Remusus
26.10.07,09:38
Ahoj všetci:-) potrebujem vašu pomoc....
Ide o majetok. Zdedila som dva notebooky, sú v majetku spoločnosti, plne odpisané.
Potrebujem ich zlikvidovať, lebo tie dva notebooky sú fuč, netuším kde... Čiže sú odpisané, neprinášajú už ek.osoh. Je to záležitosť ešte z roku 1998. Viete mi poradiť ako to urobiť?
Ak vystavim faktúru na predaj, aká je najnižšia suma, za ktoré ich môžem predať? Alebo darovať?
Pomooooc:-)
jana2
26.10.07,07:45
ja by som ich vyradila - spraviť záznam o vyradení v dôsledku opotrebenia, a že možnosť predaja je nereálna, vzhľadom k jeho opotrebeniu atď. - na základe tohto záznamu cez interný doklad vyradiť z majetku : 082/022
Remusus
26.10.07,07:51
Dakujem Jani:-)
Ale keď vyraďuješ, mal by o tom existovať doklad, že si ho zlikvidovala... niekto by to mal vraj potvrdiť, že došlo k likvidácii toho majetku. Vieš o tom niečo?
betka
26.10.07,07:57
Remusus: Notebook z roku 1998 už asi nikto nepoužíva, vyradiť v dôsledku likvidacie. Ide o fyzické zničenie majetku a to v dôsledku neschopnosti jeho používania. (vyraďovacím protokolom)
Remusus
26.10.07,08:00
Vďaka Betka.
Ja som mala obavy hlavne z DPH - či už pri predaji, alebo pri darovaní.

Takže nemusím predávať, len jednoducho napíšem protokol, že na základe fyzického zničenia majetku v dôsledku neschopnosti jeho používania vyraďujem majetok.
A záznam: 082/022
Tot vsjo. Ani náklad, ani výnos, ani DPH, však?
jana2
26.10.07,08:01
už som niečo počula o tom že monitor, je škodlivý odpad - zákon o odpadoch, a mal by byť vraj nejaký doklad,ale neviem aký, súhlasím s Betkou, ja by som to tiež iba vyradila
jana2
26.10.07,08:02
nie, žiadny náklad ani výnos ani DPH
Remusus
26.10.07,08:04
no veď práve.... že potrebuješ doklad o zničení...
Stefan2005
26.10.07,08:07
... a k vyraďovaciemu protokolu môžeš pripnúť napr. potvrdenku odberného miesta, ktoré vykonáva zber elektronického odpadu, alebo napr. záznam, že ste ho dali krúžku mladých elektrotechnikov na učebné účely...
Remusus
26.10.07,08:12
Ale bohužial neviem pripnut potvrdenku odberneho miesta, nakolko tie dva notebooky netusim ani nahodou kde su. A neviem sa k tomu ani dopatrat....
Ak to dám do krúžku mladých elektrotechnikov, tak to je dar - už treba DPH, nie? A potvrdenie od kružku taky...
Remusus
26.10.07,08:15
Bola som na jednom školení, a tam školiaca tvrdila, že k vyradenému majetku potrebuješ v každom prípade doklad o likvidacii....
Dalej, ze by si mal mat v majetku len ten majetok, ktorý odpisujes. V momente ako si ho uctovne odpisal - treba ho vyradit.
Lebo ak ho pouzivas, tak by si si mal natiahnut uctovne odpisy...

A problem je, ze ja mam dva notebooky, ktore boli odpisane este v roku 2002 a doteraz to mam v majetku... Ale nik nevie co je s nimi....
Rozalka
26.10.07,08:31
Bola som na jednom školení, a tam školiaca tvrdila, že k vyradenému majetku potrebuješ v každom prípade doklad o likvidacii....
Dalej, ze by si mal mat v majetku len ten majetok, ktorý odpisujes. V momente ako si ho uctovne odpisal - treba ho vyradit.
Lebo ak ho pouzivas, tak by si si mal natiahnut uctovne odpisy...

A problem je, ze ja mam dva notebooky, ktore boli odpisane este v roku 2002 a doteraz to mam v majetku... Ale nik nevie co je s nimi....

S dokladom o likvidácii súhlasím, ale vyradiť niečo, čo používaš??????
Veď tá vec môže vyžadovať opravy etc. a potom čo? Žiadna právna norma nepozná pojem natiahnuť odpisy.
Remusus
26.10.07,09:08
No jo. Vraj ked majetok pouzívas, tak mas z toho ek.osoh, a skor si si uplatnil odpisy - naklady ako skutocne vznikali - nakolko skutocna doba pouzivania je dlhsia...
Tym pádom vraj si si mala predlzit dobu odpisovania...
Tiez som sa prekvapila.
Remusus
26.10.07,09:11
Príklad:
mas stroj - odpisujes 4 roky - predpokladany odhad pouzivania (ucto).
V poslednom roku by si mala prehodnotit, ci ho ho budes pouzivat dalej alebo nie. Ak si povies, ze ano, este dva roky pouzijem, tak tie odpisy - uctovne, by si mala prepocitat na dalsie dva roky. Lebo v momente ako doodpisujes, by si mala vyradit.
Toto nam bolo řečeno:-)