mariannak
25.10.07,12:35
Môže byť podpísaná nájomná zmluva /prenájom nebytových priestorov/ od 01.08.2007 s tým, že začínajú platiť, t.j. májú splátkový kalendár až od 15.10.2007. Do tejto doby si rekonštruuje priestory na vlastné náklady a nájomné za toto obdobie by neplatili? /sme s.r.o. a platca DPH/. Ďakujem
Mária27
25.10.07,15:28
O nájme a nájomnom sa môžete dohodnúť aj tak. Poznám viac takých prípadov.
mariannak
25.10.07,16:36
a čo bude s vykonanou rekonštrukciou, kto ju bude odpisovať a môžem prenajímať 2,5 mesiacov, keď mi nájomca nebude platiť nájomné? a dph?
Zoltán Kovács
25.10.07,16:38
a čo bude s vykonanou rekonštrukciou, kto ju bude odpisovať a môžem prenajímať 2,5 mesiacov, keď mi nájomca nebude platiť nájomné? a dph?

Čo sa týka rekonštrukcie, to by ste mali mať uvedené v zmluve kto to bude odpisovať. A DPH: ak prenajímate neplatiteľovi tak nájomné je bez DPH, ak platiteľovi tak je to na vás ako sa rozhodnete - dohodnete či s alebo bez DPH.
betka
25.10.07,16:45
V prvom rade je potrebný súhlas prenajímateľa, že môže nájomca uskutočniť rekontrukciu na nehnuteľnosti.
V NZ je potrebné ošetriť napr. dodatkom, prečo sa neplatí nájom od 1.8-do 15.8, môže byť napr. dôvod, že dochádza k rekonštrukcii v uvedenom období, a nájomca ešte nevyužíva ieto priestory za účelom podnikat. činnosti (dôvod by som uviedla, v prípade DK..., aby ste nemali v bud. nejaký problém).

V minulosti som mala podobný prípad, že nájomca uskutočnoval nejaké TZm a tak sme zmluvne dohodli, že nájomné bolo za 1, Sk. (prešlo DK, audítori tiež nemali námietky....)

Ďalej v NZ dohodnúť, ako vysporiadate TZ, a či môže TZ nájomca odpisovať ako iný majetok. Všetko je potrebné dať na papier, lebo často dochádza k problémom v budúcnosti....
mariannak
25.10.07,17:05
ak prenajímate neplatiteľovi tak nájomné je bez DPH, ak platiteľovi tak je to na vás ako sa rozhodnete - dohodnete či s alebo bez DPH.[/quote]


Čo sa týka či s DPH alebo bez DPH to je mi jasné, ale môžem to prenajať za 1,-Sk ako je vyššie uvedené, nebude problém, že to neprenajímam za 1,-Sk a nie za cenu obvyklú (za nájomné, za ktoré sme prenajímali doteraz 8000,-Sk)?
Nájomné je bez DPH, pretože je neplatca. Čiže ak dám 1,-Sk za 8/2007 a 1,-Sk za 9/2007, tak by som mala podať opravné DPH a oslobodené výstupy navýšiť o 2,-Sk . Nájomná zmluva je urobená od 15.10.2007 a aj od tohto dátumu splátk. kalendár. Kľúče dostali už 15.8., aby si mohli rekonštruovať. A teraz majú problém, že ako si môžu dať do nákladov rekonštrukciu za august a september ak nájomnú zmluvu majú od 15.10.2007? Vidíte v tom problém, že nájom majú od 15.10. a rekonštruovali už od 8/2007??????? Ďakujem pekne
Zoltán Kovács
25.10.07,18:22
ak prenajímate neplatiteľovi tak nájomné je bez DPH, ak platiteľovi tak je to na vás ako sa rozhodnete - dohodnete či s alebo bez DPH.


Čo sa týka či s DPH alebo bez DPH to je mi jasné, ale môžem to prenajať za 1,-Sk ako je vyššie uvedené, nebude problém, že to neprenajímam za 1,-Sk a nie za cenu obvyklú (za nájomné, za ktoré sme prenajímali doteraz 8000,-Sk)?
Nájomné je bez DPH, pretože je neplatca. Čiže ak dám 1,-Sk za 8/2007 a 1,-Sk za 9/2007, tak by som mala podať opravné DPH a oslobodené výstupy navýšiť o 2,-Sk . Nájomná zmluva je urobená od 15.10.2007 a aj od tohto dátumu splátk. kalendár. Kľúče dostali už 15.8., aby si mohli rekonštruovať. A teraz majú problém, že ako si môžu dať do nákladov rekonštrukciu za august a september ak nájomnú zmluvu majú od 15.10.2007? Vidíte v tom problém, že nájom majú od 15.10. a rekonštruovali už od 8/2007??????? Ďakujem pekne[/quote]

Nie nevydím v tom problém. Čo by sa stalo, keby sa vyhotovil dodatok k tej nájomnej zmluve, v ktorej je popísaný práve tento stav, že oni vlastne sú tam od 08/07 z dôvodu rekonštrukcie. V tom prípade bez problémov si môžu uplatniť náklady na rekonštrukciu.
mariannak
25.10.07,19:00
Čiže mohla by som prerobiť nájomnú zmluvu (ide o nájomcu, s ktorým sa dá dohodnúť a hlavne on má záujem na oprave zmluvy) tak, že uzavretá bude 1.8. Nájomný vzťah začína 15.10.2007 (či 1.8.??) Do zmluvy ďalej uvediem, že obdobie od 1.8. do 15.10. budú užívať bezodplatne z dôvodu rekonštrukcie na vlastné náklady. A mám uviesť v zmluve, že si môžu odpisovať alebo to môže byť aj listom - dohodou, že si môžu odpisovať. A môže byť aj tak, že v prípade skončenia im nič nepreplatíme??
Mária27
25.10.07,19:34
Keď skončí nájom, preplatíte im zhodnotenie budovy.
mariannak
25.10.07,19:55
A to musím preplatiť? Nemôžeme sa dohodnúť, že im nič nepreplatíme. Rekonštrukciu si robili na vlastné náklady, môžu odpisovať a neplatili 2mesiace za priestory.
Stefan2005
25.10.07,20:00
A to musím preplatiť? Nemôžeme sa dohodnúť, že im nič nepreplatíme. Rekonštrukciu si robili na vlastné náklady, môžu odpisovať a neplatili 2mesiace za priestory.

Samozrejme môžete nepreplatiť,ak sa tak dohodnete, ale potom by ste mali postupovať podľa ustanovenia ZDP:
§17 odst. (22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom
a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).
Všetko je vecou, ako to ošetríte v nájomnej zmluve...
mariannak
25.10.07,20:16
Čiže mohla by som prerobiť nájomnú zmluvu (ide o nájomcu, s ktorým sa dá dohodnúť a hlavne on má záujem na oprave zmluvy) tak, že uzavretá bude 1.8. Nájomný vzťah začína 15.10.2007 (či 1.8.??) Do zmluvy ďalej uvediem, že obdobie od 1.8. do 15.10. budú užívať bezodplatne z dôvodu rekonštrukcie na vlastné náklady. A mám uviesť v zmluve, že si môžu odpisovať alebo to môže byť aj listom - dohodou, že si môžu odpisovať. A môže byť aj tak, že v prípade skončenia im nič nepreplatíme??

A čo s dátumami na zmluve a platením nájomného?
mariannak
26.10.07,05:19
prosím poraďte...
Zoltán Kovács
26.10.07,09:16
prosím poraďte...

Pozri môj príspevok č. 7, tam máš odpoveď na tie dátumy.