macte
25.10.07,18:34
Dobrý večer,
chcem sa spýtať, ak živnostník nakupuje zariadenia (ks cca. 3000,- - 3500,- Sk/ ktoré využíva na dosiahnutie zisku. Je potrebné o nich účtovať ako o nákupe drobného majetku? Ako to zaevidujem v Alfe?
Dúfam že mi poradíte. Ďakujem.
Zoltán Kovács
25.10.07,16:35
Dobrý večer,
chcem sa spýtať, ak živnostník nakupuje zariadenia (ks cca. 3000,- - 3500,- Sk/ ktoré využíva na dosiahnutie zisku. Je potrebné o nich účtovať ako o nákupe drobného majetku? Ako to zaevidujem v Alfe?
Dúfam že mi poradíte. Ďakujem.

Zaúčtovať to ako materiál, a vytvoriť si operatívnu evidenciu. Nákup materiálu je jednorázovým výdavkov.
macte
25.10.07,16:37
Operetívna evidencia znamená, nejaký zoznam toho čo vlastní?
mysimis
25.10.07,16:39
Ak SZČO nakupuje DHM ako uvádzaš, účtuje sa to do nákupu materiálu - členenie nákup DHM a ešte sa vedie aj evidencia v knihe DHM /názov DHM, dátum nadobudnutia a nadobúdacia cena/.
Zita5
25.10.07,16:41
V ALFE to zaúčtujete :

pokladňa výdaj ........nákup materiálu VOZD
alebo ak ide úhrada bankou tak
banka výdaj .......nákup materiálu VOZD
dolu vo výdavkovom doklade kliknte X Zápis do evidencie krátkodobého majetku , otvorí sa tabuľka a tam vpíšete potrebné podľa koloniek , klik OK .

Postup pre neplatcu DPH.
macte
25.10.07,16:41
Ď A K U J E M
macte
25.10.07,17:13
A ak je vo faktúre v ktorej fukturujú nákup tohoto drobného majetku /zásob/ aj položka dopravné napr. 100,- Sk. Rozdelím výdavok na nákup zásob a réžiu?
Peter_B
25.10.07,17:46
Moj nazor: Ak zivnostnik kupi nejaky hmotny majetok ktory ma taku cenu ze sa o nom nemusi uctovat ako o DHM, a zaroven ho pouziva na dosahovanie zisku, moze ho nauctovat priamo do prevadzkovej rezie.

Priklad: Ak si murar kupi vrtacku, karbobrusku alebo daco podobne, dal by som to priamo do rezie, uctovat o materiale v tomto pripade nema zmysel. Jednak kvoli tomu ze material je bud na sklade alebo vydany do uzivania a je otazne ci nejaky sklad vobec ma, proste to kupi a hned pouziva.

Ak ale ide o nieco co sa skladuje, potom by som to robil tako ako pisu kolegovia vyssie...
Stefan2005
25.10.07,17:59
... podnikateľ (ÚJ) si môže vytvoriť tejto oblasti aj vlastné interné smernice, kde si bližšie špecifikuje napr. od akej sumy bude viesť operatívnu evidenciu (či úplne všetko, alebo len to čo má obstarávaciu cenu napr. od 3.000 do 30.000 Sk), či zahrnie všetok drobný majetok, ale len ten, ktorý má dlhšiu dobu životnosti (napr. 2 a viac rokov), ďalej spôsob zahrnutia nákladov obstarania do obstarávacej ceny, spôsob evidencie, vyraďovania a podobne ...
Stefan2005
25.10.07,18:18
Moj nazor: Ak zivnostnik kupi nejaky hmotny majetok ktory ma taku cenu ze sa o nom nemusi uctovat ako o DHM, a zaroven ho pouziva na dosahovanie zisku, moze ho nauctovat priamo do prevadzkovej rezie.

Priklad: Ak si murar kupi vrtacku, karbobrusku alebo daco podobne, dal by som to priamo do rezie, uctovat o materiale v tomto pripade nema zmysel. Jednak kvoli tomu ze material je bud na sklade alebo vydany do uzivania a je otazne ci nejaky sklad vobec ma, proste to kupi a hned pouziva.

Ak ale ide o nieco co sa skladuje, potom by som to robil tako ako pisu kolegovia vyssie...

V podstate dá sa aj tak, ako si napísal. Ale čo ak ten živnostník má 4 murárov, 2 elektrikárov, 3 tesárov, atď. a už kúpil 5 vrtačiek, 4 karbošky, ... Tá evidencia slúži najmä jemu, aby mal prehľad, čo komu zveril, a prípadne čo od koho môže žiadať naspäť, resp. vedením takejto evidencie prehľadne zdokumentuje primeranosť svojich výdavkov na drobný majetok... Alebo keď potrebuje dať urobiť revíziu prenosných ručných elektrických prístrojov, tak nemusí rozmýšľať koľko vlastne mám vŕtáčiek?