JankaV
25.10.07,06:16
Dobré ráno,
trápim sa so smernicou pre stanovenie noriem prirodzných úbytkov. Dočítala som sa, že ju možno stanoviť % z obratu, ale musí byť doložená kalkulácia ako sa k tomu % dopracoval. Ďalej som sa dočítala, že nie je možné to stanoviť paušálne ale " viacročným pozorovaním" konkrétneho subjektu. No nie je to trochu divné? A čo subjekty, ktoré vznikli tento rok, to sa majú vzdať na niekoľko rokov práva na odpis týchto úbytkov?
Mám malú reštauráciu a aj taký stánok akože bufetík. Dala som si tam, no od oka samozrejme, pre reštauráciu 15% a pre stánok 8%. Lenže nemám to čím vydokladovať. Prosím vás, ako to riešite ostatní?
A ešte jedna otázočka, evidujete nejako zvlášť tovar, ktorý poskytnete ako vzorku potencionálnemu odberateľovi, alebo keď sa robia také akcie, že ak odoberiete 7 obedov, tak 8. obed máte zadarmo a také z podpory predaja. Viete, keď sa začína, takéto akcie sú nevyhnutné. Ale suma sumárum, keď si pozriem náklady a tržby, tak to vyzerá, že nie všetky tržby sú evidované.
Pekný deň prajem
KEJKA
25.10.07,15:39
je to celý súbor problémov a otázok. Všetko je to o schopnosti obhájiť sa.
Od oka sa mi 15 a 8 zdajú príliš vysoké percentá. Musí ísť o prirodzené úbytky (vysychanie mäsa, údenín, syrov,....)
alebo o obaly, ktoré sú súčasťou váhy syrov. Toto je skôr o predaji v nezmenenom stave.
Pri reštaurácii je to zasa o inom - kalkulácie jedál vychádzajú z noriem a tam sa ráta s tzv. technologickými stratami.
Itus
14.01.08,13:36
Dobry den,
precitala som si prispevky tykajuce sa noriem na prirodzene ubytky zasob, a nenasla som odpoved na to, co ma trapi :)
Poradte mi prosim, ci moze mat velkodistributor liekov, zdravotnickych pomocok a kozmetickych vyrobkov ako prirodzeny ubytok tovar poskodeny, rozliaty, rozbity...
Vsetko, co som precitala bolo o vyparovani, vysusovani, vymrazeni....a pod.
V prvom momente ma napadlo, ze sa to neda...Ale potom som sa zamyslela, ze vlastne distributor dostane tovar za kamion, a ked ho rozbali zisti, ze ma 5 flasticiek rozbitych...Alebo to moze zistit, az ked mu flasticku vratia z lekarne....A takychto pripadov moze mat niekolko...Hodnota rozbiteho tovaru moze byt za par stovak, co sa im za to neoplati ani telefon zdvihnut, aby to reklamovali...
Da sa na to vytvorit norma? Poradte mi prosim.
ilona
15.01.08,04:48
Ja uplatňujem pre kuchyňu a cukráreň 1 %.