nextone
25.10.07,17:37
Je tu niekde presný popis na prechod zo živnosti na s.r.o.?

Ešte jedna otázka....základné imanie na založenie s.r.o. musí byť 200 tis.????
ĎAKUJEM
mysimis
25.10.07,15:50
nextone
25.10.07,16:03
to som čítala a je to o prechode pohľadávok, nie o normálnom prechode, teda aspoň si to myslím....
mysimis
25.10.07,16:08
Čo rozumieš pod "normálnym prechodom"?
nextone
25.10.07,16:10
som živnostníčka a chcem založiť s.r.o. nemám dlhy, pôžička, len zisk...týka sa ten link, ktorý som dostala aj mňa?
mysimis
25.10.07,16:13
Ty si môžeš založiť s.r.o. bez ohľadu na to, že vlastníš ŽL. ŽL môžeš následne zrušiť, príp. prerušiť.
Zoltán Kovács
25.10.07,16:13
som živnostníčka a chcem založiť s.r.o. nemám dlhy, pôžička, len zisk...týka sa ten link, ktorý som dostala aj mňa?

Týka sa každého živnostníka, ktorý prechádza podnikať formou sro.
nextone
25.10.07,16:14
bude potrebné ho zrušiť??
nextone
25.10.07,16:21
Základné imanie v s.r.o. je min. 200.000,- Sk
Ohľadom prechodu zo živnosti na s.r.o. prikladám link: http://www.porada.sk/t60065-zrusenie-zivnosti-a-prechod-na-s-r-o.html
http://www.porada.sk/t59939-prechod-na-podvojne-uctovnictvo.html
http://www.porada.sk/t58178-prechod-z-ju-do-pu.html
imanie musí byť 200 tis. aj keď budú dvaja spoločníci?
Zoltán Kovács
25.10.07,16:22
bude potrebné ho zrušiť??

Ak založíš sro ešte nemusíš zrušiť aj živnosť.
mysimis
25.10.07,16:22
áno, aj v tom prípade je to 200.000,- Sk.
Zoltán Kovács
25.10.07,16:23
imanie musí byť 200 tis. aj keď budú dvaja spoločníci?

Na množstve spoločníkov nezáleží. ZI musí byť minimálne 200 tisíc, a môže byť aj viac.
nextone
25.10.07,16:26
dá sa to spraviť aj tak, že si ponechám tie isté činnosti a požiadam len o založenie s.r.o. bez nového ŽL?
Zoltán Kovács
25.10.07,16:27
dá sa to spraviť aj tak, že si ponechám tie isté činnosti a požiadam len o založenie s.r.o. bez nového ŽL?

Nie nedá sa. SRO má svoj ŽL. Treba si uvedomiť, že sa jedná o dve daňové subjekty. 1. ty ako szčo, 2. sro ako právnická osoba.
mysimis
25.10.07,16:27
ŽL sa vydáva na základe spoločenskej zmluvy už na s.r.o.
nextone
25.10.07,16:31
odporúča sa v tomto prípade zrušiť živnosť ako SZČO?
Aký je Váš názor?
mysimis
25.10.07,16:32
Jednoznačnú odpoveď na túto otázku nie je možné dať. Ak začneš podnikať v s.r.o.v tom istom predmete podnikania, nevidím dôvod nechať si ŽL.
Zoltán Kovács
25.10.07,16:33
odporúča sa v tomto prípade zrušiť živnosť ako SZČO?
Aký je Váš názor?

Ja som to riešil tak, že som otvorené obchody nechal dobenúť na živnosť, a potom som si iba pozastavil na 5 rokov. A teraz mám čas na zrušenie počas tých 5 rokov. Neplatím odvody ako szčo, len ako konateľ vlastnej sro bez prac.zmluvy, teda iba ZP ako dobrovoľne poistená osoba.
nextone
25.10.07,16:38
Ja som to riešil tak, že som otvorené obchody nechal dobenúť na živnosť, a potom som si iba pozastavil na 5 rokov. A teraz mám čas na zrušenie počas tých 5 rokov. Neplatím odvody ako szčo, len ako konateľ vlastnej sro bez prac.zmluvy, teda iba ZP ako dobrovoľne poistená osoba.

Tak tomu hovorím pomoc :o)))) vďaka
o to prerušenie môžem požiadať až po založení s.r.o.?
Ja totiž ešte nepletím odvody ako SZČO, pretože podnikám od apríla tohto roku.
mysimis
25.10.07,16:40
áno, stačí Ti požiadať o prerušenie živnosti, keď už budeš mať s.r.o. založenú a prihlásenú na DÚ.
Zoltán Kovács
25.10.07,16:41
Tak tomu hovorím pomoc :o)))) vďaka
o to prerušenie môžem požiadať až po založení s.r.o.?
Ja totiž ešte nepletím odvody ako SZČO, pretože podnikám od apríla tohto roku.

Áno stačí prerušiť až po rozbehnutí sro, aby nevznikol časový sklz, že napr. živnosť máš zastavenú a sro ešte nie je funkčná, nakoľko nie je zapísaná do OR. Stačí asi mesiac nechať súbeh sro a szčo, to by malo stačiť na to aby si rozbenuté obchody ukončil, a svojích zákazníkov upovedomil o zmene formy podnikania. Tak isto potom stihneš všetky prihlasovačky ohladne sro.
Robina
25.10.07,16:48
Pravdaže, treba si uvedomiť, že sa bude jednať o dva subjekty. Len ťa to pletie, lebo všade si ty /ako osoba/. Taktiež by si podávala dve DP - za FO a za s.r.o. A k tomu zákl. imaniu, ak ste dvaja spoločníci, tak dávate po 100.000,- Sk /aby bolo spolu 200.000,- SK/
nextone
25.10.07,16:50
Áno stačí prerušiť až po rozbehnutí sro, aby nevznikol časový sklz, že napr. živnosť máš zastavenú a sro ešte nie je funkčná, nakoľko nie je zapísaná do OR. Stačí asi mesiac nechať súbeh sro a szčo, to by malo stačiť na to aby si rozbenuté obchody ukončil, a svojích zákazníkov upovedomil o zmene formy podnikania. Tak isto potom stihneš všetky prihlasovačky ohladne sro.
Keď mám pravdu povedať, ani sa mi do toho moc nechce, keď vidím, čo to obnáša, ale nemám na výber, ak chcem robiť to čo chcem a čo ma núti tú živnosť mať.
Čo je lepšie(teraz sa jedná o dvoch konateľov):
konateľ bez odmeny
konateľ s odmenou
Zoltán Kovács
25.10.07,17:11
Keď mám pravdu povedať, ani sa mi do toho moc nechce, keď vidím, čo to obnáša, ale nemám na výber, ak chcem robiť to čo chcem a čo ma núti tú živnosť mať.
Čo je lepšie(teraz sa jedná o dvoch konateľov):
konateľ bez odmeny
konateľ s odmenou

Konateľ bez odmeny - žiadne odvody pre sro, iba konateľ si musí platiť ZP. Podľa mňa z hľadiska konateľa nie najlepšie, hlavne, keď už má okolo 50 rokov. V takomto prípade totiž neplatí dôchodkové poistenie, jedine ak sa dobrovoľne prihlási.
nextone
25.10.07,17:20
čiže môže byť v spoločnosti s.r.o. dvaja konatelia, ktorí budú bez odmeny?
Zoltán Kovács
25.10.07,17:21
čiže môže byť v spoločnosti s.r.o. dvaja konatelia, ktorí budú bez odmeny?

Áno môžu byť
nextone
25.10.07,17:31
ešte jedna otázka....
prevdepodobne dôjde k tomu, že počas toho celého procesu budem už ako SZČO platcom DPH....
Odporúčate mi byť platcom DPH v s.r.o. už od samého začiatku?
Zoltán Kovács
25.10.07,17:33
ešte jedna otázka....
prevdepodobne dôjde k tomu, že počas toho celého procesu budem už ako SZČO platcom DPH....
Odporúčate mi byť platcom DPH v s.r.o. už od samého začiatku?

Práve tu beží aktuálna téma, skus sa na to pozrieť:

http://www.porada.sk/t5622-prechod-z-neplatcu-na-platcu-dph.html
nextone
25.10.07,17:37
dúfam, že nebudem platcom skôr ako založím s.r.o.
V prípade, že áno, môže mi to spôsobiť nejaké komplikácie, keď budem prerušovať živnosť a bude sa to prelíňať?
Zoltán Kovács
25.10.07,17:40
dúfam, že nebudem platcom skôr ako založím s.r.o.
V prípade, že áno, môže mi to spôsobiť nejaké komplikácie, keď budem prerušovať živnosť a bude sa to prelíňať?

Keď živnosť prerušíš ešte to neznamená, že aj registráciu platiteľa DPH musíš zrušiť. Ja pri prerušenej živnosti mám stále registráciu platiteľa DPH, a podával X-kové DPH priznanie. X-kové znamená, že sa zaškrtáva iba políčko, že neuskutočnili sa žiadne zdaniteľné plnenia.
nextone
25.10.07,17:45
Ďakujem za dobré rady, ale pravdepodobne sa sem ešte vrátim :o)
Pekný večer
Zuzana Kašická
28.10.07,10:55
Milí poraďáci.
Mám k Vám prosbu. Môj priateľ podniká ako živnostník v doprave. Uvažuje s kamarátom založiť s.r.o., lenže on nedávno podpísal záväznú objednávku o kúpe nového úžitkového vozidla na jeho meno, no auto je ešte vo výrobe a samozrejme, že ho chcú už evidovať v s.r.o.

1. Bolo by dobré čím skôr založiť s.r.o. a tým pádom ešte pred vystavením fa informovať dodávateľa o zmene adresy odberateľa, však?

2. Ale má to jeden háčik, pretože tie peniaze na kúpu auta idú z úveru, ktorý bol schválený na môjho priateľa a potom by sa pri dokladovani fa nezhodovala adresa firmy odberateľa a adresou žiadateľa o úver, čo s tým?

Ďakujem vopred za každú radu. Zuzana
KEJKA
28.10.07,11:05
nech si to nekomplikuje. Kupuje na úver, úver je podnikateľský alebo ho má schválený ako občan? Kedže si auto kupoval so zámerom, že ide podnikať, dá sa predpokladať, že má podnikateľský úver (potvrď ! )
tak by s tým nemal byť problém.
Auto bude mať v majetku ako živnostník, splácať ho bude ako živnostník, fakturovať bude na s.r.o. svoje výkony zhruba v kalkulácii - odpis auta, úroky z úveru, PHM, odmena za vlastný výkon.
=============
Je tu možný problém ohľadne DPH - SZČO je platiteľ DPH? Môže si odpočítať DPH. V opačnom prípade nie. Je vhodné aby SZČO aj s.r.o. boli v rovnakom "DPH režime".
====================
si online,tak zareaguj.... upresním
Zuzana Kašická
28.10.07,11:41
Kejka, úver je samozrejme podnikateľský. Lenže oni chcú aby to auto bolo na s.r.o., pretože ten kamarát je jeho ručiteľom, takže chcú ísť do toho spolu. Takže všetko na pol a fifty. A môj priateľ ako SZČO nie je platcom DPH a asi bude musieť pozastaviť živnosť keďže je na dopravu a aj s.r.o. bude na dopravu. Máš iné východiško?
KEJKA
28.10.07,11:52
tak je to právna záležitosť. Treba urýchlene založiť s.r.o.
zaregistrovať sa na platiteľa DPH (z úžitkového auta si môže s.r.o. odpočítať DPH) a v súčinnosti s poskytovateľom úveru prepísať dlžnika, ktorým bude s.r.o., a pôvodný dlžník bude ručiteľom.
Prípadne právnik možno navrhne iný spôsob......
určite je ešte dalšia možnosť - ak napr. SZČO dostane peniaze na kúpu auta na svoj účet.... ale tam zasa je zádrhel kvôli DPH...
Zuzana Kašická
28.10.07,12:26
tak je to právna záležitosť. Treba urýchlene založiť s.r.o.
zaregistrovať sa na platiteľa DPH (z úžitkového auta si môže s.r.o. odpočítať DPH) a v súčinnosti s poskytovateľom úveru prepísať dlžnika, ktorým bude s.r.o., a pôvodný dlžník bude ručiteľom.
Prípadne právnik možno navrhne iný spôsob......
určite je ešte dalšia možnosť - ak napr. SZČO dostane peniaze na kúpu auta na svoj účet.... ale tam zasa je zádrhel kvôli DPH...

Kejka ďakujem za radu, chceme to samozrejme riešiť s právnikom, len som chcela vedieť ako sa máme rýchlo poponáhľať a je tam ešte kopec iných vecí, ktoré priateľ má ako živnostník ako napr. stroje a pod., takže to bude potrebné prediskutovať, pretože kamarát ide od úplnej nuly a my už máme ako taký majetok. Zuzana
KEJKA
28.10.07,12:50
doterajší majetok riadne do s.r.o. predajte, aby sa vyrovnal rozdiel na začiatku.
Zuzana Kašická
29.10.07,08:33
doterajší majetok riadne do s.r.o. predajte, aby sa vyrovnal rozdiel na začiatku.

Kejka, ešte raz veľmi pekne ďakujem za každú radu. Zuzana
aughostino
04.01.08,13:19
Ja by som chcel prejsť zo zivnosti na s.r.o. s predchadzajucich prispevkov som zistil ze mozem mat aj zivnost aj s.r.o. zaroven a ze sa asi po mesiaci oplati zivnost prerusit na dobu neurcitu.

co by som potreboval na zalozenie s.r.o. okrem zakladneho imania 200.000.-? tusim k tomu treba dake tlaciva a neviem ake mozete mi poradit? a kolko ma vlastne vyjde zalozenie s.r.o. celkovo?
rennka
21.01.08,12:56
Dobry den, vie mi niekto poradit? Zamestnavatel sa pretransformoval zo zivnosti na sro. Zamestnancov delimitoval, cize dostali dohody o zmene zamestnavatela. Teraz maju byt niektori zamestnanci preradeni na inu pracu a ma sa im aj menit plat. Ako to riesit- dodatkom k PZ alebo novou PZ s novym zamestnavatelom, kde budu zahrnute vsetky zmeny? Pocula som vsak, ze ak PP nebol rozviazany, nemoze byt nova PZ. Tak mi z toho vychadza dodatok. Ale neviem ci mozem dat dodatok k PZ uzatvorenej s predchadzajucim zamestnavatelom, ktory vlastne uz zanikol. Poradte prosim Dakujem.
rennka
22.01.08,07:08
Nikto mi neporadi? :mee:
zk24
04.01.12,13:45
Ahojte,

SZCO si ide založiť s.r.o.-čku. V majetku SZCO je jedno vozidlo, kupovane v hotovosti (bez leasingu, ci uveru).

Su nejake pravidla za akych moze zivnostnik predat sro-cke kde je jedinym spolocnikom majetok?
Dajme tomu, že automobil je v majetku v hodnote 3,000 €.

Moze tento zivnostnik toto auto cez KP zmluvu predat svojej s.r.o-cke za tuto hodnotu 3,000 €?
Nie je výška obmedzená napríklad ako ked spolocník predáva svoj majetok do firmy do výšky 10% ZI bez znaleckého posudku?

Moze s.r.o-cka tento automobil zaradiť do majetku a začať uctovne aj danovo odpisovať?

Dakujem.
zk24
04.01.12,20:48
posúvam...
Mila123
04.01.12,20:49
môj názor...musí mať súdnoznalecký posudok a v tomto prípade to pôjde .....inak iba do 10% ZI.....
zk24
04.01.12,21:03
aj ked je to predaj podnikateľa sro-čke?

Ked je to od nepodnikateľa - spoločníka, tam to chápem, lebo by sa mohli umelo navyšovať náklady v s.r.o-čke, a na druhej strane by nikto neplatil dan z príjmu.

ale takto to ma živnosntík v príjmoch a sro-čka v nákladoch.. v podstate sa iba presunie daňová povinnosť dani z príjmov na živnostníka...

preto ma to mätie...
Mila123
04.01.12,21:04
Kejka to vysvetľovala tak,ak som to dobre pochopila......pán Boh zaplať, ja takéto prevody nerobím...naši si nepredávajú.....
zk24
04.01.12,21:05
No, ono to je v zákone tých 10% zo ZI, ak predáva spoločník svojej s.r.o-čke.... Ono síce predáva aj teraz spoločník, ale ako podnikateľ, takže ten príjem bude oficiálne zdaneny.


Alebo porad nejaky iny sposob? zivnostik ide prejst na sro., a chce co najlepšie a najplynulejšie preniesť auto na sro-čku a potom zruší živnosť. Aby sa auto prepisovalo v TP iba raz a minimalizovali náklady...
Mila123
04.01.12,21:06
No, ono to je v zákone tých 10% zo ZI, ak predáva spoločník svojej s.r.o-čke.... Ono síce predáva aj teraz spoločník, ale ako podnikateľ, takže ten príjem bude oficiálne zdaneny.
daj dotaz na drsr.sk...a potom to sem prilep....:D
jacekova
04.01.12,21:07
podľa mňa sú dve možnosti:
1.transformácia szčo na sro tak, že nová sro na seba prevezme všetky práva a povinnosti szčo, k tomu treba znalecký posudok a na základe toho všetko zaúčtovať. robila som to a neni to zrovna med lízať

2.možnosť je jednoduchšia a podľa mňa aj viac realizovaná v praxi:
szčo si založí sro. predá na základe faktúry všetok majetok. vysporiada si všetko szčo vo svojom účtovníctve a zruší živnosť.
sro bude fungovať uplne od nuly, akurát s nakúpeným majetkom od szčo
zk24
04.01.12,21:10
Presne toto som potrebovala vediet. takže vobec nie je divné a čudné a zlé ak szčo predá svoj majetok s.r.o-čke áno?
jacekova
04.01.12,21:12
Presne toto som potrebovala vediet. takže vobec nie je divné a čudné a zlé ak szčo predá svoj majetok s.r.o-čke áno?

mne to vôbec nie je čudné. práve v 12/2011 to riešim,lebo klient založil sro a zrušil živnosť. v predposledný deň zrušenia živnosti sme vystavili fa za predaj auta, odvedieme dph, riadne zdaníme.

sro si potom dá fakturu do N, nárokuje DPH, zaradí auto a začne odpisovať
zk24
04.01.12,21:16
Cooool :)
Aljok
04.01.12,21:31
Presne toto som potrebovala vediet. takže vobec nie je divné a čudné a zlé ak szčo predá svoj majetok s.r.o-čke áno?

A čo takto pozrieť do Obchodného zákonníka? :)

§ 59a

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

(2) Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania.

(4) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nevzťahujú na zmluvy uzatvorené pri bežnom obchodnom styku, na nadobudnutie majetku podľa rozhodnutia súdu alebo správneho orgánu a na majetok nadobudnutý na burze za cenu rovnajúcu sa kurzu, ktorý zodpovedá v tom čase danej ponuke a dopytu.
zk24
04.01.12,21:45
Tak k odseku 4 som sa až nedočítala :D
jacekova
04.01.12,21:51
ani ja :-) ja som to vedela skôr z praxe, keďže mám takýto prípad tuším fakt každý rok (vždy keď sa nejaký klient szčo rozhodne že už má plné zuby odvodov a založí radšej sro)