dotaz :

Ak je miestom výkonu práce napr. Slovensko ,ako sa potom posudzuje domáca pohotovosť pracovníka ? Čisto právne ako môže "geograficky" byť mimo pracoviska? Pri odchode z domu ´"na pracovisko" z akého bodu sa prípadný úraz posudzuje ako pracovný ?
Poradíte ?
tonkat
03.10.05,07:47
Mám malý dotaz :

Ak je miestom výkonu práce napr. Slovensko ,ako sa potom posudzuje domáca pohotovosť pracovníka ? Čisto právne ako môže "geograficky" byť mimo pracoviska? Pri odchode z domu ´"na pracovisko" z akého bodu sa prípadný úraz posudzuje ako pracovný ?
Poradíte ?
Miesto výkonu práce nemôže byť Slovensko. Mali sme kontrolu z inšp. práce a vytkli nám miesto výkonu práce - bolo uvedené mesto - musí byť konkrétna adresa s ulicou a pod. Potom pracovný úraz nemôže byť cesta do práce, ak je miesto výkonu práce sídlo firmy.
Andrea21
03.10.05,10:09
Môžem dať v pracovnej zmluve miesto vykonu práce sídlo firmy aj keď viem, že dotyčný pracovník bude pracovať v inom meste,resp. štáte?? Ď.
Máme ten istý prípad a na zmluvu som pracovníkom udala stát v ktorom budú pracovať
Boneta
03.10.05,10:51
Miesto výkonu práce nemôže byť Slovensko. Mali sme kontrolu z inšp. práce a vytkli nám miesto výkonu práce - bolo uvedené mesto - musí byť konkrétna adresa s ulicou a pod. Potom pracovný úraz nemôže byť cesta do práce, ak je miesto výkonu práce sídlo firmy.
Stretla som s firmou,kde v PZ majú uvedené miesto výkonu práce:
- stavby vykonávané firmou
- podľa potreby aj mimo územia SR

Chcem sa opýtať poraďákov, či si myslia, že to správne? Na území Slovenska cesťáky nevyplácajú, ale na stavbách v zahraničí zamestnancom vyplácajú cestovné a stravné podľa zákona o cestovných náhradách.
jossjo
03.10.05,15:31
Tiež som si myslel ,že v prac.zmluve musí byť konkrétne miesto výkonu práce.
Teraz ale povodnú zmluvu zamestnávateľ nahradil inou s miestom výkonu práce napr. Košický,Prešovský ,Banskobystrický kraj, s cieľom odbúrať manipuláciu s cestovnými príkazmi a stravnými lístkami.
Ako s domácou pohotovosťou ak pracovník vlastne býva " v mieste výkonu práce "?
marmal
04.10.05,05:30
Naši zamestnanci chodia na týždňové SC po celom Slovensku, v pracovnej zmluve majú uvedené miesto výkonu práce sídlo firmy B.Bystrica. Ale ak sú napr. z Popradu a idú do Košíc, tak na cesťáku bol uvedený Poprad ako miesto nástupu cesty a nie B.Bystrica ako majú v pracovnej zmluve.
Mali sme kontrolu z daňového úradu a všetky takého cesťáky vyhodila, hoci sme argumentovali, že je výhodnejšie pre zamestnanca aj pre firmu ak nemusí ísť z Popradu do Bystrice a späť, ale neuspeli sme.
Toto je len moja skúsenosť.
jossjo
04.10.05,08:58
ešte ako perlička,na cesty v rámci napr.Prešovského kraja / uvedený ako miesto výkonu práce / sa nevypisujú cestovne príkazy - evidencia zostáva len vo výkaze o jazde služ. automobilu /vodič ,spolujazdec /....?
Evanka
04.10.05,09:28
Naši zamestnanci chodia na týždňové SC po celom Slovensku, v pracovnej zmluve majú uvedené miesto výkonu práce sídlo firmy B.Bystrica. Ale ak sú napr. z Popradu a idú do Košíc, tak na cesťáku bol uvedený Poprad ako miesto nástupu cesty a nie B.Bystrica ako majú v pracovnej zmluve.
Mali sme kontrolu z daňového úradu a všetky takého cesťáky vyhodila, hoci sme argumentovali, že je výhodnejšie pre zamestnanca aj pre firmu ak nemusí ísť z Popradu do Bystrice a späť, ale neuspeli sme.
Toto je len moja skúsenosť.Zákon o cestovných náhradách nevymedzuje žiadne podmienky pre miesto nástupu a miesto ukončenia PC. Určenie miesta záleží len na rozhodnutí zamestnávateľa s prihliadnutím na bydlisko, pravidelné pracovisko, charakter úloh a pod. Preto ak na CP bol ako miesto nástupu pracovnej cesty uvedený Poprad, nebol zákon ničím porušený a nebol dôvod na "vyhodenie" takéhoto CP. Z toho dôvodu je potrebné písať miesto nástupu a miesto ukončenia PC na cestovnom príkaze.
S21
04.10.05,09:29
ešte ako perlička,na cesty v rámci napr.Prešovského kraja / uvedený ako miesto výkonu práce / sa nevypisujú cestovne príkazy - evidencia zostáva len vo výkaze o jazde služ. automobilu /vodič ,spolujazdec /....?
v stavebnej firme majú zamestnanci v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce Košice, Slovensko. Firma má zákazky po celom Slovensku, zamestnanci bud prespávajú v mieste zákazky, alebo sa vracajú každý deň domov, podľa diaľky, spravidla na jednej zákazke zotrvávajú 3-4 dni. Dostávajú stravné lístky na celý mesiac, nie diéty. Je to takto správne?
jossjo
04.10.05,10:35
v stavebnej firme majú zamestnanci v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce Košice, Slovensko. Firma má zákazky po celom Slovensku, zamestnanci bud prespávajú v mieste zákazky, alebo sa vracajú každý deň domov, podľa diaľky, spravidla na jednej zákazke zotrvávajú 3-4 dni. Dostávajú stravné lístky na celý mesiac, nie diéty. Je to takto správne?
asi áno , súbeh oboch by nebol správny; ak je vyjednané pri pracovných smenách nad 11 hod. by mohli dostať ďalší ,to záleží od dojednania so zamestnávateľom
Evanka
04.10.05,10:53
v stavebnej firme majú zamestnanci v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce Košice, Slovensko. Firma má zákazky po celom Slovensku, zamestnanci bud prespávajú v mieste zákazky, alebo sa vracajú každý deň domov, podľa diaľky, spravidla na jednej zákazke zotrvávajú 3-4 dni. Dostávajú stravné lístky na celý mesiac, nie diéty. Je to takto správne?Záleží na tom, akou čiastkou im na stravné prispievajú.
V pracovnej zmluve možno dohodnúť viac než jedno miesto výkonu práce; z hľadiska nároku na náhradu pri pracovných cestách je však potrebné za pravidelné pracovisko považovať vždy len jedno miesto výkonu práce (asi tie Košice, alebo presne sídlo firmy).
V súlade so zákonom o cestovných náhradách platí, že So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o vykonaní práce dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na desiatky halierov nahor.
kikoza
04.10.05,12:09
A aký máte názor na takýto prípad. Živnostník napr.Jano /so živnosťou na Slovensku/ prepožičia pracovníkov živnostníkovi Ferovi /tiež so živnosťou na Slovensku/ ale ten im určí prácu v Českej republike. Jano prepláca pracovníkom diéty v českej mene.
1. otázka: robí to dobre?
2. otázka: môže prepočítať cest.príkaz len kurzom,pretože české peniaze nemá, pretože fakturácia je v Sk.
Teším sa na vaše názory, pretože mne sa to zdá zamotané a myslím si, že určite porušujú nejaký zákon? alebo nie?
Evanka
04.10.05,12:57
A aký máte názor na takýto prípad. Živnostník napr.Jano /so živnosťou na Slovensku/ prepožičia pracovníkov živnostníkovi Ferovi /tiež so živnosťou na Slovensku/ ale ten im určí prácu v Českej republike. Jano prepláca pracovníkom diéty v českej mene.
1. otázka: robí to dobre?
2. otázka: môže prepočítať cest.príkaz len kurzom,pretože české peniaze nemá, pretože fakturácia je v Sk.
Teším sa na vaše názory, pretože mne sa to zdá zamotané a myslím si, že určite porušujú nejaký zákon? alebo nie?Jedná sa asi o dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inej fyzickej osobe. Toto je v princípe možné. Rieši to §58 Zákonníka práce. Fero sa stáva tzv. "užívateľský zamestnávateľ". Tento § rieši všetko okolo toho: druh práce, miesto výkonu práce, mzdové podmienky,...
Druhej otázke nerozumiem. Otázku cestovných náhrad pri dočasnom pridelení rieši §6 zákona o CN. Jano platí v českej mene (takže sa asi zmluvne dohodli, že diéty bude platiť Jano - to je tiež možné) a potom ich prepočítava (kurzom NBS). To je tiež správne. Ale zároveň píšeš že české koruny nemá. Chcel si asi povedať, že im to vypláca v SK, nie?
kikoza
05.10.05,10:03
Vieš Evanka, ono je to oveľa viac zamotané. Totiž im diety /skôr nejaké zálohy/ vyplatí český zamestnávateľ.Oni si to nejako potom vykompenzujú /myslím živnostníkov/,ale doklady na to nie sú. No a nakoniec si Jano do svojho účtovníctva vystaví cestovné príkazy /počet dní x600 Kč/ a zamestnanci to podpíšu. V konečnom dôsledku je to asi tak, akoby dostali diéty v Sk. Nemusia ich dostávať v cudzej mene?