sa3kaa
26.10.07,09:40
ahojte, potreboval by som poradiť s takou vecičkou. Pre svoje ďalšie podnikanie (som živnostník) budem potrebovať PC. No a vec s ktorou potrebujem poradiť - tie softy, ktoré do toho počítača zakúpim musia byť samozrejme legálne, ale musia to byt profi edície???? nestačia aj home edition. ja dúfam, že sa ma snažil ten pan v predajni prekabátiť, lebo zakúpenie prof. edície tých programov by ma asi zruinovalo. ďakujem za radičky
joni102
26.10.07,08:17
Neviem ci som ta spravne pochopila, ale mal si na mysli Windows home/professional edition? Ak ano, rozdiel je vo funkciach a v cene. Professional ma viacero funkcii ktore Home nema, napriklad Vzdialena plocha (ze sa mozes prihlasit z ineho pc na svoj), pokial taketo veciciky pouzivat nebudes, nema pre teba zmysel kupovat profi. Tolko moj nazor.
Skus napisat co budes na svojom pc robit.
Chobot
26.10.07,08:21
ahojte, potreboval by som poradiť s takou vecičkou. Pre svoje ďalšie podnikanie (som živnostník) budem potrebovať PC. No a vec s ktorou potrebujem poradiť - tie softy, ktoré do toho počítača zakúpim musia byť samozrejme legálne, ale musia to byt profi edície???? nestačia aj home edition. ja dúfam, že sa ma snažil ten pan v predajni prekabátiť, lebo zakúpenie prof. edície tých programov by ma asi zruinovalo. ďakujem za radičky

Kým som hľadal nejakú prehľadnú tabuľku, tak ma už joni102 predbehol.

Presne ako napísal. Nezáleží na tom, kde budeš Win. používať, ale na aké účely. Do firmy môžeš kľudne kúpiť aj Home edition a niekto môže mať doma aj Professional edition. Rozdiel je len v zabudovaných funkcionalitách a rôznych podporách.

Z názvu Home a Professional usudzujem, že asi budeš kupovať WinXP. Zatiaľ som našiel porovnanie funkcionalít verzií Windows Vista, prehľad je tu:

http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/editions/choose.mspx

Ak nájdem aj pre WinXP, tak to pripojím, aby si videl, čo s ktorou verziou dostaneš.

Tak tu je to:

http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/howtobuy/choosing2.mspx
Stefan2005
26.10.07,08:51
No a hlavne PC sa kupuje preto, že na ňom chcem prevádzkovať určitý softvér. Ako živnostník môžeš vykonávať rôzne činnosti a k nim budeš potrebovať rozdielny soft. Teda možná budeš viesť len jednoduché účtovníctvo, možná si grafik, alebo projektant - tak na každú činnosť treba iný softvér. A každý z nich má iné nároky na prostredie, v ktorom pobeží... Windows je operačný systém, ostatné špecializované programy sú vlastne "nadstavbou", ktoré na ňom bežia. No a tu treba vziať do úvahy, aké požiadavky má najsložitješí soft, ktorý budem prevádzkovať. Lebo možná môže fungovať i na Windows XP Home, ale pokiaľ má napísané, že vyžaduje XP-Pro s SP2 (alebo dokonca W-Vista), tak to treba vziať do úvahy...
sa3kaa
26.10.07,08:59
ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli. hlavne ma ani nenapadla ta možnosť že niektorý program by nemusel bežať na winHOME. ĎAKUJEM
Leila2006
26.10.07,11:04
Zaujala ma táto téma, keďže aj ja využívam na podnikanie PC s Home Edition. Obávala som sa toho, či nejaká softvérová polícia nemôže namieť alebo nebodaj ma pokutovať, že tú home verziu používam na podnikanie. Je to teda právne O.K.?
Chobot
26.10.07,11:07
Zaujala ma táto téma, keďže aj ja využívam na podnikanie PC s Home Edition. Obávala som sa toho, či nejaká softvérová polícia nemôže namieť alebo nebodaj ma pokutovať, že tú home verziu používam na podnikanie. Je to teda právne O.K.?

Home verzia neznamená, že sa môže využívať len doma a naopak Professional neznamená, že to môže mať len profesionál a dieťa nie. je to len označenie verzie podľa funkcionalít.

To je ako keby bola Fabia Junior, Home a Luxus (podľa výbavy). Tiež to neznamená, že Fabiu Junior si môžu kúpiť len mladí ľudia a verziu Luxus len milionári. A že podnikateľ by si nemohol kúpiť verziu Home.
Zoltán Kovács
26.10.07,11:11
Osobne si myslím, že pre bežné používanie postačuje home edition. Ja zásadne kupujem túto verziu, a hlavne kvôli cene. Ale je na uváženie ako píše Stefan2005, na čo vlastne budeš používať PC.