jholubok
28.02.05,08:53
Teraz som čítala, že SP bude vyplácať nemocenské dávky celé. Pochopila som to spávne.
Do prevzatia rozhodovania a vyplácania nemocenských dávok Sociálnou poisťovňou od zamestnávateľa, ktorý vykonáva nemocenské poistenie svojich zamestnancov, je zamestnávateľ povinný rozhodovať
o nemocenských dávkach a vyplácať ich sám.
Takže v praxi t.j. ešte stále vyplácam prvých 10 dni ja a potom SP.
Luba2
28.02.05,08:57
Nemocenské dávky sú až od 11 dňa pn a tie bude vyplácať sociálna poisťovňa. Náhradu pri pn - čiže prvých desať dní - bude vyplácať stále zamestnávateľ, to nie sú nemocenské dávky.
Ľuba
28.02.05,08:59
Myslím, že sa to týka v podstate len veľkých závodov, ktoré doteraz vyplácali nemocenské dávky a potom si to nárokovali od SP.
Janna
28.02.05,10:27
Rozhodovanie o nemocenských dávkach a ich vyplácanie (viac www.socpoist.sk)

Sociálna poisťovňa od 1. januára 2005 prevzala rozhodovanie a vyplácanie dávok nemocenského poistenia a nemocenských dávok od všetkých zamestnávateľov. Znamená to, že od 1. januára 2005 je jediným platiteľom nemocenských dávok.

Z nemocenského poistenia sa poskytujú dávky:

- nemocenské
- ošetrovné
- materské
- vyrovnávacia dávka.
Nemocenské

Náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti bude v priebehu prvých 10 dní aj naďalej poskytovať zamestnávateľ. Po tejto lehote, teda od 11. dňa práceneschopnosti, ak spĺňa všetky podmienky, má zamestnanec nárok na nemocenskú dávku, ktorú mu vyplatí príslušná pobočka SP.

Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti (II. diel) zamestnanec predloží zamestnávateľovi a vyznačí druh dávky, ktorú si uplatňuje, t. j. nemocenské alebo úrazový príplatok. (Zamestnanec, ktorý si uplatňuje nárok na nemocenské z ochrannej lehoty, odovzdá tento diel potvrdenia ihneď po vystavení príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.)

Zamestnávateľ je povinný postúpiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne II. diel tlačiva Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní po 10. dni dočasnej pracovnej neschopnosti, spolu s vyplneným a potvrdeným tlačivom Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. V prípade úrazu je potrebné doložiť k Potvrdeniu o dočasnej pracovnej neschopnosti vyplnené tlačivo Hlásenie o úraze.

Zamestnanec je povinný oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní !!!



Ošetrovné



Nárok na ošetrovné má zamestnanec od prvého dňa potreby ošetrovania chorého člena rodiny (dieťa, manžel, manželka, rodič, rodič manžela, rodič manželky) príp. od prvého dňa potreby starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku.

Nárok na ošetrovné si zamestnanec uplatňuje podaním žiadosti na tlačive Žiadosť o ošetrovné v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne a kópiu uvedeného tlačiva odovzdá zamestnávateľovi.



Materské



Zamestnankyňa, ktorá je tehotná, alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má v zásade od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom nárok na materské , ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Nárok na materské má odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti aj iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Zamestnankyňa po vystavení predloží Žiadosť o materské na potvrdenie svojmu zamestnávateľovi a nárok na materské si uplatní podaním žiadosti v príslušnej pobočke SP.



Vyrovnávacia dávka



Nárok na vyrovnávaciu dávku má zamestnankyňa v období, v ktorom je preradená na inú prácu, z dôvodu zákazu pôvodnej pracovnej činnosti tehotným ženám a pri tejto práci dosahuje bez vlastného zavinenia nižší príjem ako pri práci, ktorú vykonávala pred preradením.

Zamestnankyňa si nárok na vyrovnávaciu dávku uplatňuje podaním žiadosti na tlačive Žiadosť o vyrovnávaciu dávku. Predloží ju na potvrdenie zamestnávateľovi a následne zašle príslušnej pobočke SP.



O nároku na ošetrovné, materské a vyrovnávaciu dávku od prvého dňa rozhoduje príslušná pobočka SP, ktorá ju aj vypláca.



Miestna príslušnosť pobočky je podľa miesta útvaru zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd, prípadne sídla zamestnávateľa alebo jeho organizačnej zložky, ak evidenciu miezd vedie iná právnická alebo fyzická osoba.
jholubok
28.02.05,11:35
Takže stále prvých 10 dní vyplacá zamestnávateľ. Ďakujem Vám veľmi Pekne:)
Zita4
01.03.05,07:09
Takže stále prvých 10 dní vyplacá zamestnávateľ. Ďakujem Vám veľmi Pekne:)Myslím, že si musíš ujasniť pojmy. Ako ti napísala Luba2, za prvých desať dní práceneschopnosti nepatrí nemocenské, ale náhrada príjmu. To je ten rozdiel. Takže, keď budeš niekde čítať o nemocenskom, nikdy to nie je prvých 10 dní práceneschopnosti. ;)
SILVIA54
18.08.06,09:55
Ahojte,neviete náhodou či treba pracujúcich dôchodcov odhlásiť na registračnom liste z nemocenského poistenie?
Zita4
18.08.06,10:00
Ahojte,neviete náhodou či treba pracujúcich dôchodcov odhlásiť na registračnom liste z nemocenského poistenie?
Ja som nahlásila zmenu na RLFO. Na Sociálnej poisťovni mi povedali, že treba.
Dadena
18.08.06,10:01
Áno, a to od 01. 08. 2006. Treba to na novom RL, ktorý už bol na porade. Ak má dôchodca záujem môže sa nemocensky poistiť dobrovoľne. Ale to už ide mimo zamestnávteľa.
SILVIA54
18.08.06,10:01
Ďakujem,tak to aby som si švihla:eek:
SILVIA54
18.08.06,10:06
Prosím ťa čo tam dám,odhlásenie,zamestnanec,dátum pois.neplatí a dole potom dátum zániku?A treba tak isto odhásiť aj zamestnanca,ktorý dovŕšil dôchodkový vek a ja som na to prišla o rok že nemal platiť invalidné poistenie(treba aj za neho napísať zánik invalidného poistenia?)
buba
21.08.06,09:51
Ja som nahlásila zmenu na RLFO. Na Sociálnej poisťovni mi povedali, že treba. Mne zas povedali, že netreba, že iba keď budem príjmať nového tak potom neviem oni asi sami nevedia čo treba a čo nie
SILVIA54
21.08.06,10:07
Ahojte,však práve ani oni nevedia a mi to máme vedieť? A odkiaľ? Sociálna poisťovňa by mala mať na svojej stránke napísané k jednotlivým druhom poistenia aj spôsob ako predkladať vyplnené formuláre aj s príkladmi.:mad:
kacena
24.08.06,05:20
Mám ohľadom náhrady príjmu pri PN na Vás jednu prosbu o radu.
Zamestnanec mi začiatkom augusta doniesol PN - ku. Prvých desať dní
som mu zaplatila ako náhradu príjmu pri DPN a po desiatich dňoch som
PN - ku odoslala na sociálku.
Dňa 18.08.2006 mi doniesol ukončenie PN - ky od 20.08.2006 , teda že
je schopný práce od 21.08.2006. Do práce ale nenastúpil a hneď
náväzne nastúpil na liečenie do kúpeľov a poslal poštou novú PN - ku.
Mám teraz postupovať ako pri prvej PN - ke , teda zaplatiť prvých
desať dní a potom postúpiť sociálke ?

Ďakujem. kacena
Tweety
24.08.06,05:21
Mám ohľadom náhrady príjmu pri PN na Vás jednu prosbu o radu.
Zamestnanec mi začiatkom augusta doniesol PN - ku. Prvých desať dní
som mu zaplatila ako náhradu príjmu pri DPN a po desiatich dňoch som
PN - ku odoslala na sociálku.
Dňa 18.08.2006 mi doniesol ukončenie PN - ky od 20.08.2006 , teda že
je schopný práce od 21.08.2006. Do práce ale nenastúpil a hneď
náväzne nastúpil na liečenie do kúpeľov a poslal poštou novú PN - ku.
Mám teraz postupovať ako pri prvej PN - ke , teda zaplatiť prvých
desať dní a potom postúpiť sociálke ?

Ďakujem. kacena
Postupuješ ako pri novej DPN.
kacena
24.08.06,08:33
A ešte som si chcela jednu vec overiť. Máme jedného dohodára , ktorý mi doniesol PN - ku a stále mi tvrdí , že ja mu musím náhradu príjmu ako zamestnávateľ zaplatiť. Hovorím mu správne , keď mu tvrdím , že dohoda o vykonaní práce nie je pracovný pomer a teda mu PN-ku neakceptujem ?Ďakujem.
Tweety
24.08.06,08:35
A ešte som si chcela jednu vec overiť. Máme jedného dohodára , ktorý mi doniesol PN - ku a stále mi tvrdí , že ja mu musím náhradu príjmu ako zamestnávateľ zaplatiť. Hovorím mu správne , keď mu tvrdím , že dohoda o vykonaní práce nie je pracovný pomer a teda mu PN-ku neakceptujem ?Ďakujem.
Dohodár nie je v PP, takže mu náhrada nepatrí.
Jura
24.08.06,09:30
Dohoda o vykonaní práce, na rozdiel od pracovného pomeru, nezakladá niektoré právne nároky, najmä pokiaľ ide o nárok na dovolenku, nárok na náhradu mzdy pri prekážkach v práci, odmenu za prácu nadčas.