Krysta
24.10.07,14:37
Dobrý deň!
Hrozí nám zrušenie (zatvorenie, príp. likvidácia) firmy.
V taktomto prípade, čo zo zamestnancami, dostanú riadne odstupné (2 alebo 3 mesiace)? Zamestnanci by mali byť prvý vyplatení, nie?
Keď už nezostanú pre nich peniaze? :mee: Kde sa môžu obrátiť?
JAJA11
24.10.07,12:45
Keď už nezostanú pre nich peniaze? :mee: Kde sa môžu obrátiť?[/quote]

Sociálna poisťovňa - garančný fond.
Chobot
24.10.07,12:47
Dobrý deň!
Hrozí nám zrušenie (zatvorenie, príp. likvidácia) firmy.
V taktomto prípade, čo zo zamestnancami, dostanú riadne odstupné (2 alebo 3 mesiace)? Zamestnanci by mali byť prvý vyplatení, nie?
Keď už nezostanú pre nich peniaze? :mee: Kde sa môžu obrátiť?

Áno, majú nárok na odstupné.

Ak firma nemá peniaze, SP má tzv. garančný fond (odvádza sa na to 1% z hrubej mzdy) a slúži na to, aby sa vyplatili mzdy, ak je zamestnávateľ platobne neschopný.
Tony1
29.10.07,08:44
Ja sa k Vam zamiesam, pretoze by som mala otazku ohladom odstupneho.

Mame zamestnanca, ktory skončil PP 31.10.2006. Ale od 01.11.2006 sa mu uzatvorila nova pracovna zmluva a pracoval v nasej firme dalej aj pracuje.
Pracuje teda u nas od 01.05.2002 doteraz.
Otazka je teda: ma narok na odstupne vo vyske 2 mesiacov, alebo 3 mesiacov.
Ked mal zrusený PP, ale nastupil znova, a nemal to prerusene tak,aby mu chybali nejake dni, tak neviem, ci mu mozem brat suvisle odpracovane roky na odstupne.
Dakujem pekne za odpoved.
Chobot
29.10.07,09:14
Ja sa k Vam zamiesam, pretoze by som mala otazku ohladom odstupneho.

Mame zamestnanca, ktory skončil PP 31.10.2006. Ale od 01.11.2006 sa mu uzatvorila nova pracovna zmluva a pracoval v nasej firme dalej aj pracuje.
Pracuje teda u nas od 01.05.2002 doteraz.
Otazka je teda: ma narok na odstupne vo vyske 2 mesiacov, alebo 3 mesiacov.
Ked mal zrusený PP, ale nastupil znova, a nemal to prerusene tak,aby mu chybali nejake dni, tak neviem, ci mu mozem brat suvisle odpracovane roky na odstupne.
Dakujem pekne za odpoved.

Opýtam sa, prečo 31.10.2006 skončil PP? Nebolo to len predĺženie pracovného pomeru?

Lebo ten § 76 ods. 1 "Ak pracovný pomer zamestnaneca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, ..." sa dá interpretovať rôzne. Ak však firma má záujem dať mu odstupné 3 mesiace, tak nech dá.
Tony1
29.10.07,10:14
Zamestnanec si dal vypoved a 31.10.2007 mu skončila vypovedna lehota.
Ale zamestnavatel ho presvedcil, aby nastupil od 01.11.2006 znova, lebo nenasiel za neho nahradu a samozrejme, ze ho lepsie ohodnotil.
Tak uz automaticky spravili novu pracovnu zmluvu, kde mu konkretnesie zadefinovali aj pracovnu poziciu aj upravili plat.
V takom pripade ma narok na 3-mesacne odstupne?
Tony1
29.10.07,10:14
Opravujem sa 31.10.2006, v celom pripade ide o rok 2006.
Dakujem.
Chobot
29.10.07,14:31
Zamestnanec si dal vypoved a 31.10.2007 mu skončila vypovedna lehota.
Ale zamestnavatel ho presvedcil, aby nastupil od 01.11.2006 znova, lebo nenasiel za neho nahradu a samozrejme, ze ho lepsie ohodnotil.
Tak uz automaticky spravili novu pracovnu zmluvu, kde mu konkretnesie zadefinovali aj pracovnu poziciu aj upravili plat.
V takom pripade ma narok na 3-mesacne odstupne?

A to odstupné mu chete dať, alebo nie?

Lebo ak by sme sa držali striktne zákona, tak jeho pracovný pomer netrval 5 rokov, trval len od 1.11.2006. Ten predtým bol predošlý pracovný pomer, síce u toho istého zamestnávateľa. A ZP hovorí o jednom PP. Keby v ZP bolo uvedené, že "odpracoval u zamestnávateľa nepretržite" alebo "pracovné pomery trvali...", tak by to bolo v súlade so zákonom.

Ale bolo by zase nefér od zamestnávateľa, keby mu nedal to 3 mesačné odstupné, lebo keby neprerušil PP, tak by mal nárok. Takže kde je problém?
Tony1
30.10.07,07:18
Problem je len v tom, ze nas zamestnavatel neplati co doslova nemusi, a aj to sa mu dava velmi tazko a spekuluje, ako by sa nemuselo ani to.
Za vsetko stoji otazka:
A preco by som musel preplacat zamestnancom sviatky, ved vtedy sedia doma nic nerobia a co ja z toho mam?
Samozrejme ze ich zatial preplaca, ale zakonnik prace mu nic nehovori.
Dik za radu.
miguella
07.11.07,12:40
Mam problem,
nasej firme hrozi ukoncenie resp.likvidacia maju zamestnanci pravo na odstupne aj ked firma vyhlasi bankrot, preto na garancnom fonde v SP mi povedali ze nahradu poskytuju len ked je firma v konkurze...kolko mesiacov je momentalne odstupne?
dakujem pekne
angua
18.05.09,18:13
dobrý,
spoločnosť, v ktorej pracuje moja dobrá kamarátka vyhlásila bankrot. peniaze nie sú žiadne, takže im povedali, že nedostanú výplaty za posledné dva mesiace a ani odstupné. to odstupné, dobre, ale výplaty chýbajú. chcem sa opýtať, či je ešte aktuálne, že ak firma vyhlási bankrot, či konkurz a nemá peniaze na výplaty zamestnancov, či sa dá obrátiť na SP - garančný fond. a aký je zhruba postup. vopred vďaka.