apo
25.10.07,13:19
Zdravím poraďákov.

Prebrali sme predaj podniku z pohľadu DPH.

Teraz mám otázku?
Čo sa stane s lízngovými zmluvami pri predaji podniku. Bude sa lízing pri predaji podniku považovať za predčasne ukončený s dôsledkami na daň z príjmu?

:DJe to jednoducho položená otázka, verím že bude aj jednoduchá odpoveď.

Pozdravujem.

apo
Zoltán Kovács
25.10.07,11:41
Zdravím poraďákov.

Prebrali sme predaj podniku z pohľadu DPH.

Teraz mám otázku?
Čo sa stane s lízngovými zmluvami pri predaji podniku. Bude sa lízing pri predaji podniku považovať za predčasne ukončený s dôsledkami na daň z príjmu?

:DJe to jednoducho položená otázka, verím že bude aj jednoduchá odpoveď.

Pozdravujem.

apo

Podľa mňa nie, veď predaj podniku sa uskutočnuje so všetkými pohľadávkami a záväzkami kam aj leasing patrí. Myslím si, že predajom nájomca v leasingovej zmluve sa nemení.
apo
28.10.07,14:21
Podľa mňa nie, veď predaj podniku sa uskutočnuje so všetkými pohľadávkami a záväzkami kam aj leasing patrí. Myslím si, že predajom nájomca v leasingovej zmluve sa nemení.

Tvoj názor sa mi páči, aj si myslím, že by to tak malo byť.
Má niekto konkrétnu skúsenosť, alebo odborné argumenty?

Ďakujem poraďákom.

apo
Aljok
28.10.07,18:56
Predpokladám, že nájomná zmluva prešla bez zmeny podmienok na nového nájomcu a preto nedošlo k porušeniu podmienok a netreba upravovať ZD.
ZoDP
§ 2
Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie

s)finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právomá prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 anie menej ako tri roky
alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,
apo
28.10.07,20:12
Predpokladám, že nájomná zmluva prešla bez zmeny podmienok na nového nájomcu a preto nedošlo k porušeniu podmienok a netreba upravovať ZD.
ZoDP
§ 2
Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie

s)finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,




§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(26) Základ dane nájomcu v zdaňovacom období, v ktorom došlo
a) k porušeniu podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s), sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 ods. 8 v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28,
Pod otázka:
Ustanovenia tohto zákona ohľadom prerušenia a postúpenia lízingu na ďalšieho nájomcu prešli v priebehu rokov niekoľkými aj protichodnými úpravami. Dnes ja už neviem uviesť príklad kedy dôjde k úprave základu dane a kedy nie.

Prosím uveďte príklady kedy sa bude a kedy sa nebude upravovať základ dane pri prerušení lízingu u nájomcu a čo bude a čo nebude hodnotené ako porušenie podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s)

Po takomto upresnení sa už budem môcť stotožniť s Vašimi radami.

Ďakujem.

apo
Aljok
29.10.07,09:28
Finančný prenájom definuje § 2. Ak dôjde k porušeniu podmienok, vtedy je nájomca povinný upraviť ZD podľa § 17 ods. 26.

ZoDP
§ 2
Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie

s)finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu ( porušenie je ak nájomca vráti predmet prenájmu prenajímateľovi napr. nájomca porušuje zmluvu, neplatí splátky a prenajímateľ ho donúti vrátiť prenajatú vec)a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 anie menej ako tri roky ( porušenie je ak nájomca predčasne splatí leasing a tým nedodrží uvedenú podmienku )
alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

Pri dodržaní podmienok uvedených v § 2/s nájomca nemusí upravovať ZD podľa § 17/26.
apo
29.10.07,10:53
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu ( porušenie je ak nájomca vráti predmet prenájmu prenajímateľovi napr. nájomca porušuje zmluvu, neplatí splátky a prenajímateľ ho donúti vrátiť prenajatú vec)

Ja som sa domnieval, že podľa terajšieho znenia zákona ak lízing nedobehne do konca tak ako bol dohodnutý za predpokladu, že mal správne parametre VŽDY dôjde k dodaneniu.

Zmena nájomcu sa nemôže uskutočniť bez vrátenia predmetu lízingu lízingovej spoločnosti, ALE Ak nájomca nájde osobu, ktorá bude pokračovať v lízingu takým spôsobom, že sa zmení iba meno nájomcu nedochádza SKUTOČNE nedochádza k dodaneniu u prvého nájomcu.

Ak bude kladná odpoveď aj na takto postavenú otázku, môžem povedať, že som sa opäť na Porade dozvedel niečo nové.

Ďakujem diskutujúcim.

apo
Aljok
29.10.07,12:16
Nerozumiem čo nechápeš. Všetko máš uvedené v predchádzajúcich príspevkoch. Pri vrátení predmetu lízingu, alebo pri predčasnom splatení (nedodržaní podmienok) upravuješ ZD.

Pri postúpení nájomnej zmluvy podľa § 2 (bez zmeny podmienok zmluvy) predmet lízingu nevraciaš lízingovej spoločnosti, ale postupuješ novému nájomcovi ( samozrejme po dohode s lízingovou spoločnosťou). Vtedy si podmienky neporušil a neupravuješ ZD.
Olgica
29.04.08,12:09
Prečítala som to tu a i tak prosím o pomoc. Postupujeme lízingové stroje CAT,JCB (v líz.zmluve sú vedené ako univerzálne stroje). Kupujúca strana, resp. nový nájomca mi tvrdí toto: Platí zo zákona o dani z príjmu , že kolesové rýpadlá a nakladače sa odpisujú 12 rokov. Ak mám takýto stroj na leasing tak minimálna doba splátkového kalendára musí byť 60 % doby odpisovania t.j. 7,2 roka. čiže treba upraviť podmienky s leas.spoločnosťou, aby doba odpis. bola 7,2 mínus to čo sme už zaplatili.
Nepáči sa mi to, lebo už len logicky, ktorá lízingovka vám prenajme stroj napr.na 6 rokov, keď celkový nájom je 48 mesiacov. Prosím o pomoc!!!!
azla
29.04.08,12:55
Prečítala som to tu a i tak prosím o pomoc. Postupujeme lízingové stroje CAT,JCB (v líz.zmluve sú vedené ako univerzálne stroje). Kupujúca strana, resp. nový nájomca mi tvrdí toto: Platí zo zákona o dani z príjmu , že kolesové rýpadlá a nakladače sa odpisujú 12 rokov. Ak mám takýto stroj na leasing tak minimálna doba splátkového kalendára musí byť 60 % doby odpisovania t.j. 7,2 roka. čiže treba upraviť podmienky s leas.spoločnosťou, aby doba odpis. bola 7,2 mínus to čo sme už zaplatili.
Nepáči sa mi to, lebo už len logicky, ktorá lízingovka vám prenajme stroj napr.na 6 rokov, keď celkový nájom je 48 mesiacov. Prosím o pomoc!!!!
Neviem v čom môže byť tá pomoc ....?
Podmienky v zákone sú dané
§ 2
Základné pojmy

s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

Ak majú byť podmienky dodržané, musí byť dodržaná aj min. doba prenájmu.
Leasingové spoločnosti s tým určite majú skúsenosti. Predsa ak leasingová spoločnosť má záujm na prenájme predmetu leasingu s dobou odpisovania 12 rokov (podľa zákona o DzP), mala by poskytnúť podmienky, ktoré sú prijateľné aj pre nájomcu.
apo
29.04.08,18:02
S dobou odpisovania je to ťažko. Pri daňovej kontrole mi prešli stavebné stroje s dobou odpisovania v 2. odpisovej skupine a takýchto sstrojov bolo v inventúre aspoň 20.

apo
Olgica
05.05.08,09:36
Ďakujem za odpovede. Doplním seba: v lízingovke mi povedali nasledovné: takéto stroje sú v zmluve aj na preberacom protokole vedené ako univerzálne stroje a preto spadajú do 2 odpis.skupiny, kde odpisovanie je na 6rokov a 60% zo 6r. je 3,6roka - 43,2mesiacov, teda splňajú daňové podmienky.
Ak by to boli stroje špecifikované, tak by spadali do 3 odpis.skupiny a aj splátky by museli byť min. na 7,2 roka - 60% z doby odpisovania 12 rokov. Takto sa to robí a aj mne to prešlo auditom.
apo
05.05.08,11:17
Prosím upresniť ako špecifikované.

Predpokladám, že ak bude takéto zariadenie bez možnosti výmeny prídavných zariadení tak nebude to univerzálny stroj?

Ja som z fabriky kde sa takéto stroje robili tak pre ilustráciu uvediem rôzne prídavné zariadenia:
Nakladacia lopata sa dá nahradiť stohovacími vidlami, prípadne zariadením na rozrušovanie betónu, hĺbenie studní a podobne.

V tomto spočíva univerzálnosť stroja?

Keď som riešil zaradenie tak mi ani z investičného oddelenia, ani z technického úseku vo fabrike nevedeli jednoznačne poradiť.

Prosím o upresnenie.

Ďakujem.

apo
Olgica
06.05.08,04:18
Mne ide len o zemný stroj JCB, Komatsu a Caterpillar. Tieto stroje sú uvedené v lízingových zmluvách ako univerzálne. Neni tam napísané konkrétne že sú to rýpadlo, nakladač a pod.
Slavena
22.02.09,13:19
Riešim takýto problém a potrebujem si overiť niektoré veci. Takže tu sú:
Firma A "nevládze" splácať leasing MV kat. M1 a chce postúpiť leasing na firmu B samozrejme nie zadarmo ale za odstupné.
Má urobiť na toto odstupné faktúru s DPH, keď sa jedná o kategóriu M1?
Je platca DPH, takže by mal vystavovať faktúry s DPH, nie?

Prosím všetkých skúsenejších a ochotných pomôcť o vyjadrenie. Ďakujem.
apo
22.02.09,14:40
Ja som ešte lízing nepostupoval, ale účtoval som postúpený lízing na účtovnú jednotku môjho klienta.

Z lízingovek som dostal všetky doklady takže sa domnievam, že lízingová spoločnosť vás povedie a vy sa nemusíte trápisť s tým ako to zrealizovať.

apo
azla
22.02.09,15:39
Riešim takýto problém a potrebujem si overiť niektoré veci. Takže tu sú:
Firma A "nevládze" splácať leasing MV kat. M1 a chce postúpiť leasing na firmu B samozrejme nie zadarmo ale za odstupné.
Má urobiť na toto odstupné faktúru s DPH, keď sa jedná o kategóriu M1?
Je platca DPH, takže by mal vystavovať faktúry s DPH, nie?

Prosím všetkých skúsenejších a ochotných pomôcť o vyjadrenie. Ďakujem.

Áno, odstupné sa fakturuje ako služba s Dph.

Presne k tomu je aj stanovisko DRS, z ktorého vyberám:

Záver komisie k bodu 4 :
Postúpenie práv z lízingovej zmluvy z pôvodného nájomcu na nového nájomcu za odplatu je na účely DPH dodaním služby v zmysle § 9 zákona o DPH. Základom dane je v zmysle § 22 ods. 1 zákona o DPH všetko, čo pôvodný nájomca požaduje od nového nájomcu. Ak požaduje pôvodný nájomca okrem tzv. odstupného aj akúkoľvek inú čiastku napr. čiastku zohľadňujúcu už zaplatené lízingové splátky, akontáciu, preddavok, zvýšenú splátku, je základom dane celá požadovaná suma. Ak je novým nájomcom platiteľ DPH má právo na odpočítanie dane z prijatej služby, ktorá spočíva v postúpení práv, za predpokladu, že sú splnené podmienky na odpočítanie dane podľa § 49 zákona o DPH.
Deň vzniku daňovej povinnosti sa určí podľa § 19 ods. 2 (deň, kedy prechádzajú práva a záväzky z pôvodného nájomcu na nového nájomcu) príp. ods. 4 zákona o DPH.

Z dôvodu doteraz rozdielneho prístupu pri posudzovaní postúpenia práv z lízingovej zmluvy z pôvodného nájomcu na nového nájomcu za odplatu, bude daňová správa akceptovať doterajší postup platiteľov DPH, čo napr. znamená, že aj v prípade neuplatnenia dane z časti odplaty pozostávajúcej z vyrovnania prvej zvýšenej splátky, akontácie do 1.1.2008, kedy už bola zverejnená informácia na internete daňovej správy, nebude daňová správa pristupovať k jej dodaneniu.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ata/zap9zl.doc (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/dph_po_1_5_2004/data/zap9zl.doc)
Slavena
22.02.09,18:51
Ak je novým nájomcom platiteľ DPH má právo na odpočítanie dane z prijatej služby, ktorá spočíva v postúpení práv, za predpokladu, že sú splnené podmienky na odpočítanie dane podľa § 49 zákona o DPH.


Takže nový majiteľ MV kat. M1 si nemôže odpočítať daň z prijatej služby, §49 bod 7a/ ? Správne ?
Prosím ešte raz niekoho o pomoc, je to správne?

A pri spracovateľskom poplatku, ktorý leasingovka faktúruje novému nájomcovi za postúpenie leasingovej zmluvy si nový nájomca tiež nemôže odpočítať daň?
azla
22.02.09,19:04
Ak je novým nájomcom platiteľ DPH má právo na odpočítanie dane z prijatej služby, ktorá spočíva v postúpení práv, za predpokladu, že sú splnené podmienky na odpočítanie dane podľa § 49 zákona o DPH.


Takže nový majiteľ MV kat. M1 si nemôže odpočítať daň z prijatej služby, §49 bod 7a/ ? Správne ? Správne, nemôže si odpočítať, lebo hodnota služby vstupuje do ceny obstarania M1
Prosím ešte raz niekoho o pomoc, je to správne?

A pri spracovateľskom poplatku, ktorý leasingovka faktúruje novému nájomcovi za postúpenie leasingovej zmluvy si nový nájomca tiež nemôže odpočítať daň? Tiež si nemôže odpočítať, lebo hodnota služby vstupuje do ceny obstarania M1


Odpovede v texte.
Slavena
22.02.09,23:45
Odpovede v texte.
mimotemyĎakujem za výstižnú odpoveď, už som takéto veci dávno nerobila, tak si všetko musím znovu preverovať. Ešte raz vďaka.
hemaja
12.03.10,16:23
Predpokladám, že nájomná zmluva prešla bez zmeny podmienok na nového nájomcu a preto nedošlo k porušeniu podmienok a netreba upravovať ZD.
ZoDP
§ 2
Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie

s)finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právomá prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 anie menej ako tri roky
alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,
Presne toto zadanie som hľadala, aby sa moja otázka mala od čoho odraziť. A čo s leasingom, ktorý postupujem na inú firmu a trval len 12 mesiacov z pôvodných 36, teda nie minimálne 60% trvania. Ako zaúčtujem toto postúpenie?
Jana Acsová
30.04.10,13:12
Presne toto zadanie som hľadala, aby sa moja otázka mala od čoho odraziť. A čo s leasingom, ktorý postupujem na inú firmu a trval len 12 mesiacov z pôvodných 36, teda nie minimálne 60% trvania. Ako zaúčtujem toto postúpenie?60 % sa počíta za trvanie zmluvy ako celku. Nie trvanie nájmu jednotlivých nájomcov. Počet nájomcov nie je obmedzovaný, môžu byť aj štyria, žiadnemu nemusí vyjsť 60 % a všetci v prípade, že sú podnikateľmi a plnia súvisiace podmienky môžu uplatňovať leasing v daňových výdavkoch. Ak sa zmluva uzatvára na 36 mesiacov - táto doba nemôže byť menej ako spomínaných 60 % z doby, ktorú by bol majetok odpisovaný po zatriedení do odpisovej skupiny.