vema
06.10.07,13:04
Mám zamestanaca, ktorý mal 25 dní novej dovolenky a 22 dní minuloročnej dovolenky. Vyčerpal toho roku 15 dní. Zostalo mu 32 dní. Môj program hovorí: zostáva čerpať 7 dní vlaňajšej dovolenky a z 47 dní zostáva čerpať 5 dní do povinných 4 týždňov.Veľmi tomu nerozumiem.Kedy treba niečo z tej dovolenky preplatiť, alebo či môžme niečo preplatiť do konca roka. Alebo do kedy si má a koľko vyčerpať.Neviem či je to pochopiteľne napísané. Ďakujem
vema
24.10.07,18:37
Prosím Vás, vysvetlite mi ako je to s čerpaním a preplatením dovolenky, nerozumiem tomu. Zamestnanec má za rok 2007 25 dní dovolenky, z roku 2006 mu zostalo 7 dni, čiže má nevyčerpanej dovolenky spolu 32 dní.Môže mu zamestnávateľ niečo z toho preplatiť? Alebo musí? Alebo, aby o žiaden deň dovolenky neprišiel do kedy si ktoré dni musí vyčerpať? Neviem sa z toho vymotať. Ďakujem
Magma
25.10.07,05:33
[

Bola som na školení o ZP, kde nám to bolo vystvetlené takto:
Zamestnávateľ je povinný určiť čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v kalendárnom roku...Ak si zamestnanec nemôže vybrať dovolenku pretože, že mu zamestnávateľ neurčí jej čerpanie...
Z tohoto však vyplýva že zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky v rozsahu 4 týždňov, samozrejme ak v tom nebránia
prekážky v práci na strane zamestnanca.
Dokonca sa môže stať, že príde na kontrolu IBP a spýta sa zamestnávateľa prečo neurčil zamestnancovi nástup na dovolenku. A zamestnávateľ to musí zdôvodniť. Uvedomme si, že nejde o posledné mesiace roka ale o celý kalendárny rok, tak mi nikto nepovedzte že za 12 mesiacov si zamestnanec nemôže čerpať dovolenku. Samozrejme je iné, keď sú prekážky, nemoc a pod.

Ja s tým súhlasím, pretože dovolenka je na zotavenie zamestnanca a neverím, že zamestnanec v príspevku od "vema" si nepotreboval oddýchnuť, alebo nemal možnosť si vybrať dovolenku?! Potom je to robot, alebo ho firma zneužíva. To je môj osobný názor.
vema
25.10.07,09:44
[

Bola som na školení o ZP, kde nám to bolo vystvetlené takto:
Zamestnávateľ je povinný určiť čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v kalendárnom roku...Ak si zamestnanec nemôže vybrať dovolenku pretože, že mu zamestnávateľ neurčí jej čerpanie...
Z tohoto však vyplýva že zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky v rozsahu 4 týždňov, samozrejme ak v tom nebránia
prekážky v práci na strane zamestnanca.
Dokonca sa môže stať, že príde na kontrolu IBP a spýta sa zamestnávateľa prečo neurčil zamestnancovi nástup na dovolenku. A zamestnávateľ to musí zdôvodniť. Uvedomme si, že nejde o posledné mesiace roka ale o celý kalendárny rok, tak mi nikto nepovedzte že za 12 mesiacov si zamestnanec nemôže čerpať dovolenku. Samozrejme je iné, keď sú prekážky, nemoc a pod.

Ja s tým súhlasím, pretože dovolenka je na zotavenie zamestnanca a neverím, že zamestnanec v príspevku od "vema" si nepotreboval oddýchnuť, alebo nemal možnosť si vybrať dovolenku?! Potom je to robot, alebo ho firma zneužíva. To je môj osobný názor.Tu sa jedná o šéfa a nie zamestnancov.Len sa bojím, aby mu tá dovolenka neprepadla, preto som sa pýtala. Ďakujem aj tak, ale neni som múdrejšia.
Tweety
25.10.07,09:50
Mám zamestanaca, ktorý mal 25 dní novej dovolenky a 22 dní minuloročnej dovolenky. Vyčerpal toho roku 15 dní. Zostalo mu 32 dní. Môj program hovorí: zostáva čerpať 7 dní vlaňajšej dovolenky a z 47 dní zostáva čerpať 5 dní do povinných 4 týždňov.Veľmi tomu nerozumiem.Kedy treba niečo z tej dovolenky preplatiť, alebo či môžme niečo preplatiť do konca roka. Alebo do kedy si má a koľko vyčerpať.Neviem či je to pochopiteľne napísané. Ďakujem
Minuločočnú D- tých 7 dní si buď vyčerpe do konca roka, alebo mu padne do zabudnutia. D za tento rok si plnú prenesie do roku 2008.
Stina
25.10.07,09:55
"Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."
Takže by sa mu mohlo preplatiť 5 dní a dva by si vyčerpal, alebo by prepadli.
azuz
26.10.07,11:29
"Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."
Takže by sa mu mohlo preplatiť 5 dní a dva by si vyčerpal, alebo by prepadli.
Nerozumiem odpovedi. Prečo by 2 prepadli?
Zo zákona si zamestnanec musí vyčerpať 4 týždne dovolenky a zvyšok sa mu môže preplatiť. Takže ak z roku 2006 má niekto nárok na dovolenku 22 dní, tak pri 5 dňovom pracovnom týždni sú to 4 týždne + 2 dni. Takže ak si už 3 týždne (15 dní) z roku 2006 vyčerpal, zostáva mu na čerpanie do konca roka 5 dní. Ak si ich nevyčerpá, tak mu "prepadnú". Zvyšné 2 dni sa môžu preplatiť.