Rozalka
25.10.07,19:27
Poraďte PORAĎÁCI, prosím:
Plátca DPH začiatkom roka 2007 kúpil nehnutelnosť (od neplatcu DPH) - budovu kolaudovanú v r. 1986, v priebehu roku 2007 ju opravoval.
Všetky opravy, ktoré boli vykonané, nepotrebovali (!!!!!) "stavebné povolenie" podľa osobitného predpisu.
Zo začiatku myslel, že nehnutelnosť bude použivať ako prevádzku svojej firmy, ale dostal dobrú ponuku a rozhodol sa, že teraz nehnuteľnosť predá.
Predaj a dodanie nehnuteľnosti je oslobodené od DPH (§ 38). Výdavky na opravy tejto nehnuteľnosti dosiahli cca 20mil korun, takže uplatnený odpočet DPH predstavuje 3,8 mil Sk.
Nehnuteľnost sa predáva bez DPH, malo by sa postupovať podľa § 54, (Zmena účelu použitia)? opravy, nepotrebovali "stavebne povolenie" podla osobitneho predpisu, takže opravy nepovažoval za investičný majetok.
Má z toho zlý pocit a pýta sa mňa a ja zase Vás:
Nie je treba odviesť DPH z predajnej ceny?
betka
25.10.07,17:35
Čítajme spolu:

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

Oprava nie je TZ.
Opravu vykonal za účelom, uvedenia majetku do prevádzky schopného stavu. Na opravy nie je potrebné stavebné povolenie.
Rozalka
25.10.07,17:39
Čítajme spolu:

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

Oprava nie je TZ.
Opravu vykonal za účelom, uvedenia majetku do prevádzky schopného stavu. Na opravy nie je potrebné stavebné povolenie.

A teda nemusí odviesť uplatnenú DPH?
JankaO
25.10.07,18:05
Dodanie nehnuteľnosti po 5 rokoch od prvej kolaudácie je podľa § 38 oslobodené od DPH.
betka
25.10.07,18:20
Zákon o DPH nerozlišuje pojmy TZ a opravy. Všetky prípady rozlišujeme z hľadiska možnosti odpočítania dane z obstaraných tovarov a služieb.

Nadstavby budov, prístavby, stavebné úpravy bytových a nebytových priestorov definuje 54 a sú investičným majetkom, na kt. sav vzťahuje povinnosť robiť úpravu odpočítanej dane, ak sa mení účel použitia.

Teda zákon mi definuje v 54/2/c .....ktoré si vyžadovali stavebné povolenie. Ja však stavebné povolenie na opravy nepotrebujem.

Hľadala som i nejaké príklady na stránke drsr. Všade sa píše len o úprave dane, na kt. bolo potrebné stavebné povolenie. Radšej sa nevyjadrím, aby som sa nevyjadrila chybne, lebi už nie som si istá....
Rozalka
19.11.07,18:12
Plátca DPH začiatkom roka 2007 kúpil nehnutelnosť (od neplatcu DPH) - budovu kolaudovanú v r. 1986, v priebehu roku 2007 ju opravoval.
Všetky opravy, ktoré boli vykonané, nepotrebovali (!!!!!) "stavebné povolenie" podľa osobitného predpisu.
Zo začiatku myslel, že nehnutelnosť bude použivať ako prevádzku svojej firmy, ale dostal dobrú ponuku a rozhodol sa, že teraz nehnuteľnosť predá.
Predaj a dodanie nehnuteľnosti je oslobodené od DPH (§ 38). Výdavky na opravy tejto nehnuteľnosti dosiahli cca 20mil korun, takže uplatnený odpočet DPH predstavuje 3,8 mil Sk.
Nehnuteľnost sa predáva bez DPH, malo by sa postupovať podľa § 54, (Zmena účelu použitia)? opravy, nepotrebovali "stavebne povolenie" podla osobitneho predpisu, takže opravy nepovažoval za investičný majetok.
Má z toho zlý pocit a pýta sa mňa a ja zase Vás:
Nie je treba odviesť DPH z predajnej ceny?

Túto otázku som poslala aj na DR SR a dnes mi prišla takáto písomná odpoveď:
Informácia k podaniu

Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov /ďalej len zákon o DPH/ uvádza nasledovné:
Postup platiteľa pri úprave dane odpočítanej pri investičnom majetku, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmenil účel jeho použitia upravuje § 54 zákona o DPH.
Podrobné informácie vrátane praktických príkladov k aplikácii § 54 zákona o DPH môžete nájsť na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) v sekcii „Daňové informácie“ „Pokyny a iné predpisy“ „DR SR“ „DPH“ „Metodický pokyn DR SR k úprave dane odpočítanej pri investičnom majetku podľa zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z.z.“
Podľa § 38 ods. 1 zákona o DPH platiteľ sa môže rozhodnúť, že nehnuteľnosť vrátane stavebného pozemku dodanú po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby zdaní 19% DPH.
Pokiaľ platiteľ odpočítava daň z nakúpených tovarov a služieb deklaruje, že predmetné plnenia použije na zdaniteľné obchody, ktoré nie sú oslobodené podľa § 28 - § 41 zákona o DPH. Pokiaľ následne realizuje zdaniteľné obchody podľa §28-§41 zákona o DPH, vzniká objektívne otázka, či pri nákupe tovarov a služieb oprávnene uplatnil odpočet dane. Je na platiteľovi, aby túto skutočnosť dôveryhodne preukázal.

STE AJ VY MÚDREJŠÍ AKO PREDTÝM????? :rolleyes:
ALBO
20.11.07,08:11
Túto otázku som poslala aj na DR SR a dnes mi prišla takáto písomná odpoveď:
Informácia k podaniu

Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov /ďalej len zákon o DPH/ uvádza nasledovné:
Postup platiteľa pri úprave dane odpočítanej pri investičnom majetku, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmenil účel jeho použitia upravuje § 54 zákona o DPH.
Podrobné informácie vrátane praktických príkladov k aplikácii § 54 zákona o DPH môžete nájsť na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) v sekcii „Daňové informácie“ „Pokyny a iné predpisy“ „DR SR“ „DPH“ „Metodický pokyn DR SR k úprave dane odpočítanej pri investičnom majetku podľa zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z.z.“
Podľa § 38 ods. 1 zákona o DPH platiteľ sa môže rozhodnúť, že nehnuteľnosť vrátane stavebného pozemku dodanú po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby zdaní 19% DPH.
Pokiaľ platiteľ odpočítava daň z nakúpených tovarov a služieb deklaruje, že predmetné plnenia použije na zdaniteľné obchody, ktoré nie sú oslobodené podľa § 28 - § 41 zákona o DPH. Pokiaľ následne realizuje zdaniteľné obchody podľa §28-§41 zákona o DPH, vzniká objektívne otázka, či pri nákupe tovarov a služieb oprávnene uplatnil odpočet dane. Je na platiteľovi, aby túto skutočnosť dôveryhodne preukázal.

STE AJ VY MÚDREJŠÍ AKO PREDTÝM????? :rolleyes:

Podľa mňa vám chcu povedať, že ak viete, že to idete predať v obratom porekonštrukcii ako oslobodené dodanie, tak ste si nemali uplatňovať nárok na odpočet §49/3.

Oni vás netlačia do § 54, lebo keď vy vydokladujete že sa nejedná o IM podľa § 54 , tak tam nemôžu, ale cez § 49 vás chytia, lebo vy sama im píšete že to idete predať. Vy by ste to mali používať na vašu činnosť alebo na zdaňovaný prenájom a keď sa rozhodnete trebárs na rok to predať tak by to malo byť OK.
Vy ste im vlastne podsunuli v otázke ten § 49/3, na to sa nedalo inak odpovedať.
Rozalka
20.11.07,08:37
Podľa mňa vám chcu povedať, že ak viete, že to idete predať v obratom porekonštrukcii ako oslobodené dodanie, tak ste si nemali uplatňovať nárok na odpočet §49/3.

Oni vás netlačia do § 54, lebo keď vy vydokladujete že sa nejedná o IM podľa § 54 , tak tam nemôžu, ale cez § 49 vás chytia, lebo vy sama im píšete že to idete predať. Vy by ste to mali používať na vašu činnosť alebo na zdaňovaný prenájom a keď sa rozhodnete trebárs na rok to predať tak by to malo byť OK.
Vy ste im vlastne podsunuli v otázke ten § 49/3, na to sa nedalo inak odpovedať.
Opravy sa vykonali v prvom polroku, keď ani páru nemal o tom, že to predá.
Práve preto si DPH uplatnil. Možnosť predaja má teraz, keď dostal výhodnú ponuku. Má to predať až v nasl. roku?
ALBO
20.11.07,12:38
Opravy sa vykonali v prvom polroku, keď ani páru nemal o tom, že to predá.
Práve preto si DPH uplatnil. Možnosť predaja má teraz, keď dostal výhodnú ponuku. Má to predať až v nasl. roku?

Ja by som to radšej chvilu použivala na svoju zdaňovanú činnosť a potom buduci rok predala. Je to 3 mil, tam určite budú hľadať cestu ako to dostať späť.
Vladimír Ozimý
20.11.07,13:17
súhlasím s ALBOM ale pravda je taká ak on to chcel používať na svoju prevádzku a plenia ktoré zdaňuje potom neporušil zákon ani morálnu hodnotu :) v čase keď uplatňoval DPH...teraz je však otázne či odviesť DPH alebo nie...je nejaká zákonná opora v tom? Zákon takéto situácie nerieši...ak odvedie DPH na výstupe bude vzorný podnikateľský subjekt voči ŠR ale na druhej strane načo odvádzať ak nemusí...štát takisto nič nedá zadarmo...hm ja by som im nič nedal :)
Rozalka
17.08.08,16:30
súhlasím s ALBOM ale pravda je taká ak on to chcel používať na svoju prevádzku a plenia ktoré zdaňuje potom neporušil zákon ani morálnu hodnotu :) v čase keď uplatňoval DPH...teraz je však otázne či odviesť DPH alebo nie...je nejaká zákonná opora v tom? Zákon takéto situácie nerieši...ak odvedie DPH na výstupe bude vzorný podnikateľský subjekt voči ŠR ale na druhej strane načo odvádzať ak nemusí...štát takisto nič nedá zadarmo...hm ja by som im nič nedal :)
Náhodou som sa dostala k tejto téme opäť, tak len toľko, že sa klient zachoval ako vzorný podnikateľský subjekt voči SR.
apo
10.09.09,16:58
Riešim predaj prevádzkovej budovy tak ako je postavená táto téma, ale stým rozdielom, že budova sa bude predávať po 6 ročnom používaní.

Otázky:
ad 1
Ak sa budova predá ešte v čase keď podnikateľ FO je registrovaný na DPH ako oslobodené plnenie bude sa počítať mesačný a následne ročný koeficient?

ad2
Ak sa zruší registrácia na DPH a budova nebude ešte predaná nemalo by to mať žiadny dopad na vysporiadanie so štátnym rozpočtom §81 odstacec 6 lebo prevádzková budova bola iba opravovaná v priebehu 5 rokov, v tomto roku sa do opráv nedal ani cent.

ad 3
Čo sa stane ak sa budova predá po zrušení registrácie a živnosti ako takej. Je kríza a tento predmet podnikania zanikol vplyvom mimo SR.
(Tretia otázka je z toho dôvodu, že v minulosti som riešil predaj nehnuteľnosti a vznikli voči štátnemu rozpočtu povinnosti a sledovalo sa to niekoľko rokov po ukončení podnikania, ale v tom prípade išlo o technicky zhodnotenú prevádzkovú budovu. Neviem či to od r. 2004 zo zákona vypadlo, alebo to tam neviem nájsť.).

Prosím, aby sa niekto po roku vrátil k tejto téme a poradil.

Ďakujem.

apo
apo
11.09.09,14:58
Priatelia Poraďáci, nik neporadí ako je to s koeficientom pri predaji nehnuteľnosti?

Ďakujem.

apo
Kája.
14.09.09,18:28
Príležitostný prevod nehnuteľnosti nevstupuje do koeficientu.
apo
15.09.09,14:13
Príležitostný prevod nehnuteľnosti nevstupuje do koeficientu.

Aj nehnuteľnosti?

No pozriem si to lepšie.

Ďakujem.

apo
apo
15.09.09,15:03
Príležitostný prevod nehnuteľnosti nevstupuje do koeficientu.

Naozaj máš pravdu.

§ 50
Pomerné odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)


(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,


Ďakujem.

apo