dicinka
26.10.07,06:16
Zdravim Vás Poraďaci, chcem Vás poprosiť o radu, kúpili sme kotol a neviem do akej odpisovej skupiny ho mám zaradiť.
Vopred vám ďakujem za radu.:)
Stefan2005
26.10.07,04:59
Ak sa kotol kúpil ako náhrada za starý kotol, je to oprava a údržba a neodpisuje sa. Ak došlo k technickému zhodnoteniu (kotol nových parametrov, napr. navyše aj ohrev teplej vody), resp. k vybudovaniu novej kotolne, v zmysle Pokynu Ministerstva financií SR č. 3400/1998-62 sú kotolne (kotly) súčasťou stavby a odpisujú sa v rovnakej odpisovej skupine.
dicinka
26.10.07,05:03
Ak sa kotol kúpil ako náhrada za starý kotol, je to oprava a údržba a neodpisuje sa. Ak došlo k technickému zhodnoteniu (kotol nových parametrov, napr. navyše aj ohrev teplej vody), resp. k vybudovaniu novej kotolne, v zmysle Pokynu Ministerstva financií SR č. 3400/1998-62 sú kotolne (kotly) súčasťou stavby a odpisujú sa v rovnakej odpisovej skupine.
Kotol bol kupený ako náhrada za starý kotol, čiže nemá sa odpisovať, aj napriek tomu,že jeho obstaravacia cena je vyššia ako 30.000,-Sk?
Anja111
26.10.07,05:04
Kotol bol kupený ako náhrada za starý kotol, čiže nemá sa odpisovať, aj napriek tomu,že jeho obstaravacia cena je vyššia ako 30.000,-Sk?
Správne. Je to oprava...
dicinka
26.10.07,05:11
Ďakujem pekne za radu.Ste zlatučkí!
dicinka
26.10.07,05:15
Ale ešte predsa, keď sa môžem spýtať, kde v zákone by som to našla.
Anja111
26.10.07,06:04
Doplním ešte
Postupy účtovania
§ 11
3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
písm. f)
náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,
betka
26.10.07,06:59
Možno ešte pre doplnenie.
Menili ste kotol. aký kotol.
Ak bola nejaká Viadruska na pevné palivo a vymenili ste kotol za plynový, podľa mňa ide o TZ.