Gabi03
25.10.07,10:04
Ak už je tu riešenie, prosím nasmerujte ma.
V bunkde mám 9-miestne číslo, nejaký kód, napr. 122864572, ktoré potrebujem rozdeliť do dvoch budniek a to tak, že do prvej bunky prvé tri číslice (122) a do druhej zvyšok (864572).
Viem, že sa to dá, no neviem, ako.

Alebo teda ak by ste vedeli lepšie vyriešiť môj problém:
Mám zoznam určitých kódov, ktoré sú zaradené do rôznych skupín podľa prvých troch číslic celého kódu. A potrebujem sčítať, či spriemerovať ceny. Ako to spraviť?

Vopred ďakujem za odpovede.
fimka
25.10.07,08:21
Použi funkciu LEFT alebo RIGHT (vslovenskej verzii tuším zlava a zprava).
Rozdelí ti číslo, ale rozdelené čísla budú mať formát textu. Preto musíš ešte text pretransponovať na čísla, aby si s nimi mohla pracovať ďalej ako s číslami. Na to je funkcia VALUE.

Takže vzorec bude napríklad vyzerať asi takto:
VALUE(RIGHT(B7;3))

Vysvetlenie:
Zadaj tento vzorec napríklad do bunky D7. Z čísla 85264, ktoré je napríklad v bunke B7 sa ti v bunke D7 objaví 264
chlap
25.10.07,19:07
Použi funkciu LEFT alebo RIGHT (vslovenskej verzii tuším zlava a zprava).
Rozdelí ti číslo, ale rozdelené čísla budú mať formát textu. Preto musíš ešte text pretransponovať na čísla, aby si s nimi mohla pracovať ďalej ako s číslami. Na to je funkcia VALUE.

Takže vzorec bude napríklad vyzerať asi takto:
VALUE(RIGHT(B7;3))

Vysvetlenie:
Zadaj tento vzorec napríklad do bunky D7. Z čísla 85264, ktoré je napríklad v bunke B7 sa ti v bunke D7 objaví 264

Dopĺňam ......

najskôr označíš všetky bunky, v ktorých sa nachádzajú tvoje čísla a zmeníš formýt týchto buniek z "čísla" na "text". Následne použiješ navrhnuté funkcie LEFT resp. RIGHT spolu s VALUE - čiže do druhého stĺpca zadáš vzorec =VALUE(LEFT(B7;3)) a do tretieho stĺpca =VALUE(RIGHT(B7;6))

Následne dostaneš nové dva stĺpce - v prvom budú prvé 3 hodnoty z tvojho čísla v druhom posledných 6 hodnôt z tvojho čísla. Teraz oba stĺpce označíš (vrátane hlavičky) a v menu Data si nájdeš "Kontingenčnú tabulku" - hodnoty, podľa ktorých sa budú robiť súčty (priemery) budú tie, ktoré sú v 1. stĺpci a sumy budú v 2. stĺpci.

Hotovo.
fizzy
02.11.07,10:25
Ahojte,
nechce zakladat novu temu tak vyuzivam tuto uz zalozenu. Ja mam takyto problem: (vid prilozeny obrazok)

Mam tabulku s udajmi, jedna sa o body (mesta), a ich suradnice X a Y.
Dalej mam rolovaci zoznam kde su vlozene nazvy bodov a v bunke G10 sa vypise nazov bodu ktry vyberieme zo zonamu. Potreboval by som poradit ako dosiahnem aby mi vypisalo vedla nazvu aj jeho suradnice?

Vie mi niekto poradit? Malo by to byt nejakou funkciou VLOOKUP alebo nieco podobne.

Diki za rady
majanr
06.11.07,15:33
tak sa pokusim ti odpovedat:
klikni tam kde ma byt prva suradnica (x, tj. bunka H10), daj si Vlozit - Funkcia- kategoria Vyhladavacie (alebo vsetky) a najdi VLOOKUP (ak mas cesku verziu excelu tak SVYHLEDAT).
Ta funkcia ma 4 argumenty.
Do prveho zadaj adresu bunky v ktorej sa ti objavuje vybrana hodnota zo zoznamu (G10).
Druhy argument = oznac celu tabulku s udajmi (A3 az C19)
Treti argument = cislo stlpca z ktoreho chces mat vysledok (v tvojom pripade kedze je to suradnica X tak cislo stlpca je 2 – je to druhy stlpec v tabulke ktoru si v predchadzajucom kroku oznacil)
Stvrty argument je 0 (pretoze potrebujes aby funkcia hladala presny vyraz ktory je v G10)

Pre suradnicu Y postupuj uplne rovnako, len pre treti argument funkcie daj cislo 3
Ak by boli nejake nejasnosti, alebo chces funkciu podrobne vysvetlit, napis..