ivanaj
24.10.07,19:04
Ahoj, mam problem ci uznat PN alebo nie. Zamestnanec od 11.10 neprisiel do prace a ani neodkazal co s nim je, tak sme mu viedli neospravedlnenu absenciu o com sme mu napisali oficialny list s upozornenim na zavazne porusenie pracovnej discipliny ze ma neospravedlnenu absenciu atd. Absencia trvala do 20.10. kedy zamestnanec odovzdal PN-ku od 11.10. Teraz mame dilemu ci mu toto PN musime akceptovat, napriek tomu, ze v internych smerniciach je povinnosti odovzdat alebo poslat PN najneskor do 3 dni, co vsak neurobil. A ci mu nechat tu absenciu, ked uz dostal oficialny list od zamestnavatela ako hrube porusenie pracovnej discipliny alebo musime uznat PN a zaplatit mu nahradu od zamestnavatela. Je to niekde zakonom dane v akych pripadoch zamestnavatel nemusi akceptovat dorucenu PN?
Zoltán Kovács
24.10.07,17:06
Ahoj, mam problem ci uznat PN alebo nie. Zamestnanec od 11.10 neprisiel do prace a ani neodkazal co s nim je, tak sme mu viedli neospravedlnenu absenciu o com sme mu napisali oficialny list s upozornenim na zavazne porusenie pracovnej discipliny ze ma neospravedlnenu absenciu atd. Absencia trvala do 20.10. kedy zamestnanec odovzdal PN-ku od 11.10. Teraz mame dilemu ci mu toto PN musime akceptovat, napriek tomu, ze v internych smerniciach je povinnosti odovzdat alebo poslat PN najneskor do 3 dni, co vsak neurobil. A ci mu nechat tu absenciu, ked uz dostal oficialny list od zamestnavatela ako hrube porusenie pracovnej discipliny alebo musime uznat PN a zaplatit mu nahradu od zamestnavatela. Je to niekde zakonom dane v akych pripadoch zamestnavatel nemusi akceptovat dorucenu PN?

Zamestnanec je s tou internou smernicou oboznámený? Neuviedol dôvod oneskoreného odovzdania PN?
ivanaj
24.10.07,17:08
Oboznameny je na vstupnom skoleni pred nastupom do prace. Dovod neuviedol, len tvrdi ze to niekomu odkazal ale nikto taky nie je kto by o tom vedel.
Zoltán Kovács
24.10.07,17:11
Oboznameny je na vstupnom skoleni pred nastupom do prace. Dovod neuviedol, len tvrdi ze to niekomu odkazal ale nikto taky nie je kto by o tom vedel.

Je to tvrdenie proti tvrdenie, takýto oriešok ťažko rozlúsknuť. Lebo v zákone nie je striktne dané, do kedy je potrebé odovzdať PN (preto je výborné riešenie to stanoviť v internej smernici). Skús sa obrátiť na Inšpektorát práce, oni majú aj poradnú funkciu nie len kontrolnú.
Chobot
25.10.07,06:52
Ahoj, mam problem ci uznat PN alebo nie. Zamestnanec od 11.10 neprisiel do prace a ani neodkazal co s nim je, tak sme mu viedli neospravedlnenu absenciu o com sme mu napisali oficialny list s upozornenim na zavazne porusenie pracovnej discipliny ze ma neospravedlnenu absenciu atd. Absencia trvala do 20.10. kedy zamestnanec odovzdal PN-ku od 11.10. Teraz mame dilemu ci mu toto PN musime akceptovat, napriek tomu, ze v internych smerniciach je povinnosti odovzdat alebo poslat PN najneskor do 3 dni, co vsak neurobil. A ci mu nechat tu absenciu, ked uz dostal oficialny list od zamestnavatela ako hrube porusenie pracovnej discipliny alebo musime uznat PN a zaplatit mu nahradu od zamestnavatela. Je to niekde zakonom dane v akych pripadoch zamestnavatel nemusi akceptovat dorucenu PN?

Napíšem ti môj názor, ale pre istotu si to preverte na IP.

Podľa mňa mu absenciu nemôžete dať, lebo neprítomnosť dokáže preukázať riadnou PN-kou. Môže napr. nastať príklad, že človek, ktorý je osamotený má úraz, je hospitalizovaný v bezvedomí a mesiac neviete, čo je s ním. Keby až po mesiaci predložil potvrdenie, nikto mu to nemôže neakceptovať, lebo skôr nemal ako.

Ale späť. Tým, že zákon neurčuje lehotu na predloženie potvrdenia o PN, neporušil zákon. Má riadny nárok na nemocenské dávky a ospravedlnenú absenciu.

Jediné čo porušil, je vás interný predpis, za čo ho môžete primerane postihovať (ale nie udelením absencie). Môžete mu napr. dať upozornenie na porušenie prac. disciplíny, krátiť nenárokovateľnú časť mzdy a pod. Ale treba posúdiť okolnosti, prečo nenahlásil aspoň to, že je PN (možno fakt bol v bezvedomí :rolleyes::rolleyes::D).
calgary
03.01.08,14:06
Ahojte, mám podobný problém, len s tým rozdielom, že zamestnanec je v skúšobnej dobe a v internej smernici nemáme klauzulu o termíne doručenia PN zamestnávateľovi.
Zamestnanec nedal o sebe nič vedieť už od 10.12.2007, nebolo možné sa s ním skontaktovať ani na adrese trvalého bydliska, tak sme mu viedli od 10.12. absenciu.
Keďže je v skúšobnej dobe bolo mu 14.12.2007 zaslané skončenie pracovného pomeru podľa §72 k 17.12.2007. Tým bola pre nás záležitosť uzavretá.
Teraz po novom roku (teda 2.1.2008) nám bola doručená PN od 14.12.2007, ktorá stále trvá.
Ako mám teraz riešiť obdobie od 10.12.2007?
Ďakujem.
Chobot
03.01.08,14:27
Ahojte, mám podobný problém, len s tým rozdielom, že zamestnanec je v skúšobnej dobe a v internej smernici nemáme klauzulu o termíne doručenia PN zamestnávateľovi.
Zamestnanec nedal o sebe nič vedieť už od 10.12.2007, nebolo možné sa s ním skontaktovať ani na adrese trvalého bydliska, tak sme mu viedli od 10.12. absenciu.
Keďže je v skúšobnej dobe bolo mu 14.12.2007 zaslané skončenie pracovného pomeru podľa §72 k 17.12.2007. Tým bola pre nás záležitosť uzavretá.
Teraz po novom roku (teda 2.1.2008) nám bola doručená PN od 14.12.2007, ktorá stále trvá.
Ako mám teraz riešiť obdobie od 10.12.2007?
Ďakujem.

Otázka je, čo s ním chcete. Chcete si ho ponechať, alebo chcete s ním skončiť PP?

Ak chcete skončiť PP, tak sa nič nedeje, od 10.12 do 17.12., kedy ste skončili PP budete nemocenské platiť vy ako zamestnávateľ a od 18.12. SP.

Skončenie PP je platné, lebo to bolo skončenie v skúš. dobe.

Ak si ho chcete ponechať, tak to urobte tak isto akurát po skončení PN s ním uzatvoríte novú zmluvu. Je to jednoduchšie, než znovu ho poprihlasovať spätne na poistenia.
calgary
03.01.08,15:47
Ďakujem za rýchlu odpoveď, predsa len, nebola som si istá, ako je to s náhradou mzdy, keď mal zamestnanec v dochádzke absenciu... a tiež či sme platne skončili prac.pomer.
Už všetko jasné... :D