Martina CF
25.10.07,09:16
Zamestnanec sa vrátil zo služobnej cesty v ČR. Priniesol mi doklady: taxík (431 Kč), benzín (1599 Kč), dialničná známka (200 Kč) a hotel (19 691,12 Kč - platené VISA kartou). Čo s tým?
Rozalka
25.10.07,07:53
Zamestnanec sa vrátil zo služobnej cesty v ČR. Priniesol mi doklady: taxík (431 Kč), benzín (1599 Kč), dialničná známka (200 Kč) a hotel (19 691,12 Kč - platené VISA kartou). Čo s tým?

Všetko bolo platené VISA kartou - firemnou?
Chobot
25.10.07,08:07
Zamestnanec sa vrátil zo služobnej cesty v ČR. Priniesol mi doklady: taxík (431 Kč), benzín (1599 Kč), dialničná známka (200 Kč) a hotel (19 691,12 Kč - platené VISA kartou). Čo s tým?

A do tých Čiech išiel vlastným autom alebo služobným? A prečo použil taxík, keď mal auto? Treba vo firme preveriť oprávnenosť výdavkov, mal by to schváliť nadriadený pracovník.

Pokiaľ to jeho nadriadený schváli, že použitie taxíka bolo oprávnené, je možné mu všetky tie náklady uhradiť ako cestovné náhrady. Len v prípade toho benzínu treba upresniť, či išlo o služobné auto. Ak by išiel vlastným autom, tak ten blok sa mu nepreplatí, ale môže si uplatniť iné náhrady.

Hotel sa mu preplatí jednoznačne, diaľničná známka v podstate tiež (išlo asi o týždennú).
Martina CF
25.10.07,08:07
VISA kartou bol platený iba hotel, ostatné bolo platené cash
Martina CF
25.10.07,08:09
Zamestnanec bol vlastným autom
ancula
25.10.07,08:22
Hotel, taxík a česká dialn. známka sa mu preplatia. Náhrada za PHM a tiež základná náhrada za použitie súkromného auta sa preplatia podľa Zákona o cestovných náhradách, ak bolo použitie súkromného auta písomne dohodnuté. Ďalej má nárok na stravné, prípadne dohodnuté vreckové.
Rozalka
25.10.07,08:23
Zamestnanec bol vlastným autom
Súhlasím s Chobotom, preplatila by som hotel. Keď to platil vlastnou kartou, po dohode s ním by som preplatila SKK. Na PHM v podstate tiež nemá nárok, lebo si bude účtovať spotrebu podľa TP, ak v zahraničí najazdil viac ako 350 km, tak na tie km prevyšujúce 350 mu môžu byť preplatené PHM v cene PHM zakúpeného v zahraničí. Taxík by som neuznala v žiadnom prípade - veď bol autom. Ďialničnú nálepku by som prehodnotila podľa vzdialenosti, či to bolo hospodárne. (napr. ak bol len v Brne, tak asi nie)
Martina CF
25.10.07,08:27
Čiže PHM mu budem preplácať v SKK? A použijem cenu benzínu v daný deň na Slovensku, alebo cenu benzínu v daný deň V ČR a prepočítam ju príslušným kurzom? A taxík a dial. známku mu môžem vyplatiť v SKK z pokladne prepočítané daným kurzom v príslušný deň?
Rozalka
25.10.07,08:34
Čiže PHM mu budem preplácať v SKK? A použijem cenu benzínu v daný deň na Slovensku, alebo cenu benzínu v daný deň V ČR a prepočítam ju príslušným kurzom? A taxík a dial. známku mu môžem vyplatiť v SKK z pokladne prepočítané daným kurzom v príslušný deň?
PHM vypočítaš podľa skutočne najazdených km, na km u nás a 350 v ČR mu zaúčtuješ v cene platnej u nás, nad 350 km v ČR zaúčtuješ cenu PHM podľa predloženého dokladu (prepočítaš na SKK). Prepočítavaš kurzom NBS platným v deň účtovného prípadu.
Chobot
25.10.07,08:35
Čiže PHM mu budem preplácať v SKK? A použijem cenu benzínu v daný deň na Slovensku, alebo cenu benzínu v daný deň V ČR a prepočítam ju príslušným kurzom?

TO záleží od toho, koľko km prejazdil v ČR, ako napísala Rozalka. Ak to bolo viac ako 350 km, tak v CZK, ak menej, tak použiješ cenu na Slovensku.


A taxík a dial. známku mu môžem vyplatiť v SKK z pokladne prepočítané daným kurzom v príslušný deň?

Pokiaľ nadriadený súhlasí s preplatením týchto nákladov, môžeš mu to vyplatiť prepočítané na SKK.
helas
20.11.07,14:20
Dobrý podvečer,
zamestnanec odišiel na služobnú cestu do Prahy vlakom v nedeľu ráno, tam prenocoval u príbuzného a v pondelok išiel na rokovanie.Myslím, že za nedeľu mu nepatrí stravné alebo áno?
Ďakujem za odpoveď.
endrju
20.11.07,14:41
Dobrý podvečer,
zamestnanec odišiel na služobnú cestu do Prahy vlakom v nedeľu ráno, tam prenocoval u príbuzného a v pondelok išiel na rokovanie.Myslím, že za nedeľu mu nepatrí stravné alebo áno?
Ďakujem za odpoveď.
Prečo si myslíš, že mu (ne)patrí stravné?
Máš v náplni práce rozhodovanie o tom, či niekomu patrí alebo nepatrí stravné, ak je cestovný príkaz schválený príslušným vedúcim pracovníkom a schválené je aj jeho vyúčtovanie?
Ako bola nariadená cesta?
Kedy mala začať služobná cestu podľa cestovného príkazu?
Ak odchádzal inokedy, ako bolo nariadené, súhlasil s takým niečím vedúci pracovník, ktorý schvaľuje cestovné príkazy?
Ak súhlasil, uviedol nejaké obmedzenia súhlasu?
Ak nesúhlasil, ako zdôvodňuje zamestnanec svojvoľnú zmenu termínu?
helas
20.11.07,18:28
Noo, to bola len otázka, ja skutočne nerozhodujem, ale opýtali sa ma a ja som nevedela, tak som sa opýtala vás. A stále neviem.
Ďakujem
Infarkt
20.11.07,18:44
Súhlasím s Chobotom, preplatila by som hotel. Keď to platil vlastnou kartou, po dohode s ním by som preplatila SKK. Na PHM v podstate tiež nemá nárok, lebo si bude účtovať spotrebu podľa TP, ak v zahraničí najazdil viac ako 350 km, tak na tie km prevyšujúce 350 mu môžu byť preplatené PHM v cene PHM zakúpeného v zahraničí. Taxík by som neuznala v žiadnom prípade - veď bol autom. A čo keď sa mu auto pokazilo a jeho nadriadený dal súhlas na použitie taxíka ??? Ďialničnú nálepku by som prehodnotila podľa vzdialenosti, či to bolo hospodárne. (napr. ak bol len v Brne, tak asi nie) Prehodnotiť by to asi mal nadriadený, nie ? Ale ja osobne by som nehodnotil hospodárnosť z pohľadu vzdialenosti, ale logicky by som napríklad pri niekoľkodennej SC nepreplatil ROČNÚ dialničnú známku, nakoľko za používanie dialníc aj v ČR je potrebné platiť formou dialničných známok...to mal ísť hoci "len do Brna" obchádzkou po nejakých okresných cestách, pričom by najazdil viac km ? A vlastne tá dialničná známka je aj za používanie ciest I.triedy... hm ? :confused:

Čítaj červeným... :)
Marianna01
20.11.07,20:07
Noo, to bola len otázka, ja skutočne nerozhodujem, ale opýtali sa ma a ja som nevedela, tak som sa opýtala vás. A stále neviem.
Ďakujem


Prečo si myslíš, že mu (ne)patrí stravné?
Máš v náplni práce rozhodovanie o tom, či niekomu patrí alebo nepatrí stravné, ak je cestovný príkaz schválený príslušným vedúcim pracovníkom a schválené je aj jeho vyúčtovanie?
Ako bola nariadená cesta?
Kedy mala začať služobná cestu podľa cestovného príkazu?
Ak odchádzal inokedy, ako bolo nariadené, súhlasil s takým niečím vedúci pracovník, ktorý schvaľuje cestovné príkazy?
Ak súhlasil, uviedol nejaké obmedzenia súhlasu?
Ak nesúhlasil, ako zdôvodňuje zamestnanec svojvoľnú zmenu termínu?

Andrejko Ti odpovedal: Ak bol zamestnanec vyslaný na SC, je dôležité, čo mu nadriadený prikázal. Ak mal príkazom ísť na SC v pondelok vlakom a hneď na rokovanie, nemal ísť v nedeľu. Ak však dodatočne nadriadenému vysvetlí , prečo tak urobil, môže nadriadený uznať oprávnenosť začatia SC už v nedeľu, a tým mu stravné uznať.

Mimo otázky: verím, že zamestnanec nemal najmenšiu chuť po niekoľkohodinovej ceste vlakom ísť na rokovanie a radšej zvolil túto možnosť. Ako správny nadriadený by som mu to uznala, pretože chcel byť na rokovanie riadne pripravený, oddýchnutý a upravený. :) Ale to je skutočne iba môj názor.
helas
20.11.07,20:21
Takže je to na jeho šéfovi, myslím, že bude súhlasiť. To len zamestnacovi začalo vrtať v hlave, či urobil dobre, keď išiel už v nedeľu ráno, nikto mu nič neprikázal, ani nezakázal. Mal byť v pondelok ráno v Prahe, tak tam bol.
Ďakujem