renča1
28.02.05,06:13
Ahojte

Prosím Vás viete mi niekto poradiť ako sa účtuje v bezpodiel.spoluv.manželov?
napr. manželka je živn.FO a aj manžel , obaja majú príjmy z poisťov.ako mám účtovať dosiahnuté príjmy z podnik. a aj výdaje, mám viesť účtov.pod jednym z manželov a príjmy dosiahnuté z obidvoch manželov dať dohromady alebo každého účtovať zvlášť.
Ďakujem za odpovede.
Zita5
28.02.05,05:55
Podnikajú spoločne ?
renča1
28.02.05,06:14
každý zvlášť, jeden má príjmy od inej poisťovne a druhý zasa od inej poist.
Zita5
28.02.05,07:06
Každému zvlášť účtuješ príjmy a výdaje . Podniká každý na svoj živnostenský list .Nezáleží na tom že majú BSM . Iné by bolo , keby podnikali spolu na základe zmluvy o združení .
renča1
28.02.05,07:46
a je to určite tak? ja neviem ja som myslela, že ako manželia kedˇdosiah.príjmy z podnikania tak ich spolu aj užívajú ide to do spoloč.domácnosti a tak isto aj výdavky sú platené zo spoločného a o zmluve o združení FO som myslela že to platí len pre fyzic.osoby , ktoré si urobili združenie k spoluvlast.veci.
A zmluva o združení medzi manželmi musí byť hlásená na daň.úrade?
Zita5
28.02.05,08:10
Nemýl si príjmy dosiahnuté dvomi alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci §10 ods.1 . Uvediem príklad : 2 spoluvlastníci /manželia/ prenajímajú priestory za ktoré vykazujú ročné príjmy 200 000,- Sk a výdaje preukázateľné 60 000,- Sk . Tieto príjmy a výdaje sa delia :2 a každý z nich si vyhotoví daňové priznanie k dani z príjmu .

Ale , pokiaľ má každý z nich živnostenský list - hoci aj na rovnakú činnosť , má pridelené svoje IČO, DIČ tak svoje príjmy a výdavky si vedie a účtuje ako samostatná účtovná jednotka každý z nich .
renča1
28.02.05,11:11
aha mala som v tom chaos, ale veľmi pekne ti ďakujem.
Ahoj