Magma
25.10.07,07:49
Členom dozornej rady a predstavenstva vyplácame odmeny za výkon funkcie. Niektorí sú zároveň aj v pracovnom pomere, za čo poberajú mzdu. Z odmeny za členstvo v štat. orgáne platíme preddavky na ZP a daň.
Započítava sa táto odmena do priemerky zamestnanca na účely dovolenky? Podľa mňa nie, ale počula som na to aj iný názor. Môžete nám poradiť?
Jozef Mihál
25.10.07,06:25
Nezapočítava - nejde o mzdu plynúcu z pracovného pomeru.
BRK
09.06.08,11:49
Dobrý deň, ja by som mala otázku ohľadom platby ZP za člena dozornej rady spoločenstva garáži. V mesiaci november 2007 mu bola vyplatená odmena za prácu v Dozornej rade spoločenstva. Podľa mojich vedomostí je v zmysle zákona o daniach z príjmov a v zmysle zákona o zdravotnom poistení táto odmena považovaná za príjem zo závislej činnosti a príjemca odmeny za zamestnanca. V danom mesiaci je dotyčný prihlásený ako zamestnanec v ZP, z jeho príjmu je odvedená daň z príjmu aj odvody do ZP. Po zaslaní potrvednia o príjme za účelom ZP bol dotyčný strašne pobúrený, ako som ho mohla považovať za zamestnanca, keď on dostal iba odmenu. Chápem, že nemusí každý rozumieť všetkému, ale dúfam, že ja som nepochybila tým, že som ho v mesiaci, kedy dostal odmenu za prácu v Dozornej rade spoločenstva považovala za zamestnanca. Ide o odmenu, ktorá je výdavkom, nie je podielom na zisku.
Ďakujem pekne za Vás názor, Katarína
Jozef Mihál
09.06.08,15:12
Súhlas, konali ste správne.
milanr
07.09.09,09:33
Členovi DR je vyplácaná mesačná odmena za výkon funkcie, ktorej sa chce vzdať, t.j. bude vykonávať naďalej funkciu, ale bez nároku na odmenu. Môžeme ho v takomto prípade odhlásiť zo ZP, pretože mu odmenu prestaneme vyplácať, resp. sa s ním dohodneme, že za výkon funkcie bude poberať 0,- €. Ďakujem.