silviaproch
25.10.07,11:25
Dobrý deň,
stretla som sa so situáciou, ktorú neviem nikde nájsť objasnenú, všade sa totiž píše len čo robiť, ak sa zníži hodnota majetku (v mojom prípade stavieb) , teda opravnými položkami.
S.r.o. kúpila pred rokmi nejaké stavby a pozemok v konkurznom konaní, t.z. relatívne lacno, odpisovala ich, prenajímala ich. Teraz si dala odhadnúť ich cenu súdnym znalcom, ten ich hodnota podstatne zvýšil. Dá sa toto nejako premietnuť do účtovníctva, resp. je to povinné? Majitelia tento majetok totižto predali sebe za symbolickú cenu (možno aj za tým účelom, že ich potom drahšie predajú). Keďže ide o závislé osoby, tak asi budem musieť ZC dať ako pripočítaľnú položku. Dúfam, že nie z novej hodnoty odhadnutej znalcom.
Ja som našla len pár paragrafov (39ods 3 ) v postupoch učtovania, ale skôr mám pocit , že sa to týka len zníženia ceny -

Majetok sa môže dodatočne individuálne preceniť na základe odborného odhadu,
a to len do výšky kúpnej ceny, alebo ceny dosiahnutej vydražením a o výsledok precenenia sa upraví opravná položka. Dodatočné precenenie sa môže vykonať najneskoršie do termínu prvého zostavenia účtovnej závierky; pokiaľ od nadobudnutia majetku do uzatvorenia účtovných kníh neuplynú tri mesiace, možno vykonať precenenie aj v nasledujúcom účtovnom období. Dodatočné precenenie sa týka všetkého takto obstaraného majetku s výnimkou pohľadávok, prechodných účtov aktív a účtov peňažných prostriedkov.
Ak mi bude niekto vedieť poradiť budem veľmi vďačná.
KEJKA
25.10.07,15:47
zvýšenie ceny sa do účtovníctva nepremieta (môže - za určitých podmienok, ale to nie je tvoj prípad)
silviaproch
26.10.07,05:33
dakujem za nazor