Rozalka
25.10.07,11:29
Správa z tlače:
Cez víkend sa vrátime k stredoeurópskemu času. V noci zo soboty na nedeľu 28. októbra si o 03:00 ručičky hodiniek posunieme na 02:00. Na letný čas opäť prejdeme v nedeľu 30. marca 2008.

Na území Slovenska bol letný čas po prvý raz zavedený v rokoch 1916 až 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa po prvý raz končil letný čas v októbri, dovtedy sa na Slovensku končil v závere septembra.
Cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energiou a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Kritici však tvrdia, že nejde o tak výraznú úsporu, naopak, niektorým ľuďom zmena narúša biorytmus a spôsobuje zdravotné problémy.

Ako to znášate Vy? Ja sa priznám, mne by lepšie vyhovovalo, keby zostal ten čas, ktorý je teraz - lebo som nočný vták a ráno si pospím. Mala by som sa presťahovať do Bretónska (je už na západnej pologuli), hodiny ako u nás ale svetla dlhšie. Ale tie prechody ma ničia, na jar sa ráno neviem prebudiť, na jeseň som máčala. Trvá to 2-3 týždne.
cactus
25.10.07,09:33
môj organizmus sa stále búril proti zmene - posunu času. Teraz odkedy som na dôchodku a nemusím presne na čas ráno vstávať, už mi to tak nevadí.
Ale sa prikláňam k času zimnému, čiže pôvodnému. Ten by mal ostať stále a nemeniť sa na jar a v jeseni.
Chobot
25.10.07,09:38
Ako to znášate Vy? Ja sa priznám, mne by lepšie vyhovovalo, keby zostal ten čas, ktorý je teraz - lebo som nočný vták a ráno si pospím. Mala by som sa presťahovať do Bretónska (je už na západnej pologuli), hodiny ako u nás ale svetla dlhšie. Ale tie prechody ma ničia, na jar sa ráno neviem prebudiť, na jeseň som máčala. Trvá to 2-3 týždne.

Tak potom by ti mala zmena práveže vyhovovať, keď ráno rada spíš. Veď taraz musíš vstať o 7 hodine, podľa nového času to bude len 6 hodín ráno a môžeš ešte spať 1 hodinu.

Ale ja som nepocítil, že by to na mňa nejak pôsobilo. Možno s tým majú problém takí ľudia, ktorí sú zvyknutí pravidelne vstávať vždy v tú istú dobu dlhodobo.

mimotemy
Nedá mi to, aby som to sem nepripojil:

Príde dedko k lekárovi, že má problém. Vraj máva stolicu pravidelne každé ráno vždy o siedmej. Lekár na to, že však to je dobré, že máte pravidelne stolicu.
Dedko: "To áno, ale ja vstávam až o ôsmej!" :D
Jana Acsová
25.10.07,09:41
"To áno, ale ja vstávam až o ôsmej!" :DTakže v lete to stihne :D
Rozalka
25.10.07,09:45
Tak potom by ti mala zmena práveže vyhovovať, keď ráno rada spíš. Veď taraz musíš vstať o 7 hodine, podľa nového času to bude len 6 hodín ráno a môžeš ešte spať 1 hodinu.
No áno, ale keď ráno rada spím, vstanem neskôr a do večerného zotmenia zostáva menej času, a keď je tma, mám úúúúúúúúžasnú nechuť do roboty!
Takže na ŽIVOT zostáva krátka doba.
Rozalka
28.10.07,09:21
Ešte aj táto stránka neznáša prechod na SEČ! ;)
olio
28.10.07,09:52
vstávanie bolo celkom v pohode, ale obedovať sme museli pre istotu o 11-tej :D
Rozalka
28.10.07,09:55
vstávanie bolo celkom v pohode, ale obedovať sme museli pre istotu o 11-tej :D
A to už prečo? Všetci boli takí hladní?????????:confused:
olio
28.10.07,10:20
A to už prečo? Všetci boli takí hladní?????????:confused:
Presne! Spať sme vydržali o hodinu dlhšie, ale žalúdok si pýtal svoje...:eek:
melbak
31.10.07,16:23
môj organizmus nemá problémy so SEČ, ale mi to ide riadne na nervy, beháme po byte a prestavujeme hodiny, pozeráme na telku, že koľko je vlastne tých hodín atď.
A k tomu šetreniu, o akom šetrení energie sa to hovorí, v každom butiku poznižujú stropy, zakryjú výklady a vojdete dnu ako do psačej búdy (je tam taká tma) svietia celý deň, za mestom vyrástli priemyselné haly, bez svetla božieho, sústavne sa tam svieti, takto by som mohla pokračovať ďalej, čiže tým úsporám vôbec nerozumiem
mimi.tulipanova
31.10.07,17:24
Mam radsej "zimny" cas. Aj ked je skor tma. Vsetko sa nejako spomali a mne nevadi, ze sa spomalim aj ja. Radsej si rano dlhsie pospim, ze je tma, ked pridem domov z prace mi je jedno, lebo sa aj tak nikam nezeniem a venujem sa domacnosti. Je tu tak utulnejsie. Ved co robit vonku, ked je aj tak sychravo, no nie? :)