RobSzel
24.10.07,22:03
Snažím sa vysporiadať firmu, ktorá dlhé roky už nevyvíja prakticky žiadnu činnosť a v ktorej som konateľom. Problém je ten, že konateľom je aj ďalší človek, ktorý má všetku dokumentáciu, podáva (dúfam) daňové priznania a pod. Nie je s ním možná normálna komunikácia.

Chcem sa zbaviť konateľstva, aby som predišiel prípadným problémom. Musím to však spraviť bez jeho účasti, lebo on nebude reflektovať na žiadne pozvánky na valné zhromaždenie ani nijakým iným spôsobom kooperovať. Jednoducho na to zvysoka kašle.

Vo firme sme spolu traja spoločníci, pričom ten tretí spoločník býva v tom istom meste a je ochotný zahlasovať za návrh na moje odvolanie. Plánujem zvolať valné zhromaždenie (ktoré druhý konateľ) zdatne odignoruje, ktoré bude uznášaniaschopné (2/3 hlasov) a na ňom sa nechať odvolať.

Otázka je tá, či po takomto valnom zhromaždení môžem dať návrh na zmenu do obchodného registra. Kedy odvolanie vstupuje do platnosti? Nemôže obchodný register odmietnuť môj návrh na zmenu z toho dôvodu, že už nie som konateľom? Podľa obchodného registra ním však v momente podania návrhu konateľom ešte budem.

Iné riešenia ako prevod podielu druhému konateľovi, likvidácia firmy nepripadajú do úvahy, lebo všetko niečo stojí (právnik, poplatky úradom, likvidátorovi a pod.) a ten druhý konateľ nedá na to ani halier. Predpokladám, že riešenie zbavením sa konateľstva je najlacnejšie možné.
d3 !Ur3
25.10.07,16:43
Prečo jednoducho neodstúpiš z funkcie?


M I E R
josh
26.10.07,03:48
k otazke: ked ta VZ odvola, nie si konatel, nemozes podat navrh. zapis konatela v ORSR je deklaratorny.
mohol by si to este teoreticky spravit tak, ze ta VZ odvola k zajtrajsku a dnes podpises a podas navrh
d3 !Ur3
26.10.07,13:22
k otazke: ked ta VZ odvola, nie si konatel, nemozes podat navrh. zapis konatela v ORSR je deklaratorny.
mohol by si to este teoreticky spravit tak, ze ta VZ odvola k zajtrajsku a dnes podpises a podas navrh


Pri všetkej úcte josh, ak on odstúpi z funkcie, zodpovednosť za registráciu zmeny na obchodnom registri už bude mať konateľ, ktorý vo funkcii ostáva /rozumej druhý konateľ/.


M I E R
josh
27.10.07,06:11
ok, nabuduce, ked budem chciet odpovedat na polozenu otazku, sa ta spytam, ci smiem.
nikde som netvrdil, ze nema odstupovat. napisal som odpoved na polozenu otazku.
Danila
27.10.07,06:23
Vzdanie sa funkcie konateľa je platné dňom doručenia oznámaneia o odstúpení z funkcie spoločnosti/ podateľna, iný konateľ/. Vzdanie sa funkcie je spravidla účinné odo dňa prvého zasadnutia VZ nasledujúceho po doručení vzdania sa funkcie, ak SZ, alebo stanovy neustanovujú inak.
d3 !Ur3
27.10.07,15:43
ok, nabuduce, ked budem chciet odpovedat na polozenu otazku, sa ta spytam, ci smiem.
nikde som netvrdil, ze nema odstupovat. napisal som odpoved na polozenu otazku.


Nechápem aký máš problém. Arogantnú poznámku, ktorá vôbec nie je na mieste si kľudne nechaj pre seba. Ja som ti na takú odpoveď vôbec nedal dôvod.

M I E R