JanaF
25.10.07,19:27
pekny vecer. Zaujima ma, znamemu (zivnostnik) doslo predvolanie na obvodny urad, s tym aby predlozil doklady (zmluvy, uctovne doklady,...) v stanovenom termine za rok 2005, 2006 a 2007. Mozu si vyzadovat predlozenie dokladov, kedze este nebol uzatvoreny rok 2007? Poradte mi, co by mal mat nachystane ohladne smernic a na co by nemal zabudnut? dakujem
Zita5
25.10.07,17:35
pekny vecer. Zaujima ma, znamemu (zivnostnik) doslo predvolanie na obvodny urad, s tym aby predlozil doklady (zmluvy, uctovne doklady,...) v stanovenom termine za rok 2005, 2006 a 2007. Mozu si vyzadovat predlozenie dokladov, kedze este nebol uzatvoreny rok 2007? Poradte mi, co by mal mat nachystane ohladne smernic a na co by nemal zabudnut? dakujem


V tejto dobe ešte stále prebieha kontrola zo živnostenského úradu po firmách . Podľa skúsenosti tiež z nedávnej kontroly ..... treba zobrať so sebou vyšlé faktúry požadovaných rokov . Totižto účelom kontrolly je námatkovo vybrať faktúry a zisťujú , či sa nefakturuje predmet činnosti , na ktorý daný SZČO nemá živnostenské oprávnenie .

Tu ide hlavne o faktúry čo fakturujete z akej činnosti .Takže celé účto nemusíte brať .

Ja mám založené VF ososbitne , tieto som im za dané roky odovzdala a listovali si , vybrali čo bolo potrebné , napísali do zápisu konkrétne znenie FA aj so sumou a bol pokoj .
Zita5
25.10.07,17:36
JanaF
25.10.07,17:37
z uradu si ziadali kompletne uctovnictvo za uvedene roky, nie len vysle faktury:-) pokial by to bolo iba kvoli tomu, tak je to v poriadku:-)
Zita5
25.10.07,17:47
z uradu si ziadali kompletne uctovnictvo za uvedene roky, nie len vysle faktury:-) pokial by to bolo iba kvoli tomu, tak je to v poriadku:-)

Tak im predložíte komplet to čo žiadajú . Kontrola je zameraná , aspoň pokial som bola informovaná , či nie je fakturovaná nejaká činnosť nad rámec živnostenského oprávnenia . A samozrejme aj na fakturačné údaje , či sú totožné s obchodným názvom v súlade so živn.oprávenením .Pokial prídu do firmy tak aj označenie firmy .

Takže nemusí mať žiadnu obavu , pokiaľ má všetko v poriadku .;) :)
JanaF
25.10.07,18:09
Dakujem za radu:-) Uz som sa obavala, ze je to nejaka komplikovanejsia kontrola:-)
Zita5
25.10.07,18:11
Dakujem za radu:-) Uz som sa obavala, ze je to nejaka komplikovanejsia kontrola:-)

Myslím že bude všetko v pohode , ak si čítala predchádzajúce pripojené príspevky , v súčasnej dobe chodia veľa veľa na kontrolu .;)
JanaF
19.11.07,05:58
kontrola prebehla a teraz doslo o oznamenie o tom, ze nebola nahlasena prevadzka... Mozu mu na zaklade toho stanovit pokutu za nenahlasenie prevadzky? kedze vo firme, s ktorou ma zmluvu o tom, ze pre nich vykonava sluzby nemal nahlasenu prevadzku? Podla mna ide iba o miesto suvisiace s prevadzkovanim zivnosti, kedze miesto podnikania ma v mieste trvaleho pobytu. Pani na urade mu povedala toto, co je podla mna nespravodlive, kedze vykonava momentalne iba jednu cinnost a preto musi mat nahlasenu prevadzku v tej firme, s ktorou ma momentalne zmluvu a musi ju mat oznacenu... keby vykonaval pracu pre viac firiem, tak nemusi mat nic nahlasene... maju pravdu, alebo sa da voci tomu odvolat? dakujem
Zita5
20.11.07,07:39
kontrola prebehla a teraz doslo o oznamenie o tom, ze nebola nahlasena prevadzka... Mozu mu na zaklade toho stanovit pokutu za nenahlasenie prevadzky? kedze vo firme, s ktorou ma zmluvu o tom, ze pre nich vykonava sluzby nemal nahlasenu prevadzku? Podla mna ide iba o miesto suvisiace s prevadzkovanim zivnosti, kedze miesto podnikania ma v mieste trvaleho pobytu. Pani na urade mu povedala toto, co je podla mna nespravodlive, kedze vykonava momentalne iba jednu cinnost a preto musi mat nahlasenu prevadzku v tej firme, s ktorou ma momentalne zmluvu a musi ju mat oznacenu... keby vykonaval pracu pre viac firiem, tak nemusi mat nic nahlasene... maju pravdu, alebo sa da voci tomu odvolat? dakujem

Ešte prosím doplň , na základe akej zmluvy živnostník pracuje pre danú firmu a aký paragraf uviedli v oznámení , že nebola nahlásená prevádzka ?
Zita5
20.11.07,07:49
Ešte uveď , ako prišlo k tomu , že živnostníkovi robili kontrolu vo firme kde pracuje na základe zmluvy . Prečo mu nerobili kontrolu v mieste podnikania t.j. doma . Tam má označenú firmu tabuľkou ?
JanaF
20.11.07,07:52
pri kontrole dokladov kontrolovali ako si spominala v prispevkoch, iba faktury a komu sa fakturovalo. Kedze to fakturuje iba 1 firme, kde vykonava sluzby na zaklade zmluvy o dodavke prac (nepamatam si prensne znenie zmluvy) a ked si ich prezreli, tak sa vyjadrili, ze firma, ktorej to fakturuje je jeho prevadzkarnou a nema ju oznacenu i ked tam vobec neboli. Dokonca, ze poslu i oznamenie na danovy urad, aby to zivnostnik nemusel robit. Mam taky pocit, ze bude dalsia kontrola...

v liste bol uvedeny paragraf §17 ods.5 a ustanov. §29 ods1 vo vazbe na ustanovenie §30 ods.1, v subehu §17 ods.7, živn. zakona.
Zita5
20.11.07,08:41
pri kontrole dokladov kontrolovali ako si spominala v prispevkoch, iba faktury a komu sa fakturovalo. Kedze to fakturuje iba 1 firme, kde vykonava sluzby na zaklade zmluvy o dodavke prac (nepamatam si prensne znenie zmluvy) a ked si ich prezreli, tak sa vyjadrili, ze firma, ktorej to fakturuje je jeho prevadzkarnou a nema ju oznacenu i ked tam vobec neboli. Dokonca, ze poslu i oznamenie na danovy urad, aby to zivnostnik nemusel robit. Mam taky pocit, ze bude dalsia kontrola...

v liste bol uvedeny paragraf §17 ods.5 a ustanov. §29 ods1 vo vazbe na ustanovenie §30 ods.1, v subehu §17 ods.7, živn. zakona.


Áno súhlasím s paragrafom , ale za tých podmienok , že živnostník by mal nájomnú zmluvu na daný priestor , vtedy by musel ohlásiť , že v priestoroch nájmu zriadil prevádzkáreň a tým by si splnil podmienku horemenovaných paragrafov , lenže on tam pracuje na základe Zmluvy .......akej? to musíš doplniť .

Toto bude problém nie len Tvojho živnostníka , ale bude ich čoraz viac , ktorý budú musieť sa popasovať s problémom .Aj ja mám jedného takého ...hmmmm...teraz mám nad čím uvažovať .

Nevidím úspešnosť v odvolaní , za pokus to stojí , avšak si myslím , že ak ich bývalý zamestnávateľ pritlačil do ŽL , tak nech im teraz preplatí aj pokutu .
bisou
20.11.07,08:54
Ale keď si zriadi prevádzkareň tak mu z toho vyplívajú i ďaľšie povinnosti ako napr. RUVZ, hygiena, životné prostredie, oznamit pracovnnú dobu, kontroly ele. rozvodov a pod.
JanaF
20.11.07,09:11
Presny nazov Zmluvy je Zmluva na dodávku prác, je v nej presne specifikovana cinnost a taktiez i odmena a taktiez, ze sa bude vykonavat u nich priamo v spolocnosti. I tak si stale myslim, ze to nie je prevadzka, ved to musi byt presne specifikovane a v zakone to tak nie je...

to bisou: ano viem, ze ak si zriadi prevadzkaren vyplyvaju z toho dalsie povinnosti, ale ja si i tak myslim, ze zvaracovy by urcite hygiena nedala suhlas na prevadzku:-)
Zita5
20.11.07,09:48
Presny nazov Zmluvy je Zmluva na dodávku prác, je v nej presne specifikovana cinnost a taktiez i odmena a taktiez, ze sa bude vykonavat u nich priamo v spolocnosti. I tak si stale myslim, ze to nie je prevadzka, ved to musi byt presne specifikovane a v zakone to tak nie je...

to bisou: ano viem, ze ak si zriadi prevadzkaren vyplyvaju z toho dalsie povinnosti, ale ja si i tak myslim, ze zvaracovy by urcite hygiena nedala suhlas na prevadzku:-)

Janka , ak si presvedčená , podaj odvolanie . Pošli dotaz aj na Živnostenskú komoru . Uvidíš čo Ti odpovedia . Ja budem otvorená, šancu dávam tak 80:20 .....že ŽÚ je v práve .Budem rada , ak to tak nebude , ale ...

Stretla som sa s týmto po prvý krát teraz a vidím že si zasa zgustnú na živnostíkoch , čo boli pritlačení zo strany zamestnávateľa , pracovať pre nich touto formou . A o tom je aj Tvoj prípad .