Ruzickova
28.02.05,07:28
Dobrý deň, mam pracovníka, ktorý poberá invalidný dôchodok.Idem mu robiť danové priznanie. Poraďte mi prosím,ako ho mam vyplniť,on ma nárok na nezdan. časť? DAkujem
zuso
28.02.05,06:51
Poberateľ invalidného dôchodku má nárok na uplatnenie celej nezdaniteľnej sumy na daňovníka.
Ruzickova
03.03.05,05:36
A výšku tohto dôchodku uvádzam niekde v dan.priznaní?
Jana Motyčková
03.03.05,11:02
A výšku tohto dôchodku uvádzam niekde v dan.priznaní?Nie je dôvod to tam uvádzať, ak sa na to vyslovene nepýtajú. (Tohtoročné tlačivo na daňové priznanie som ešte nevidela).
gita
09.03.05,09:07
Mám priateľku invalidnú dôchodkyňu. Má možnosť pracovať aj možnosť si vybrať akou formou. Keď bude pracovať na dohodu, nebude sa jej odvádzať nič ani daň, ak zarobí do výšky odpočítateľnej položky? Alebo koľko môže zarobiť ročne aby nič z toho neplatila? Existuje aj nejaká zmluva o dielo /niekedy bola/ alebo niečo podobné?
bienekova
09.03.05,10:13
Poberateľ invalidného dôchodku má nárok na uplatnenie celej nezdaniteľnej sumy na daňovníka.Ak robím DP FO pre podnikateľa, manželka je na plnom invalidnom dôchodku už pred termínom 01.01.2004, v tom prípade mám možnosť uplatniť na ňu celú nezd.čiastku t.j.80832,- SK?
A prečo potom nie aj pri starobnom dôchodku, to je tiež sociálna dávka?
ondrejvla
09.03.05,14:54
Ak robím DP FO pre podnikateľa, manželka je na plnom invalidnom dôchodku už pred termínom 01.01.2004, v tom prípade mám možnosť uplatniť na ňu celú nezd.čiastku t.j.80832,- SK?
A prečo potom nie aj pri starobnom dôchodku, to je tiež sociálna dávka?Niekde som čítala, že len rozdiel medzi jej invalidným dôchodkom a sumou 80832,- Sk. Ak niekto vie presne nech ma opraví!
ondrejvla
09.03.05,15:07
Prosím Poraďákov, ak vie niekto reagovať na túto tému, nech sa ozve! Aj mňa to veľmi zaujíma. Ďakujem.
Jozef Mihál
09.03.05,15:46
Pokiaľ ide o príjem manželky, do príjmu manželky sa započítava aj starobný dôchodok aj invalidný dôchodok. Nie sú to totiž štátne sociálne dávky.

Takže napr. ak má manželka invalidný dôchodok 60000 Sk za rok 2004, manžel si uplatní nezdaniteľnú čiastku na ňu vo výške 80832 - 60000 = 20832 Sk.
ondrejvla
09.03.05,15:56
Pokiaľ ide o príjem manželky, do príjmu manželky sa započítava aj starobný dôchodok aj invalidný dôchodok. Nie sú to totiž štátne sociálne dávky.

Takže napr. ak má manželka invalidný dôchodok 60000 Sk za rok 2004, manžel si uplatní nezdaniteľnú čiastku na ňu vo výške 80832 - 60000 = 20832 Sk.Ďakujem pán Mihál, takže som to dobre pochopila, len ma moje kolegyne o pár riadkov vyššie zmiatli. A zároveň sa spýtam: od 2.1.2005 som na starobnom dôchodku, mám živnosť v oblasti ekonomiky a účtovníctva, budem si môcť pre rok 2005 odpočítať 87936,-Sk, keďže nie som od 1.1. účtovného roka dôchodca?
Podľa môjho názoru áno.
Jozef Mihál
09.03.05,16:20
Ste šikovná, že ste si dôchodok vybavili až od 2.1.

Tým pádom máte nárok na nezdaniteľných 87936 na rok 2005.
ondrejvla
09.03.05,17:07
Ste šikovná, že ste si dôchodok vybavili až od 2.1.

Tým pádom máte nárok na nezdaniteľných 87936 na rok 2005.Ďakujem. Preto som si to tak vybavovala, aby som mohla použiť pre tento rok odpočitateľnú položku.
rene
09.03.05,18:16
Pokiaľ ide o príjem manželky, do príjmu manželky sa započítava aj starobný dôchodok aj invalidný dôchodok. Nie sú to totiž štátne sociálne dávky.

Takže napr. ak má manželka invalidný dôchodok 60000 Sk za rok 2004, manžel si uplatní nezdaniteľnú čiastku na ňu vo výške 80832 - 60000 = 20832 Sk. Ak ide invalidný dôchodok do príjmu manželky, mám započítať invalidný dôchodok aj do zdaniteľného príjmu SZČO, invalidného dôchodcu a uplatniť mu nezdaniteľnú čiastku 80.832,- za rok 2004?
dodo1
10.03.05,06:33
Prosim poradit, mam podobny problem s invalidnym dochodcom, ktory je uz ale v dochodkovom veku. Zakon o Socialnom poisteni totiz uvadza v § 80 ods. 2, ze ak narok na vyplatu inv.dochodku trva po dovrseni dochodkoveho veku, invalidny dochodok sa povazuje za starobny dochodok. Ma potom narok na nezdanitelnu cast za rok 2004 v sume 80 832 Sk? Zakon o Dani z prijmu sa v § 11 ods. 2 nikde neodvolava na definiciu podla zakona o Socialnom poisteni. Na tuto otazku som dostal dve protichodne odpovede z Danoveho uradu. Viete to niekto rozlusknut? Vopred dik.
Jozef Mihál
10.03.05,06:47
Ak ide invalidný dôchodok do príjmu manželky, mám započítať invalidný dôchodok aj do zdaniteľného príjmu SZČO, invalidného dôchodcu a uplatniť mu nezdaniteľnú čiastku 80.832,- za rok 2004?
??? tú otázku myslíte vážne ???

Do zdaniteľného príjmu sa započítavajú len príjmy podliehajúce dani. Dávky zo sociálneho poistenia dani nepodliehajú. Invalidný dôchodok do zdaniteľného príjmu nezapočítavate. Nárok na plnú nezdaniteľnú čiastku pritom zostáva.
Jozef Mihál
10.03.05,06:50
Prosim poradit, mam podobny problem s invalidnym dochodcom, ktory je uz ale v dochodkovom veku. Zakon o Socialnom poisteni totiz uvadza v § 80 ods. 2, ze ak narok na vyplatu inv.dochodku trva po dovrseni dochodkoveho veku, invalidny dochodok sa povazuje za starobny dochodok. Ma potom narok na nezdanitelnu cast za rok 2004 v sume 80 832 Sk? Zakon o Dani z prijmu sa v § 11 ods. 2 nikde neodvolava na definiciu podla zakona o Socialnom poisteni. Na tuto otazku som dostal dve protichodne odpovede z Danoveho uradu. Viete to niekto rozlusknut? Vopred dik.
Podľa môjho subjektívneho názoru by nárok na nezdan.čiastku nemal byť, pretože v zmysle zákona o sociálnom poistení ide o starobný dôchodok. Nie vždy musia byť v zákonoch presné odvolávky. Ak v zákone o dani v § 11 ods.2 žiadna odvolávka na zákon o sociálnom poistení nie je, všeobecne sa berie do úvahy, kde a ako v našich zákonoch je definovaný pojem starobný dôchodok a samozrejme berie sa do úvahy i existencia § 80 ods.2 zákona 461/2003...
buba
10.03.05,07:28
Takže ak som to správne pochopila , keď mám inval.zamestnankyňu a už by mala nárok na starobný dôchodok , ale ešte oň nepožiadala nemá nárok na odpočítateľňú položku? Ale na vyhlásení sa podpisuje , že nie je starobný dôchodca? A ja jej dávam tú odp. položku. Ale ešte by som to mohla opraviť v roč. zúč. ak je to tak. prosím o rýchlu odpoveď
vladan
10.03.05,07:29
Zakon o Socialnom poisteni totiz uvadza v § 80 ods. 2, ze ak narok na vyplatu inv.dochodku trva po dovrseni dochodkoveho veku, invalidny dochodok sa povazuje za starobny dochodok.
a neprepočítava sa náhodou tento invalidný dôchodok na starobný dôchodok nejak automaticky? Myslím tým, invalid dosiahne dôchodkový vek, a keďže v dôchodkovom veku má nárok na starobný dôchodok, invalidný dôchodok sa "prepočíta" na starobný a tento invalid sa stáva starobných dôchodcom ... či to tak nefunguje?
Jozef Mihál
10.03.05,07:37
Takže ak som to správne pochopila , keď mám inval.zamestnankyňu a už by mala nárok na starobný dôchodok , ale ešte oň nepožiadala nemá nárok na odpočítateľňú položku? Ale na vyhlásení sa podpisuje , že nie je starobný dôchodca? A ja jej dávam tú odp. položku. Ale ešte by som to mohla opraviť v roč. zúč. ak je to tak. prosím o rýchlu odpoveďOna je starobný dôchodca, pretože ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku sa automaticky jej invalidný dôchodok považuje za starobný dôchodok. Takže na odpoč.položku nárok nemá.
buba
10.03.05,07:40
To je teda prúser, lebo to je riaditeľova žena a teraz jej to budem mať problém vysvetliť, držte mi palce.
buba
10.03.05,07:47
No ale teraz som volala na daňový úrad u nás v D:K. a povedala mi kontrolórka, že má nárok ak si nepožiadal o starobný d. tak neviem asi jej to nechám.
dodo1
10.03.05,07:49
Nie invalidny dochodok sa ani po dovrseni dochodkoveho veku automaticky neprepocitava a nevyplaca ako starobny v Socialnej poistovni, aspon pokial ja viem. Takyto dochodca pobera nadalej invalidny dochodok (ved k tomu mam aj potvrdenie od dotycneho dochodcu - je na nom jasne napisane, ze pobera inavlidny dochodok) a len v pripade, ze by to bolo pre neho vyhodnejsie, moze poziadat a prepocitanie a bude mu priznany namiesto inavlidneho starobny dochodok. Takze neviem pre ucely posudenia naroku na nezdanitelnu cast ci ide o hru slovicok, alebo ako to spravne chapat. Alebo zase chaos v zakonoch a vykladajte si kazdy, ako chcete?
dodo1
10.03.05,07:53
buba zial ja som v povodnom prispevku pisal, ze aj ja som sa pytal na DU - dokonca kamarata a on mi najprv povedal, ze nema narok a potom zase, ze to overoval u ich metodicky a ta povedala, ze ma narok. Tak si vyberme:-))
Jozef Mihál
10.03.05,08:00
Môj názor na § 80 ods.2 som tu už 2x vyslovil, poviem teda tretíkrát, že § 80 ods.2 si vysvetľujem tak, že ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku sa automaticky má invalidný dôchodok považovať za starobný. Nie je predsa možné, aby niekto dostával invalidný dôchodok donekonečna.

Podľa § 81 ods.1 sa potom vypláca iba jeden dôchodok a to ten ktorý je výhodnejší pre dôchodcu - buď suma bývalého invalidného alebo suma nanovo prepočítaného starobného dôchodku.
vladan
10.03.05,08:01
ak by mi invalidný dôchodca (ktorý už dosiahol dôchodkový vek) predložil potvrdenie zo SP, kde by bolo jasne napísané, že za rok XY mu bol vyplatený invalidný dôchodok, tak by som mu nezdaniteľnú časť priznala ... keď pozerám na § 11 ods. 2 stojí tam: ... ak daňovník je na začiatku zdaň. obdobia poberateľom starobného dôchodku zo sociálneho poistenia ...
Dodo, Buba, podľa mňa sú vaši zamestnanci poberateľmi invalidného dôchodku, preto by som nezdaniteľnú časť priznala ... toť môj názor
buba
10.03.05,08:13
Dobre a čo mám teraz robiť? Keď mi na daňovom povedala tak, veď sa nejedná len o jeden rok ona bude pracovať u nás stále? a teraz som si to vypočítala za min. rok by som jej mala zraziť až 12000,-. Fakt neviem čo mám robiť.
buba
10.03.05,08:25
Ja mám výmer z 2/04 a tam je napísané , že sa jedná o invalidný dôchodok, tak neviem , ale Jožko Mihál nám to už objasnil.. teraz je na mne ako sa rozhodnem.
dodo1
10.03.05,08:33
Diky vsetkym k tejto problematike. Buba ja som sa uz rozhodol, priznavam tomuto dochodcovi pri rocnom zuctovani 80 832 Sk. Volal som pre istotu este raz kamarata z DU a overoval mi to este raz, tentokrat u kompetentnych na riaditelstve v B.B. a pred chvilou mi volal, ze to uznavaju a MA NAROK, pokial ma potvrdene, ze POBERA INVALIDNY DOCHODOK. Ahojte.
buba
10.03.05,08:37
Ja mám výmer z 2/04 a je tam napísané invalidný dôchodok, takže neviem? ale Jožko Mihál nám to už vysvetlil, takže asi je to na mne ako sa rozhodnem.
buba
10.03.05,08:39
Takže asi to nechám tak. Ešte sa na to vyspím a uvidím zajtra.Díky všetkým.
boitana
18.01.07,11:23
ahojte,moze mi niekto poradit-idem robit rocne zuctovanie dane invalidnemu dochodcovi -je zamestnany na TPP od 3/2006-a doniesol mi potvrdenie od 2 zamestnavatelov kde pracoval na dohody-takze mu vychadza preplatok na dani ked mu uplatním celu nezdanitelnu ciastku 90816,-skk-a zaujima ma ci mu mam tam uviest aj invalidny dochodok,nejako ma to myli ked u nas je len od 3/2006- a moze si uplatnit celu nezdanitelnu ciastku- alebo mu ju nejako preratam na pocet mesiacov?-dakujem za nazory odpovede vsetkym
Anja111
18.01.07,11:37
ahojte,moze mi niekto poradit-idem robit rocne zuctovanie dane invalidnemu dochodcovi -je zamestnany na TPP od 3/2006-a doniesol mi potvrdenie od 2 zamestnavatelov kde pracoval na dohody-takze mu vychadza preplatok na dani ked mu uplatním celu nezdanitelnu ciastku 90816,-skk-a zaujima ma ci mu mam tam uviest aj invalidny dochodok,nejako ma to myli ked u nas je len od 3/2006- a moze si uplatnit celu nezdanitelnu ciastku- alebo mu ju nejako preratam na pocet mesiacov?-dakujem za nazory odpovede vsetkym

Invalidný dôchodok sa v DP neuvádza a nezdaniteľná čiastka sa uplatňuje v plnej výške, t.j. 90.816,-- Sk.
Simonab
18.01.07,11:39
Invalidný dôchodok sa do ročného zúčtovania dane neuvádza. Nezdaniteľnú čiastku mu uplatníš celú.
Simonab
18.01.07,11:40
Anja kúštik si ma predbehla.;)
boitana
18.01.07,12:41
Simonka a Anja111-dakujem-ved tak som to urobila,len som si to chcela dat skuseným mzdárkam odobrit-a este sa chcem opytat plati to stale,ze ked ma preplatok na dani,tak poziadam danovy urad o vratenie ,alebo si to vykompenzujem tym ze im do vysky preplatku nebudem uhradzat dan v roku 2007-samozrejem zamestnancovi to zohladním ten preplatok v mzde najneskor v marcovej vyplate
Jara
18.01.07,12:57
Tak som urobila ja minulý rok, že som si preplatok odpočítavala z preddavku na závislu činnosť, ale poslala som žiadosť o preúčtovanie a oni mi napísali, že súhlasia. Potom som to uvádzala v Prehľadoch za štvrťrok. Takže to platilo a myslím aj platí.
rennka
10.05.07,10:39
Dobry den, chcem poprosit o radu. Ideme zamestnat inval. dochodcu. Ma pracovat na TPP 5 hod denne. Vobec neviem aku moze mat min. mzdu, ako sa pri plnej invalidite platia odvody na soc. a zdrav.poist., uplatnuje sa nezd. ciastka, narok na dovol.,stravne a pod. Prosííím, poradte mi kto ma s tym nejaku skusenost. Velmi pekne dakujem.
Jana Motyčková
10.05.07,10:54
Minimálna mzda je 50% bežnej. T.j ak je mesačne odmeňovaný, tak minimum pri 5 hod. prac. čase je (ak máte satnovený úväzok 40 hod týždenne) 50% z 7600/8x5 = 2375 Sk.
Neplatí odvody : nemocenské, invalidné a poistenie v nezamestnanosti
ZP platí polovičné percentá, t.j. 2+5%
Nárok na dovolenku má ako bežný zamestnanec.
Nárok na NČ má.
Nárok na stravné má ak vykonáva prácu viac ako 4 hod. denne. T.j. pri 5 hodinách má nárok.
rennka
10.05.07,11:21
Dakujem este raz.
marcelaStanakova
10.03.11,11:05
Inavalidný dôchodca poberal preddavkovo invalidný dôchodok ide tento dôchodok do DP typ A oddiel III
veronikasad
10.03.11,11:06
Inavalidný dôchodca poberal preddavkovo invalidný dôchodok ide tento dôchodok do DP typ A oddiel III
marcelka, ID sa v žiadnej časti DP neuvádza.
ewita888
10.03.11,11:07
inv. dochodok sa v DP neuvádza
marcelaStanakova
10.03.11,11:22
Takže neznižuje nezdaniteľnú časť má nárok na celú čiastku pracoval 3 mesiace na HPP a od jula mu preddavkovo vyplacaju ID
drobeceva
10.03.11,11:27
Takže neznižuje nezdaniteľnú časť má nárok na celú čiastku pracoval 3 mesiace na HPP a od jula mu preddavkovo vyplacaju ID
ID má nárok na celú NČD-výška dôchodku nie je rozhodujúca
alaya1
07.04.11,12:25
Zaradim moj prispervok tu, snad mi poradite. osetrujuca lekarka tvrdi, ze poberat ID nad 70%, ktory je aj zamestnany, nemoze byt OCR s manzelkou. je to tak?
Jana Motyčková
08.04.11,08:24
Nie je to tak (ak som pochopila otázku). ID nad 70% môže mať OČR na manželku - aspoň zákon o SP to nezakazuje.
alaya1
09.04.11,06:17
Dakujem pekne.
alaya1
11.04.11,08:42
Prosim vas surne potrebujem poradit, lebo to potrebujem riesit dnes. Manzelovi dnes na SP priznali ID vo vyske 60%. Hm..na posudkovych komisiach sa posudkar vyjadroval inak, nevadi, asi mal zly den dnes.

Ide mi o to, ze lekarka dnes ukoncila manzelovi PN. T.j. on by mal nastupit do prace, ale nemoze zo zdrav.dovodov.

Zaujima ma, ci ukoncenie PP, pripadne preradenie na inu pracu zodpovedajucu zdr,stavu je pri CID rovnaka ako pri ID nad 70%?

Ideme ziadat o preradenie na inu vhodnu pracu, pripadne akceptujeme ukomc.PP dohodou, pripadne vypovedou podla %63, ods.c.

Ide mi o to,, ci to plati aj pri CID a ci zamestnavatel aj v tomto pripade ak neide o plny ID musi ziadat UP o suhlas s vypovedou.
Jana Motyčková
11.04.11,13:15
Na danie výpovede zo strany zamestnávateľa podľa §63 ods.1 písm. c) nestačí rozhodnutie o prizanní ID (bez ohľadu na %). Na to treba iný lekársky posudok, kde sa hodnotí aj typ práce akú zamestnanec vykonával.
Toto isté platí aj pre povinnosť preradiť zamestnanca na inú prácu podľa §55 (čiže iný posudok, nestačí rozhodnutie o akomkoľvek ID).
Ak poberá akýkoľvek ID, je zamestnancom so zdravotným postihnutím.
Čiže máte asi takéto možnosti
- vybaviť si posudok, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu a potom ho zamestnávateľ musí preložiť, alebo dostane výpoveď so zdravotných dôvodov s odstupným. Dovtedy ale musí byť buď na PN alebo musí chodiť do práce. keby mal absenciu, mohlo by ísť o závažné porušenie pracovnej disciplíny a tam môže skončiť zamestnávateľ PP okamžite podľa §68 a na to nepotrebuje súhlas ÚPSVaR.
- skončiť pracovný pomer dohodou
- nastúpiť do práce (čo sa asi nedá)
- vybaviť ďalšiu PN (po 10.dni neplatenú) a byť na PN do ???
alaya1
11.04.11,14:39
Janka dakujem pekne za rady. Ano, o posudku viem. Posudok je vystaveny s popisom zamestnania aj pricinou nemoznosti dalej praCOVAT NA DANOM MIESTE OD POSKYTOVATELA ZDRAV.STAROSTLIVOSTI- U MANZELA je poskytovatelom jeho prakticka lekarka. U nej absolvoval aj vstupnu lek.prehliadku pri nastupe do zamestnania.Zial, tento posudok zamestnavatel nechcel prijat, odvolava sa na jeho poskytovatela zdr.starostlivosti, kde moj manzel z objedktivnych pricin nemoze sa dotavit na vysetrenie. Zamestnavatel sa mu vyhraza pri kazdom kontakte hr.por.prac.discipl.
zasielam sukr.spravu.
Jana Motyčková
13.04.11,12:42
Mám k tomu len tento výklad zo sepi - prikladám.
Skús sa informovať na Inšpektoráte práce.
evula303
08.05.11,14:24
Dobrý deň. mám na vás otázku. aké odvody by mal platiť invalidný 100% dôchodca, ktorý je zároveň szčo?
a ďalej, je lepšie uplatňovať reálne preukázané výdavky, alebo radšej paušálne (a v akej výške) ak ide o novinový stánok?
vďaka za odpoveď