dadika22
25.10.07,07:10
Dobrý deň, prosím Vás, kto by mi mohol poradiť,ako mám zaúčtovať, resp. zúčtovať veľký kontajner, ktorý bol pred pár rokmi zaúčtovaný na účet 042 a doteraz nebol z neho zúčtovaný. Tento kontajner mal slúžiť ako vzorka pre našu firmu,podľa ktorej sa mali tieto kontajnery vyrábať.Potenciálny odberateľ nám síce vzorku poslal,ale nakoniec od objednávky ďalších kusov odstúpil.Tú jednu vzorku nám ale vyfakturoval.Doteraz s tým nebolo nič robené,vzorka je ešte stále zabalená,no u nás nie je použiteľná. Je to už viac rokov,tak by bolo načase to nejako zúčtovať. Rozmýšľala som nad zmarenou investíciou (548/042).Bude to tak správne?
Rozalka
25.10.07,05:21
Dobrý deň, prosím Vás, kto by mi mohol poradiť,ako mám zaúčtovať, resp. zúčtovať veľký kontajner, ktorý bol pred pár rokmi zaúčtovaný na účet 042 a doteraz nebol z neho zúčtovaný. Tento kontajner mal slúžiť ako vzorka pre našu firmu,podľa ktorej sa mali tieto kontajnery vyrábať.Potenciálny odberateľ nám síce vzorku poslal,ale nakoniec od objednávky ďalších kusov odstúpil.Tú jednu vzorku nám ale vyfakturoval.Doteraz s tým nebolo nič robené,vzorka je ešte stále zabalená,no u nás nie je použiteľná. Je to už viac rokov,tak by bolo načase to nejako zúčtovať. Rozmýšľala som nad zmarenou investíciou (548/042).Bude to tak správne?
(8) Na ťarchu účtu 549 – Manká a škody sa účtujú manká a škody na dlhodobom majetku, manko nakúpených zásob ako aj zásob vlastnej výroby. Ak sa rozhodne o zrušení prác na príprave alebo rozostavaní obstarávaného dlhodobého majetku (zmarené investície), sumy vzťahujúce sa na tento účtovný prípad a účtované na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa odpíšu na ťarchu účtu 549 - Manká a škody, a to v deň rozhodnutia o zrušení prác na obstarávaní dlhodobého majetku, ak ide o škodu. V ostatných prípadoch sa zaúčtujú na účte 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
Tweety
25.10.07,05:29
Dobrý deň, prosím Vás, kto by mi mohol poradiť,ako mám zaúčtovať, resp. zúčtovať veľký kontajner, ktorý bol pred pár rokmi zaúčtovaný na účet 042 a doteraz nebol z neho zúčtovaný. Tento kontajner mal slúžiť ako vzorka pre našu firmu,podľa ktorej sa mali tieto kontajnery vyrábať.Potenciálny odberateľ nám síce vzorku poslal,ale nakoniec od objednávky ďalších kusov odstúpil.Tú jednu vzorku nám ale vyfakturoval.Doteraz s tým nebolo nič robené,vzorka je ešte stále zabalená,no u nás nie je použiteľná. Je to už viac rokov,tak by bolo načase to nejako zúčtovať. Rozmýšľala som nad zmarenou investíciou (548/042).Bude to tak správne?
Naúčtovala by som na 548.
ekonom99
25.10.07,05:33
Naúčtovala by som na 548.
v tomto prípade sa nejedná o škodu (veď kontajner by ste možno mohli aj predať keby mal niekto záujem). Takže by som to tiež dal na 548.
Rozalka
25.10.07,05:42
v tomto prípade sa nejedná o škodu (veď kontajner by ste možno mohli aj predať keby mal niekto záujem). Takže by som to tiež dal na 548.
Ak sa dá ten kontajner predať, potom ho treba dať na tovar alebo majetok (podľa povahy). Otázka bola o účtovaní ZMARENEJ investície, vtedy to patrí na 549 (prípadne 548)
dadika22
25.10.07,08:40
Ďakujem za reakcie.V prípade,ak to teda zaúčtujem na 548, pôjde o daňový alebo nedaňový výdavok?
ekonom99
25.10.07,09:40
Ďakujem za reakcie.V prípade,ak to teda zaúčtujem na 548, pôjde o daňový alebo nedaňový výdavok?
nedaňový, lebo dnes to nie je náklad "na udržanie a zabezpečenie Vašich ďalších príjmov". Škoda, že to predchádzajúca účtovníčka hned na začiatku nedala priamo do nákladov, lebo podľa tohto kontajnera ste mali vyrábať a predávať dalšie kontajnery a teda by ste mali tržby a potom by aj tie náklady boli odôvodniteľné.