lenka1980
24.10.07,15:25
dobry den, chcem Vas poprosit o radu, kedze nemam skusenosti s uctovanim majetku. S.r.o vznikla v septembri 2007 a v oktobri 2007 zacala s vystavbu vyrobnych priestorov spolu s administrativnou castou budovy. Ako postupovat pri uctovani nakladav vzniknutych? kedy zaradit budovu do uzivania, po kolaudacii?
dakujem
Zoltán Kovács
24.10.07,13:56
dobry den, chcem Vas poprosit o radu, kedze nemam skusenosti s uctovanim majetku. S.r.o vznikla v septembri 2007 a v oktobri 2007 zacala s vystavbu vyrobnych priestorov spolu s administrativnou castou budovy. Ako postupovat pri uctovani nakladav vzniknutych? kedy zaradit budovu do uzivania, po kolaudacii?
dakujem

Vzniknuté výdavky (zámerne písem výdavok a nie náklad) sa počas výstavby účtujú na obstarávací účet 042. Protizápis bude 321,211.... Účet 042 je kumulačný, po skolaudovaní budovy sa interným dokladom zaúčtuje budova do majetku spoločnosti 021/042. Výdavky nahromadené na účte 042 takto sa dostanú do majetku firmy, a v súlade so zákonom o dani z príjmov cez odpisovanie (účtovný zápis 551/082) sa premietnu do nákladov. Budovy - nehnuteľnosti sa odpisujú 20 rokov.
szokeeva
25.10.07,09:24
Prosila by som tiež poradiť,
- v r.2007 začala staveb.firma s.r.o.stavať byty za účelom ich následného predaja z vlastných prostriedkov ,ukončenie stavby v roku 2008 - žiadne zmluvy s kupujúcimi ešte nemáme,čiže v roku 2007 sa ešte nepredávajú.Predávať sa začnú v roku 2008.
Nie je mi jasné či mám výstavbu bytov považovať za obstaranie DHM,alebo
či ide o zákazkovú výrobu.
Prosím poraďte ak máte s tým skúsenosti , veď takéto stavby nie sú ojedinelé ,len ja s tým nemám žiadnu skúsenosť.
Za dobrú radu vopred vďaka!
Zoltán Kovács
25.10.07,09:30
Prosila by som tiež poradiť,
- v r.2007 začala staveb.firma s.r.o.stavať byty za účelom ich následného predaja z vlastných prostriedkov ,ukončenie stavby v roku 2008 - žiadne zmluvy s kupujúcimi ešte nemáme,čiže v roku 2007 sa ešte nepredávajú.Predávať sa začnú v roku 2008.
Nie je mi jasné či mám výstavbu bytov považovať za obstaranie DHM,alebo
či ide o zákazkovú výrobu.
Prosím poraďte ak máte s tým skúsenosti , veď takéto stavby nie sú ojedinelé ,len ja s tým nemám žiadnu skúsenosť.
Za dobrú radu vopred vďaka!

Ja si myslím, že ide o obstaranie DM, zákazková výroba je o tom, keď určitú vec vyrábam,staviam na základe nejakej zmluvy. Následne sa účtuje o predaji DM.
ekonom99
25.10.07,09:50
len doplním Smitha: Podľa §35 ods.2 písm. a) Postupov účtovania pre podnikateľov, súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku nie sú penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku.
Podľa vyššie uvedeného napr.poplatky do katastra, na úradoch nebudú súčasťou nákladov súvisiacich s obstaraním budovy, ale sa budú účtovať ako daňové náklady bežného roka na účte 538-Dane a poplatky.
szokeeva
25.10.07,15:26
Neviem si dobre predstaviť ako to bude stým predajom,keď stavba ešte nebude dokončená a zaradená do majetku,podľa konateľa sa budú prijímať aj nejaké preddavky od kupujúcich ešte počas stavby,ako o tom budem účtovať????
Mohli by ste poradiť konkrétnejšie prosííím...
-obstaranie DHM/12 bytov/
-predaj bytov
..........Dobrá rada nad zlato!............
Zoltán Kovács
25.10.07,16:09
Neviem si dobre predstaviť ako to bude stým predajom,keď stavba ešte nebude dokončená a zaradená do majetku,podľa konateľa sa budú prijímať aj nejaké preddavky od kupujúcich ešte počas stavby,ako o tom budem účtovať????
Mohli by ste poradiť konkrétnejšie prosííím...
-obstaranie DHM/12 bytov/
-predaj bytov
..........Dobrá rada nad zlato!............

Obstaranie 042/321,211..
343/321,211...

Prijaté zálohy 311/324
311/343

Kolaudácia a zaradenie: 021/042
Predaj a vyúčtovanie záloh: 311/641
311/343
Predaj majetku 541/081
Vyradenie majetku 081/021
szokeeva
26.10.07,06:30
Ďakujem za usmernenie,ľahko je nám menej skúseným,keď máme Vás skúsených,ešte raz vďaka.
szokeeva
26.10.07,07:03
Ešte ma napadlo,čítala som aj o aktivácii DHM / 624/,trochu bližšie tomto účte
-nejakým príkladom-by mohol niekto pomôcť,viem ,že som otravná,ale chcem v tom mať jasno,chcem účtovať správne.
Vaše rady a príklady aj z ostatných príspevkov veľmi pomáhajú.
Vďaka.
ekonom99
26.10.07,07:03
Neviem si dobre predstaviť ako to bude stým predajom,keď stavba ešte nebude dokončená a zaradená do majetku,podľa konateľa sa budú prijímať aj nejaké preddavky od kupujúcich ešte počas stavby,ako o tom budem účtovať????
Mohli by ste poradiť konkrétnejšie prosííím...
-obstaranie DHM/12 bytov/
-predaj bytov
..........Dobrá rada nad zlato!............
predať sa dá aj nedokončená stavba, ktorá je priebežne účtovaná na 042. Pri preddavkoch pozor, po ich prijatí treba vystaviť daňový doklad a odviesť DPH. Pri predaji bytu sa pri konečnej faktúre ako základ pre daň uvedú s mínusom prijaté-zdanené preddavky a dodaní sa len rozdiel v cene bytu. Pre účtovníčku, ktorá nemá s tým skúsenosti, je to trošku zložitejšie účtovanie, pri zlom postupe hrozí aj chaos v DPH.