Monet
24.10.07,15:44
Ahoj poradaci,potrebovala by som surne poradit.Mozem dat cestovny prikaz aj tomu kto ma DOBPS a DOVP?Chcela by som vediet ci im mozem platit tzv.diety ked robia napr.stahovacie prace.sidlo firmy je na strednom slovensku,ale posobime v BA a stahuju napr.mimo BA,alebo im mozem dat len ked idu na zahranicnu prepravu.Za odpovede dakujem,dufam ze ma s tymto niekto skusenosti,,,,
vikinka
24.10.07,13:51
Ak to je konkrétne dohodnuté v DOBPŠ a DOVP,tak áno.
Monet
24.10.07,13:55
a ak to nie je dohodnute v ich zmluvách tak nemusim im platit diety?
JanoL
25.10.07,05:32
Dovolím si doplniť:


Ak to je konkrétne dohodnuté v DOBPŠ a DOVP,tak áno.

Podľa znenia Zákonníka práce 311/2001 Z.z. § 57 - Pracovná cesta
nemusí byť (ale môže) konkrétne dohodnutá v zmluve. Ak nie je, vyžaduje sa súhlas zamca.



a ak to nie je dohodnute v ich zmluvách tak nemusim im platit diety?

O diétach a iných náležitostiach pojednáva Zákon o cestovných náhradách 283/2002 Z.z.
- zamtel musí platiť aj dohodárom.
Monet
25.10.07,06:28
Dakujem za odpovede,aj ja si myslim,ze by mali dostavat diety na Slovensku ked pracuju viac ako 6 hod. a v zahranici podla doby,tomu rozumiem.Ale chcela by so sa este opytat,ze ci v zmluve musia mat uvedene miesto vykonu prace len Bratislava a mimo BA budu dostavat vtedy diety,alebo mozem mat v zmluve napisane ako to aj mame miesto vykonu prace BA,Slovenko a EU.Lebo ked robia v BA a blizkom okoli tak im diety neplatime.Dakujem,dufam ze som to nedomotala...
Monet
25.10.07,06:49
Prosim nevie niekto poradit?je to strasne zlozite okolo diet,nerada by som robila nieco zle....
JanoL
25.10.07,07:47
Dakujem za odpovede,aj ja si myslim,ze by mali dostavat diety na Slovensku ked pracuju viac ako 6 hod. a v zahranici podla doby,tomu rozumiem.Ale chcela by so sa este opytat,ze ci v zmluve musia mat uvedene miesto vykonu prace len Bratislava a mimo BA budu dostavat vtedy diety,alebo mozem mat v zmluve napisane ako to aj mame miesto vykonu prace BA,Slovenko a EU.Lebo ked robia v BA a blizkom okoli tak im diety neplatime.Dakujem,dufam ze som to nedomotala...

Treba si prečítať ZÁKON o cestovných náhradách 283/2002 Z.z.
priamo tu na porade od admina RICHARDA
http://www.porada.sk/f103-zakon-o-cestovnych-nahradach.html


Hneď § 2 Vymedzenie pojmov hovorí k otázke

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.
(2) Zahraničná pracovná cesta podľa tohto zákona je čas pracovnej cesty (odsek 1) v zahraničí vrátane výkonu práce v zahraničí do skončenia tejto cesty.
(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.
Chobot
25.10.07,07:52
Dakujem za odpovede,aj ja si myslim,ze by mali dostavat diety na Slovensku ked pracuju viac ako 6 hod. a v zahranici podla doby,tomu rozumiem.Ale chcela by so sa este opytat,ze ci v zmluve musia mat uvedene miesto vykonu prace len Bratislava a mimo BA budu dostavat vtedy diety,alebo mozem mat v zmluve napisane ako to aj mame miesto vykonu prace BA,Slovenko a EU.Lebo ked robia v BA a blizkom okoli tak im diety neplatime.Dakujem,dufam ze som to nedomotala...

Myslím, že definovanie miesta výkonu práce takýmto spôsobom (BA, Slovensko a EU) nie je v súlade s § 43 ods. 1 pím. b zákonníka práce:

"b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),"
Monet
25.10.07,07:53
Dakujem,ja som si to uz viac krat citala,ale az teraz som tomu dufam ze dobre porozumela.Vsetky zakony maju svoje haciky a vzdy sa to da pochopit roznymi sposobmi....