Fero11
25.10.07,17:08
Nenasiel som vhodnu kategoriu, kde by som to napisal, tak najviac sa to priblizuje k tejto kategorii.
Tu je moj problem.
Nemam vobec prehlad o tom ako sa pisu zmluvy a neviem ani ci su na to konkretne zakony a paragrafi (myslim konkretne zmluvu na prenajom internet).
So susedmy sme si vybudovali spolocnu pocitacovu siet a ja som zakupil zariadenia (v hodnote cca 4000 Sk) mam pripojku a poskytujem neobmedzeny internet 4 ludom. Ideme presne na 5 casti + musim do toho zaratat aj spotrebovanu energiu. Spolocnosti, ktora mi poskytuje NET som sa zaviazal na 18 mesiacov a chcem, aby aj susedia boli tymto viazany, aby nemohol nikto pred ukoncenim viazanosti odstupit. Nemam zivnost, myslim si, ze na to ani zivnost netreba (pokial sa mylim opravte ma). Dam sem link na zmluvu co som napisal sam. Nechcem to nijak overovat
notarom, chcem aby tam bol len moj a prenajimatelov podpis.
A opytam sa ako moze najomca zmluvu po podpise zneuzit. Ide mi hlavne o to, aby nepovedal po 2-3 mesiacoch, ja kaslem na NET, nebudem ti uz platit (samozrejme ho odpojim, ale platit budem musiet za neho ja). Tak a tu je ten link http://jany.ic.cz/zmluva_net.doc
Prosim poradte mi, co mam tam zle, alebo co mam tam opravit (nemyslim gramaticke chyby, to este prejde kontrolou)
Newww
25.10.07,15:25
Pozor, mas to ako dalsi prijem, dalsia vec ci ti provider povolil poskytovat pripojenie dalsim ludom atd. atd.
Mala rada vykasli sa na zmluvu a radsej si zober od nich zalohu za poskytovanie netu ktora im bude vratena po skonceni pripojenia (viazanosti)
Napr: od kazdeho zober za pripojenie 2000.-Sk (material a pod.) a ako zalohu dalsich 2000,-Sk ktoru im po skonceni vratis.
Ver mi nikto ti neodide...
Fero11
25.10.07,15:34
No tak provider poskytuje vacsinou routery so 4 portamy, to znamena ze je na to mozne pripojit dalsie PC a dava aj wifi routery, takze + dalsich 250 PC. A Provider sa zrejme nestara ci je za routerom nejaka LAN.
Ano je to dalsi prijem, potrebujem na to zivnost ?
Hmmmm..... neviem ci by boli ochotny dat taku zalohu
chlap
25.10.07,17:43
http://jany.ic.cz/zmluva_net.doc (http://jany.ic.cz/zmluva_net.doc)
Prosim poradte mi, co mam tam zle, alebo co mam tam opravit (nemyslim gramaticke chyby, to este prejde kontrolou)

Tie gramatické chyby sú strašné :mee: :mee: :mee: . Ale okrem toho nepíše sa "Nájomca sa zaväzuje platiť na ruku prenajímateľovy..." ale "Nájomca sa zaväzuje zaplatiť v hotovosti .... ". A tiež v časti Technické informácie k službe môžeš prvý odstavec kľudne vyhodiť - je nepodstatný.

A ešte rada - pozri sa na všeobecné obchodné podmienky slovenských providerov (napr. GTS Nextra) - nájdeš tam príklad, ako má taká zmluva vyzerať.

Ďalšia drobnosť - pokiaľ tých ľudí pripojíš do siete obyčajným switchom, ktorý neumožňuje vytváranie VPN, tak je pravdepodobné, že sa tí ľudia navzájom budú "vidieť" - a ak bude niekto z nich mať omylom nastavené zdielanie súborov, tak si budú "liezť" do počítačov. Treba si to v zmluve ošetriť. Tiež si treba ošetriť ochranu osobných údajov.

A na záver - to, čo sa chystáš robiť, je podnikanie. Budeš totiž iným ľuďom poskytovať nejakú službu za úhradu. :o Pokiaľ sa nič nestane, tak je to spôsob, ako získať lacnejšie pripojenie do internetu. Ak sa ale niečo stane, pán boh ťa ochraňuj. :eek:
Newww
25.10.07,18:04
No ale len zaloha ti zabezpeci 89% istotu ze neodstupia. Prerataj si to a skus ist s cenou dole.
Fero11
25.10.07,19:22
Tie gramatické chyby sú strašné :mee: :mee: :mee: . Ale okrem toho nepíše sa "Nájomca sa zaväzuje platiť na ruku prenajímateľovy..." ale "Nájomca sa zaväzuje zaplatiť v hotovosti .... ". A tiež v časti Technické informácie k službe môžeš prvý odstavec kľudne vyhodiť - je nepodstatný.

A ešte rada - pozri sa na všeobecné obchodné podmienky slovenských providerov (napr. GTS Nextra) - nájdeš tam príklad, ako má taká zmluva vyzerať.

Ďalšia drobnosť - pokiaľ tých ľudí pripojíš do siete obyčajným switchom, ktorý neumožňuje vytváranie VPN, tak je pravdepodobné, že sa tí ľudia navzájom budú "vidieť" - a ak bude niekto z nich mať omylom nastavené zdielanie súborov, tak si budú "liezť" do počítačov. Treba si to v zmluve ošetriť. Tiež si treba ošetriť ochranu osobných údajov.

A na záver - to, čo sa chystáš robiť, je podnikanie. Budeš totiž iným ľuďom poskytovať nejakú službu za úhradu. :o Pokiaľ sa nič nestane, tak je to spôsob, ako získať lacnejšie pripojenie do internetu. Ak sa ale niečo stane, pán boh ťa ochraňuj. :eek: Ano sme pripojeny cez switch, ale o to nam ide aby sme sa videli a mohli zdielat (dokonca niekto ma zdielane cele particie).
Je to podnkanie, ale nemam z toho ziadny zisk (to je tiez podnikanie ?)
Chcem len vediet ako to riesia ostatny, ktory maju moj problem.
LubosP
28.10.07,09:23
to ze nebudes mat zisk este neznamena ze nepodnikas, podla mna prave existenciou zmluvy sa tato cinnost stava podnikatelskou cinnostou (cize nejde len o dohodu susedov a spolocnom vyuzivani veci ale dostavate sa do obchodneho vztahu)
z toho vyplyvaju nasledovne veci: MUSIS mat zivnost a MUSIS sa zaregistrovt na danovom urade a podavat danove priznanie, kde budes uvadzat prijmy od tych dalsich ludi - ak nebudes mat zisk dan ti nezvnikne ale spravit to musis

dalej sa MUSIS zaregistrovat na Telekomunikacnom urade ako poskytovatel telekomunikacnych sluzieb, resp. ako prevadzkovatel siete - sucasne ti z toho vznika povinnost platit administrativny poplatok, ktory je 0.08% z rocneho obratu, minimalne vsak 1000 korun
ak budes na posielanie internetu dalej pouzivat nejake WiFi zariadenie v pasme 2,4 GHz, musis kazde taketo zariadenie zaregistrovat na Telekomunikacnom urade na prislusnom tlacive (najdes na ich stranke), sucasne nezabudaj, ze treba dodrziavat Vseobecne povolenie a jeho ustanovenia o max. vysielacom vykone Wifi zariadeni

ak toto vsetko nie si ochotny podstupit, je ti zmluva, nech bude akokolvek perfektna, NA NIC! pretoze zmluva ma zmysel iba vtedy ak si vies jej plnenia vymoct napr. ak uz nic nepomoze tak aj sudnou cestou (napr. ak svojvolne odstupia a porusia viazanost) - no a ak nebudes mat splnene zakonne povinnosti, ktore som napisal, ziaden sud sa neprikloni na tvoju stranu, prave naopak este teba obvinia z nedovoleneho podnikania atd. atd.

ja osobne som sa do toho pustil, vsetko som si vybavil - v takom pripade vsak samozrejme sa neoplati ostat pri 4 ludoch, ja uz mam na sieti 80 zakaznikov a spokojnost, dokonca aj s malym ziskom :) ako satisfakcia za namahu a male prilepsenie k platu :)
poznam vsak ludi ktori to riskli a odisli zo zamestnania a venuju sa len tomu - maju 500 a viac zakaznikov - jeden z nich mi dokonca prezradil ze pri 600 zakaznikoch ma hruby zisk cca 70 000 Sk
cize da sa z toho aj vyzit, hlavne v oblastiach ktore su pre velke firmy nezaujimave, no hlad po rychlo internete je
Newww
28.10.07,14:21
No a skoro vsetko sa da obist ked si zalozis spolocenstvo...
Fero11
29.10.07,14:26
dik lubosP. takze to budem musiet urobit uplne bez zmluvy, len sa dohodnut ustne a verit, ze to vydrzi. Podnikat sa mi v tom neoplati, ked nemam zisk, lebo urcite by som zo zivnostou skrachoval len na pausaloch co suvisia s podnikanim a registraciou vsetkeho co mi k tomu treba.
Fuuuuuuuuuuuuu.......... ten co ma 600 uzivatelov musi mat ale riadnu linku.
to newww
mozes mi povedat nieco blizsie k tomu spolocenstvu ?
LubosP
30.10.07,18:03
Fuuuuuuuuuuuuu.......... ten co ma 600 uzivatelov musi mat ale riadnu linku.

mal donedavna 34 mbit/s garant, ale uz bolo malo tak navysoval, ale neviem presne na kolko :)
Fero11
01.11.07,07:16
pre 600 uzivatelov je aj 100Mbps malo
LubosP
01.11.07,20:10
pre 600 uzivatelov je aj 100Mbps malo

zalezi aki su to uzivatelia
ak je to nejaky beznadejny tahac, je 100 Mbps aj pre jedneho malo
ak su to bezni surferi - tak napr. na mojich 80 ludi staci 2 Mbit/s (nie nazabudol som ziadnu nulu :) ) a to ide linka v priemere tak na 70 % :cool:
habka
13.11.07,18:57
najlepsie bude, ked sa na zmluvu vyseries. pravne to nikde neobstoji akurat sa sam znicis
skorec1
15.11.07,19:45
prosim mohol by mi niekto poradit?

v dedine som vybudoval siet prostrednictvom kablu a bezdratu cez ktore zdielam DSL. v nasej dedine neje mozne zriadit dalsie DSL pripojenie k internetu a tak sa delim o svoje...
ide oto ze by som to chel zlegalizovat aby mi niekto nespravil problemy... kedze som student na VS nechcem sa ani pustit do podnikania...
vedel by mi niekto povedat co by bolo najlepsie aby som spravil?

daju sa vôbec splnit podmienky elektronickych komunikacii ak niesom zivnostnik?
cital som nieco na
http://www.teleoff.gov.sk/sk/FAQ/faq.html
ale nejak sa vtom nevyznam...
LubosP
19.11.07,13:18
prosim mohol by mi niekto poradit?

v dedine som vybudoval siet prostrednictvom kablu a bezdratu cez ktore zdielam DSL. v nasej dedine neje mozne zriadit dalsie DSL pripojenie k internetu a tak sa delim o svoje...
ide oto ze by som to chel zlegalizovat aby mi niekto nespravil problemy... kedze som student na VS nechcem sa ani pustit do podnikania...
vedel by mi niekto povedat co by bolo najlepsie aby som spravil?

daju sa vôbec splnit podmienky elektronickych komunikacii ak niesom zivnostnik?
cital som nieco na
http://www.teleoff.gov.sk/sk/FAQ/faq.html
ale nejak sa vtom nevyznam...

najcistejsia moznost je zivnost, ako student mozes podnikat v tom nie je problem
alebo potom obcianske zdruzenie, vsetci tvoji "zakaznici" budu jeho clenmi a budu spolu vyuzivat pripojenie do internetu, ta samotna DSL vsak musi byt napisana na to zdruzenie nie na teba ako sukromnu osobu

telekomuniakcnemu uradu je jedno aku formu mas ty - dolezite je ze mu nahlasis ze prevadzkujes siet a zapaltis poplatok
forma je dolezita pre danovy urad - aby ta neobvinili ze kratis dane
skorec1
10.12.07,06:48
no ak vide z toho internetu 4000sk mesacne aj zo vsetkymi nakladmi tak sa neoplati podnikat nie?

no a nedalo by sa to zaobist bez zivnosti?
LubosP
11.12.07,07:12
no ak to nemienis dalej rozsirovat, tak sa neoplati
ako som uz pisal mozes zalozit obcianske zdruzenie to mas bez zivnosti
skorec1
11.12.07,11:02
no a aka je pozrebna zivnost na poskytovanie telekomunikacnych sluzieb?
LubosP
15.12.07,12:36
ako prevadzkovatel siete, neposkytujes telekomunikacne sluzby, sprostredkuvas len pristup do siete cez svoju siet
cize ti staci volna zivnost, presne znenie ti vsak nepoviem, spytaj sa na zivnostenskom urade
skorec1
10.02.08,19:02
ked podpisem zmluvu o pripojeni a zaviazem sa, ale zistim ze poskytovatel nema žiadanú ohlasovaciu povinnosť podľa zákona 610/2003 Z.z. z 3. decembra 2003 o elektronických komunikáciách.

§ 14
Oznamovacia povinnosť

je tak zmluva neplatna a mozem snim rozviazat zmluvu a ziadat odneho naspet peniaze ktore som zaplatit za pripojenie?
LubosP
16.02.08,12:45
ked podpisem zmluvu o pripojeni a zaviazem sa, ale zistim ze poskytovatel nema žiadanú ohlasovaciu povinnosť podľa zákona 610/2003 Z.z. z 3. decembra 2003 o elektronických komunikáciách.

§ 14
Oznamovacia povinnosť

je tak zmluva neplatna a mozem snim rozviazat zmluvu a ziadat odneho naspet peniaze ktore som zaplatit za pripojenie?

nie, pretoze tym ze poskytovatel nesplnil oznamovaciu povinnost si ty nebol poskodeny ani nijakym sposobom dotknuty, a ani vasa zmluva o pripojeni nic tke nevyzaduje

jeho nesplnenie povinnosti je cisto zalezitostou jeho a Telekomunikacneho uradu, ty si uplne mimo

a uz v ziadnom pripade nemas narok na vratenie penazi, tie si predsa neplatil za to, ze on mal ohlasovaciu povinnost ale za internet ktory ti poskytol a teda si platil opravnene