kennyyy
25.10.07,07:04
Zdravim vsetkych.

Poradte prosim s nasledovnym....

Chcem kupit zahradu s chatkou. Chatka ma supisne cislo avsak nie je zapisana do katastra, teda nema LV. Kolaudovana nebola a stavba bola realizovana po roku 1970. Stoji na pozemku ktory je momentalne v nejakom stadiu prevodu (z mesta na predavajuceho) avsak nie je vysporiadany a su tam nejaky nezisteny vlastnici. LV na pozemok je na katastri ako nezalozeny. Ja by som to chcel kupit avsak aj s nejakou zarukou ze to bude OK a aby to napr. sucasny vlastnik nemohol predat aj niekomu inemu. Ja by som si to predstavoval tak, ze chatu zapisat na novy LV a pozemok kupit formou kupy (odstupenia) prav k prevodu pozemku ktory sa realizuje. Poradte ci sa to da, pripadne ako to zrealizovat tak aby som mal zaruku ze nezaplatim za nieco coho nakoniec nebudem vlastnikom. Hlavne ma zaujima ci sa da takato stavba ktora ma supisne cislo avsak nie je kolaudovana a stoji na vevysporiadanych pozemkoch zapisat do katastra na list vlastnictva? Za odpovede vopred dakujem. Peter
ekonom99
25.10.07,05:54
myslím si, že takúto závažnú vec by bolo vhodné riešiť s právnikom. O podvodoch v realitách počúvame každý deň. Alebo nie je možné zapojiť do toho realitnú kanceláriu? Tí majú skúsenosti v danom regióne a dávajú ti záruku za úspešný priebeh transakcie.
vieroslava
25.10.07,08:38
K zápisu stavby do katastra nehnuteľností je potrebné predložiť na kataster:
krátku žiadosť, ktorá bude obsahovať celé meno, rodné meno žiadateľa, rodné číslo aj dátum narodenia, adresu trvalého bydliska. V žiadosti treba uviesť, čo žiadajú zapísať, napr.: stavbu chaty súp.č. ......., postavenej na pozemku parc.č. ............., katastrálne územie ................, kolaudovanej dňa .........
Prílohu žiadosti tvorí geometrický plán na zameranie stavby, ak je stavba už v mape vyznačená (bola zameraná pri mapovaní), stačí kópia z mapy a listina o určení súpisného čísla (vydá miestny úrad). Listina o určení súpisného čísla musí obsahovať, kto je vlastníkom konkrétnej stavby.

Takáto žiadosť sa na katastri zapisuje záznamom a neplatia sa za zápis na katastri žiadne poplatky.
kennyyy
25.10.07,09:31
K zápisu stavby do katastra nehnuteľností je potrebné predložiť na kataster:
krátku žiadosť, ktorá bude obsahovať celé meno, rodné meno žiadateľa, rodné číslo aj dátum narodenia, adresu trvalého bydliska. V žiadosti treba uviesť, čo žiadajú zapísať, napr.: stavbu chaty súp.č. ......., postavenej na pozemku parc.č. ............., katastrálne územie ................, kolaudovanej dňa .........
Prílohu žiadosti tvorí geometrický plán na zameranie stavby, ak je stavba už v mape vyznačená (bola zameraná pri mapovaní), stačí kópia z mapy a listina o určení súpisného čísla (vydá miestny úrad). Listina o určení súpisného čísla musí obsahovať, kto je vlastníkom konkrétnej stavby.

Takáto žiadosť sa na katastri zapisuje záznamom a neplatia sa za zápis na katastri žiadne poplatky.





"No fajn ale je ku tomu potrebne aj kolaudacne rozhodnutie rspt. uvedenie jeho datumu? A ten zaznam znamena ze bude na danu stavbu vyrobeny list vlastnictva?"
vieroslava
25.10.07,10:36
Na miestnom úrade majú zoznam vydaných súpisných čísel. Ak stavba bola postavená po roku 1976, musela byť riadne kolaudovaná, aby dostala súpisné číslo. Ak bola postavená pred rokom 1976, nemá kolaudačné rozhodnutie (platil iný rezim), a oni uvedú v listine o určení súpisného čísla, že bola postavená pred rokom 1976.
Najdôležitejsí doklad v tomto prípade je listina o určení súpisného čísla, ktorú vydá na požiadanie vlastníka príslušný miestny úrad.
Keď doklady, ako som napísala v predchádzajúcom príspevku, predložíš na kataster, je ich povinnosťou do 60 dní od podania založiť na stavbu list vlastníctva, kde bude uvedený predávajúci, ako vlastník.
kennyyy
26.10.07,10:10
Na miestnom úrade majú zoznam vydaných súpisných čísel. Ak stavba bola postavená po roku 1976, musela byť riadne kolaudovaná, aby dostala súpisné číslo. Ak bola postavená pred rokom 1976, nemá kolaudačné rozhodnutie (platil iný rezim), a oni uvedú v listine o určení súpisného čísla, že bola postavená pred rokom 1976.
Najdôležitejsí doklad v tomto prípade je listina o určení súpisného čísla, ktorú vydá na požiadanie vlastníka príslušný miestny úrad.
Keď doklady, ako som napísala v predchádzajúcom príspevku, predložíš na kataster, je ich povinnosťou do 60 dní od podania založiť na stavbu list vlastníctva, kde bude uvedený predávajúci, ako vlastník.

"Jasnacka - mam vsak nove info - ta chata stoji na pozemku ktory je vedeny ako nevysporiadana polnohospodarska poda - zaujimalo by ma ci je aj v takom pripade kataster povinny takuto stavbu zapisat - ZAUJIMA MA REALNA ODPOVED, NIE DOHADY vdaka Peter
vieroslava
27.10.07,14:04
Samozrejme, kataster zapíše iba stavbu bez pozemku. Bude to figurovať ako stavba na cudzom pozemku, pričom pozemok bod stavbou ostane naďalej bez listu vlastníctva.
qwasyx
31.10.07,23:14
Zdravim. vidim ,ze som tu nasiel skoro presne tu istu situaciu ,ktoru riesim aj ja. az nato , ze chatka so zahradou ma sice tiez nevysporiadane pozemky , ale zato je aspon skolaudovana a ma pridelene supisne cislo. pozeral som na katasterportali, ze doteraz tato chatka nebola zapisana na LV a preto neviem ,ci s tym nebudu nejake problemy. v kolkych verziach treba vyrobit zmluvu? nebudu problemy s tym, ze kolaudacne rozhodnutie a rozhodnutie o prideleni supisneho cisla, bolo na ine meno ako moje? budem uz treti majitel, a je to na toho prveho
vieroslava
02.11.07,11:45
1. možnosť: Zdokladujte Miestnemu úradu kúpnopredajnými zmluvami zmeny majiteľov a miestny úrad vydá potvrdenie o súpisnom čísle a majiteľovi na aktuálneho majiteľa.

2.možnosť: Pri prevode chatky kúpnou zmluvou, ktorá podlieha vkladovému konaniu na katastri, predložíte katastru zmluvy zo všetkých prevodou (registrované štátnym notárom, alebo katastrom) a listinu o súpisnom čísle na pôvodného majiteľa.

Ak však prevody boli robené len ústne, alebo bez registrovaných zmlúv, vidím v tom problém.
qwasyx
07.11.07,15:15
no, dnes som absolvoval pokus na katastri vo zvolene, a tak "ochotnu" uradnicku , ktora sa asi kyslo tvari aj pri jedeni cokolady som este nezazil. vraj sa to v ziadnom pripade neda urobit zaznamom a dala mi akurat ohromnu radu aby som si zaplatil na to pravnika. mal som pritom kupne zmluvy aj svoje aj od predchadzajuceho majitela aj listinu o urceni supisneho cisla aj kopiu mapy. vobec mi nevedela, alebo skor nechcela vysvetlit, co je za problem a preco sa to neda zapisat zaznamom, ale vraj sa to neda. nevie mi niekto k tomu viac povedat?
vieroslava
08.11.07,05:52
Na to sa dosť ťažko reaguje, keďže nevidím tie zmluvy. Sú registrované štátnym notárstvom? ŠN registrovali zmluvy do 1.1.1993. Ak sú zmluvy uzatvorené po tomto dátume, podliehajú vkladovému konaniu na katastri, ale len do 3 rokov od podpisu. Po uplynutí troch rokov zmluvy nemožno vkladovať (Občiansky zákonník) a je potrebné buď spísať nové, alebo urobiť osvedčenie o vydržaní. Ale vážne toto je len všeobecné rada a každý prípad je špecifický. Asi by pre Teba bolo naozaj najlepšie poradiť sa osobne s niekým, kto tomu rozumie a hlavne bude vidieť, čo vlastne máš za zmluvy.
ihreal
18.11.08,10:18
Nadviažem na danú tému,
predali sme parcelu pod neskolaudovanou novostavbou chaty, doplatok ceny zaplatí kupujúci po kolaudácii a prevode práv na neho. Tento prevod na kupujúceho sa "rieši" záznamom, kde "stačí"
len Rozhodnutie o pridelení súpisného čísla od obecného úradu /teda bez kolaudačného rozhodnutia/ ? V koľkých vyhotoveniach sa podáva žiadosť ? Musí byť aj neoverená kópia geometrického plánu ? Ďakujem za odpoved.
vieroslava
18.11.08,10:42
Ak rozostavaná stavba nebola predmetom prevodu pri prevode pozemku, bude potrebné pre jej zápis po kolaudácii na kupujúceho normálna kúpna zmluva, ktorá bude podliehať vkladovému konaniu
Stina
18.11.08,10:45
Žiadosť na vklad podávaš 4 x (kupujúci, predávajúci a 2 x kataster). Prílohu tvorí :
- kúpno-predajná zmluva,
- geometrický plán
ihreal
21.11.08,08:34
Vieroslava, dakujem za odpoved,upresnim vsak situaciu:
v kupnej zmluve predmetom prevodu je parcela i rozostavana stavba /prilohu tvorili: stavebne povolenie, znalecky posudok a geometricky plan/ kde sme ziadali kataster o prevod parcely uz podla noveho geometr. planu. Predavajuci "nestihol" poziadat o zapis prava k stavbe, kedze sa chata "rychlo" predala. Novostavba teda existuje, vlastnik nie. Kupna cena sa deli na tri splatky, zaloha, vyssia suma /toto uz bolo zaplatene/a doplatok po kolaudacii. Kolaudacia bude cca za mesiac. Ak kataster zapise podla noveho geometrickeho planu zastavanu plochu na kupujuceho podla zmluvy a priloh - realny stav /zast.plocha ano, supisne cislo nie/a kupujuci ziska po kolaudacii /tuto zabezpeci predavajuci/ od obce pridelenie supisneho cisla uz na svoje meno, vlastnictvo k novostavbe sa bude riesit:
1) "zaznamom " /kolkokrat sa podava ziadost o zapis novostavby ? podpis musi byt overeny notarom? rozhodnutie o sup. cisle - staci kopia?/
2) "vkladom" /zase dalsia kupna zmluva a kolok?!? predchadzajuca zmluva zrejme nebude pouzitelna, aj ked tam stoji doplatok kupnej ceny bude az po kolaudacii/
Duška24
19.02.09,13:08
Dobrý deň,
mohli by ste mi pomôcť, kupujem byt (v radovej zástavbe), ktorý je ešte len rozostavaný so spoločnými priestormi (pozemok, na ktorom sa nachádza). Mohli by ste mi prosim pomôcť, ako mám postupovať, pri podpísaní kupno-predajnej zmluvy s obecným úradom, ktorý je vlastníkom nehnuteľnosti. Ďakujem.