Stefi2
24.10.07,13:43
Prosím Vás o radu, manžel je SZČO, bývame v rodinnom dome, ktorý vlastnia moji rodičia. Časť domu chceme využívať na ubytovanie. Manžel by si rozšíril živnosť o ubytovanie a s rodičmi by uzavrel nájomnú zmluvu. Chcem sa opýtať ako by sa to účtovalo v JÚ, a aké výdavky v súvislosti s ubytovaním by si mohol manžel uplatniť? Ďakujem
betka
24.10.07,12:30
Nemusí mať v živnosti prenájom nehnuteľností. Príjem bude podľa 6/3. Ak by si ho chcel dať do živnosti, príjem pôjde do 6/1. V súvislosti s prenájmom by som upozornila na podstatnú vec.
Ak bude príjem podľa 6/1-bude platiť vyššie odvody
Ak bude príjem podľa 6/3-nemá vplyv tento príjem na platenie odvodov, teda z príjmu odvody neplatí.

Uplatnenie výdavkov:
Závisí od toho, či je plátiteľom DPH alebo nie je.
Ak nie je, uplatnila by som si paušálne výdavky vo výške 40%.
Ak je platiteľom DPH: do danových výdavkov si môže uplatniť dan z nehnuteľnosti (pričom sa platí vyššia daň ak prenajímam-inf. sú aj na porade), opravy, údržbu, ........ak si chce uplatňovať vôbec nejaké výdavky, je potrebné zaradiť túto nehnuteľnosť, resp. časť do OM:
Jana Acsová
24.10.07,14:17
Priznám sa, že veľmi nerozumiem predchádzajúcemu.

Ak sa vybaví živnosť na ubytovanie, bude to príjem zo živnosti. Ak sa budú čo len obliečky vymieňať, tak to nemôže byť príjem podľa § 6 ods. 3 t.j. prenájom nehnuteľnosti, tak ako ho chápe toto ustanovenie zákona o dani z príjmov. Celkovo však nesúhlasím s tým, že je možné stotožňovať pojem ubytovanie s pojmom - prenájom nehnuteľnosti.
Jana Acsová
24.10.07,14:24
Manžel by si rozšíril živnosť o ubytovanie a s rodičmi by uzavrel nájomnú zmluvu.Rodičia v prípade uzatvorenia nájomnej zmluvy za odplatu by mohli byť poberateľmi príjmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmu.
Stefan2005
24.10.07,14:59
P.S. ...a ešte v prípade uzavretia zmluvy o prenájme nehnuteľnosti, nezabudnúť požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu FO, ktorá prenajala nehnuteľnosť....
JankaO
24.10.07,15:53
P.S. ...a ešte v prípade uzavretia zmluvy o prenájme nehnuteľnosti, nezabudnúť požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu FO, ktorá prenajala nehnuteľnosť....


Ak prenajíma časť nehnuteľnosti, nemusí sa registrovať. Viď odpovede na otázky k nájmu z DR SR:
Anik
24.10.07,17:17
iba ak prenajíma časť nehnuteľnosti, ktorá nemá samostatný vchod a nedá sa posúdiť ako samostatná bytová jednotka
prajem príjemný večer
Anik
Zita5
24.10.07,17:25
Denda
25.10.07,06:29
Prosím zadávateľa otázky o upresnenie, pretože zadal tému s názvom prenájom a pýta sa na poskytovanie ubytovania, o čom v tejto téme svedčia aj odpovede.
Stefi2
26.10.07,05:16
Priestor, je jedno poschodie rodinného domu, ktorý vlastnia moji rodičia. Sú tam dve izby kuchynský kútik a sociálne zariadenie. Nemá však samostatný vchod. Tento priestor je potrebujné od rodičov prenajať a ďalej v ňom poskytovať ubytovacie služby. Myslím, že tento priestor nespĺňa charakteristiku samostatnej bytovej jednotky. Uvažujeme o troch variantách, ktorá z nich je najvýhodnejšia:
A) rozšírenie manželovho predmetu živnosti o ubytovanie (ako už bolo spomenuté, znamená to vyššie odvody, ale aj možnosť zarátať si do výdavkov napr. nákup čistiacich prostriedkov, platby nájomného rodičom...)
B) živnosť by som si otvorila ja - popri zamestnaní (potom neviem ako by to bolo s platením odvodov...
C) ubytovacie služby by poskytovali priamo rodičia (ale neviem, či tieto služby je možné poskytovať bez živnosti, ktorú si oni nechcú otvoriť)
Dúfam, že som to dostatočne objasnila a už vopred Vám ďakujem za cenné rady.
Stefi
Denda
26.10.07,11:52
Priestor, je jedno poschodie rodinného domu, ktorý vlastnia moji rodičia. Sú tam dve izby kuchynský kútik a sociálne zariadenie. Nemá však samostatný vchod. Tento priestor je potrebujné od rodičov prenajať a ďalej v ňom poskytovať ubytovacie služby. Myslím, že tento priestor nespĺňa charakteristiku samostatnej bytovej jednotky. Uvažujeme o troch variantách, ktorá z nich je najvýhodnejšia:
A) rozšírenie manželovho predmetu živnosti o ubytovanie (ako už bolo spomenuté, znamená to vyššie odvody, ale aj možnosť zarátať si do výdavkov napr. nákup čistiacich prostriedkov, platby nájomného rodičom...)
B) živnosť by som si otvorila ja - popri zamestnaní (potom neviem ako by to bolo s platením odvodov...
C) ubytovacie služby by poskytovali priamo rodičia (ale neviem, či tieto služby je možné poskytovať bez živnosti, ktorú si oni nechcú otvoriť)
Dúfam, že som to dostatočne objasnila a už vopred Vám ďakujem za cenné rady.
Stefi
Pripnem Vám materiál z odboru živnostenského podnikania Liptovský Mikuláš, na základe, ktorého budete vedieť všetky svoje povinnosti ohľadne poskytovania ubytovania.